Pentti Kokin surma Polvijärvellä 2007

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Pentti Kokin surmasta epäilty pysyy vangittuna. Hieman alle 50-vuotiaalla miehellä olisi ollut mahdollisuus vaatia vangitsemisensa uudelleen käsittelyä Joensuun käräjäoikeudessa viime perjantaina, mutta mies ei sitä tehnyt.

Poliisin mukaan yhtään varteen otettavaa vihjettä ei jutussa ole tullut, ei vaikka huhtikuun Alibi-lehtikin lupasi maksaa Kokin tapauksen selvittämiseen johtavista vihjeistä vihjepalkkion.

– Sehän tässä on vähän kummallista, sillä yleensä tämäntyyppisissä jutuissa poliisi saa runsaasti vihjeitä, sanoo rikoskomisario Markku Airaksinen.

Lähde www.karjalainen.fi
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Pentti Kokista ei jälkeäkään

Polvijärven Vasarakankaantieltä itsenäisyyspäivän tienoilla kadonneesta Pentti Kokista, 69, ei ole vieläkään minkäänlaista havaintoa. Poliisi ei ole Kokkia enää viime aikoina aktiivisesti edes etsinyt.

– Eikä Alibi-lehden huhtikuussa lupaama vihjepalkkiokaan ole tuonut katoamisesta yhtään vakavasti otettavaa vihjettä, kertoo rikoskomisario Markku Airaksinen.Poliisi tutkii Kokin katoamista henkirikoksena. Joensuun käräjäoikeus vangitsi maaliskuun puolivälissä henkirikoksesta todennäköisin syin epäiltynä noin 50-vuotiaan polvijärveläismiehen. Mies on edelleenkin vangittuna eikä hän ole edes hakenut vapauttamistaan sitten maaliskuun lopun.

Poliisi toivookin, että jos ihmiset maastossa liikkuessaan havaitsevat jotain outoa tai poikkeavaa, ilmoittaisivat havainnoistaan poliisille. Airaksinen ei rajaa pois mitään aluetta, mutta toivoo ihmisiltä tarkkaavaisuutta erityisesti kun he liikkuvat Kokin katoamispaikan eli Vasarakankaantiellä sijaitsevan omakotitalon lähimaastossa.

Kokin katoamispaikka kuitenkin rajoittuu suuriin metsämaa-alueisiin.

Poliisi on edelleen varsin vaitonainen Pentti Kokin tapauksesta. Markku Airaksinen arvioi nyt, että jutun esitutkinta valmistuisi kesäkuun puoliväliin mennessä, jonka se siirtyy syyttäjälle syyteharkintaan.

Syyte jutussa pitää nostaa 11. päivään heinäkuuta mennessä.


www.karjalainen.fi 4.6.-08

Outoa, että vangittuna oleva ei vaadi vapauttamistaan. Liekö taustalla mahdollisten syytteiden kaatuminen ja saatavat korvaukset vangitsemisesta?
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Siirto henkirikokset -osioon olisi vissiin paikallaan?
Karjalainen kirjoitti:http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/U ... 24388.html

Pentti Kokki löytyi

Poliisi on löytänyt ihmisen jäänteitä Polvijärven Vasarakankaantiellä sijaitsevan omakotitalon varastoalueelta. Näytteet täsmäävät kadonneeksi ilmoitettuun 69-vuotiaaseen mieheen.

Poliisi on löytänyt Pentti Kokin katoamistutkimuksissa ihmisen jäänteitä Polvijärven Vasarakankaantiellä sijaitsevan omakotitalon varastoalueelta. Näytteistä on nyt saatu selvitettyä henkilöllisyys, joka täsmää kadonneeksi ilmoitettuun 69-vuotiaaseen mieheen.

Rikoskomisario Markku Airaksinen kertoo, että löytyneissä jäänteissä on viitteitä polttamisesta. Palaneet jäännökset löytyivät jo talvella, mutta poliisi kertoi asiasta vasta nyt.

