Kirkkonummen kolmoissurma 28.7.1990 - 29.7.1990

Suomessa tapahtuneet vielä selvittämättömät henkirikokset
Avatar
Ross Sullivan
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 10463
Liittynyt: La Joulu 02, 2017 2:14 am

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja Ross Sullivan »

LexVeritas kirjoitti: To Heinä 06, 2023 10:50 pm ^Noin juuri Alibissa on kerrottu ja hyvä, että vahvistit kirjoittamani.

Huomoitavaa on, että Rissanen todellakin pakotti Muukkosen avaamaan kassakaapin. Sanoisin, että ilman Muukkosen paikallaoloa kassakaappi olisi jäänyt avaamatta.
Voidaan siis mielestäni vahvasti kyseenalaistaa Ross Sullivanin väite, että Muuralan ryöstömurha olisi ollut ainoastaan "pieleen mennyt kilikali-keikka".
Hyvä, että Rissasen juttuun tuli syvennettyä lisää. Pakko myöntää, että ihan kaikista yksityiskohdista en ollut edes tietoinen/niitä muistanut.

Vahvistui käsitys, että Muuralan ryöstömurhassa oli ainoastaan kyse pieleen menneestä kilikali-keikasta (kaljahönössä).

Alibissa mainittu, että:

"Syytteen mukaan mies oli ensin lyönyt työhuoneessaan ollutta naista nelikiloisella kiskopyörällä, joka oli aiheuttanut runsasta verenvuotoa. Sen jälkeen nainen oli pakotettu avaamaan yrityksen kassakaappi. Tutkinnan mukaan naisen kaulan ympärille oli jo tuolloin kiedottu tietokoneen johto.

Uhria oli raahattu eri puolilla kivijalostamoa. Verijälkiä oli monissa paikoin.

Naisen silmiä oli vahingoitettu. Silmissä ja niiden ympäristössä oli kaikkiaan 21 haavaa."

Silmien puhkomisesta ei ole kerrottu eikä ole mainittu Rissasen käyttäneen teräasetta missään vaiheessa tekoaan. Nelikiloinen kiskopyörä ja tietokoneen johto hyvin todennäköisesti kivijalostamosta varastettuja.

Kirkkonummen kolmoissurma sen sijaan todennäköisesti suunnitelmallinen teko (ja lisäksi hyvin suunniteltu).
Mitä te dorkat dorkailette?
Avatar
LexVeritas
Frank Columbo
Viestit: 9133
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 8:07 pm

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja LexVeritas »

^ Näin tosiaan on, että teonkuvaus lienee Alibi-jutussa oikea:

Rissanen murtautui sisään suunnitelmallisesti, löi Raija Muukkosta päähän astalolla, teki hänen silmiinsä ja niiden ympäristöön 21 haavaa luultavimmin teräaseella (Rissanen vihjaili, että saksilla), raahasi uhriaan ympäri kivijalostamoa, jolloin tämä kuristui kuoliaaksi. (On epäselvää tuhosiko Rissanen uhrinsa silmät, kun tämä oli vielä elossa). Murhapaikalta löydettiin viitteitä liiman imppaamisesta.

Myöhemmin sitten Rissanen kertoili mm. olleensa tapahtumahetkellä kaljahönössä ja lavastaneensa itsensä syylliseksi Muukkosen murhaan, koska oli kertomansa mukaan ristiriitaisissa fiiliksissä.

Mielestäni Alibi-lehden jutussa painotetaan erityisesti Rissasen arvaamatonta väkivaltaisuutta:

Väkivaltatausta

Raija Muukkosen pimeää henkirikosta alettiin tutkia uudelleen keväällä 2007. Jutun päätutkija joutui kuulustelutilanteessa Rissasen väkivaltaisen purkauksen kohteeksi. Tätä tekoa tutkitaan nyt murhan yrityksenä. Tutkijan mukaan Rissanen käyttäytyi aluksi rauhallisesti. Rissanen oli siirretty Helsingin vankilasta Vantaan poliisivankilaan ja säilytysaikaa oli myönnetty kuukauden verran.

Rissanen kertoi arvanneensa, että häntä tullaan kuulustelemaan kyseisestä asiasta. Jutun päätutkija oli tutustunut Rissasen rikoshistoriaan, joka pitää sisällään omaisuusrikosten lisäksi väkivaltarikoksia. Yli 20 vuotta poliisina ollut konstaapeli kysyikin Rissaselta, mikä johtaa hänen väkivaltaiseen käyttäytymiseensä.

