Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Opie
Susikoski
Viestit: 32
Liittynyt: To Tammi 16, 2020 1:34 am

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja Opie »

Meredith kirjoitti: Ti Tammi 26, 2021 9:55 pm Mäkin mietin että mistähän on voitu heti päätellä äitin olevan syyllinen, toki toistaiseksi epäilty vain. Oisko tosiaan joku tilanne juuri ennen, uhkailtu teolla ja lähdetty kertomatta minne. Ehkä jätetty jokin viesti?
Ehkä hotellihuoneen ovi oli sisältä lukittu?
jekkumaisteri
Jane Marple
Viestit: 1068
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:55 am

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja jekkumaisteri »

TutkivaTipu kirjoitti: Ti Tammi 26, 2021 5:58 pm Niin,herää kysymys miksi äidin piti lähteä kotoa hotelliin lasten kanssa?
Vähän alkaa epäilyttää minkälainen on perheen isä..
Nytkin on jo faceen päivittänyt olevansa leski ja suljetulta osastolta päivittelee.
Lähti hotelliin siksi että narsisti äiti oli päättänyt murhata lapset ja sen jälkeen ottaa hengen itseltään ettei joudu vastuuseen teosta.
Kotona teko ei olisi ollut mahdollinen koska isä voi tulla kotiin ns liian aikaisiin ja äidin teko olisi epäonnistunut.
Tuollainen nainen on täysi saastainen narttu joka pilasi monen ihmisen elämän.
tuulituu
Martin Beck
Viestit: 801
Liittynyt: Su Loka 09, 2016 11:51 am

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja tuulituu »

Opie kirjoitti: Ke Tammi 27, 2021 4:15 am
Meredith kirjoitti: Ti Tammi 26, 2021 9:55 pm Mäkin mietin että mistähän on voitu heti päätellä äitin olevan syyllinen, toki toistaiseksi epäilty vain. Oisko tosiaan joku tilanne juuri ennen, uhkailtu teolla ja lähdetty kertomatta minne. Ehkä jätetty jokin viesti?
Ehkä hotellihuoneen ovi oli sisältä lukittu?
Eiks hotellihuoneitten ovet mene aina lukkoon, kun sieltä poistuu?

Tekijä voi olla myös teini. Paljon pahoinvointia on nuorilla.
zajac
Scooby-Doo
Viestit: 20
Liittynyt: Su Loka 26, 2014 11:40 am

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja zajac »

massarati kirjoitti: Ti Tammi 26, 2021 11:59 pm Koska nainen kuitenkin oli hoitavaa henkilökuntaa, mietin koronan roolia. Hoitohenkilökunta on kovilla. He saavat/ saivat ensimmäisinä rokotteet. Voiko rokote laukaista psykoosin? Oliko nainen edes rokotemyönteinen? Paloiko hän vain loppuun vai pelkoko kasvoi liian suureksi, ahdistus? Mutta miksi piti viedä mukana lapset, laajennettu itsemurha?

Edit. Googlaillessani törmäsin tähän linkkiin koronasta ja mielenterveyshäiriöistä https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nyt ... #gs.r92mue
Tai rokotevastainen? Töissä kova painostus rokotteen ottamiselle jolloin päädytty ratkaisuun ettei minuun ja lapsiin sitä ainakaan laiteta.
jekkumaisteri
Jane Marple
Viestit: 1068
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:55 am

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja jekkumaisteri »

Haisenberg kirjoitti: Ti Tammi 26, 2021 11:01 pm Ymmärrän tämän äärimmäisessä tuskassa ja mikäli tietää, että lapset tulee isänsä kanssa voimaan todella huonosti. Olen 4 vuotta joutunut katsomaan eron jälkeen lapseni jatkuvasti pahenevaa ahdistusta toisen huoltajan luokse pakottettaessa. Se on ollut niin helvettiä kun et ole voinut auttaa häntä ketä pitäisi suojella pahalta. Pelkään sairastuvani tai kuolevani, miten helvetissä lapsen kävisi. Etävanhemman oikeus tuntuu olevan vahva, vaikka pitäisi olla lapsen oikeus voida hyvin.

