https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/2 ... parit:1eed
Britannian sotilastiedustelu: Venäjän kalustotappiot Ukrainassa nyt yli 60 taistelukonetta
Kuvan kokoa kohtuullistettu
-NILS-
Minä en kehtaisi itsenäisyyspäivänä kyllä väittää "tietäväni" että mitä isoisäni olisi nykypäivänä mieltä vaikkapa ukrainalaisista. Ei tästä enää puutu kuin toteamus että "isoisä kyllä hyväksyisi Venäjän toimet Ukrainassa". Heruuko?sikakoira kirjoitti: Ti Joulu 06, 2022 3:29 pm Isoisäni ihmettelisi suuresti kuinka länsimaat ovat ottaneet Ukrainan varttiryssä natsit lemmikki eläimikseen. Näiden avulla sitten tuhotaan ne loput saavutukset joiden puolesta aikoinaan taisteltiin.![]()
Montakohan kertaa erikoismeriporsas on meille tässä vajaan vuoden aikana selventänyt, että Ukrainan jäljellä olevat ilmavoimat on NYT tuhottu? Ei taida kymmenkunta riittää, se olisi vain noin kerran kuussa. Täähän on kuin Kertsinsalmen sillan korjaus tai Bakhmutin haltuun otto, tämä ilmavoimien tuhoamishomma. Viime viikolla oli jo valmista ja nyt on taas, tai siis no valmistahan siis on ollut koko ajan. Ihailtavaa lapsenuskoa.
Ehkä se koetaan liian suurena uhkana että aivan kaikkia Ukrainan kerrostaloja ei ole vielä kyetty tuhoamaan. Kotimaan omat esimerkithän ovat viime aikoina kuitenkin karusti osoittaneet että pensasneuvostoliittolaisilla koneilla on vaikeuksia päästä yli taikka ympäri edessä olevasta kerrostalosta.jhou kirjoitti: Ti Joulu 06, 2022 5:14 pmMontakohan kertaa erikoismeriporsas on meille tässä vajaan vuoden aikana selventänyt, että Ukrainan jäljellä olevat ilmavoimat on NYT tuhottu? Ei taida kymmenkunta riittää, se olisi vain noin kerran kuussa. Täähän on kuin Kertsinsalmen sillan korjaus tai Bakhmutin haltuun otto, tämä ilmavoimien tuhoamishomma. Viime viikolla oli jo valmista ja nyt on taas, tai siis no valmistahan siis on ollut koko ajan. Ihailtavaa lapsenuskoa.![]()
Jos tarkemmin luet tuon lainaamasi lähteen, niin siinä puhutaan 60:stä taisteluhävittäjästä kuten esim. SU-24, SU-25 ja SU-34 sun muut tonttiin tulleet hävittäjät, sellaisesta jossa on siivet, eli luku ei sisällä helikoptereita eikä kuljetuskoneita kun taas tuo linkittämäsi kuvan 281/264 sisältää kaikki lentokoneet/helikopteritsikakoira kirjoitti: Ti Joulu 06, 2022 3:49 pm Kuka valehtelee![]()
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/2 ... parit:1eed
Britannian sotilastiedustelu: Venäjän kalustotappiot Ukrainassa nyt yli 60 taistelukonetta
Katsotaanpas nyt taas kuka niitä siviilejä tuolla pommittaa päivittäinVirdon kirjoitti: Ti Joulu 06, 2022 5:34 pmEhkä se koetaan liian suurena uhkana että aivan kaikkia Ukrainan kerrostaloja ei ole vielä kyetty tuhoamaan. Kotimaan omat esimerkithän ovat viime aikoina kuitenkin karusti osoittaneet että pensasneuvostoliittolaisilla koneilla on vaikeuksia päästä yli taikka ympäri edessä olevasta kerrostalosta.jhou kirjoitti: Ti Joulu 06, 2022 5:14 pmMontakohan kertaa erikoismeriporsas on meille tässä vajaan vuoden aikana selventänyt, että Ukrainan jäljellä olevat ilmavoimat on NYT tuhottu? Ei taida kymmenkunta riittää, se olisi vain noin kerran kuussa. Täähän on kuin Kertsinsalmen sillan korjaus tai Bakhmutin haltuun otto, tämä ilmavoimien tuhoamishomma. Viime viikolla oli jo valmista ja nyt on taas, tai siis no valmistahan siis on ollut koko ajan. Ihailtavaa lapsenuskoa.Virdon kirjoitti: Ti Joulu 06, 2022 3:05 pm
Milloinkas se yli tuhannen lentsikan armada oikein aktivoidaan vai odotellaanko että ne tuhotaan lentokentille?![]()
Hätäselityksenä vedotaan sitten siihen ettei yli tuhannen lentsikan armadan käyttö ole mahdollista koska Ukrainan ilmavoimilla on aina pari konetta käytettävissä.
Tulipa aikainen kevät tuonne päin, kun aurinko paistaa ja puut niin silmullaan. Nyt taitaa keskiviikon armaada joutua taas odottamaan jäätymistä.sikakoira kirjoitti: Ti Joulu 06, 2022 5:48 pmKatsotaanpas nyt taas kuka niitä siviilejä tuolla pommittaa päivittäinVirdon kirjoitti: Ti Joulu 06, 2022 5:34 pmEhkä se koetaan liian suurena uhkana että aivan kaikkia Ukrainan kerrostaloja ei ole vielä kyetty tuhoamaan. Kotimaan omat esimerkithän ovat viime aikoina kuitenkin karusti osoittaneet että pensasneuvostoliittolaisilla koneilla on vaikeuksia päästä yli taikka ympäri edessä olevasta kerrostalosta.jhou kirjoitti: Ti Joulu 06, 2022 5:14 pm Montakohan kertaa erikoismeriporsas on meille tässä vajaan vuoden aikana selventänyt, että Ukrainan jäljellä olevat ilmavoimat on NYT tuhottu? Ei taida kymmenkunta riittää, se olisi vain noin kerran kuussa. Täähän on kuin Kertsinsalmen sillan korjaus tai Bakhmutin haltuun otto, tämä ilmavoimien tuhoamishomma. Viime viikolla oli jo valmista ja nyt on taas, tai siis no valmistahan siis on ollut koko ajan. Ihailtavaa lapsenuskoa.![]()
Hätäselityksenä vedotaan sitten siihen ettei yli tuhannen lentsikan armadan käyttö ole mahdollista koska Ukrainan ilmavoimilla on aina pari konetta käytettävissä.