Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
poikani
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 9984
Liittynyt: Ti Heinä 05, 2011 8:50 pm
Paikkakunta: ?? ???????

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja poikani »

EricBlair kirjoitti: Ti Joulu 28, 2021 10:15 pm
joku Jaana kirjoitti:5) Kaiken tämän oikean tiedon vääristelemiseksi THL:n ja Fimean virkamiehet vääristävät tilastoja mm. kirjauttamalla liikenneonnettomuuksiin kuolleita koronaan kuolleeksi, jättämällä selvät rokotekuolemat kirjaamatta ja kirjaamalla "rokottamattomiksi" kaikki piikkihaitan saaneet 21 vrk:n sisällä piikityksestä, vaikka on aivan selvää, että he ovat juuri rokotettuja, jotka saivat vakavat rokotehaitat
Miksi he niin tekisivät? Eiväthän virkamiehet hyötyisi tuollaisesta mitenkään.
????? ?? ??????.
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

https://www.youtube.com/watch?v=xk80hJl2yd0
Paluu normaaliin rokotteen kautta - **Varoitus herkille - Parodia**
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Avatar
sikakoira
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 25879
Liittynyt: Ke Kesä 07, 2017 8:50 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja sikakoira »

Covid sulkutoimenpiteet tullaan muistamaan suurimpana mogana mitä tehtiin koko "pandemian" aikana

https://www.zerohedge.com/covid-19/covi ... lures-ever
COVID Lockdowns Will Be Remembered As One Of The Greatest Policy Failures Ever


Kuva
Maailma avautuu aivan toisella tavalla kuin jos yritätte rakentaa kuvaa maailmasta pelkän suomalaisen valtamedian varassa Se kuva on täysin virheellinen ja harhainen tarkoituksellisesti Se on mediapoolin ja hybridikeskuksen hybridisotaa teitä kohti
Likeavirgin
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4628
Liittynyt: Su Huhti 19, 2020 8:18 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Likeavirgin »

poikani kirjoitti: Ti Joulu 28, 2021 12:54 am
Likeavirgin kirjoitti: Ti Joulu 28, 2021 12:52 amnarkkari haluaisi baariin :mrgreen:
Eikös se passi mitätöity sillä tavoin, että baarissa saa olla tiettyyn aikaan asti, oli passia tai ei?
ilmeisesti vasta jälkeenpäin tämän narkkarin tempauksen. ja vain väliaikaisesti eli 3vk:n jälkeen pääsisi taas. tuskinpa tuo narkkari minnekkään ulkomaille tahtoi :lol:

sikakoira on melko paljon paskonut ketjua, mutta eipä ole banneja saanut. hyvä, että modet ovat yhdenvertaisia palstalla :mrgreen:
jhou
Perry Mason
Viestit: 3843
Liittynyt: Ti Maalis 31, 2015 3:09 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja jhou »

EricBlair kirjoitti: Ti Joulu 28, 2021 10:15 pmRikosilmoitukseni tilastot todistavat, että

1) Sairaalat täyttyvät rokotehaitoista sairastuneista
2) Rokotteisiin kuolee 15-kertaisella todennäköisyydellä koronaan kuolemisriskiin verrattuna
3) Rokotetuilla on 200-kertainen viruskuorma
4) ikäryhmissä 10-59-vuotiaat rokotettujen sairastavuus, kuolleisuus ja tartunnat ovat moninkertaiset.
5) Kaiken tämän oikean tiedon vääristelemiseksi THL:n ja Fimean virkamiehet vääristävät tilastoja mm. kirjauttamalla liikenneonnettomuuksiin kuolleita koronaan kuolleeksi, jättämällä selvät rokotekuolemat kirjaamatta ja kirjaamalla "rokottamattomiksi" kaikki piikkihaitan saaneet 21 vrk:n sisällä piikityksestä, vaikka on aivan selvää, että he ovat juuri rokotettuja, jotka saivat vakavat rokotehaitat
6) nyt sitä petoksellista, terveyden tuhoavaa piikitystä yritetään pakottaa koko väestöön (ml. lapset) terveen verrokkiryhmän eliminoimiseksi.

[...]