Joensuun käräjäoikeus vangitsi kyseisen asunnon haltijan todennäköisin syin henkirikoksesta jo 14. maaliskuuta ja hän on vangittuna edelleen.

Jutussa vangittu mies on ollut vähäpuheinen illan tapahtumista ja katoamistapauksesta.

Pentti Kokista tehtiin katoamisilmoitus 11. joulukuuta 2007. Hän katosi itsenäisyyspäivänä vierailtuaan Vasarakankaantiellä sijaitsevassa asunnossa. Asunnossa vietti iltaa hänen ja vangitun polvijärveläismiehen lisäksi kolme muuta henkilöä.

Lisää aiheesta päivän aikana.
Viimeksi muokannut Aizerbaidzan, Ti Kesä 24, 2008 11:12 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Kokki
Agentti Scully
Viestit: 692
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 4:16 pm
Paikkakunta: Stadi

Viesti Kirjoittaja Kokki »

Epäillyn henkirikoksen uhri löytyi Polvijärvellä
24.06.2008 10:20


Poliisi on löytänyt Polvijärvellä Pohjois-Karjalassa ihmisen jäänteitä. Vainaja on tunnistettu 69-vuotiaaksi polvijärveläismieheksi, joka katosi viime joulukuussa.

Poliisin mukaan ruumis oli poltettu ja kätketty omakotitalon varastoalueelle. Henkilöllisyys selvisi dna-tutkimuksessa.

Miehen epäillään joutuneen henkirikoksen uhriksi. Joensuun käräjäoikeus vangitsi teosta epäiltynä jo maaliskuussa viisikymppisen miehen, joka on edelleen vangittuna.

69-vuotias oli ollut vierailulla viisikymppisen miehen omakotitalossa. Omaiset tekivät pian katoamisilmoituksen.

Palaneet jäännökset löytyivät talvella, mutta poliisi kertoi asiasta vasta tiistaina. Komisario Esko Airaksisen mukaan lopullinen lausunto saatiin vasta hiljattain. Juttu on siirtynyt syyteharkintaan.

Poliisin mukaan vangittu mies on ollut vähäpuheinen tapahtumista.

STT

edit: Näköjään meitä oli kaksi postaamassa samoihin aikoihin :)
A man's got to do what a man's got to do.
Patricia C. Itämaa
Javier Pena
Viestit: 1863
Liittynyt: To Elo 02, 2007 10:53 am

Viesti Kirjoittaja Patricia C. Itämaa »

Lisätietona mainittakoon että kyseisessä lehdessä mainitaan erityismainintana Kokin ja ystävän olleen edellisenä iltana ryypiskelemässä ja venäläisiä oli liittynyt tähän kuvioon.Kun venäläiset olivat aamulla tulleet kyselemään Kokkia ei ollut enää paikalla. :roll:

Venäläisiä ei epäillä asiasta.

Mutta tulipas nyt tässä yhteydessä toinen tapaus mieleeni,joten kirjoitan sinne..nyt.
Totuus on tarua ihmeellisempää
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Tässä poliisin tiedote kokonaisuudessaan:
Karjalainen kirjoitti:http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/U ... 24597.html

TIEDOTE: Poliisin tiedote katoamistapauksesta kokonaisuudessaan


JULKAISUVAPAA

Tiedote koskien Polvijärvellä 06. - 07.12.2007 kadonneen 69 - vuotiaan miehen tapausta

Polvijärven Vasarakankaantiellä asuva noin 50-vuotias polvijärveläinen mies oli hakenut 06.12.2008 illalla Polvijärven kirkonkylässä asuvan 69-vuotiaan miehen luokseen kylään.

Miehet olivat menneet nuoremman miehen Vasarakankaantiellä sijaitsevaan omakotitaloon, missä miehet olivat nauttineet alkoholia. Jossakin vaiheessa iltaa paikalla oli vieraillut kaksi venäläistä miestä. Tuolloin 69-vuotias mies oli ollut asunnossa ja hän jäänyt venäläisten poistuttua paikalta kahdestaan kyseiseen asuntoon asunnon haltijan kanssa.