- Hän totesi, että kokiessaan jonkun henkilön itselleen uhkaksi hän muuttuu väkivaltaiseksi. Uhka saattaa olla hänen mukaansa todellinen tai pelkästään kuviteltu.


Tuo tuollainen piirre/ominaisuus on kyllä tosi ikävä murtovarkaalle itselleenkin. Koskaan ei voi tietää ennalta, muuttuuko tavanomainen murtokeikka sadistiseksi ryöstömurhaksi.
In Omnibus Veritas Suprema Lex Esto
Avatar
Quorthon
Adrian Monk
Viestit: 2725
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 5:37 pm
Paikkakunta: Youngstown, OH

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja Quorthon »

Veikolla oli musta vyö karatessa. Kyllä hän Rissasen olisi hoitanut. Mutta sieltä tuli joku kovempi ja isompi karju.
Seuraavat harkinnassa olevat uudet nimimerkit:

FalckFanatic
Espoon Hiekka Oy
Gustu-Nisse
Mopedimies
SilverBackMaleGorilla
Mallipoju66
Darkest Auer
SailorMary
Sivukirjasto
Peuramaa Stalker
Cemetery Poser
Sockdoll-13
000-555
Bloodiest Anal Rape
Avatar
LexVeritas
Frank Columbo
Viestit: 9133
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 8:07 pm

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja LexVeritas »

Quorthon kirjoitti: La Heinä 08, 2023 11:12 am Veikolla oli musta vyö karatessa. Kyllä hän Rissasen olisi hoitanut. Mutta sieltä tuli joku kovempi ja isompi karju.
Niin varmaan. Tulisi kuitenkin kai päättää ensin, että yllätettiinkö Veikko nukkumassa vai ei. Mielestäni näyttää viitteiden mukaan siltä, että hänen kimppuunsa käytiin hänen ollessaan makuuasennossa, tai hänen ollessaan nousemassa sängystä.

Kuten olen monta kertaa todennut vasten ketjussa asiantuntijana esiintyvän mielipidettä, Iltalehdenkin jutun (15.5.2019) mukaan Rissanen tuomittiin Raija Muukkosen murhan lisäksi myös poliisiin kohdistuneesta murhayrityksestä:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/799b ... c0022aa595

Poliisi kertoi päässeensä miehen jäljille uuden tutkintalinjansa avulla. Miehen mittavaan omaisuus- ja väkivaltarikostaustaan perehtynyt keskusrikospoliisin tutkija kuulusteli epäiltyä useita kertoja kevään 2007 aikana.

Kesäkuussa puolentoista viikon aikana tehdyistä kuulusteluista neljä ensimmäistä olivat sujuneet kaikilta osin asianmukaisesti, eikä miehen käytöksessä oltu havaittu mitään epäilyttävää.

Viides kuulusteltu käytiin torstaina 21.kesäkuuta, kello 08:45, Vantaan poliisilaitoksen kuulusteluhuoneessa. KRP:n tutkija oli kahdestaan miehen kanssa kuunnellut vuonna 1992 taltioituja äänitteitä, joissa äänessä olivat mies sekä poliisin tutkijat.

Nauhojen kuuntelun jälkeen tutkija oli alkanut esittää tarkentavia kysymyksiä, jolloin mies alkoi selkeästi kiihtyä. Lopulta mies oli tutkijan mukaan tunnustanut teon, ja hetkeä myöhemmin hyökännyt lyijykynää aseenaan käyttäen hänen kimppuunsa.

Tämä johti tuomioon poliisin murhan yrityksestä.


Lainaan tähän vielä pari kohtaa Hejacin puolelta esitutkintapöytäkirjaan perehtyneen nikki Doctor Lecterin kirjoituksista:

Rissanen oli liimanhaistelija, narkkari, joka etsi lähinnä rahaa, joskin myös huvitteli pahoinpitelemällä ihmisiä jopa ihan satunnaisesti; "...hän oli taipuvainen haastamaan riitaa yleisillä paikoilla hänelle tuntemattomienkin ihmisten kanssa. Hannu Rissanen turvautui väkivaltaan saavuttaakseen aineellista hyötyä tai välttääkseen kiinnijoutumisen omaisuusrikoksen yhteydessä". (Etpk liite 24 sivut 343-345).