Jaana
Kappas, tuota 200-kertaista viruskuormaa en muista nähneeni aiemmin. Kaikki muuthan noista on tännekin jo moneen kertaan postattu ja valheiksi todettu. Jaanan "todisteita" ja "tilastoja" ei ole helppo löytää, mutta kun sen 100-sivuisen pdf:n saa käsiinsä, niin se on kyllä... vaikuttava. :)

https://www.oikeusturvakeskus.net/wp-co ... ukseen.pdf

Siellä on kaikki vanhat väitteet jonossa, copypastettuna milloin mistäkin lähteestä. Jotain MTV:n uutista on kopioitu, siinä tuli samalla sivun verran linkkejä ihan muihin MTV:n uutisiin (mm. Toto Wolffin ja Max Verstappenin viestienvaihdosta), mutta ei haittaa, asia on hyvä ja määrä korvaa laadun. Siellä on juttu vantaalaisesta perheestä, jolla oli omicron-epäily joulun aikaan, silläkin on pituutta varmaan kymmenisen sivua. Pituus johtuu ennen kaikkea siitä, että siellä on koko sivun kokoisia kuvia perheen jouluvalmisteluista, piparien leipomisesta, takkatulesta ja ties mistä kaikesta. Mukaan vaan nekin.

Grafeenioksidi=antimateria? Löytyy.
Tutkija, analyytikko Kalevi Korento ja hänen mäntyteereseptinsä? Jep.
Rokotehaittojen paisuttelu? Jep.
Koronahaittojen väheksyminen? Jep.
Tokentube, Infowars ja UMV-lehti lähteinä? Jep.

Ja koko tämä koronakuvio on vain pieni sivujuonne Jaanan projekteissa. Hänellä on missio ja eläkeläisenä aikaa sen edistämiseen. Kannattaa käydä vilkaisemassa, niin asettuu tämäkin tuuba paremmin perspektiiviin.
Hyvin suunniteltu on edelleenkin tekemättä.
Late6
Rico Tubbs
Viestit: 1220
Liittynyt: Su Joulu 27, 2020 10:01 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Late6 »



Kannattaako tätä roskaa täällä jakaa. Tiedämme hyvin että tuollaiset huuhaa rikosilmoitukset lentää poliisilaitoksella roskakoriin ja luo vain turhia toiveita näille ryssätrollien valheita uskoville
Late6
Rico Tubbs
Viestit: 1220
Liittynyt: Su Joulu 27, 2020 10:01 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Late6 »

jhou kirjoitti: Ke Joulu 29, 2021 5:07 am
Tokentube, Infowars ja UMV-lehti lähteinä? Jep.
Tää oli kokonaisuudessaan jhoulta erinomainen ja asiallinen kirjoitus. Otin nämä venäjällä rekisteröidyt lähteet tähän esille vain siksi. Että onkohan nämä ryssätrolleja uskovat miettineet, että miksi juuri nämä heidän mainitsemansa "tietelliset lähteet" tulevat juuri Venäjältä juuri nämä kolme "tieteelliisesti täydellisintä". Miksi juuri Venäjä rahoittaa ja jakaa tätä disinformaatiota tänne länsimaihin ?
Late6
Rico Tubbs
Viestit: 1220
Liittynyt: Su Joulu 27, 2020 10:01 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Late6 »

Tässä taas raakaa faktaa suoraan Sairaanhoitopiirin tilastoista missä mennään tänään. Kyse on yksinomaan rokotettujen pandemiasta, vaikka heitä on pieni vähemmistö kansasta niin sairaalahoidossa on pelkästään heikäläisiä

Sairaalahoitoon joutuu edelleen valtaosin rokottamattomia: viime viikolla sairaalahoitoon joutuneista tartunnan saaneista 84 prosenttia oli rokottamattomia.

https://www.aamulehti.fi/koronavirus/ar ... 05834.html
Don MC

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Don MC »

Late6 kirjoitti: Ke Joulu 29, 2021 10:02 am Tässä taas raakaa faktaa suoraan Sairaanhoitopiirin tilastoista missä mennään tänään. Kyse on yksinomaan rokotettujen pandemiasta, vaikka heitä on pieni vähemmistö kansasta niin sairaalahoidossa on pelkästään heikäläisiä

