Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
haaskalintu
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: To Syys 24, 2020 11:52 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja haaskalintu »

Itseäni kiinnostaa miksei oo lähdetty katsomaan asiaa yhtään laajemmin ja logiikalla. Moni huutaa autiotaloja, savupiippua, louhosta ja jokea, mutta miksei millään tavalla oo huomioitu vaikka sitä että Lapualla on 24/7 auki Shell, ja siellä nuoriso roikkuu yöllä.
Lähteny päissään hakemaan ruokaa sieltä, sammunut matkalle, eikä oo päässy perille asti. Tai tosiaan hypännyt jonkun kyytiin kauempaa.
barracuda
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 97
Liittynyt: Ma Helmi 29, 2016 10:12 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja barracuda »

Pumpulissa kirjoitti: Pe Joulu 09, 2022 5:45 pm Kellään tän päivän ilkkapohjalaista?
Tilanne ohi.

Mielikuvitus laukkasi jollain liikaa.
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3756
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Vainut kirjoitti: Pe Joulu 09, 2022 4:37 pm Lapuan hovia pitää mamut. Kuppilalla on ihan omat säännöt. Baarissa usein alaikäisiä ja olen kuullut juttuja lapualaisilta kuinka jo yhden drinkin jälkeen on saatettu ystävä taluttaa ulos mentyään niin sekaisin. Jatkoja aamuun saakka hotelllin puolella. Hoviin on kulku kahdesta pääovesta ja takaovi henkilökunnalle.
Jokeen ei oo koskaan kukaan tippunut. Pientareet ei oo jyrkkiä mistään kohtaa. Esim tanssikeskus Latosaari lapualla on virtaavan pienen kosken vietessä eikä sinnekään ole ikinä kukaan tippunut. Rasse on kanttis ky kuppilassa ja mahdollisesti tiennyt jotain liikaa. Rasmus on ollut laitoksessa yläaste aikana ja käyttää aineita. Olen kuullut mm.subusta tässä yhteydessä. Rasmus ollut vajaa 2kk takaperin poliisin kanssa tekemisissä. Myynyt alaikäisille huumeita ja yksi tyttö vetänyt yliannostuksen ja paikalla ambulanssi ja poliisina just tää samainen Poliisi mikä otti yhteen rassen kans hovis. Liekö jäänyt hampaankoloon jotain edellisestä kerrasta pojalla. Vanhemmat ois todella saaneet tehdä enemmän töitä pojan eteen. Kun varoittavia tapahtumia on ollut yläasteelta lähtien. Tuona katoammis viikkona täälä ei ollut vielä lunta.. se vähäinen on satanut vimeviikolla ja joki jäätyi reilun viikon kuluttua katoamisesta. Paikkapaikoin auki vieläkin.
Jos kertomasi on totta, piirtyy aika mutkikas kuva pojan mahdollisesta mielentilasta. Ongelmia poliisin kanssa, ehkä huumekuvioista (melko tuore tapaus, onko tulossa tuomioita, oikeudenkäyntiä jota odotellaan?), velkaa mahdollisesti aiemmin mainituista varastetuista huumeista, överit vetäneen tytön omaisten (mahdollisesti samanikäisiä sisaruksia ja vihanpitoa nuorten kesken) kanssa samassa kaupungissa asuminen, nousuhumala, loukattu ylpeys, hukattu puhelin, mahdollinen laitosjakso edessä (jos oli vaikka sovittuna maanantaina lähtö tms.) niin on siinä 16-vuotiaalle motiivia tehdä huonoja ratkaisuja. Kun emme tiedä, emme voi syyllistää äitiä siitä, ettei hän ole tehnyt asialle mitään. Voi hyvin olla, että äiti nimenomaan on pyytänyt apua pojalleen ja sitä kautta lastensuojelu on järjestänyt tämän laitokseen siirron. Ja tämä puolestaan voi aiheuttaa sen, että poika on todella vihainen äidilleen, kokee tulleensa petetyksi eikä siitä syystä halua ilmoittautua kotiin, ikään kuin "rangaistaakseen" äitiään. Toivoisin edelleen, että asia olisi niin, että hän piilottelisi jossain. Tuon ikäisten järjenjuoksu on usein sellaista, että sitä on aikuisten mahdotonta seurata. Ja tästä katoamisesta kun on tullut maanlaajuinen uutinen, on päivä päivältä vaikeampaa soittaa kotiin ja sanoa, että "joo sori, meni vähän överiksi".
Roki80
Nikke Knatterton
Viestit: 180
Liittynyt: Ma Tammi 27, 2020 11:29 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja Roki80 »

Rasmus myi aineita ja jätti tilittämättä! Subuja, piriä sekä nuuskaa nyt ainakin! Jollain mennyt hermot ja se siitä!!
Avatar
Skloddi
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4932
Liittynyt: Ma Elo 26, 2019 12:20 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja Skloddi »

