Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Savusumu
Lauri Hanhivaara
Viestit: 147
Liittynyt: Su Loka 18, 2009 4:06 pm

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja Savusumu »

Private dick kirjoitti: Ke Loka 30, 2024 1:21 pm
Savusumu kirjoitti: Ke Loka 30, 2024 12:31 pm Mielestäni tuollainen silmittömästi räiskivä
Mitä aktuaalisen vittua höpiset!? "Silmittömästi räiskivä" tarkoittaa että tyhjentää lippaan ympäriinsä tähtäämättä, sen voi myös ilmaista englanniksi spray and pray. Oletko tosiaan sitä mieltä että sotilaspoliisi teki näin?
Korjaan sanamuotoa eli liipaisinherkkä joka ampuu aina kun suunnilleen rasahtaa.
Merlin
Lauri Hanhivaara
Viestit: 137
Liittynyt: Pe Loka 29, 2021 2:24 pm

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja Merlin »

Savusumu kirjoitti: Ke Loka 30, 2024 2:04 pm

Korjaan sanamuotoa eli liipaisinherkkä joka ampuu aina kun suunnilleen rasahtaa.
Joo-o, mäkin muistan omilta palvelusajoilta näitä sairaita tappajia. Aina kun näkivät koiran, niin ei muuta kuin lipas tyhjäksi. Satoja koiria kuoli kuukausittain. Ja kymmeniä ihmisiä kun nämä hullut spollet ampuivat aina kun jossain rasahti. Sitten vaan high fiveä heitettiin. Näistä tapauksistahan saa lukea lehdistä päivittäin. Jotkut kiipesivät jopa puihin ja jäivät sinne väijyyn. Heti kun rasahti niin lippaan tyhjennys rasahduksen suuntaan.

On tässäkin taas ihan uskomaton ketju. Hieno paikka tämä minfo. :mrgreen:
Huutaja Jaana
Horatio Caine
Viestit: 6084
Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja Huutaja Jaana »

Merlin kirjoitti: Ke Loka 30, 2024 3:21 pm On tässäkin taas ihan uskomaton ketju. Hieno paikka tämä minfo. :mrgreen:
Taitaa noiden Elokapina/natsi/rasismi/homo-ketjujen takia vähän vuotaa palstalle variksia, homoja, puunhalaajia ja piffiläisiä.
punch kirjoitti: Su Heinä 20, 2025 2:44 am Tällaisella foorumilla te ihmiset kirjoittelette.
QwertyKeyboard
Javier Pena
Viestit: 1744
Liittynyt: To Huhti 25, 2019 4:05 pm

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja QwertyKeyboard »

Private dick kirjoitti: Ke Loka 30, 2024 1:21 pm Mitä aktuaalisen vittua höpiset!? "Silmittömästi räiskivä" tarkoittaa että tyhjentää lippaan ympäriinsä tähtäämättä, sen voi myös ilmaista englanniksi spray and pray. Oletko tosiaan sitä mieltä että sotilaspoliisi teki näin?
Oma veikkaukseni on, että spolle ampui yhden ainoan tähdätyn laukauksen. Ei se taitavalta aseenkäyttäjältä sen enempää vaadi kun koiran hyökkäys pysähtyy.
Mariangel
Martin Beck
Viestit: 808
Liittynyt: Ma Marras 03, 2008 1:00 am

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja Mariangel »

Minä ja sekarotuinen 45-kg lenkkikaverini ollaan koluttu maastoja jos minkälaisia. Välillä sienestäen, välillä muuten vaan.

Koirani on kiltti, mutta koira se silti on. En pidä vapaana alueilla, joissa voisi edes potentiaalisesti törmätä muihin.

Eikä ole tullut mieleenikään kysyä ns. maanomistajilta, että saakohan tämä hauvelini juosta vapaana vaikka tänään klo 10-14 ja ensi sunnuntaina myös. Ei se vain mene niin. Maaseudulla pätee maalaisjärki.
Avatar
Juliet Jones
Axel Foley
Viestit: 2475
Liittynyt: La Elo 23, 2008 10:40 pm
Paikkakunta: Little Stempington

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja Juliet Jones »

Mariangel kirjoitti: Ke Loka 30, 2024 8:47 pm Minä ja sekarotuinen 45-kg lenkkikaverini ollaan koluttu maastoja jos minkälaisia. Välillä sienestäen, välillä muuten vaan.