Sairaalahoitoon joutuu edelleen valtaosin rokottamattomia: viime viikolla sairaalahoitoon joutuneista tartunnan saaneista 84 prosenttia oli rokottamattomia.

https://www.aamulehti.fi/koronavirus/ar ... 05834.html
(boldaus minun)
Korjaatko tuon? Muuten palstan hörhöt saavat hepulin.
Viimeksi muokannut Don MC, Ke Joulu 29, 2021 10:11 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Sestoelemento kirjoitti: Ti Joulu 28, 2021 3:59 pm -koko ohjaus ja päätökset ovat olleet pahimmillaan yhtä kaaosta, epäselvä kommunikointi ja hyppäys mustavalkoisiin johtopäätöksiin suuntaan tai toiseen ei ole taatusti ainakaan rakentanut luottamusta. Ei ihme, että kansa on ns. confused, ja tartunnat vs sairaanhoidon kantokyky (kaksi eri asiaa) ei ole avautunut perusjanttereille. Niinkuin ehkä ei kaikille päättäjillekään, kun kommunikointia katsoo matkan varrella
Mitä tulee Suomen tilanteeseen, niin päätöksenteko oli sekavaa, mutta siitä oli selkeästi huomattavissa tietty strategia eli koronaviruksen tietoinen levittäminen. Tämä sama strategia näytti olevan käytössä aluksi kaikkialla paitsi Aasiassa.

Ymmärtääkseen paremmin miten valtamedian narratiivi vaihtui alun jälkeen kaikkialla, niin sitä selittää tämä video.
Koronakuolemista tehohoitopotilaisiin ja altistumisiin
https://youtu.be/m-SwfbBQD6o

Alussa ei ollut rokotteita, mutta siitä huolimatta koronan haluttiin leviävän. Julkista tietoa koronasta oli hyvin vähän aluksi. Oletus on, että päättäjät tiesivät koronan olevan sopivan vaaraton tauti yleisesti ja vaarallinen vain vanhemmalle väestölle.

Virallinen strategia muuttui mediasta katsoen lähinnä Italian takia. Sen jälkeen alkoi pelkopropaganda, lockdownit, pakkorokotukset, kansalaisvalvonta, vankileirit, koronapassi, digitaalisen identiteetin ja lompakon ajaminen.

Mielenkiintoista on vain miten julkisesti huomattiin rokotteiden huono teho eli ne eivät oikein estäneet koronan leviämistä ja sairastumisia. Ensin piti riittää 1 piikki, nyt näitä pitäisi ottaa 3-6-kk välein.

Siinä missä alussa ei ollut julkisesti mitään tietoa koronan vaarallisuudesta ja koronan haluttiin leviävän turistien mukana koko väestöön, niin nyt myöhemmin siitä on todella paljon tietoa. Korona ei ole todellakaan niin vaarallinen kuin miten viime aikoina siitä on peloteltu tauotta.

Sen sijaan että tunnustettaisiin koronaan liittyvät tosiasiat, niin onkin entistä enemmän peloteltu ihmisiä ja pidetään lockdown taktiikka, samalla kun ajetaan Koronapassia pakkorokotuksineen ja digitaali-identiteetti lompakkoa kaikkialle EUn vuoden 2018 kahden suunnitelman mukaisesti.
Avatar
On Anoi Kaa
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11797
Liittynyt: To Kesä 23, 2011 8:04 pm
Paikkakunta: Syvä joki

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja On Anoi Kaa »

poikani kirjoitti: Ti Joulu 28, 2021 10:28 pm Miksi he niin tekisivät? Eiväthän virkamiehet hyötyisi tuollaisesta mitenkään.
Homman nimi on se, että vähintäänkin kaikki EU:ssa asuvat tulee saada injektoitua, jotta saadaan se digitaalinen terveyspassi (id) käyttöön.

