Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Myggan
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ke Loka 21, 2015 3:35 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Myggan »

aivoriihi kirjoitti: La Joulu 24, 2022 12:32 pm Aikaisimpien kommenttien mukaan Roope ei ole Henrikin poika? Ei ole.

Onko Roope Tikkanen Toivo Robert Tikkasen jalkikasvua alenevassa polvessa?

Saattaapi olla?
Minun hypoteesi on, että Roope nimenomaan on Henrikin ja erään tunnetun naiskirjailijan poika. Pariskunnalla on myös tytär, joka on Roopea muutamia vuosia vanhempi. Jos edellä mainittu tieto osoittautuu oikeaksi, alkaa vyyhti aukenemaan.
Tämä Roopen oletettu isä kuoli kun Roope oli murrosiän kynnyksellä, eli pojalle hankalaan aikaan. Henrikin kuolinsyytä ei ole kerrottu, mutta eräälle naistenlehdelle antamassaan haastattelussa vaimoke kertoi, että miehensä joi konjakkipullon päivässä.
Luin vieä uudestaan anonyymin lääkärin vuosia sitten antamat haastattelut, jonka ensimmäisessä ainakin haastateltava kertoi, että ei ollut varma oliko ammatinvalinta osunut oikeaan, sekä
myöhemmän haastattelun, jossa haastateltava kertoo mm. vaikeasta lapsuudestaan sekä isänsä varhaisesta kuolemasta. Tässä jälkimmäisessä haastateltava kertoi mieltymyksistään joita en tässä halua toistaa, mutta hän kuitenkin kertoi kohdistavansa pahat ajatuksensa halkojen pilkkomiseen.
Hypoteesini on siis, että edellä mainitut haastattelut olivat samalta henkilöltä ja kyseessä oli Roope.
Näkemykseni on, että Roopen ongelmat juontuvat lapsuuden tapahtumista, mutta perimällä voi myös olla vaikutusta. Jälkimmäistä en halua lähteä avaamaan, sillä se selviää teille kyllä googlettamalla.
En missään nimessä puolusta Roopen tähänastisia tekosia, mutta ihmettelen ettei mitkään hälytyskellot ole soineet jo paljon aiemmin.
Uskon että uhrin eli V.W;n läheiset ovat olleet jollain tasolla tietoisia Roopen ongelmista, mutta käännekohta on ollut Volvon sukellus Vironaltaaseen. Tuota minä pidän kaiken lukemani perusteella tahallisena tekona ja siksi ajattelen että nimenomaan tuo olisi herättänyt uhrin läheiset tutkimaan tarkemmin Roopen taustoja.
Asiasta on varmasti keskusteltu uhrin kanssa, joka on saattanut ottaa asian esille Roopen kanssa. Viimeistään tässä kohtaa Roope on tajunnut, että hänet on tavallaan paljastettu eikä mikään tule enää olemaan entisellään. Silloin sairas mieli on saanut yliotteen ja lopputulos löytyy tämän keskustelun otsikosta.
Muistutan vielä, että kaikki edellä olevat näkemykseni ovat vain arvailuja.
Spekulisti
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Ti Joulu 20, 2022 1:32 am

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Spekulisti »

Henrik Tikkasen yksi lapsista on nimeltään Robert mutta ei ole tämä Roope Bob Tikkanen.
Tämä kyllä kerrottu aiemmin tässä keskustelussa.
Avatar
Francis Munkki
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: La Touko 11, 2013 1:14 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Francis Munkki »

Myggan kirjoitti: La Joulu 24, 2022 9:57 pm Minun hypoteesi on, että Roope nimenomaan on Henrikin ja erään tunnetun naiskirjailijan poika. Pariskunnalla on myös tytär, joka on Roopea muutamia vuosia vanhempi. Jos edellä mainittu tieto osoittautuu oikeaksi, alkaa vyyhti aukenemaan.
Tästä tulee vähän sellainen vaikutelma kuin tiettyyn sukuun syntyminen predestinoisi jonkun tappajaksi.
Myggan kirjoitti: La Joulu 24, 2022 9:57 pm Hypoteesini on siis, että edellä mainitut haastattelut olivat samalta henkilöltä ja kyseessä oli Roope.
Pysyykö hypoteesi pystyssä sen Roopesta varmasti tehdyn dokkarin varassa? Vai perustuuko se enimmäkseen veikkaukseen, että valkoista raivoa poteva Lauri olisi Roope? Tätä on sanottu jo erittäin epätodennäköiseksi täällä.