En ole jaksanut tähän tapaukseen sen syvemmin perehtyä, mutta eihän se nyt vain ole niin, että tämä tappeluun osallistunut poliisi on yksi tutkijoista tai tutkintaan osallistuvista, joiden viesti edelleen on, että ei epäillä tapahtuneen rikosta? Ihan vaan taas arkijärjellä toivoisi, että ei ole. Ties kuinka pahasti on riitaa haastanut teini päässyt ihon alle, ja kas, seuraavaksi teini onkin kadonnut...
IS:
"Poliisia epäillään rikoksesta Rasmuksen, 16, katoamisyönä

Lapualainen Rasmus Takaluoma, 16, katosi marraskuussa sen jälkeen, kun hänet poistettiin ravintolasta tappelun vuoksi. Poliisi on saanut noin 300 katoamista koskevaa vihjettä.

LAPUALAISESSA ravintolassa 12. marraskuuta tapahtuneesta tappelusta on aloitettu esitutkinta. Asian vahvistaa Ilta-Sanomille syyttäjänviraston poliisirikostiimin aluesyyttäjä, tutkinnanjohtaja Jonna Ryynänen. Epäiltyjä tapauksessa on kaksi.

– Tutkittava rikosnimike molempien epäiltyjen osalta on tässä vaiheessa pahoinpitely, hän sanoo sähköpostissa.

Ilta-Sanomien tietojen mukaan tappelun toinen osapuoli oli lapualainen Rasmus Takaluoma, 16, joka katosi 12. marraskuuta noin kello 1 sen jälkeen, kun hänet poistettiin toisen asiakkaan lyömisen takia ravintola Lapuahovista. Ryynänen ei vahvista tappelun kummankaan osapuolen henkilöllisyyttä. Toinen epäilty on poliisi.

– Asiaan osallisten henkilöllisyyttä en voi vahvistaa tutkinnan ollessa kesken. Asiassa on suoritettu kuulusteluja. Esitutkinnassa ilmi tulleista seikoista ei tutkinnan keskeneräisyyden johdosta anneta enempää tietoa, Ryynänen sanoo.

– Koska toinen esitutkinnan kohteena olevista henkilöistä on poliisi, tutkinnanjohtajana toimii syyttäjä.

Ryynäsen tietojen mukaan poliisia ei ole pidätetty virasta.

POLIISI ei ole onnistunut tekemään läpimurtoa Takaluoman etsinnöissä, kertoo katoamisen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Harri Teivaanmäki Pohjanmaan poliisista. Hän kertoo, että poliisi ei ole enää kuluvalla viikolla tehnyt maastoetsintöjä. Etsintöjen jatkamiseksi poliisi tarvitsisi jotain konkreettista, joka osoittaisi etsinnälle suunnan.

– Esimerkiksi vaatekappaleen tai jonkin muun varman tiedon.

Poliisi ei epäile edelleenkään epäile, että katoamiseen liittyisi rikosta. Valvontakameranauhojen perusteella Takaluoma lähti kohti kotiaan..."
-> https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009256432.html

Otsikko ja nimet tummennettu
-NILS-
Ouagadougou
Hetty Wainthropp
Viestit: 469
Liittynyt: To Maalis 19, 2020 6:17 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja Ouagadougou »

Lainaus poistettu täysin tarpeettomana
-NILS-


Tänään ilmoitettu, että tutkinta on siirtynyt Sisä-Suomen poliisille.
Tätiliini
Nikke Knatterton
Viestit: 169
Liittynyt: Ma Huhti 25, 2022 1:07 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja Tätiliini »

HS juttua, että ko.poliisia syytetään Rasmuksen pahoinpitelystä.
Avatar
Skloddi
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4932
Liittynyt: Ma Elo 26, 2019 12:20 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja Skloddi »

Tätiliini kirjoitti: Pe Joulu 09, 2022 6:25 pm HS juttua, että ko.poliisia syytetään Rasmuksen pahoinpitelystä.
Ketään ei toistaiseksi syytetä kylläkään, mutta se on tuossa IS:n jutussakin, että tätä poliisia epäillään Rasmuksen pahoinpitelystä ja myös Rasmusta tämän poliisin pahoinpitelystä. Aika kauan on saanut pahimmillaan sotkea tutkintaa kyllä tämä ko. poliisi, jos siihen on siis osallistunut, ja jos vasta nyt on siirretty homma "riippumattomalle laitokselle".
Pistolero
Susikoski
Viestit: 46
Liittynyt: Pe Joulu 02, 2022 7:26 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja Pistolero »

Silminnäkijä kertoo ravintolan tapahtumista Rasmus Takaluoman katoamisyönä – Poliisi: "Elossa löytyminen yhä epätodennäköisempää"

Silminnäkijä kertoo Ilkka-Pohjalaiselle kadonneen Rasmus Takaluoman ravintolakäynnistä tämän katoamisyönä.

