Parapsykologia, PSI, rajatieto, kummitukset, yliaistilliset tapahtumat jne. huuhaatieto tähän osioon.
Valvojat: Raid, Moderaattorit
Kirjoittaja Blues päivämäärä Su Heinä 22, 2007 12:13 am
Tai haluaisitko edes? Tuli mieleeni, kun menneellä viikolla iltapäivä lehdestä luin, että Lahtien talo oli saanut uudet asukkaat. Siipan kanssa sitten asiasta keskusteltiin ja tultiin siihen tulokseen, että ehkä sellaisessa, missä on tapahtunut perheen sisäinen henkirikos (vrt. Björkqvist), mutta ei missään tapauksessa sellaisessa, jossa tapahtunut ulkopuolisen aiheuttama, varsinkin vielä selvittämätön henkirikos (vrt. Lahti)
Mieluiten en kyllä asuisi kummassakaan.
Mä olen sen verran kuitenkin heikkohermoinen, että jos pitäisi tuolla Lahtien talossa, esimerkkinä, asua, niin en kyllä varmaan luottaisi edes noiden viiden koiran vahtitaitoihin  koko ajan tarkistelisin ovia ja ikkunoita ja varmaan nukkuisin pumppuhaulikko kainalossa.
Sitä mä mietin, että porvoon surmatalo mennyt suhteellisen nopeasti kaupaksi, vaikka pyynti oli aika kova? Vai muistanko väärin? Eikä tuo Lahtien talokaan nyt niin kauaa markkinoilla vanhennut. Halpahan se oli, ainakin mun mittapuun mukaan. Björkqvistien talo taitaa vieläkin olla kaupan?
Olen mä kyllä, itseasiassa, asunutkin asunnossa, jossa joku kundi, kultaisella seiskytluvulla laski ilmat isästään. Ja vielä meidän makuuhuoneessa, joka niihin aikoihin oli ns. Hellahuone. Mutta niihin aikoihin kyseinen talo olikin sellainen spurgumesta, että oksat pois. Sittemmin museovirasto tarttui ohjiin ja talot remontoitiin.
-

Blues
- Tarkastaja Clouseau
-
- Viestit: 684
- Liittynyt: Ti Heinä 17, 2007 3:11 pm
- Paikkakunta: Etelä
Kirjoittaja Bombay päivämäärä Su Heinä 22, 2007 12:27 am
Käsittääkseni joskus asuin asunnossa jossa oli asunut ainakin murhaaja ja huhujen mukaan myös siellä oli tapettu, tiedäppä sitten..
EDIT: Joskus asuin itse asiassa jossain entisessä lepra (tms)-sairaalassa, tajusin vasta siinä vaiheessa kun sattumalta löysin vanhat pohjapiirrustukset.
Viimeksi muokannut Bombay päivämäärä Su Heinä 22, 2007 2:38 am, muokattu yhteensä 1 kerran
-
Bombay
- Watson
-
- Viestit: 2991
- Liittynyt: Ma Touko 07, 2007 9:25 am
Kirjoittaja Loka päivämäärä Su Heinä 22, 2007 12:45 am
En osaa sanoa.. nyt tuntuu kyllä etten ehkä muuttaisi, onhan noita vaihtoehtoja muuttaa muuallekin. Tokikin fiilis voisi muuttua kun kävisi itse asunnossa, tuliko mitään pahaa karmaa vai ei.
Oman turvan tunteen tuo varmasti myös tutut rakkaat huonekalut joten pitempään mietittyä miksei?
-

Loka
- Sherlock John Holmes
-
- Viestit: 5409
- Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 10:28 pm
- Paikkakunta: On The Edge
Kirjoittaja Blues päivämäärä Su Heinä 22, 2007 1:10 am
Omat tavarat tietysti loisivat sitä kodintuntua, mutta voisiko sitä kävellä vaikkapa vessaan, miettimättä, että;"tuohon kohtaan se ihminen tapettiin. Ja tuohon tapettiin toinen..."
mä ainakin etsisisin suurennuslasilla mahdollisia verijälkiä uuden maalipinnan alta...
-

Blues
- Tarkastaja Clouseau
-
- Viestit: 684
- Liittynyt: Ti Heinä 17, 2007 3:11 pm
- Paikkakunta: Etelä
Kirjoittaja Herkkis päivämäärä Su Heinä 22, 2007 1:25 am
Kyllä, no problemo.
I am an African!
-

Herkkis
- Philip Marlowe
-
- Viestit: 1236
- Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 3:07 pm
Kirjoittaja Jack the Ripper päivämäärä Su Heinä 22, 2007 2:23 am
Helposti. Kuoleehan niitä ihmisiä muutenkin koteihinsa ja asunnot vuokrataan/myydään ilman sen suurempia vaikeuksia.
Saati sairaalassa: "Haluan sellaisen sängyn johon kukaan ei ole kuollut."
Sairaanhoitaja: "Emme ole pitäneet kirjaa mutta sänkymme ovat pääosin noin 20 vuotta vanhoja. Eiköhän jokaisesta ole se lusikka nurkkaan ainakin kertaalleen heitetty."
Kuolemanpelkonen: "Ettekö voisi hakea petiä psykiatriselta puolelta? Siellä vissiin kuollaan harvemmin?"
Sairaanhoitaja:"Siellä sitä vasta kuollaankin, potilaat jemmaavat lääkkeitä yliannostusta varten, hirttäytyvät lakanoihin ja vetelevät ranteitaan auki."
Kuolemanpelkonen: "Voi minua heikottaa mutta lepään mieluummin vaikka lattialla kuin kuolemanpedissänne!"
Sairaanhoitaja: "No nukkukaa sitten. Labra tulee kohtapuoliin ottamaan viimeiset varmistavat verikokeet."
Kuolemanpelkonen: "Oliko se kello 14 kun itse abortti tehdään??"