Koirani on kiltti, mutta koira se silti on. En pidä vapaana alueilla, joissa voisi edes potentiaalisesti törmätä muihin.

Eikä ole tullut mieleenikään kysyä ns. maanomistajilta, että saakohan tämä hauvelini juosta vapaana vaikka tänään klo 10-14 ja ensi sunnuntaina myös. Ei se vain mene niin. Maaseudulla pätee maalaisjärki.
En minäkään kysele lupia pitää koiraani irti maaseudulla tai umpimetsässä ellen tiedä keneltä lupaa kysyä, mutta tässähän oltiin varuskunta-alueen vieressä/ välittömässä läheisyydessä. Irti en pidä missään pimeällä. Melko umpiluupää on koiran omistaja ollut.
Jannes
Theo Kojak
Viestit: 1194
Liittynyt: La Heinä 23, 2016 3:22 pm

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja Jannes »

Eiköhän ne seuraavalla kerralla lasauta mieluummin sen ihmisen niin säästyy tämmöiseltä väännöltä, koiraihmisetkin pysyvät siten tyytyväisinä.
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5967
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

da-n7007 kirjoitti: Ti Loka 29, 2024 2:04 pm Tässä on edellisellä hyvää pohdintaa.
Paikalliset tietävät tasan tarkkaan mikä on ollut kuvion nimi. Ja sen ulkoilupolun käyttäjät.
Paikalliset tietävät tasan tarkkaan missä siellä saa liikkua ja missä ei.
Sinä kun kerrot tuntevasi alueen niin hyvin, niin kun kuulemma oli juuri menossa autolleen niin mihin siellä saa auton laillisesti pysäköityä sellaiseen kohtaan joka olisi ihan sotilasalueen rajan tuntumassa mutta ei kuitenkaan sotilasalueen puolella? Hilan portin eteen? Keskelle Upinniementietä tai Hilantietä?
Kun teloitus tapahtui muka "selkärangasta", silloin sotilaspoliisi ON vaarallinen kaikille. Sekunnissa ei kukaan saa päättää miten toimii aseen kanssa rauhan aikana ja siviiliä uhaten. Ei purema oikeuta virkahenkilöä eliminointilinjalle.
Mikä teloitus? Ei siellä ketään teloitettu.
Ja kyllä, niin voimankäyttö- kuin hätävarjelutilanteissa se päätös tehdään ja se pitää tehdä sekunnin murto-osissa. Ja jos se ei tule "selkärangasta, niin silloin se sotilaspoliisi on vaarallinen kaikille.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4511
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

Anteeksi jo etukäteen, tämä nyt ei varsinaisesti tähän ketjuun kuulu, mutta toi kuitenkin mieleen tämän tapauksen.

https://www.hs.fi/maailma/art-2000010803430.html

Lappilainen koira karkasi Venäjälle – epäiltiin vakoojaksi, palautettiin Suomeen

Itäraja|Lapin rajavartioston mukaan koira on luovutettu omistajalleen.

1.11. 16:31

Lappilainen metsästyskoira koki elämänsä seikkailun idän ja lännen välissä, kun se eksyi itärajan yli tällä viikolla.

Suomen Lapista Venäjän puolelle loikkinut koira otettiin kiinni Murmanskin alueella, minkä jälkeen koira nousi otsikoihin venäläisessä mediassa. Syynä mediahuomioon näyttää olleen se, että koira kantoi mukanaan gps-paikanninta.

Venäläinen media kertoo, että venäläissotilaat ottivat koiran kiinni viime tiistaina Iivaran sotilaskylässä. Iivara sijaitsee muutaman kilometrin päässä Suomen rajasta Inarijärven itäpuolella.

Seuraavana päivänä tapauksesta uutisoi venäläismedia 360.ru.