Hän esiintyy nimettömästi, mutta hänen nimensä on toimituksen tiedossa.

16-vuotias Takaluoma tuli ravintola Lapuahoviin perjantaina 11. marraskuuta noin puolenyön aikaan.

Ravintolassa ollut silminnäkijä kertoo, että hän ei ollut ison ryhmän mukana. Hänellä oli ravintolassa mahdollisesti kaksi miespuolista, 18–20-vuotiasta tuttua. Kaverisuhteita on hankalaa määrittää.

Ravintolassa ei ollut meneillään vilkkain ilta, vaan siellä oli tavanomaista hiljaisempaa.

Ravintolassa on kolme aluetta: terassi, baarin alue ja hotellin aula. Jokaisella alueella oli ihmisiä. Baarin alue ei ole iso, vaan se on joitakin kymmeniä neliöitä. Taustalla soi musiikki, ja baarissa on myös pieni tanssilattia.

Pahimman koronaepidemian jälkeen ja uuden omistajan myötä ravintolan kävijät ovat vaihtuneet niin, että nuoria on aiempaa enemmän. Karaokebaari on vaihtunut nuorten musiikkiin. Isolla videonäytöllä näkyy musiikkivideoita. Ennen nuorimmat kävijät olivat kolmekymppisiä, mutta nyt he ovat noin 18-vuotiaita.

Tavallisena hiljaisena iltana kävijöitä on noin 30–40. Ihmisiä lähtee ja toisia tulee tilalle. Vilkkaana iltana lapualaisia voi olla paikalla 100–200. Ihmiset ovat paikallisravintolassa suunnilleen samoja.

Takaluoma ei herättänyt huomiota ennen tappelua

Takaluoma viipyi ravintolassa noin tunnin eikä tehnyt mitään silmiinpistävää ennen tappelua. Poliisi oli omassa seurueessaan.

Silminnäkijä ei ollut paikalla, kun Takaluoma ja poliisi tappelivat. Hän arvelee, että nuorukainen tunnisti poliisin ja lähestyi tätä. Syynä näkemykseen on video välikohtauksesta. Silminnäkijä on tulkinnut kahakasta otettua videota niin, että poliisi laittaa oluttuoppia pöydälle samalla, kun nuoren käsi heilahtaa.

Kun silminnäkijä tuli paikalle, kahakka oli loppunut ja osapuolia erotettiin toisistaan. Hän ei ole kuullut mitään Takaluoman kännykästä, jonka puhuttiin hävinneen välikohtauksen jälkeen.

Takaluoma lähti ravintolasta ryhdikkäästi eli kävellen hoipertelematta. Hän pystyi puhumaan ja katsomaan silmiin vaivatta. Kello oli noin yksi lauantaiyönä.

Myöhemmin hän palasi vielä ravintolan sisäänkäynnille ja käyttäytyi rauhallisesti.

Poliisin lisäksi myös tavalliset lapualaiset ovat yrittäneet selvittää, mitä Takaluomalle on tapahtunut.

"Elossa löytyminen yhä epätodennäköisempää"

Katoamisesta on tullut poliisille jo noin 300 vihjettä, kertoo rikoskomisario Harri Teivaanmäki Pohjanmaan poliisilaitokselta.

Maanantaihin mennessä vihjeitä oli tullut 250 ja arkipäivinä 50 lisää.

– Tarkistamme niitä. Muuta tutkintalinjaa tai etsintälinjaa ei valitettavasti ole, Teivaanmäki sanoo.

Vihjeitä tulee paljon, mutta niistä ei ole ilmennyt mitään ratkaisevaa.

– Mitä enemmän aikaa kuluu, sitä epätodennäköisempää on, että kadonnut löytyy elossa, Teivaanmäki sanoo.

Perjantaina kävi ilmi, että valtakunnansyyttäjän toimisto on aloittanut esitutkinnan ravintolassa tapahtuneesta epäillystä pahoinpitelystä. Jutussa on kaksi epäiltyä, joista toinen on poliisi.

– Se vaatii normaalia yhteistyötä eli meidän tutkintamme ja valtakunnansyyttäjän yhteistyötä, jotta tiedämme, mitä kukin tekee, Teivaanmäki sanoo.

Muuten hän ei ota kantaa asiaan. Poliisille ei kuulu oman henkilöstön väitetty käyttäytyminen, vaan sen tutkii toinen viranomainen.

