On tuonkin keräämisessä kuitenkin vaivaa nähty ja jokin päämäärä varmaan ollut. Eli suunnitelma. Voinut kohdistua yhteiskuntaakin vastaan. Suomessa vaikka YLEn valtaus
Tämän suuntaista huolestuttavaa asetouhuilua ja suunnitelmien laadintaa havaittu Keski-Suomessakin.
Itsepuolustuksesta ei kyse ole, kun on kokoelma. Laittomia aseita. Aseharrastajaksi rekisteröityneenä voi laillisesti kerätä kampetta, vaikka vallankumouksiin ja likvidointioperaatioihin.
Minä ajattelisin asevarastoja tietynlaisia fantasioita tai suunnitelmia varten keräävien miesten haluavan viikko viikolta, kuukausi kuukaudelta ja vuosi vuodelta enemmän ja enemmän pääsevän käyttämään noita tappamiseen tarkoitettuja työkaluja. Siksi tällaiset ääriäärioikeistolaiset, tai mitä äärisuuntausta edustavatkin, ovat vaarallisia. Nämä rekryävät uutisen mukaan niitä kaikkein helpoimmin muiden puheille ja ideoille alttiita. Suunnitelmallisuutta.
Vaikea uskoa tällaisten ryhmäytymisvaiheeseen päässeiden kymmenen, kaksikymmentä ja kolmekinkymmentä vuotta vain istuvan passiivisesti aseidensa kanssa kotona. Kyllä siinä kehitetään joku ajatushimmeli uhkakuvineen, jotta saadaan oikeutus käyttää aseita.
Hyvinkin voitu estää joku aseellinen ääliömäisyys ennakolta.
Ei ole mikään leikin asia laittomien aseiden kokoelman kerääminen ja moisesta tietoisten olisi syytä tietonsa poliisille ajoissa ilmoittaa Keski-Suomessakin.