"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
-

Jack the Ripper
- Helen Mirren
-
- Viestit: 1455
- Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
- Paikkakunta: Helsinki
Kirjoittaja Sadie_Manson päivämäärä Su Heinä 22, 2007 2:36 am
Mä en luultavasti vois, ainakaan jos tietäisin. Vois alkaa skitsottamaan ihan sikana, ja mä kuulisin ja näkisin kaiken sen, mistä muilla ei ois hajuakaan. Ei muuta kun suljetulle siitä sitten... 
Living is what scares me. Dying is easy. -Charles Manson
-

Sadie_Manson
- Matlock
-
- Viestit: 783
- Liittynyt: La Kesä 23, 2007 7:02 pm
-
Kirjoittaja kahvitar päivämäärä Su Heinä 22, 2007 10:12 am
Björkqvistien talo ei ole mennyt kaupaksi, tosin aika korkea hinta siinä mielestäni on. Lahden talo meni 145 000 €:lla, kun normaalisti sillä alueella saa tuollaisesta talosta noin 200 000 €. Harmittaa kyllä perheen puolesta jos meni nyt talouskin pilalle alihintaisen talon takia.
Mutta sitten itse kysymykseen. Voisin asua jos talo muuten olisi ihana eli hyvä sijainti, koko, piha jne. Mutta mielellään kyllä valitsisin toisen samankaltaisen talon jos löytäisin ja vasta viimeisenä vaihtoehtona ottaisin sen murhatalon.
-
kahvitar
- Wallander
-
- Viestit: 1045
- Liittynyt: Ke Huhti 11, 2007 12:14 pm
Kirjoittaja vasikka päivämäärä Su Heinä 22, 2007 10:57 am
Ei olisi kyllä mitään probleemaa asua. Pikkusen kyllä laskisin omaa tarjoustani esim. siitä Lahden talosta, kun voisi talon ympärillä silloin tällöin käydä uteliaita pällisteliöitä.
-
vasikka
- Mestarietsivä Pedersen
-
- Viestit: 929
- Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 5:05 pm
Kirjoittaja pikkunen päivämäärä Su Heinä 22, 2007 11:15 am
En pystyisi asumaan.
Kylmät väreet menisi turhan usein selkää pitkin kun miettii että asunnossa on joku menettänyt henkensä.
-

pikkunen
- Alibin satunnaislukija
-
- Viestit: 115
- Liittynyt: La Heinä 21, 2007 4:24 pm
- Paikkakunta: Pääkaupunki
Kirjoittaja Blues päivämäärä Su Heinä 22, 2007 1:51 pm
Jack the Ripper: kysymyshän oli nimenomaan asunnosta jossa on tehty henkirikos. Mä ainakin näen eron siinä, onko joku kuollut luonnollisen kuoleman, vai onko tapettu. [/b]
-

Blues
- Tarkastaja Clouseau
-
- Viestit: 684
- Liittynyt: Ti Heinä 17, 2007 3:11 pm
- Paikkakunta: Etelä
Kirjoittaja Tiina päivämäärä Su Heinä 22, 2007 2:29 pm
No mikä nottei...Tai no sitten ei jos talo ois ihan korvessa kilometrien päässä lähinaapureista...tai sitten pitäs ainakin olla lähes ilmainen
Kerrostaloasunnossa huihai samantekevää jos ei ole pahimpia verihyytymiä jäänyt 
-

Tiina
- Sherlock Holmes
-
- Viestit: 3549
- Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
- Paikkakunta: Suomessa ollaan
Kirjoittaja DonHessu päivämäärä Su Heinä 22, 2007 2:32 pm
Jos se ois iso, hieno ja halpa nii totta kai.
What you do... Makes you who you are.
-

DonHessu
- Magnum
-
- Viestit: 1395
- Liittynyt: Pe Touko 18, 2007 11:43 pm
- Paikkakunta: City 17, Eastern Europe.
Kirjoittaja groot päivämäärä Su Heinä 22, 2007 4:01 pm
Kylla, silla henkiroksella ei ole mitaan tekemista minun kanssani.
---------
Allekirjoitus.
-
groot
- Magnum
-
- Viestit: 1383
- Liittynyt: To Huhti 19, 2007 11:18 pm
- Paikkakunta: Dublin Ireland the funny country
Kirjoittaja Kalessin päivämäärä Su Heinä 22, 2007 4:32 pm
riippuu rikoksesta, jos joku ihan hirveä splätteri-murha olisi sattunut, niin en, mutta kuoleehan noita ihmisiä kotiinsa, koti on harvinaisen vaarallinen paikka.
"Ei ne karhutkaan koko aikaa riehu, ne vetää välillä puolukoita". -Kummeli, Kultakuume-
-

Kalessin
- Sherlock Holmes
-
- Viestit: 3187
- Liittynyt: Ke Touko 30, 2007 3:26 pm
- Paikkakunta: Maameri, läntiset rajavedet
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa
|