”Vakoojakoira pidätetty Murmanskin alueella”, lehti otsikoi. :lol:

Samana iltana media teki ”vakoojakoirasta” toisenkin uutisen, johon oli haastateltu eläköitynyttä everstiä. Eversti ampui humoristisesti alas väitteet, että koira olisi vakooja. Everstin mukaan GPS-paikannin vain tallentaa koiran reitin.

”Kun se palaa, kirjoittaako se raportin”, eversti Mihail Timošenko vitsaili sivuston mukaan.

----

Loput löytyy linkistä: https://www.hs.fi/maailma/art-2000010803430.html
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4841
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja Joosua »

^ Ilmeisesti koira ei ollut aggressiivinen. Jos venäläistä sotilasta vihainen rakki pureskelee niin AK-47 lasahtaa varmasti. Ja rakki jää sille tielle.
aumari
Adrian Monk
Viestit: 2772
Liittynyt: Ke Touko 22, 2013 1:46 pm

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja aumari »

Täällä kun on ehkä parikin koiravainajan omistajan tuttua tai peräti ystävää, niin jankkaus hullun spollen räiskimisistä ja teloituksista jatkunee. Eihän voi antaa periksi kun kyseessä niin tuttu lenkittäjä.
Rckhrd
Sofia Karppi
Viestit: 411
Liittynyt: La Elo 29, 2020 10:21 pm

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja Rckhrd »

aumari kirjoitti: La Marras 02, 2024 7:22 pm Täällä kun on ehkä parikin koiravainajan omistajan tuttua tai peräti ystävää, niin jankkaus hullun spollen räiskimisistä ja teloituksista jatkunee. Eihän voi antaa periksi kun kyseessä niin tuttu lenkittäjä.
Hesarin kommenteissa oli joku koiranperseennuuhkija jo täydessä vauhdissa.

"Tosi lämmittävä tilanne - tästä täydet pisteet - ylitti jopa valtakunnan rajan ja palautettiin hoivan jälkeen takaisin ... toista oli Upinniemen varuskunnan tapaus jossa koiraa ammuttiin päähän kun oli sotilaspoliisin mielestä valtakunta vaarassa"

Sehän on ihan sama asia jos koira juoksee keskellä erämaata.
QwertyKeyboard
Javier Pena
Viestit: 1744
Liittynyt: To Huhti 25, 2019 4:05 pm

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja QwertyKeyboard »

Rckhrd kirjoitti: La Marras 02, 2024 8:04 pm Hesarin kommenteissa oli joku koiranperseennuuhkija jo täydessä vauhdissa.

"Tosi lämmittävä tilanne - tästä täydet pisteet - ylitti jopa valtakunnan rajan ja palautettiin hoivan jälkeen takaisin ... toista oli Upinniemen varuskunnan tapaus jossa koiraa ammuttiin päähän kun oli sotilaspoliisin mielestä valtakunta vaarassa"

Sehän on ihan sama asia jos koira juoksee keskellä erämaata.
Noilta unohtuu se, että metsästyskoirarodut eivät ole aggressivisia ihmisiä kohtaan. Lisäksi metsästyskoirat on yleensä pienikokoisia johtuen siitä, että kun saalista jahtaa pienikokoinen hitaampi koira saalis juoksee hitaammin ja saalis on helpompi ampua. Kuin jos saaliin perässä on isokokoinen ja nopea koira.

Se on vähän eri asia jos vapaana juoksee taajamassa metsästyskoiria paljon isokokoisempi koira, joka vielä sattuu olemaan rotua jota käytetään myös poliisikoirina ja vartiokoirina. Kyllä itsekin puolustaudun ihan eri menetelmillä riippuen siitä käykö kimppuuni chihuahua vai Dobermanni tai saksanpaimenkoira. Chihuahuan purenta mikrohampailla lähninnä naurattaa, mutta dobermannin tai saksanpaimenkoiran ei siitä tulee pahat jäljet.
Avatar
CSI
Michael Knight
Viestit: 4108
Liittynyt: To Tammi 10, 2013 10:04 am

