pasi kirjoitti:konsta kirjoitti:Onhan tuo vähän provosoiva kysymys, mutta sen tarkennukseen et ota lainkaan kantaan.
Asettamasi ehdot keskustelulle ovat kohtuuttomat. Et jostakin syystä ota lainkaan kantaa kirjoittamiini asioihin, vaan heität vastineeksi tuulesta temmatun väitteen tai vihjauksen minun mielipiteistäni, ja vaadit minua ottamaan kantaa näihin väitteisiin ja vihjailuihin. Lisäksi sinun tökeröimpiäkin väitteitäsi on pidettävä oikeina, ellei niitä osoiteta vääriksi. Ja perustelujen riittävyyden arvioit tietysti sinä. Pulu ja shakki.
Tämä vastatksesi oli taas sanahelinää, jossa asioita ei kohdistettu mihinkään, vaan se sisälsi pelkkää yksilöimätöntä arvostelua.
Mitä jos Pasi alettaisiin puhumaan Bodomista? Koetataan päästä yli noista argumentoinnin perussäännöistä, koska niistä voidaan keskustella muualla?
Minuia oikeasti kiinnostaa juuri tuo asia: voidaanko jutun lähtötiedot katsoa samanlaiseksi perustaksi, kuten esimerkiksi syyttömyysolettama. Oikeudessa nähtiin selvästi, että esimerkiksi muistinmentystä ei voi noin vain heittää syrjään, koska sekä syyttäjän neurologi että puolustuksen neurologi joutui ottamaan siihen kantaa.
Samoin jouduttiin ottamaan kantaa tajuttomuuteen, alentuneeseen tajunnantilaan, aivovammaan, kuntoutumiseen. Oikeuden perusteluissa nämä kaikki mainittiin ja ne menivät lopulta sinne päätöksen miinus-listalle, koska niitä ei voitu kumota.
Mutta kuitenkin, aika paljon asioita käsiteltiin ikäänkuin puhtaalta pöydältä. Mielestäni oikeudessa laammanni oli ottanut kuitenkin selkeän kannan: kaikki jutun vanhat perustiedot, todisteet, ja lausunnot ovat ensisijaisia, jollei niitä selvästi kumota. Siksi esimerkiksi päätodistajien uusille lausonnoille ei annettu paljoa painoa.
Toisella tapaa käsiteltynä olisi ollut vaara, että jutusta tulee virtuaalinen, vanha Bodom olisi olisi ollut vaarassa kadota pois. Nytkin se osittain tapahtui, koska syytetty ehdittiin jo leimata mediassa melko vahvasti, ja etukäteen annetut tiedot vammojen lievyydestä ja niiden suurentelemisesta loi vahvan mielikuvan ja uuden käsityksen koko tarinasta.