-Ilkkapohjalainen-

https://ilkkapohjalainen.fi/rikokset-ja ... 3%A4%C3%A4
Viimeksi muokannut Pistolero, Pe Joulu 09, 2022 6:32 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Agentti22
Nikke Knatterton
Viestit: 178
Liittynyt: Su Heinä 19, 2020 10:38 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja Agentti22 »

Newintown kirjoitti: Pe Joulu 09, 2022 4:57 pm
POLIISI ei ole onnistunut tekemään läpimurtoa Takaluoman etsinnöissä, kertoo katoamisen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Harri Teivaanmäki Pohjanmaan poliisista. Hän kertoo, että poliisi ei ole enää kuluvalla viikolla tehnyt maastoetsintöjä. Etsintöjen jatkamiseksi poliisi tarvitsisi jotain konkreettista, joka osoittaisi etsinnälle suunnan.

– Esimerkiksi vaatekappaleen tai jonkin muun varman tiedon.

Poliisi ei epäile edelleenkään epäile, että katoamiseen liittyisi rikosta. Valvontakameranauhojen perusteella Takaluoma lähti kohti kotiaan.
:
Mua jäi nyt häiritseen tää, että lähti kohti kotiaan. Eikö alunperin ollut sellainen tieto, että lähti valvontanauhojen perusteella jotain parkkipaikkaa kohti, ja sen perusteella spekuloitu tätä jonkun auton kyytiin nousemistakin? Vai onko se p-paikka samassa suunnassa kun koti?
Avatar
K9Wifey
Adrian Monk
Viestit: 2623
Liittynyt: Pe Loka 02, 2020 11:20 am

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja K9Wifey »

Tuo tieto siitä, et myi huumeita jollekin överi-tytölle voi kyl olla yks ns. tutkintalinja. Tyttö, tai hänen ystävänsä olleet autolla liikkeessä, nähneet tämän Rassen, ottaneet kyytiin - ja loppu on historiaa.
Ja tosiaan, ku ennenkin ollut kateissa, on voinut viivästyttää tutkinnan aloittamista. Plus tietty se, et mutsinsa hokas (vissiin iteki ollut baarissa ja darralauantai?) vasta sunnuntaina, että poika ei oo kotona, eikä mitään kuulu.
Kaikki keuhkoaa luurista, mut onks missään ihan faktista tietoa siitä, minne se on päätynyt?
Ja jos R oli raflassa noin tunnin, eikä yhden lähteen mukaan juonut tuona aikana mitään (!?) nii eihän se kauheessa kännissä oo voinu olla, ellei ollu oma taskumatti mukana. Tai riittävästi Ksaloleissa; tosin 'silminnäkijähän' kertoi, et olisi ollut ihan ookoo. Ja jos tosiaan luuri jäänyt Hoviin nii kai se nyt sentään on portsarille sanonu siitä, vaikkei päässytkään enää sisään. Ei varmaan päässyt sen takia, kun aloitti käsirysyn.
Paljon kysymyksiä - vähän vastauksia
RL11/6 kirjoitti: Ma Tammi 13, 2025 7:22 pm Poistettu mielipuolista mölinää.
-NILS-
Pistolero
Susikoski
Viestit: 46
Liittynyt: Pe Joulu 02, 2022 7:26 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja Pistolero »

Lopettakaa nyt se puhelimesta hokeminen. Ei ole jäänyt hoviin.
TheWatcher
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: To Joulu 01, 2022 11:00 am

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja TheWatcher »

Poika ei ole jäänyt kameroihin. Kuka tietää kameroiden sijainnit, niin ettei niihin jää? No poliisi. Kuka tietää, ainakin noin periaatteessa, kuinka ruumis kannattaa hävittää? No poliisi.
Mävaan
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 108
Liittynyt: Pe Huhti 22, 2011 3:52 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja Mävaan »

TheWatcher kirjoitti: Pe Joulu 09, 2022 7:19 pm Poika ei ole jäänyt kameroihin. Kuka tietää kameroiden sijainnit, niin ettei niihin jää? No poliisi. Kuka tietää, ainakin noin periaatteessa, kuinka ruumis kannattaa hävittää? No poliisi.
Uskotko tuohon edes itse? Teini käy baarissa poliisin kimppuun ja rauhoitetaan sekä laitetaan ulos. Se riittää poliisille. Mitä on tapahtunut sen jälkeen on toinen juttu.
Pumpulissa
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 116
Liittynyt: La Loka 08, 2022 10:10 pm

Re: Rasmus Takaluoma 16v Lapua 11.11.2022

Viesti Kirjoittaja Pumpulissa »

Mua jäi nyt häiritseen tää, että lähti kohti kotiaan. Eikö alunperin ollut sellainen tieto, että lähti valvontanauhojen perusteella jotain parkkipaikkaa kohti, ja sen perusteella spekuloitu tätä jonkun auton kyytiin nousemistakin? Vai onko se p-paikka samassa suunnassa kun koti?
On samassa suunnassa parkkipaikka ja koti.

Lainaus korjattu
-NILS-
Vastaa Viestiin