Ei yksittäisen terveysviranomaisen tarvitse vääristellä mitään, vaan riittää, että he noudattavat jostain korkealta ylhäältä tulleita ohjeita ja määräyksiä (esim. WHO, jota taas ohjaa eräät globalismia rakastavat ja ilmastonmuutokseen sekä maailman epätasa-arvoon NOPEITA ratkaisuja hakevat tahot, joista ei sen enempää). Asia tulee nähdä myös siinä valossa, että yksittäisten terveysviranomaistenkin "näköala" on rajattu eli heidän on ihan yhtä vaikeata muodostaa kokonaiskuvaa vaikkapa ns. rokotteen haittoihin liittyen kuin meidän muidenkin.

Varmaan vaikeampikin, koska tuskinpa moni vapaa-ajalla perkailee esiin ns. rokotteista (mRNA/LNP-liuos) aiheutuneita vammautumisia tai kuolemia sellaisille ihmisille, joille itse taudista ei olisi käytännössä mitään riskiä, vaikka olisi saanut sen jo og-/delta-variantin aikaan.

On se kumma, etteivät nuo kierot säännöt esimerkiksi siitä, että 14 vrk:n sisällä toisesta piikistä kuollut merkitään "rokottamattomaksi" ja näistähän saadaan taatusti lisää sinne "koronaan liittyviin kuolemiin". Usein vielä sinne, minne rokotetta innokkaasti ajavat haluavat eli nuoriin ihmisiin.

Näitä on hyvä näytellä sitten tilastoissa ja levitellä uutisissa, käyttää hyväksi mRNA-/LNP-liuoksen jatkopakottamisessa ja pakkorokotusten perustelussa päättäjille (joista aniharva näkee savuverhon läpi ja mihin meitä ollaan viemässä).
Ironiainjektio: Mitä enemmän injektiot, sitä enemmän infektoit (tuore tutkimus). Tästä syystä virustaudit ja syövät saavat usein vallan boostaamisen jälkeen. Olkaa viisaita ja pysähtykää hetkeksi.
Avatar
jukuripää
Axel Foley
Viestit: 2094
Liittynyt: Pe Loka 05, 2012 6:30 am
Paikkakunta: Nyhtänköljä, vesijättömaa

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja jukuripää »

Rokoteuskovaiset valtaavat lehdissä kommenttipalstoja paheksunnallaan rokottamattomia kohtaan. Ja saavat tuota palstatilaa. Joku blokkaa yleensä tuota kommenttikenttää niin, että rokotekannattajien viestit pääsevät paremmin läpi. Yleensä parhaimmalle sijalle pääsevät ne, jotka vaativat kaikille pakkorokotuksia.

Mielestäni on riskialtista vaatia pakkoa asialle, josta ei loppuviimeksi ole mitään tietoa pitemmän ajan vaikutuksien suhteen. Kuka korvaa, kun tulee eteen vakavia neurologisia sairauksia? Kuka korvaa esimerkiksi pitkäkestoisen, tai jopa elinilkäisen työkyvyttömyyden, joka rokotuksista saattaa aiheuta? Todistustaakka siitä, että tila johtuu rokotuksista, jäänee ihmiselle itselleen?
Kaikki eiliset ovat menetettyjä päiviä.
ExPussinKäyttäjä
Theo Kojak
Viestit: 1126
Liittynyt: Pe Elo 13, 2021 10:52 am

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja ExPussinKäyttäjä »

jukuripää kirjoitti: Ke Joulu 29, 2021 10:18 am Rokoteuskovaiset valtaavat lehdissä kommenttipalstoja paheksunnallaan rokottamattomia kohtaan. Ja saavat tuota palstatilaa. Joku blokkaa yleensä tuota kommenttikenttää niin, että rokotekannattajien viestit pääsevät paremmin läpi. Yleensä parhaimmalle sijalle pääsevät ne, jotka vaativat kaikille pakkorokotuksia.