Seuraavana aamuna samat venäläiset miehet olivat menneet uudelleen Vasarakankaantiellä sijaitsevaan asuntoon tavoittamaan 69-vuotiasta miestä, joka ei ollut enää kyseisessä asunnossa. Asunnon haltija oli kertonut kyseisen miehen poistuneen asunnosta yön aikana.

Läheiset olivat yrittäneet ottaa yhteyttä 69-vuotiaaseen mieheen puhelimella, mutta hänen numerostaan ei kukaan vastannut. He olivat yrittäneet selvittää miehen olinpaikkaa myös muilla tavoin.

Koska miehen olinpaikasta ei oltu saatu selvyyttä, niin läheiset tekivät miehestä poliisille katoamisilmoituksen 11.12.2007.

Poliisi käynnisti etsinnät katoamispaikan asunnossa, pihapiirissä ja ympäristössä. Nämä etsinnät eivät tuottaneet yhtään havaintoa kadonneesta. Samoin tapauksen tiedottamisella ei saatu yhtään asiallista vihjettä.

Jo tapauksen tutkinnan alkuvaiheessa poliisi ei sulkenut pois rikoksen mahdollisuutta ja tätä pidettiin yhtenä tutkintalinjoista.

Melko pian katoamisen jälkeen poliisi suoritti katoamispaikan pihapiirissä varastoitujen kodinkoneiden ja muiden laitteiden varastoalueella tarkempia tutkimuksia.

Aikanaan asiassa käynnistettiin rikostutkinta.

Maaliskuun alkupuolella 2008 poliisi otti kiinni useita henkilöitä tapauksen johdosta ja suoritti tarkempaa katoamispaikan alueen paikkatutkintaa. Kiinniotettujen joukossa oli myös Vasarakankaantien omakotitalossa asuva mies, jonka seurassa kadonneen oli viimeksi tiedetty olleen.

Joensuun käräjäoikeus vangitsi kyseisen asunnon haltijan todennäköisin syin henkirikoksesta 14.03.2008 ja hän on vangittuna edelleen. Jutun syytteen nostamisen määräpäivä on 11.07.2008.

Vasarakankaantien omakotitalon pihalla sijaitsevalta varastoalueelta otetuista näytteistä poliisi löysi ihmisen jäännöksiä. Näistä näytteistä saatiin selvitettyä henkilöllisyys, joka täsmäsi kadonneeksi ilmoitetuksi 69-vuotiaaseen mieheen.

Jutussa vangittu mies on ollut vähäpuheinen illan tapahtumista ja katoamistapauksesta.

Jutun esitutkinta-aineisto on toimitettu syyttäjälle.

Outokummussa 24. kesäkuuta 2008
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Tapposyyte tulee tänä vuonna viiskymppisiä juhlineelle miehelle. Jutun käsittely alkaa 8. elokuuta Joensuun käräjäoikeudessa. Talossa surmailtana käyneiden venäläismiesten mukaan surmatulla ja syytetyllä ei ollut illalla mitään kränää keskenään.
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Doctor Lecter kirjoitti:Tapposyyte tulee tänä vuonna viiskymppisiä juhlineelle miehelle. Jutun käsittely alkaa 8. elokuuta Joensuun käräjäoikeudessa.
Eikös tätä murhana tutkittu? Mites tästä yhtäkkiä tuli vain tappo?

Karjalaisen mukaan jutun käsittelylle on varattu kaksi päivää. Tuo jo mainittu 8. elokuuta sekä 11. elokuuta.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Syyttäjä vaatii taposta 10 vuotta vankeutta

Pentti Kokin surmasta syytetty 49-vuotias polvijärveläismies kiistää kaikki syytteet. Syyttäjä vaatii polvijärveläismiehelle rangaistusta taposta ja hautarauhanrikkomisesta.