Hannu Rissanen tiedettiin väkivaltaiseksi. Hän oli muun muassa uhannut tappaa äitinsä ja puhkoa tämän silmät, (ns. ritsitieto helmikuulta 1988). Rissanen oli tuomittu täyttä ymmärrystä vailla olevana vankeuteen sisarensa törkeästä pahoinpitelystä, mm. iskuja haarukalla kasvoihin sekä kuristamista ja teon aikana uhkauksia puhkoa sisarelta silmät. Veljensä Rissanen pahoinpiteli tammikuussa -90 lyömällä seipään jalasta läpi. Mitään syytä Rissasen käytökselle ei veljensä osannut sanoa.

Lisäksi Rissanen oli ammoin vankilassa ollessaan suunnitellut erään henkilön surmaamista iskemällä tätä harpilla silmään. Tämä ao. henkilö oli syyttäjän todistajana talvella 2009 ja hänelle Rissanen tunnusti joulukuussa -92 murhanneensa Raija Muukkosen. Mies perui myöhemmin puheensa, mutta ilmi oli tullut erittäin mielenkiintoisia seikkoja, mm. Rissanen kertoi puhkoneensa Muukkosen silmät saksilla.


Uhrin silmien aluetta oli vahingoitettu ja niissä oli 21 viilto- taikka pistohaavaa. Ei voitu osoittaa missä vaiheessa silmiä oli vahingoitettu ja millä, mutta kysymykseen millä Rissanen oli silmiä vahingoittanut, niin tämä oli vastannut vastakysymyksellä, että ”puuttuiko sieltä pöydältä jotain. Oletteko selvittäneet puuttuiko pöydältä jotain”. Tämä viittaa siihen, että Rissanen oli vahingoittanut Muukkosen silmiä jo tämän työhuoneessa, mutta Rissanen oli myös pohtinut, että Muukkosen täytyi olla silloin (silmien vahingoittamisen aikoihin) jo kuollut, koska ei se muuten olisi voinut onnistua. Lisäksi Rissanen oli kysynyt poliisilta, onko heillä keinoja saada selville ihmisen verkkokalvolle tallentunut viimeinen kuva – näköhavainto?
Viimeksi muokannut LexVeritas, La Heinä 08, 2023 12:01 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
In Omnibus Veritas Suprema Lex Esto
Avatar
Quorthon
Adrian Monk
Viestit: 2725
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 5:37 pm
Paikkakunta: Youngstown, OH

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja Quorthon »

Ei lyijykynällä ketään tapeta. Onneton reppana.

En usko että on edes tappanut Muukkosta. Oli vaan sekaisin ja halusi putkaan. Ja sitten ei halunnutkaan. Onneton.

Tuskin on syyllinen muihin kuin lyijykynällä tai pyyhekumilla tehtyihin hyökkäyksiin ja rattijuoppouteen.

Veikko jos edes puoliksi oli pystyssä, olisi paiskannut Rissasen käsivarsiheitolla suoraan ikkunasta pihalle, heittänyt ukemin lankapuhelimen luo ja soittanut poliisit. Ja Suvakki-Elfgren olisi tullut paikalle kymmenen neekerilapsen kanssa, jotka olisivat taluttaneet Rissasen poliisiautoon.
Seuraavat harkinnassa olevat uudet nimimerkit:

FalckFanatic
Espoon Hiekka Oy
Gustu-Nisse
Mopedimies
SilverBackMaleGorilla
Mallipoju66
Darkest Auer
SailorMary
Sivukirjasto
Peuramaa Stalker
Cemetery Poser
Sockdoll-13
000-555
Bloodiest Anal Rape
Avatar
Ross Sullivan
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 10463
Liittynyt: La Joulu 02, 2017 2:14 am

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja Ross Sullivan »

LexVeritas kirjoitti: Pe Heinä 07, 2023 10:16 pm ^ Näin tosiaan on, että teonkuvaus lienee Alibi-jutussa oikea:

Rissanen murtautui sisään suunnitelmallisesti, löi Raija Muukkosta päähän astalolla, teki hänen silmiinsä ja niiden ympäristöön 21 haavaa luultavimmin teräaseella (Rissanen vihjaili, että saksilla), raahasi uhriaan ympäri kivijalostamoa, jolloin tämä kuristui kuoliaaksi. (On epäselvää tuhosiko Rissanen uhrinsa silmät, kun tämä oli vielä elossa). Murhapaikalta löydettiin viitteitä liiman imppaamisesta.