Tästä tapauksessahan en tiedä, miksi äiti ei voinut jättää lapsia jälkeensä tai mikä syy hänellä oli mihinkään.
Minä en voi missään tilanteessa ymmärtää tälläistä tekoa olipa tilanne miten huono tahansa ,että lapset murhataan. Joten tällä murhaaja äidille ei heru minulta muruakaan myötätuntoa ainoaataan syvää halveksuntaa tunnen tätä lasten murhaajaa kohtaan
Smirre
Jack Bauer
Viestit: 953
Liittynyt: Su Syys 25, 2011 11:16 pm

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja Smirre »

Haisenberg! Oletko keskustellut lapsen kanssa, mikä tapaamisissa ahdistaa? Pientenkin lasten kanssa voi jutella "tärkeistäkin" asioista. Pitää muistaa kuunnella korvat suurena ja johdattelematta,tunkematta omaa mielipidettä väliin.
Myös sinun oma käytös lapsen tehdessä lähtöä isälleen, saattaa vaikuttaa lapseen. Hän ei ehkä haluaisi jättää sinua surulliseksi tms. Lapsethan huomaa niitä piiloteltujakin tunnetiloja.
Kokeilepa olla seuraavilla kerroilla innoissasi, kun lapsi pääsee isälleen. Koko juttu voi kokonaisuudessaan muuttua helpommaksi.
Eri asia on tietenkin, jos niissä tapaamisissa oikeasti on jotain ikävää. Voisin kehottaa keskustelemaan vastapuolen kanssa. Se ei vaan onnistu kaikkien kanssa.
Jotkut lapset kyllä ottavat itseensä siitäkin, jos kuri ja säännöt ovat tiukempia toisen luona. Sopeutuvat siihen kuitenkin, kuten pitää lähivanhemmankin tottua, että säännöt voivat olla erilaiset.
Avatar
occopution
Neuvoja-Jack
Viestit: 529
Liittynyt: Ke Joulu 26, 2018 7:17 pm
Paikkakunta: NaurisMaa

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja occopution »

JohanPomppas kirjoitti: Ti Tammi 26, 2021 9:26 pm Sen perusteella miten moni äiti-ihminen tätä akkaa puolustelee ja kommentoi jotenkin tyyliin "murhannut ne kaikkein rakkaimmat" yms. sekopäistä paskaa, niin alkaa olla selvää, että kovin synkkiä ajatuksia jälkeläistensä pään menoksi pyörittelee hyvinkin moni äippäliini ja se ilmeisesti on ihan tavallista. Muussa tapauksessa ei voisi puhua tän kaltaiseen tekoon syyllistyneen ämmän kohdalla jostain suuresta äidinrakkaudesta lapsiaan kohtaan ja hakea syytä aina koronasta lattialla lojuviin paskaisiin sukkiin ja väärin täytettyyn tiskikoneeseen. Saati että äiti on halunnut "pelastaa" lapsensa - niin miltä? Siltä koronalta vai tiskikoneen täyttämiseltä? Noh, onhan se tunnettu tosiasia, että kaikista vaarallisin elikko ihmispenikalle on oma äiti. Tässä taas yksi esimerkki siitä. Ei tarvi pelätä susia, ei karhuja, vaan sitä pullantuoksuista kodinhengetärtä.

Tiedoksi kaikille - tuo akka ei rakastanut lapsiaan. Ei edes osannut rakastaa ketään ja mitään. Vain narsisti ottaa mukaansa muitakin, kun päättää että hälle itselleen on tullut valomerkki... Se miksi teki tekonsa hotellissa, eikä kotonaan - johtuu varmaan siitä, että isä olisi ikävästi voinut keskeyttää tämän suuren rakkaudenosoituksen, minkä äiti halusi suorittaa. Oulun suuruutta (kun kerta siellä teko tehtiin), Lyly Rajalaa lainatakseni sanon kaikille tätä emakkoa puolusteleville ämmille "painakaa päänne vaginoihinne, ja tukehtukaa tuoksuihinne".

Nyt tuli jykevää tekstiä, ja allekirjoitan täysin!
For Ever Young! 17-vuotiaita jo vuodesta 2015!
Hermione
Horatio Caine
Viestit: 6102
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 6:38 pm

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja Hermione »

Voisivat kyllä lastenmurhan syiden spekuloijat siirtyä vauvapalstalla kirjoittelemaan. Mikään korona-ahdistus, työkuorma, kotityöt, taloushuolet, parisuhdeongelmat tai vastaavat ei aiheuta minkäänlaista järjellistä syytä murhata omia lapsiaan. Lapsenmurhaajan "ymmärtäjät" sietäisivät tosiaan vetää emättimen päähänsä, kuten joku täällä jo kommentoikin.

Olen toki tietoinen että luonnehäiriöiset ihmiset saattavat nähdä esimerkiksi omat lapsensa omaisuutenaan ja oman minän jatkeena sen sijaan, että lapset ovat omia itsenäisiä ja ainutlaatuisia yksilöitään. Normaaleille ja terveille ihmisille omat lapset ovat maailman arvokkain asia, ja normaalit ihmiset tiedostavat että lapset ovat lainassa vain ja oma velvollisuus on rakastaa näitä ja tarjota mahdollisimman hyvät eväät tulevaan elämään.