On silti mahdollista, että jotkut samat yksityiskohdat voivat päteä Roopeen. Mutta tuo dokkari ei toimi siitä todisteena jos päähenkilön identiteetti on arvaus, joka on todennäköisemmin väärä kuin oikea. Yhtä hyvin valkoista raivoa poteva Lauri voisin olla minä. Tai joku muu tähän keskusteluun osallistuneista.
Myggan kirjoitti: La Joulu 24, 2022 9:57 pm Näkemykseni on, että Roopen ongelmat juontuvat lapsuuden tapahtumista, mutta perimällä voi myös olla vaikutusta. Jälkimmäistä en halua lähteä avaamaan, sillä se selviää teille kyllä googlettamalla.
En missään nimessä puolusta Roopen tähänastisia tekosia, mutta ihmettelen ettei mitkään hälytyskellot ole soineet jo paljon aiemmin.
Tässä on mielenkiintoisia juttuja monia. Yksi on se ajatus, että jos kyse olisi 100 % perimästä, niin Roope olisi ihan hyvä tyyppi, joka ei vaan voi tappajan perimälleen mitään. Mutta jos kyse olisi 100 % perimästä, niin mitä muuta ihminen sitten olisi kuin perimänsä? Mistä se hyvä tyyppi tai perimän viaton uhri siinä perimän rinnalla koostuisi?

Tai kyse on siitä, että psykopatiassa tai narsismissa paha järki dominoi hyviä tunteita. Roope olisi tarvinnut elämäänsä poneja ja kissanpentuja, joista ammentaa hyviä tunteita. Tai sitten siitä, että tässä oli niin paljon pahoja tunteita, ettei hyvä järki, jota oli liian vähän, kyennyt dominoimaan ja hillitsemään niitä.
Myggan kirjoitti: La Joulu 24, 2022 9:57 pm Uskon että uhrin eli V.W;n läheiset ovat olleet jollain tasolla tietoisia Roopen ongelmista, mutta käännekohta on ollut Volvon sukellus Vironaltaaseen.
Käännekohta, jonka jälkeen kokonaiseen vuoteen kukaan ei tehnyt mitään?
Myggan kirjoitti: La Joulu 24, 2022 9:57 pm Silloin sairas mieli on saanut yliotteen ja lopputulos löytyy tämän keskustelun otsikosta.
Tästä tulee sellainen vaikutelma, että meillä on neutraali tai viaton henkilö, joka on perimänsä tai lapsuutensa uhri. Sitten jostain lähistöltä vaanimasta tuli jokin asia nimeltä "sairas mieli" ja kaappasi hänet valtaansa. Jos Roope vaikka nuorena rippileirillä eksyi liian uteliaaseen porukkaan, joka pelasi spiritismiä? Porukan rohkein kysyi, että "kerro meille, kenellä on sairas mieli?" Kun lasi alkoi liikkua kirjaimelta toiselle, Roope valahti aivan kalpeaksi ja on siitä alkaen tuntenut elämässään oudon läsnäolon.

Minua on välillä vaivannut tämän keskustelun kuluessa sellainen piirre, että moni täällä tuntuu jotenkin vaistomaisesti pitävän moraalia ja normaalin ihmisen normaalia toimintaa, esimerkiksi sitä että ei tapa jotakuta, osaa käydä joka päivä suihkussa, eikä nauti eläinten, lasten, vammaisten tai vanhusten kiduttamisesta, jonkinlaisena sisäsyntyisenä ominaisuutena. Siis Rousseaun jutut ovat menneet täysillä läpi. Että luonnostaan hyvän ihmisen korruptoivat joko hänen geeninsä tai traumansa tai ulkopuolelta hyökkäävä "mielen sairaus" tai selittämättömästä syystä alkava "välittäjäaineiden epätasapaino".

Vastakkainen käsitys taas on se, että sosiaalinen toiminta, kärsivällisyys, muiden huomioiminen ja tällaiset, pitää jokaiselle opettaa jonkun jollain tavalla jossain vaiheessa. Toisin sanoen tämä keskustelu olisi täynnä taposta epäiltyjä, paitsi että jotkut a) eivät ole vielä ehtineet samaan tilanteeseen, b) ovat tarpeeksi viisaita ollakseen joutumatta siihen tai c) ovat tarpeeksi viisaita päästäkseen siitä ulos tappamatta ketään.