Myöhemmin sitten Rissanen kertoili mm. olleensa tapahtumahetkellä kaljahönössä ja lavastaneensa itsensä syylliseksi Muukkosen murhaan, koska oli kertomansa mukaan ristiriitaisissa fiiliksissä.

Mielestäni Alibi-lehden jutussa painotetaan erityisesti Rissasen arvaamatonta väkivaltaisuutta:

Väkivaltatausta

Raija Muukkosen pimeää henkirikosta alettiin tutkia uudelleen keväällä 2007. Jutun päätutkija joutui kuulustelutilanteessa Rissasen väkivaltaisen purkauksen kohteeksi. Tätä tekoa tutkitaan nyt murhan yrityksenä. Tutkijan mukaan Rissanen käyttäytyi aluksi rauhallisesti. Rissanen oli siirretty Helsingin vankilasta Vantaan poliisivankilaan ja säilytysaikaa oli myönnetty kuukauden verran.

Rissanen kertoi arvanneensa, että häntä tullaan kuulustelemaan kyseisestä asiasta. Jutun päätutkija oli tutustunut Rissasen rikoshistoriaan, joka pitää sisällään omaisuusrikosten lisäksi väkivaltarikoksia. Yli 20 vuotta poliisina ollut konstaapeli kysyikin Rissaselta, mikä johtaa hänen väkivaltaiseen käyttäytymiseensä.

- Hän totesi, että kokiessaan jonkun henkilön itselleen uhkaksi hän muuttuu väkivaltaiseksi. Uhka saattaa olla hänen mukaansa todellinen tai pelkästään kuviteltu.


Tuo tuollainen piirre/ominaisuus on kyllä tosi ikävä murtovarkaalle itselleenkin. Koskaan ei voi tietää ennalta, muuttuuko tavanomainen murtokeikka sadistiseksi ryöstömurhaksi.
"Siitä huolimatta, että tapahtumapaikalta on asutukseen matkaa muutamia satoja metrejä, kirjattiin muutamiakin silminnäkijähavaintoja. Näiden mukaan surmapaikan läheisyydessä nähtiin Escort-merkkinen henkilöauto, joka oli käynnissä koko ajan. Silminnäkijöiden mukaan autossa istuneet miehet vilkuilivat huolestuneina kivijalostamon suuntaan."

Sitten lisäksi tekovälineet vaikuttavat sellaisilta kaikkinensa, että ne ovat varastettu kivijalostamosta ja/tai sen toimistosta. Eivät puolla valmisteltua henkirikosta tai sitä, että tekijä olisi ollut varautunut mahdolliseen väkivaltaan.
Mitä te dorkat dorkailette?
Avatar
Ross Sullivan
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 10463
Liittynyt: La Joulu 02, 2017 2:14 am

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja Ross Sullivan »

LexVeritas kirjoitti: La Heinä 08, 2023 11:24 am
Quorthon kirjoitti: La Heinä 08, 2023 11:12 am Veikolla oli musta vyö karatessa. Kyllä hän Rissasen olisi hoitanut. Mutta sieltä tuli joku kovempi ja isompi karju.
Niin varmaan. Tulisi kuitenkin kai päättää ensin, että yllätettiinkö Veikko nukkumassa vai ei. Mielestäni näyttää viitteiden mukaan siltä, että hänen kimppuunsa käytiin hänen ollessaan makuuasennossa, tai hänen ollessaan nousemassa sängystä.

Kuten olen monta kertaa todennut vasten ketjussa asiantuntijana esiintyvän mielipidettä, Iltalehdenkin jutun (15.5.2019) mukaan Rissanen tuomittiin Raija Muukkosen murhan lisäksi myös poliisiin kohdistuneesta murhayrityksestä:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/799b ... c0022aa595

Poliisi kertoi päässeensä miehen jäljille uuden tutkintalinjansa avulla. Miehen mittavaan omaisuus- ja väkivaltarikostaustaan perehtynyt keskusrikospoliisin tutkija kuulusteli epäiltyä useita kertoja kevään 2007 aikana.

Kesäkuussa puolentoista viikon aikana tehdyistä kuulusteluista neljä ensimmäistä olivat sujuneet kaikilta osin asianmukaisesti, eikä miehen käytöksessä oltu havaittu mitään epäilyttävää.