Pentti Kokin taposta ja hautarauhanrikkomisesta syytetyn puolustus vetoaa, ettei syytteiden tueksi ole tekotapaa, tekijää tai tekoaikaa.

Syyttäjä vaatii 49-vuotiaalle polvijärveläismiehelle vähintään 10 vuotta ehdotonta vankeutta taposta ja hautarauhanrikkomisesta. Polvijärveläismiehen epäillään tappaneen ystävänsä Pentti Kokin kotonaan itsenäisyyspäivän aikoihin viime vuonna.

Syytetty kiistää jyrkästi molemmat syytteet. Puolustus vetoaa, ettei syytteen tueksi ole tekotapaa, tekijää tai tekoaikaa. Puolustuksen mukaan ei ole kyetty edes todistamaan, että Pentti Kokki on kuollut.

Pentti Kokki katosi syytetyn Vasarakankaantiellä sijaitsevasta asunnosta itsenäisyyspäivän aikoihin 2007.

Esitutkintamateriaalista selviää, että Kokki oli ystävänsä luona 6. joulukuuta 2007. Samana iltana hän soitti venäläisille ystävilleen ja pyysi hakemaan hänet pois. Uhri oli tuossa vaiheessa jo vahvassa humalassa.

Venäläiset kävivät talolla samana iltana klo 22.30 ja odottelivat jonkin aikaa talon pihassa. Kun Kokkia ei kuulunut, he lähtivät pois.

On selvinnyt, että tämän jälkeen uhrin matkapuhelimesta alkoi puheluralli. Kännykästä oli soitettu kymmenkunta kertaa syytetyn matkapuhelimeen ja muutaman kerran venäläisystävän matkapuhelimeen. Viimeinen puhelu soitettiin uhrin siskolle aamuyöllä.

Syyttäjän mukaan syytetty oli puheluilla yrittänyt peittää jälkensä.

Puolustuksen mukaan puhelut taas todistavat, että Pentti Kokki oli hengissä yöllä ja halusi soitella ystävilleen.

Seuraavana aamuna venäläiset palasivat Vasarakankaantien asuntoon. Syytetty oli sanonut venäläisille, että Kokki on poistunut talosta. Esitutkintamateriaalin mukaan venäläiset olivat tuolloin nähneet, että talon takapihalla palaa iso savuava nuotio. Nuotiossa oli tutkimusten mukaan poltettu kumirenkaita, sähköjohtoja, huonekaluja ja diesel-öljyä.

Maaliskuun 12. päivä uhrin luita löydettiin syytetyn pihalta nuotion jäänteistä. Tieto perustuu dna-näytteisiin. Puolustuksen mukaan luun kappaleita on voitu viedä nuotion jäänteisiin tätä ennen.

Poliisitutkinnassa on selvinnyt myös, että samainen 49-vuotias polvijärveläismies on syyllistynyt pahoinpitelyyn myös tämän vuoden tammikuun lopulla. Tuolloin hän oli pitänyt väkisin toista henkilöä kotonaan Vasarakankaantiellä ja pahoinpidellyt tätä.

Surmasta syytetty mies on ollut kuulusteluissa vähäpuheinen.

Oikeutta istutaan parhaillaan Joensuun käräjäoikeudessa.

www.karjalainen.fi
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Doctor Lecter kirjoitti:Puolustus vetoaa, ettei syytteen tueksi ole tekotapaa, tekijää tai tekoaikaa. Puolustuksen mukaan ei ole kyetty edes todistamaan, että Pentti Kokki on kuollut.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Maaliskuun 12. päivä uhrin luita löydettiin syytetyn pihalta nuotion jäänteistä. Tieto perustuu dna-näytteisiin. Puolustuksen mukaan luun kappaleita on voitu viedä nuotion jäänteisiin tätä ennen.
Tässä taas asianajaja yrittää vääntää parhaansa mukaan mustasta valkoista ja toisinpäin. Uskoisin, että syytetyn penkillä istuu oikea henkilö.