Suurimmassa osassa "mielen sairauksia" on kyse opituista tai oppimatta jääneistä asioista. Ja vaikeaksi tekee sen, että "sä voisit huomioida muidenkin tunteet tässä tilanteessa" ei mene läpi sellaiselle henkilölle, jolle se tarvitsee sanoa, pelkällä toteamuksella. Vaan se edellyttäisi työtä ja vaivannäköä, johon onnekkaita motivoi edes jotenkuten toimiva perhetausta ja usko ihmissuhteiden kestävyyteen, vähemmän onnekkaita taas ei mikään.

Yleisellä tasolla totean, että narsistiseen persoonan häiriöön kuuluu ajatus, että muut ihmiset ovat kilpailijoita, kehenkään ei voi luottaa ja kukaan ei pidä henkilön puolia jos ei henkilö itse. Oma napa saa ja pitää olla tärkein asia tilanteesta riippuen. Mutta tässä on kyse siitä, että kun pintaa raaputtaa, niin se on aina ainoa tärkeä asia. Tämän voi helposti selittää siten, että puuttuu psyykkinen perusturvallisuus tai kyky luottaa. Jotka siis perustuvat oppimiselle ja ymmärrykselle, eivätkä voi kauaa olla olemassa pelkkien myönteisten tunteiden varassa.
Avatar
Inehmo
Olivia Benson
Viestit: 707
Liittynyt: Su Joulu 18, 2022 4:09 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Inehmo »

Veikkaan, että Roope Bobin isoisä oli arkkitehti Toivo Robert Tikkanen ja isä tämän poika Ted Tikkanen, joka kuoli v -75 Roopen ollessa vauva. Roope syntyi 74. Tässä skenaariossa täsmää sukunimen lisäksi ikä ja isän varhainen kuolema. Nimetty isoisän etunimeä Robert muunnellen. (Sekä mahdollinen viehtymys isoisän piirtämään taloon, jossa vaimolla oli asunto.)

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Robert_Tikkanen
Avatar
Francis Munkki
Frank Drebin
Viestit: 386
Liittynyt: La Touko 11, 2013 1:14 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Francis Munkki »

Inehmo kirjoitti: La Joulu 24, 2022 10:51 pm Veikkaan, että Roope Bobin isoisä oli arkkitehti Toivo Robert Tikkanen ja isä tämän poika Ted Tikkanen, joka kuoli v -75 Roopen ollessa vauva. Roope syntyi 74.
Mille perustuu tämä "hänen isänsä kuoli kun hän oli hyvin nuori"? Sille olettamukselle, että Roope on valkoista raivoa poteva Lauri? Vai jollekin muulle? Vai onko se pelkkä samaan sukunimeen perustuva arvaus?

Jos ei millekään muulle, niin tässä ollaan taas siinä, että mahdollisimman moni yrittää huhumyllyä pyörittämällä äänestää omaa tuulesta temmattua arvaustaan mahdolliseksi tiedoksi.

Jos ei ole mitään syytä, siis mitään aikuisen oikeaa syytä uskoa, että epäilty on sukua kyseiselle arkkitehdille tai kulttuurisuvulle, niin näiden teorioiden esittäminen olisi pitänyt lopettaa jo viisi kertaa sitten.
uutisointi
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 90
Liittynyt: To Maalis 13, 2008 11:52 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja uutisointi »

Tikkasia on ainakin 10 000 Suomessa.
Mikisu
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1314
Liittynyt: Ti Syys 24, 2013 9:24 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Mikisu »

Screenshot_20221224-231844_Ghostery.jpg
Screenshot_20221224-231844_Ghostery.jpg (161.51 KiB) Katsottu 16789 kertaa
En pidä todennäköisenä, että liittyy.
Mc Mafia

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Mc Mafia »

uutisointi kirjoitti: La Joulu 24, 2022 11:20 pm Tikkasia on ainakin 10 000 Suomessa.
Taisi olla 5200 ellei ole eilisestä tuplaantunut.
Downshifting
Nikke Knatterton
Viestit: 161
Liittynyt: La Loka 07, 2017 12:02 am

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Downshifting »