Surmissa, joissa tekijä deletoi myös itsensä on se ongelma, että murhaajaa ei saada vastuuseen teoistaan, vaan on poissa kuten uhrinsakin. Jäljelle jäävät sitten joutuvat elämään menetyksen tuskan kanssa koko lopun ikäänsä ilman että voivat edes kertoa tekijälle kasvotusten, kuinka suurta tuskaa tämä aiheutti.
Murhasta Tuli Totta
Harjunpää
Viestit: 322
Liittynyt: Ke Loka 17, 2018 2:33 am

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja Murhasta Tuli Totta »

Kautta aikojen niin miehet kuin naisetkin ovat näitä laajennettuja itsemurhia eli perhesurmia tehneet, joten sukupuolen spekulointi on siinä mielessä turhaa. Virroilla tappoi isä juuri hetki aiemmin, tosin teini jäi haavoittuneena henkiin. Ei liene hääviä yrittää jatkaa elämää täysorpona ja mahdollisesti lopun ikää vammautuneena sellaisen tragedian jälkeen.

Apua tosiaan ei todellakaan saa aina oikea-aikaisesti ja oikeanlaista, vaikka hakisi. Ei etenkään nyt, kun monet palvelut tuotetaan etänä. Emme tiedä oliko tilanteeseen haettu apua vai tapahtuiko teko yhtäkkisesti.

Perhesurmien kohdalla ei hyödytä manata tekijöitä helvettiin tai haukkua pataluhiksi, se ei tuo ketään takaisin eikä saa tehtyä tekemättömäksi, vaikka kaikenlaiset ajatukset ovatkin inhimillisiä. Monia ärsyttää "ymmärtäminen" näissä teoissa, mutta vain se voi jatkossa auttaa, että yrittäisimme ymmärtää tekojen syyseuraussuhteita, jotta mahdolliset tulevat tapaukset voitaisiin havaita ajoissa ja yrittää tarjota oikeanlaista ja -aikaista apua. Milloin sinä tai minä olemme kyselleet aidosti lähipiirin saati jonkun vähemmän lähipiiriläisen perheenäidin tai isän kuulumisia puhumattakaan että olisimme tarjonneet apua kuormitukseen?

Mitä tulee sote-alalla työskenteleviin, on luonnollista, että alan ihmiset nousevat muusta massasta, kun heitä on lukumääräisesti niin paljon. Suomessa on pelkästään sairaanhoitajia yli 70 000, lähihoitajia valmistuu vuositasolla 10 500-11 000.
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6380
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »



Ten points!
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
massarati
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 90
Liittynyt: Su Tammi 15, 2012 12:20 am

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja massarati »

Murhasta Tuli Totta kirjoitti: Ke Tammi 27, 2021 11:45 am Kautta aikojen niin miehet kuin naisetkin ovat näitä laajennettuja itsemurhia eli perhesurmia tehneet, - -
Tälle puheenvuorolle pojot! Syyttely ei auta ketään, ei tän tapauksen tekijän syyttely eikä se että haukutte toisianne täällä ihmissaastoiksi. Jokainen yksilö kokee elämän eri tavalla ja omaa omat haasteensa.
TutkivaTipu
Jack Taylor
Viestit: 19
Liittynyt: To Marras 05, 2020 8:13 am

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja TutkivaTipu »

Yleensä täällä on aika pian ollut paikkakuntalaisia että on saanut jotain faktatietoa..
Nyt ei tunnu olevan kuin pelkkää spekulointia,eikä tämmöisestä tietenkään välttämättä tulekaan.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

En tiedä missä määrin tämä kenellekään kuuluu, mutta on varmaan inhimillistä ihmetellä, että mitä vtua on taas ollut vialla? Uhrille kaikki tuki, mitä vaan voi. Vastaamosta ei kannata sitä hänelle tarjota.
jeanette kirjoitti: Ke Tammi 27, 2021 1:48 am [..., mutta tuo turve-kommentti, sillä ei oo mitään tekemistä tämän tapahtuman kanssa. Ehkä kommentoijan pitäisi hakea apua kans?
Perimäasia on vain valitettava fakta eli edes ilmainen terveydenhuolto ei kykene pitämään kaikkia epäkelpoja hengissä. On ikävää, että silloin pitää lopettaa myös lapset antamatta heille edes mahdollisuutta nauttia elämästä tai kärsiä helvetillisesti, kuten tekijä tässä. Faktat eivät välitä meidän tunteistamme, toivottavasti niiden raadollisuus kuitenkin auttaisi ihmisiä puhumaan asioista nii, että itsarin voisi tehdä ihan tavallisesti, eikä viedä pieniä ihmisiä mukanaan. En minä tällaista kenellekään kuitenkaan toivo. Lastensa surmaaminen suomenmaassa on eräs hirviömäisimmistä asioista, mitä keksiä saattaa ja pahan mielenhäiriön tunnistamiseen, ja sellaisten olemassaolon tunnustamiseen, ei tarvitse mikään psykiatri olla. Peruskoulu riittää.