Mutta yllätyksiäkin voi tapahtua...
rapier
Vic Mackey
Viestit: 1900
Liittynyt: Ma Maalis 10, 2008 5:21 pm
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja rapier »

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2008080 ... 3_uu.shtml


Mies surmattiin ja poltettiin nuotiossa
8.8.2008 17:29

Viime joulukuussa Polvijärvellä tapahtuneen erikoislaatuisen surman käsittely alkoi eilen Joensuun käräjäoikeudessa.

Kihlakunnansyyttäjä Jaakko Koponen vaati 49-vuotiaalle polvijärveläismiehelle vähintään kymmenen vuoden tuomiota 69-vuotiaan miehen taposta ja hautarauhan rikkomisesta.

Syyttäjän mukaan syytetty surmasi uhrinsa ja poltti sen jälkeen ruumiin talonsa lähistöllä nuotiossa. Syytetyn puolustus kiisti syytteet.

Traagiset tapahtumat käynnistyivät itsenäisyyspäivän iltana viime vuonna 49-vuotiaan syytetyn asunnossa.

Vieraana ollut 69-vuotias mies nähtiin elossa vielä myöhään itsenäisyyspäivän iltana, jolloin asunnolla vieraili kaksi venäläistä miestä. He olivat vanhemman miehen ystäviä.

Miesten poistuessa asunnosta kaksikko jäi nauttimaan väkijuomia keittiön pöydän ääreen. He jäivät viettämään iltaa sopuisissa merkeissä.

Yön tapahtumat yhä mysteeri

Seuraavan yön tapahtumat ovat edelleen suurelta osin hämärän peitossa, sillä 49-vuotias syytetty on ollut kuulusteluissa hyvin niukkasanainen. Hän vaikeni täysin myös eilen oikeudessa.

Asianajaja Ari Keski-Orvolan mukaansa uhri oli poistunut asunnosta yön aikana, kun syytetty nukkui sikeästi humalassa.

Illalla talossa vierailleiden venäläismiesten mukaan 49-vuotias ei ollut kovin humalassa illalla, eikä myöskään seuraavana aamuna, kun miehet kävivät etsimässä uhria. Aamuisen vierailun aikana miehet panivat merkille metsän raunassa palavan nuotion.

69-vuotiaan katoaminen johti poliisitutkintaan, kun ex-vaimo ei saanut puhelinyhteyttä entiseen mieheensä. Pian rikostutkinta kohdistui parin kilometrin päässä Polvijärven kirkonkylän keskustasta sijaitsevan omakotitalon pihapiiriin.

Nuotion pohjalta löytyi luita

Poliisitutkinnan edetessä talon lähistöllä poltetun nuotion pohjalta löytyi muutamia ihmisen luita. Tutkimuksissa luiden DNA:n osoitettiin kuuluvan kadonneelle miehelle.

Syyttäjä nojasi syytteensä pitkälti juuri DNA-löydöksiin. Rikoksella ei ole yhtään silmin- näkijää, eikä kadonnesta ole löytynyt muuta jäänteitä.

- Luulöydöt vahvistavat, että uhri on surmaamisen jälkeen yritetty hävittää polttamalla. On mahdollista, että suurempia luunpaloja on voitu kuljettaa ja hävittää muualla, syyttäjä totesi.

- Matti (nimi muutettu) oli minulle kuin isäpuoli, mutta en tiedä Matin kohtalosta, erittäin niukkasanainen syytetty totesi kuulustelijoille.

- Tämä oli tiukin tutkinta, jossa olen ollut mukana 35-vuotisen urani aikana, totesi komisario Markku Airaksinen surmatutkinnan päätyttyä.

Jutun käsittely jatkuu maanataina muun muassa eri osapuolten edustajien loppulausunnoilla.