Viides kuulusteltu käytiin torstaina 21.kesäkuuta, kello 08:45, Vantaan poliisilaitoksen kuulusteluhuoneessa. KRP:n tutkija oli kahdestaan miehen kanssa kuunnellut vuonna 1992 taltioituja äänitteitä, joissa äänessä olivat mies sekä poliisin tutkijat.

Nauhojen kuuntelun jälkeen tutkija oli alkanut esittää tarkentavia kysymyksiä, jolloin mies alkoi selkeästi kiihtyä. Lopulta mies oli tutkijan mukaan tunnustanut teon, ja hetkeä myöhemmin hyökännyt lyijykynää aseenaan käyttäen hänen kimppuunsa.

Tämä johti tuomioon poliisin murhan yrityksestä.


Lainaan tähän vielä pari kohtaa Hejacin puolelta esitutkintapöytäkirjaan perehtyneen nikki Doctor Lecterin kirjoituksista:

Rissanen oli liimanhaistelija, narkkari, joka etsi lähinnä rahaa, joskin myös huvitteli pahoinpitelemällä ihmisiä jopa ihan satunnaisesti; "...hän oli taipuvainen haastamaan riitaa yleisillä paikoilla hänelle tuntemattomienkin ihmisten kanssa. Hannu Rissanen turvautui väkivaltaan saavuttaakseen aineellista hyötyä tai välttääkseen kiinnijoutumisen omaisuusrikoksen yhteydessä". (Etpk liite 24 sivut 343-345).


Hannu Rissanen tiedettiin väkivaltaiseksi. Hän oli muun muassa uhannut tappaa äitinsä ja puhkoa tämän silmät, (ns. ritsitieto helmikuulta 1988). Rissanen oli tuomittu täyttä ymmärrystä vailla olevana vankeuteen sisarensa törkeästä pahoinpitelystä, mm. iskuja haarukalla kasvoihin sekä kuristamista ja teon aikana uhkauksia puhkoa sisarelta silmät. Veljensä Rissanen pahoinpiteli tammikuussa -90 lyömällä seipään jalasta läpi. Mitään syytä Rissasen käytökselle ei veljensä osannut sanoa.

Lisäksi Rissanen oli ammoin vankilassa ollessaan suunnitellut erään henkilön surmaamista iskemällä tätä harpilla silmään. Tämä ao. henkilö oli syyttäjän todistajana talvella 2009 ja hänelle Rissanen tunnusti joulukuussa -92 murhanneensa Raija Muukkosen. Mies perui myöhemmin puheensa, mutta ilmi oli tullut erittäin mielenkiintoisia seikkoja, mm. Rissanen kertoi puhkoneensa Muukkosen silmät saksilla.


Uhrin silmien aluetta oli vahingoitettu ja niissä oli 21 viilto- taikka pistohaavaa. Ei voitu osoittaa missä vaiheessa silmiä oli vahingoitettu ja millä, mutta kysymykseen millä Rissanen oli silmiä vahingoittanut, niin tämä oli vastannut vastakysymyksellä, että ”puuttuiko sieltä pöydältä jotain. Oletteko selvittäneet puuttuiko pöydältä jotain”. Tämä viittaa siihen, että Rissanen oli vahingoittanut Muukkosen silmiä jo tämän työhuoneessa, mutta Rissanen oli myös pohtinut, että Muukkosen täytyi olla silloin (silmien vahingoittamisen aikoihin) jo kuollut, koska ei se muuten olisi voinut onnistua. Lisäksi Rissanen oli kysynyt poliisilta, onko heillä keinoja saada selville ihmisen verkkokalvolle tallentunut viimeinen kuva – näköhavainto?
Rissanen saanut ihan hirveästi näkyvyyttä, vaikka kyse on epäolennaisesta (ja autistisesta) jankkaamisesta. Doctor ledgerin Hejacin viestit tietysti varmastikin todella olennaisia keskusteltaessa Kirkkonummen kolmoissurmista.

Rissanen kilikali-keikka -hassuttelija, mutta rankka sellainen. Mutta mitä sitten? Muuralan tapaus ei rinnastu/verraudu Kirkkonummen kolmoissurmaan.