Tässäkin tapauksessa murenee entisestään luotto Suomen poliisin resurssien riittävyyteen. On käyty kadonneen henkilön kotona, juteltu hetki ja uskottu kun näennäisesti täysin uskottava ja jopa psykiatrian ammattilainen kertomassa omaa versiotaan vaimonsa katoamisesta. Ei vain ole poliisiöartio halunnut mitenkään uskoa, että tämä sama mukavana ja huolestuneena (?), rauhallisena esiintynyt (doupannut itsensä) mies olisi vaimonsa murhannut. Kun lähes 100% todennäköisyydellä vaimo on ollut asunnossa kuolleena ja sullottuna piiloon. Oliko niin ettei kotietsintään ollut lupaa, vai eikö sitä jaksettu tehdä. Lähellä oli, ettei Tikkanen onnistunut hävittämään ruumiin, ja omaisten tuskallinen prosessi olisi kestänyt vaikka vuosikymmeniä. Tosin uskon, että tämä mielisairas hiiri olisi murtunut jo ensimmäisessä kuulustelussa
Jarmomurha
Martin Riggs
Viestit: 612
Liittynyt: Ke Maalis 04, 2020 8:42 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Jarmomurha »

Inehmo kirjoitti: La Joulu 24, 2022 10:51 pm Veikkaan, että Roope Bobin isoisä oli arkkitehti Toivo Robert Tikkanen ja isä tämän poika Ted Tikkanen, joka kuoli v -75 Roopen ollessa vauva. Roope syntyi 74. Tässä skenaariossa täsmää sukunimen lisäksi ikä ja isän varhainen kuolema. Nimetty isoisän etunimeä Robert muunnellen. (Sekä mahdollinen viehtymys isoisän piirtämään taloon, jossa vaimolla oli asunto.)

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Robert_Tikkanen
Ei ole!
Tämän epäillyn isä ei ole kuollut 1975. Epäilty itse on kertonut seuraavaa: ”Ruotsiksi koulunsa käynyt mies ilmoitettiin vanhempien ja etenkin isän aloitteesta kielikouluun, koska he halusivat lapsistaan niin sanotusti maailman kansalaisia.”

Lisäksi, hänellä ei ole isosiskoa, vaan kaksoissisko, eli voisiko nyt vihdoin sulkea Tedin perheen lisäksi myös Henrikin perheen pois tästä keskustelusta.
GameOver
Lauri Hanhivaara
Viestit: 121
Liittynyt: Ma Joulu 19, 2022 8:00 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja GameOver »

Myggan kirjoitti: La Joulu 24, 2022 9:57 pm
aivoriihi kirjoitti: La Joulu 24, 2022 12:32 pm Aikaisimpien kommenttien mukaan Roope ei ole Henrikin poika? Ei ole.

Onko Roope Tikkanen Toivo Robert Tikkasen jalkikasvua alenevassa polvessa?

Saattaapi olla?
Minun hypoteesi on, että Roope nimenomaan on Henrikin ja erään tunnetun naiskirjailijan poika. Pariskunnalla on myös tytär, joka on Roopea muutamia vuosia vanhempi. Jos edellä mainittu tieto osoittautuu oikeaksi, alkaa vyyhti aukenemaan.
Roopella on kaksossisko eli ei "muutamia vuosia vanhempi" vaan samanikäinen. Tässäkin ketjussa tämä on jo todettu ja kuvakin siskon somesta löytyy, jossa kuvatekstissä lukee "tvillingarna". Joten eipä ole tuo esittämäsi tieto oikein.
Mc Mafia

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Mc Mafia »

Downshifting kirjoitti: La Joulu 24, 2022 11:37 pm Tosin uskon, että tämä mielisairas hiiri olisi murtunut jo ensimmäisessä kuulustelussa
Hiiri saattaa olla hyvinkin perillä poliisin kuulustelutekniikoista ja tietää täten mihin häntä ollaan ohjaamassa. Vastaan tulee asettumaan joku Suomen huipuista. Kuka ikinä vastaan asettuu, siitä tulee shakkimatsi, jossa on kieron trillerin juoni vailla loppua.

