ETELÄKARJALAINEN MIES on piinannut ex-avovaimoaan tuhansilla asiattomilla viesteillä ja myös perättömillä muuttoilmoituksilla, joiden mukaan hän asuu naisen luona.
Todellisuudessa mies on muuttanut hänen naapuriinsa.
Etelä-Karjalan käräjäoikeus on päättänyt lähettää syytetyn miehen mielentilatutkimukseen muun muassa vainoamisesta ja lähestymiskiellon rikkomisista.
Avoliitossa elänyt pari oli eronnut syksyllä 2021. Heillä on yksi lapsi.
Mies aloitti pöytäkirjojen mukaan hillittömän viestirumban. Ex-avovaimo joutui vastaanottamaan useita tuhansia viestejä.
Välillä mies esiintyi viestinnässä omana äitinäänkin. Hän pyrki tavoittamaan naisen myös lapsen puhelimen kautta.
Käräjäoikeus toteaa, että mies on lähettänyt viestejä entiselle avovaimolleen kaikin kuviteltavissa olevien keinoin niin, että viestien vastaanottamiselta on ollut mahdoton välttyä.
Mies on jopa tehnyt tilisiirtoja naiselle, jotta on voinut lähettää viestin viestikentässä.
EX-PUOLISO muutti jo lokakuussa 2021 lapsen kanssa toiseen kaupunginosaan. Mies muutti pari kuukautta myöhemmin parin talon päähän samalle kadulle.
Tosin tekemiensä perättömien muuttoilmoitusten mukaan mies asuu taas entisen avovaimon kanssa samassa talossa. Nainen on joutunut käymään tuskastuttavaa uuvutustaistelua peruessaan miehen muuttoilmoituksia.
Nainen ei kertomansa mukaan enää mielellään liiku kotinsa pihalla. Hän pelkää miestä.
ALUESYYTTÄJÄ Tiia Rinne vaatii miehelle rangaistusta vainoamisesta, useista lähestymiskiellon rikkomisesta sekä naisen pahoinpitelystä, joka oli syytteen mukaan tapahtunut parin vielä ollessa yhdessä.
Oikeudessa mies kertoi, ettei hänellä ole muita vaihtoehtoja kuin entinen avovaimo ja saumaton yhteistyö. Mies kuvaili tarvitsevansa naista, että saa arjen rullaamaan.
Jutun käsittely jatkuu mielentilatutkimuksen valmistuttua.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009489655.html
Kyllä jatkuvasta vainoamisesta tulisi antaa kunnon rangaistus! Lähestymiskiellot eivät ketään pidättele. Se on nähty!.
Mies ei kestänyt eroa – sitten alkoivat hämärät muuttoilmoitukset
- Oikeus ennen kaikkea
- James Bond (Daniel Graig)
- Viestit: 17472
- Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm
Re: Mies ei kestänyt eroa – sitten alkoivat hämärät muuttoilmoitukset
Tsiisus mikä VAUVA mieheksi. Kai tuollekin joku hyväuskoinen uusi muija löytyisi, että on vaan mielikuvituksen puutetta roikkua eksässä.
Tekikö Lilleri-Lalleri itsemurhan, vai tapettiinko hänet?
Re: Mies ei kestänyt eroa – sitten alkoivat hämärät muuttoilmoitukset
Hoitoa hän tarvitsee. Ja ehkä edunvalvojan jos arki ei muuten rullaa.