KIMMO REPO
[email protected]
JOENSUU
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

^ IL on omannut näemmä sellaisen linjan, jossa nimiä ei kerrota, vaikka muut lehdet niin tekevät. Pentti Kokki on IL:n mukaan Matti. Tuomion jälkeen kertovat, että xx-ikäinen mies tuomittiin 10 vuodeksi vankilaan. Muutaman vuoden päästä kait kertovat, että joku tuomittiin laitokseen, mutta ei sen tarkemmin, että kuka, mihin ja kuinka pitkäksi aikaa puhumattakaan siitä mitä hän oli tehnyt.

Kertovat vain mukavia asioita. Etusivuilta sitten saamme lukea, että kuka ja kenen kanssa meni jatkoille ja saa yllätysvauvan tai jos Idols-kilpailun 15. meni kihloihin.

EDIT: luukusta kolahtaneessa Karjalainen -sanomalehdessä on tekijän sutattu lärvi & habitus. Jos joku vaikka kuvaa tänne. (On nettiversiossakin). Ihan tasa-arvonkin vuoksi, vert. tapaus Seija Mörö.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Doctor Lecter kirjoitti:luukusta kolahtaneessa Karjalainen -sanomalehdessä on tekijän sutattu lärvi & habitus. Jos joku vaikka kuvaa tänne. (On nettiversiossakin). Ihan tasa-arvonkin vuoksi, vert. tapaus Seija Mörö.
Tossa kuva:
Kuva
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Karjalainen julkaisi syyllisen nimen ja kuvan yllättäen jo ennen tuomion antoa.
Karjalainen kirjoitti:http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/U ... 41116.html

Kokin surmasta epäilty mielentilatutkimukseen

Kuva

Polvijärveläisen Pentti Kokin surmasta epäilty Osmo Antero Voutilainen, 49, määrättiin mielentilatutkimukseen Joensuun käräjäoikeudessa maanantaina. Oikeuden päätös merkitsee, että oikeus katsoi hänen syyllistyneen Kokin surmaan.

Mielentukimusta esitti syyttäjä, joka vaatii Voutilaiselle taposta 10 vuoden vankeustuomiota.

Joensuun käräjäoikeuden mukaan on näytetty toteen Kokin ruumis poltettiin Voutilaisen talon takapihalla olleessa nuotiossa. Oikeuden mukaan todisteet osoittavat, että tekoon ei ole voinut syyllistyä kukaan muu kuin epäilty.

Oikeus päättää rikosnimikkeestä ja rangaistuksesta mielentilatutkimuksen jälkeen.

Voutilaista syytetään myös hautarauhan rikkomisesta. Hänelle luettiin maanantaina syytteet törkeästä pahoinpitelystä ja vapaudenriistosta.

Oikeus määräsi maaliskuun puolivälissä vangitun Voutilaisen pidettäväksi edelleen vangittuna.

69-vuotias Kokki surmattiin viime itsenäisyyspäivän tienoilla Polvijärvellä.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Viesti Kirjoittaja Luupää »

Doctor Lecter kirjoitti:^ IL on omannut näemmä sellaisen linjan, jossa nimiä ei kerrota, vaikka muut lehdet niin tekevät. Pentti Kokki on IL:n mukaan Matti. Tuomion jälkeen kertovat, että xx-ikäinen mies tuomittiin 10 vuodeksi vankilaan. Muutaman vuoden päästä kait kertovat, että joku tuomittiin laitokseen, mutta ei sen tarkemmin, että kuka, mihin ja kuinka pitkäksi aikaa puhumattakaan siitä mitä hän oli tehnyt.

Kertovat vain mukavia asioita. Etusivuilta sitten saamme lukea, että kuka ja kenen kanssa meni jatkoille ja saa yllätysvauvan tai jos Idols-kilpailun 15. meni kihloihin.
IL ei useinkaan seuraa tapauksia vaan kirjoittavat vaan tuon avausartikkelin josta saa näyttävimmät lööpit. Monesti esmes sen tuomion saa kaivella esiin ihan muualta.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Vastaa Viestiin