Ja siis en todellakaan ole Rissanen-asiatuntija enkä haluakaan olla.
Mitä te dorkat dorkailette?
Avatar
Quorthon
Adrian Monk
Viestit: 2725
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 5:37 pm
Paikkakunta: Youngstown, OH

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja Quorthon »

Ross Sullivan kirjoitti: La Heinä 08, 2023 12:59 pm Ja siis en todellakaan ole Rissanen-asiatuntija enkä haluakaan olla.
Kannattaisi haluta. Rissas-asiantuntijana tienaa 20.000 mummonmarkkaa kuussa, työt merkitään muistikirjaan ja karviaismarjamehua on konttori täynnä. Työsuhdeautona tulee 1987 Mersu, 1990 Honda Prelude tai vaikka Mersun kuormuri, jos niin haluaa. Ja sopimukseen kuuluu, että saa olla viimeinen näky työnantajansa verkkokalvoilla.

Veikko ja Veikon pojat on kaikki mustan vyön karatekoja. Beritillä oli sininen vyö jujutsussa. Ei Rissanen olisi pärjännyt.
Seuraavat harkinnassa olevat uudet nimimerkit:

FalckFanatic
Espoon Hiekka Oy
Gustu-Nisse
Mopedimies
SilverBackMaleGorilla
Mallipoju66
Darkest Auer
SailorMary
Sivukirjasto
Peuramaa Stalker
Cemetery Poser
Sockdoll-13
000-555
Bloodiest Anal Rape
Paikalla
kyr-12
Martin Beck
Viestit: 784
Liittynyt: La Maalis 02, 2019 8:55 am

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja kyr-12 »

Quorthon kirjoitti: La Heinä 08, 2023 11:12 am Veikolla oli musta vyö karatessa. Kyllä hän Rissasen olisi hoitanut. Mutta sieltä tuli joku kovempi ja isompi karju.
Karate ei ole itsepuolustuslaji.
Riippuen katutappelijasta pistää se pakettiin karatemestarin 1 0
Tämä on semmonen kommentti mikä kirvoittaa keskustelun henkilöissä joilla ei ole kokemusta muuten kuin katsomistaan toimintaelokuvista.
Avatar
Quorthon
Adrian Monk
Viestit: 2725
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 5:37 pm
Paikkakunta: Youngstown, OH

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja Quorthon »

Sen verran tunnen sekä Rytkösen että Rissasen kamppailulajitaustaa, että voin sanoa että Veikko olisi sammuttanut Rissasen valot samantien. Vasen-oikee-vasen ja liimanhaistelija nukkuu. Veikko oli kuitenkin karatemestari ja Iisalmen poikanyrkkeilypäivillä jo aikanaan 1963 tyrmäyskone. Rissanen osasi vähän judoa, ei se riitä.
Seuraavat harkinnassa olevat uudet nimimerkit:

FalckFanatic
Espoon Hiekka Oy
Gustu-Nisse
Mopedimies
SilverBackMaleGorilla
Mallipoju66
Darkest Auer
SailorMary
Sivukirjasto
Peuramaa Stalker
Cemetery Poser
Sockdoll-13
000-555
Bloodiest Anal Rape
Avatar
LexVeritas
Frank Columbo
Viestit: 9133
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 8:07 pm

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja LexVeritas »



Yritä nyt ensin päättää, yllätettiinkö Rytkönen mielestäsi nukkumasta vai ei. Mielestäni on mahdollista, että hän ei ollut aivan parhaassa iskussaan, jos yllätettiin esim. lyömällä astalolla otsaan (noudattaen katutappelijan ikiaikaista ykkössääntöä: Lyö ekana.)

Lainaustorni korvattu nuoliviittauksella
-NILS-
Viimeksi muokannut LexVeritas, Su Heinä 09, 2023 12:51 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
In Omnibus Veritas Suprema Lex Esto
Avatar
LexVeritas
Frank Columbo
Viestit: 9133
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 8:07 pm

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja LexVeritas »

Usko itse, että mikäli pääsee lyömään nukkuvaa päähän astalolla, niin merkittävään vastarintaan ei pysty sen jälkeen edes Nisse.
In Omnibus Veritas Suprema Lex Esto
Avatar
Quorthon
Adrian Monk
Viestit: 2725
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 5:37 pm
Paikkakunta: Youngstown, OH

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja Quorthon »

LexVeritas kirjoitti: Su Heinä 09, 2023 12:54 am ^Usko itse, että mikäli pääsee lyömään nukkuvaa päähän astalolla, niin merkittävään vastarintaan ei pysty sen jälkeen edes Nisse.
Mutta kun se ei mennyt niin. Hannu itse sanoi saaneensa Veikolta selkään. Ja ettei enää sen jälkeen palannut haastamaan.