Mielestäni on riskialtista vaatia pakkoa asialle, josta ei loppuviimeksi ole mitään tietoa pitemmän ajan vaikutuksien suhteen. Kuka korvaa, kun tulee eteen vakavia neurologisia sairauksia? Kuka korvaa esimerkiksi pitkäkestoisen, tai jopa elinilkäisen työkyvyttömyyden, joka rokotuksista saattaa aiheuta? Todistustaakka siitä, että tila johtuu rokotuksista, jäänee ihmiselle itselleen?
mitä luultavimmin peikko armeijan tekosia, samoin kuin kaikki some alustat on täynnä näitä jotka ajavat totalitarismia, sitten on tietenkin jonkin verran näitä jotka oikeasti uskoo kaiken paskan mitä tuutista tulee ja vielä yhtyy peikko armeijan mielipiteisiin

täälläkin liikkuu jonkin verran ihan maksettuja puuron syöjiä

tässä pieni esimerkki

Kuva
Viimeksi muokannut ExPussinKäyttäjä, Ke Joulu 29, 2021 10:30 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
nähdään seuraavassa elämässä, ilmanpussia
Don MC

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja Don MC »

Tai sitten johtuu ihan vain siitä, että rokotevastustajia on vain se n. 1% kansasta. Ihmekös tuo jos jäävät vähemmistöön, vaikka kuinka yrittäisivät kiljua ja tukkia kommenttikenttiä.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Koronavirus CVD19 - Maailmanlaajuinen pandemia

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Sestoelemento kirjoitti: Ti Joulu 28, 2021 3:59 pm -tilanne Itävallassa on ollut ihan eri levelillä luin Suomessa, tehoilla joulukuun alussa melkein 700 potilasta, Wienissä ihan hyvä tilanne mutta esim. Salzburgissa ja Linzissä täysi sotatila. Tämän tiedän ihan henkilökohtaisten tuttujeni kautta (tehohoitolääkäreitä ja hoitajia). Kun täällä on n. 9 milj. asukasta, voi kärjistäen todeta, että Suomi ei ole Itävaltaan verrattuna pandemiaa nähnytkään, mitä siellä on muutama kymmenen teholla pahimmillaan? Siinä mielessä ei kannata näitä Itävallan tai muidenkaan keski/etelä-Euroopan maiden toimia miettiä niiden sinivalkoisten lasien kautta, poliittinen paine tehdä jotain on ollut täällä todella kova, ei kaukana paniikista
Kaikki on suhteellista. Pitäisi tietää tarkemmin miten tämä 700 tehohoitopotilasta on laskettu ja kuinka tilanne on muuttunut.

Tehohoitopotilaissa on puhuttu eri kategorioista. Suomessa pidettiin virallisena tehohoidon koronapotilaiden lukemana yli 60- potilasta pahimmillaan. Valtamediaa lukemalla koko maa näytti olevan paniikissa ja virallisesti puhuttiin tilanteen olevan "veitsenterällä". Lääkärit ja hoitajatkin kuvailivat valtamedioissa tilanteen olevan suunnilleen mahdoton.

Mutta samaan aikaan liikkui sellaistakin epävirallista tietoa, että sairaalat olisivatkin tyhjiä ja potilaita ei olisi oikein ollenkaan. Virallisen pelkonarratiivi mukaan kaikki olivat täynnä.

Suomessa piti luoda yli 1000 tehohoitopaikkaa Krista Kiurun mukaan vuonna 2020. Kokonaisuutena tehohoitopaikkoja on 600-700.
Näin ei tehty, koska ei ollut selkeästi tarvetta.

Kyllä sairaalat ovat näyttäneet ruuhkautuvan välillä, koska epidemiassa on kausivaihtelua ja tilanne on elänyt jonkin verran. HUSin asiantuntijat ovat saaneet valtavasti julkisuutta vaatimalla koko ajan kovempia toimia ja lockdowneja tilanteesta huolimatta.

Poliitikot olisivat hyvin voineet laittaa lisää resursseja tälle alalle, mutta Suomessakin näin ei tehty, koska ei ollut tarvetta. Sen sijaan Suomessa ajettiin nyt läpi koronan pakkorokotukset hoitajille, vaikka pahimmillaan tämä voi tarkoittaa massiivista työvoimapulaa. Samat hoitajat jotka olivat parin vuoden ajan töissä, niin eivät olekaan enää kelpoisia, koska eivät ole ottaneet koronarokotetta, joka ei estä sairastumista ja levittämästä tautia.

Euroopan laajuisesti ja länsimaisissa valtamedioissa on näyttänyt olevan sama narratiivi. Olipa terveystilanne mikä tahansa. Se onkin suhteellista milloin on "paljon" tai "vähän" potilaita.
Vastaa Viestiin