Siis mikäli Tikkanen osaa enää puhua lääkkeiden huumaavasta vaikutuksesta johtuen. Droppia on annettu huolella, kenellekään ei ole varaa hävitä tätä. Luottamus poliisiin ja psykiatriaan on katkolla pahemman kerran.
Emelie DeWitt
Lauri Hanhivaara
Viestit: 124
Liittynyt: To Tammi 21, 2021 3:11 am

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Emelie DeWitt »

URSA kirjoitti: To Joulu 22, 2022 10:43 am Psykiatrin "unohdus" hakiessa työpaikkaa Rinnekodista antaa kuvan kokeneesta valehtelijasta. Hän ei kertonut siellä ettei hänellä ollut voimassa oikeuksia työskennellä.
Tai sitten oli voimakas luotto, että saa oikeudet takaisin kin saa uuden työn hyvästä paikassa
Juridianom
Lauri Hanhivaara
Viestit: 135
Liittynyt: Pe Joulu 23, 2022 2:48 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Juridianom »

Seuraava jouluaattona kuulemani tuskin tuo keskusteluun mitään uutta, mutta vahvisti ainakin itselle että Vicin lähipiirissä on ollut ainakin lievää huolenaihetta Tikkasta kohtaan jo ennen perheen uittamista ja mattosurmaa;

Vicin ystävä "ravintoloitsija nainen" oli varoittanut/ kehottanut harkitsemaan suhdetta Tikkasen kanssa, mutta sen tarkempaa syytä tähän en tiedä.

Ystävät harvoin puuttuvat puolisovalintoihin millään tavoin, sillä vastarakastunut voi kokea tälläisen väliintulon myös hyökkäyksenä omaa harkintakykyä ja parisuhdettaan kohtaan.

Käsittääkseni kyse ei ollut ollut kuitenkaan mistään epäilystä että Tikkanen olisi vaarallinen vaan enemmänkin jollain tapaa epäsopiva puolisoksi.

Ystävien nopea kadonneen etsintä ja poliisin aktivointi usuttaa partio vierailemaan Vicin asunnolla jo katoamispäivän iltana viittaa siihen että läheisillä oli laajemminkin vahva epäilys että Tikkasta olisi syytä puhuttaa.
Toinen syy voi poliisien vierailulle voi tosin olla että katoamisiltana operaattorilta saadut teletolppatiedot osoittivat Vicin matkapuhelimen tallentuneen viimeksi kotiosoitteeseensa.
Inter caecos regnat strabus
Sanie
Remington Steele
Viestit: 219
Liittynyt: To Elo 05, 2021 10:53 pm

Re: Henkirikos Helsingin Ullanlinnassa - psykiatri vangittiin epäiltynä vaimonsa taposta

Viesti Kirjoittaja Sanie »

Downshifting kirjoitti: La Joulu 24, 2022 11:37 pm Tässäkin tapauksessa murenee entisestään luotto Suomen poliisin resurssien riittävyyteen. On käyty kadonneen henkilön kotona, juteltu hetki ja uskottu kun näennäisesti täysin uskottava ja jopa psykiatrian ammattilainen kertomassa omaa versiotaan vaimonsa katoamisesta. Ei vain ole poliisiöartio halunnut mitenkään uskoa, että tämä sama mukavana ja huolestuneena (?), rauhallisena esiintynyt (doupannut itsensä) mies olisi vaimonsa murhannut. Kun lähes 100% todennäköisyydellä vaimo on ollut asunnossa kuolleena ja sullottuna piiloon. Oliko niin ettei kotietsintään ollut lupaa, vai eikö sitä jaksettu tehdä. Lähellä oli, ettei Tikkanen onnistunut hävittämään ruumiin, ja omaisten tuskallinen prosessi olisi kestänyt vaikka vuosikymmeniä. Tosin uskon, että tämä mielisairas hiiri olisi murtunut jo ensimmäisessä kuulustelussa
Tässä tapauksessa poliisi on toiminut jopa ennätyksellisen nopeasti. Yleisesti ottaen kun aikuinen ihminen katoaa, niin poliisi ei reagoi vasta kuin 48h kuluttua katoamisesta. Jos Poliisilla ei ole kotietsintälupaa, niin heillä ei ole oikeutta tutkia asuntoa. Tässäkin tapauksessa luulen että poliisit ovat käyneet ainoastaan eteisessä ja korkeintaan kurkanneet asuntoon. Täytyy muistaa, että heillä oli silloin tieto ainoastaan katoamisesta, ei mistään muusta.
Vastaa Viestiin