Jokaiselle hevoselle on kengittäjänsä.
Seuraavat harkinnassa olevat uudet nimimerkit:

FalckFanatic
Espoon Hiekka Oy
Gustu-Nisse
Mopedimies
SilverBackMaleGorilla
Mallipoju66
Darkest Auer
SailorMary
Sivukirjasto
Peuramaa Stalker
Cemetery Poser
Sockdoll-13
000-555
Bloodiest Anal Rape
Avatar
Ross Sullivan
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 10463
Liittynyt: La Joulu 02, 2017 2:14 am

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja Ross Sullivan »

Quorthon kirjoitti: Su Heinä 09, 2023 12:58 am
LexVeritas kirjoitti: Su Heinä 09, 2023 12:54 am ^Usko itse, että mikäli pääsee lyömään nukkuvaa päähän astalolla, niin merkittävään vastarintaan ei pysty sen jälkeen edes Nisse.
Mutta kun se ei mennyt niin. Hannu itse sanoi saaneensa Veikolta selkään. Ja ettei enää sen jälkeen palannut haastamaan.

Jokaiselle hevoselle on kengittäjänsä.
Jokaiselle kilikali-hassuttelijalle on (korko)kengittäjänsä.

Tässähän muuten performoidaan Rissanen-skeidaa par excellence. Siis sillä, että joku kanssalukija ei vielä tietäisi. En ole täysin vakuuttunut siitä, että Rissanen-skeidaa olisi liian vähän.

Jos (/kun) offtopiccia on pakko olla, niin mieluiten kurtun läppää kuin leksin (tahatonta) komiikkaa.
Mitä te dorkat dorkailette?
Avatar
Quorthon
Adrian Monk
Viestit: 2725
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 5:37 pm
Paikkakunta: Youngstown, OH

Re: Kirkkonummen kolmoissurma 1990

Viesti Kirjoittaja Quorthon »

Ross Sullivan kirjoitti: Su Heinä 09, 2023 3:39 pm
Jos (/kun) offtopiccia on pakko olla, niin mieluiten kurtun läppää kuin leksin (tahatonta) komiikkaa.
Ajattelin vaan ajaa Lexin hetkeksi pois juttelemalla hänelle Veikko Rytkösen mahdollisesti olemattomasta urasta kamppailulajien parissa.

:mrgreen:

Ja takaisin asiaan - katsokaapa muuten tulevan bonusjakson mittaa. 56min! "100.000 markkaa Veikko Rytkösestä" !!!!!! Normaalistihan noi on olleet jotain 5-15min.

Kun sen aika hyvin pystyy jo päättelemään, niin tuo Pesämiehen tarinan Espoolainen yrittäjä on selvästi Sven Erik Falck. Hänellä oli todistetustikin joku yhteinen huijaustapaus tämän Gröhnin, eli toisen Punavuorimurhatun kanssa. Tästä Pesämieskin mainitsi. Ja 1990 meni firmat konkkaan ja 1995 talousrikoksista linnaan ulkomailla pakoilun jälkeen. Sopii jälleen Pesämiehen tarinan aikajanaan, jossa käräjillä oltiin myöhemmin 1990-luvulla.

Tai ainakaan en itse jaksa uskoa, että kyseessä olisi joku muu maansiirtoalan yrittäjä Espoosta, jolla meni firmat nurin juuri 1990, ja joka 1995 tuomittiin talousrikoksista. Etenkin Gröhn-linkin takia, jonka Pesämies mainitsikin (ja jolta osin tarinansa pitää kutinsa).

Lisäksi ko. kaveri on yhä elossa, joten voi olla haastateltavanakin.
Seuraavat harkinnassa olevat uudet nimimerkit:

FalckFanatic
Espoon Hiekka Oy
Gustu-Nisse
Mopedimies
SilverBackMaleGorilla
Mallipoju66
Darkest Auer
SailorMary
Sivukirjasto
Peuramaa Stalker
Cemetery Poser
Sockdoll-13
000-555
Bloodiest Anal Rape
Vastaa Viestiin