Mitä turveasiaan tulee, niin en väittänytkään tietäväni, että olisi, mutta on päivänselvää, että poliittisilla päätöksillä on seurauksensa etenkin, kun niillä ajetaan iso määrä tiettyyn alaan luottamuksensa ja perheensä toimeentulon sijoittaneita ihmisiä/perheitä taloudelliseen ja henkiseen kurimukseen. Kaikki meistä kokivat ja näkivät 90-luvun laman ja sen seuraukset eri tavoin. Osa kusi tuolloin vielä rantuja mattoon ja osa ei koskaan syntynytkään itsemurha-aallon vuoksi.

Korona-ajan vaikutuksesta ihmisten pahoinvointiin puhutaan aivan liian vähän ja kestustelua siitä, kannattaako pienen joukon takia uhrata monelta lapsuuden riemunkokemukset mm. harrastustoiminnan siirtämisellä lähes kokonaan ana-digimaailmaan neljän seinän sisälle? Millehän tilastot mahtavat näyttää erilaisten itsemurhien osalta, kun totuus valkenee.

Vajaa 10v sitten oli lööppilehden otsikkona, kuinka täällä oli tehty kuusi perhesurmaa 10 kuukaudessa (lehti otsikoi passiivissa "sattunut". Onnettomuuksia sattuu, mutta perhesurmia tehdään ja sellaisen tekijä voi päättämällä tehdä ja estää, joten tämä "perhesurmien sattumisjuttu" on sinällään hölmö, vaikka muuten mukavan kompakti onkin). Tuolloin oli vasta perhesurmattu Laajasalossa ja olipa samana vuonna perhepolttosurmattu myös Muhoksen naapurissa Tyrnävällä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000467047.html

Aina on varmaan murhattu itse omia perheitä, mutta mittakaavasta olisi mielenkiintoista saada lisätietoa ja niiden syistä. Mahtaakohan materian ja uskonnollisuuden muutokset näkyä tilastoissa, jos sellaisia on vaikka 50-60 - luvuilta, jolloin toki sotatraumat näkyivät varmaan merkittävästi?
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
JohanPomppas
Javier Pena
Viestit: 1842
Liittynyt: Su Loka 20, 2019 12:44 am

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja JohanPomppas »

Kaikki ymmärtäväiset äippäliinit voisivat mennä ymmärtämään ja vähän jutustelemaan Tyrnävällä 2011 lapsensa murhannutta ja polttanutta isukkiliiniä. Hänhän jänisti, kun lieskat korvensi vähän turhan kuumasti. Kovasti kuitenkin yritti rakkaudentekoja suorittaa. Ei ihan 100% onnistunut, kun edelleen hengissä on. Hän kuitenkin tietää mitä vanhemman mielessä liikkuu, kun tuon kaltaista tekoa alkaa suunnittelemaan. Sinne vaan emännät terapoimaan, ymmärtämään ja imettämään tätä isukkiliiniä. Sillä ei ole mitään väliä, mitkä rensselit on jalkovälissä tekijällä. Korvien väli heillä on samanlainen, ja vain sillä on merkitystä.
Elizabeth
Martin Riggs
Viestit: 642
Liittynyt: To Huhti 30, 2015 8:40 am

Re: Äiti surmasi kaksi lastaan ja itsensä Oulussa 25.1.2021

Viesti Kirjoittaja Elizabeth »

massarati kirjoitti: Ke Tammi 27, 2021 12:20 pm
Murhasta Tuli Totta kirjoitti: Ke Tammi 27, 2021 11:45 am Kautta aikojen niin miehet kuin naisetkin ovat näitä laajennettuja itsemurhia eli perhesurmia tehneet, - -
Tälle puheenvuorolle pojot! Syyttely ei auta ketään, ei tän tapauksen tekijän syyttely eikä se että haukutte toisianne täällä ihmissaastoiksi. Jokainen yksilö kokee elämän eri tavalla ja omaa omat haasteensa.
Niin just, elämän kokee jokainen yksilö eri tavalla. Tämän allekirjoitan, mutta kun sen kokiskin vaan "itse" . Tässä vedettiin viattomat mukaan vain omien murheiden, huolien ja kostonhimojen takia. Elämää vois opetella katsomaan muidenkin näkökulmasta kuin vain omasta tai omista fiiliksistä. Lähimmäisen rakkaudesta ei hajuakaan. On vain minä ja minun murheet.
Vastaa Viestiin