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja CSI »

Taksiagentti kirjoitti: To Loka 24, 2024 2:22 pm 23.10.2024 noin klo 18:00 Sotilaspoliisi ampui lapsiperheen lemmikin kuoliaaksi. Koiran isäntä oli vajaan kolmen metrin päässä. Laukaus osoi koiraa päähän ja se kuoli heti. Koira oli noin 7v perheen lemmikki. Paikalle kutsutut poliisit pelotteli koiran isäntää. Antaen ymmärtää että tämä oli isännän vika. Tämä tapahtui Upinniemessä metsässä joss isäntä oli ulkoiluttamassa koiraa. Koira ei ole koskaan ollut agressiivinen ketään kohtaa. Koiran ruumis on toimitettu elintarvikevirastoon.

Tapahtui sotilasalueen sisällä, jossa henkilö ja koira oleskelivat ilman lupaa.

Sotilaspoliisilla on oikeus tappavan voiman käyttöön sotilasalueella. Varsinkin kun eletään näitä kohotetun valmiuden aikoja sotilaskohteissa.

Olkoon vaan jonkun lemmikki, mutta nappi otsaan jos ei ole tilanne hallinnassa ja sotilaspoliisia uhkaa kyseinen "lemmikki".

Koiran isäntä saa olla kiitollinen, ettei nappi tullu myös isännälle otsaan. Sotilaspoliisilla kun on siihenkin tarvittaessa oikeus.

Rikosilmoituksien tekeminen on turhaa. Poliisi jättää tutkimatta suoriltaan kuten pitääkin. Rikosilmoituksien kyhääjille voisi antaa pikku päiväsakot viranomaisten toiminnan haittaamisesta.

Case closed ja tämä turha tunkkaus kiinni.
Pieni Liekki annelistisen rikostutkinnan perusteellisista menetelmistä:
"Minä en ole nähnyt tuomiota, mutta aiheeseen perinpohjaisesti perehtymällä..."
Avatar
CSI
Michael Knight
Viestit: 4108
Liittynyt: To Tammi 10, 2013 10:04 am

Re: Sotilaspoliisi ampui koiran varuskunta-alueella

Viesti Kirjoittaja CSI »

QwertyKeyboard kirjoitti: La Marras 02, 2024 10:10 pm
Rckhrd kirjoitti: La Marras 02, 2024 8:04 pm Hesarin kommenteissa oli joku koiranperseennuuhkija jo täydessä vauhdissa.

"Tosi lämmittävä tilanne - tästä täydet pisteet - ylitti jopa valtakunnan rajan ja palautettiin hoivan jälkeen takaisin ... toista oli Upinniemen varuskunnan tapaus jossa koiraa ammuttiin päähän kun oli sotilaspoliisin mielestä valtakunta vaarassa"

Sehän on ihan sama asia jos koira juoksee keskellä erämaata.
Noilta unohtuu se, että metsästyskoirarodut eivät ole aggressivisia ihmisiä kohtaan. Lisäksi metsästyskoirat on yleensä pienikokoisia johtuen siitä, että kun saalista jahtaa pienikokoinen hitaampi koira saalis juoksee hitaammin ja saalis on helpompi ampua. Kuin jos saaliin perässä on isokokoinen ja nopea koira.

Se on vähän eri asia jos vapaana juoksee taajamassa metsästyskoiria paljon isokokoisempi koira, joka vielä sattuu olemaan rotua jota käytetään myös poliisikoirina ja vartiokoirina. Kyllä itsekin puolustaudun ihan eri menetelmillä riippuen siitä käykö kimppuuni chihuahua vai Dobermanni tai saksanpaimenkoira. Chihuahuan purenta mikrohampailla lähninnä naurattaa, mutta dobermannin tai saksanpaimenkoiran ei siitä tulee pahat jäljet.
Ihan sama mikä rotu. Jos koiruli ja isäntä ovat tunkeutuneet SOTILASALUEELLE ilman lupaa, niin koirulille heti nappi otsaan. Isännälle vähintään pamppua ja putkaa - ja sakot päälle.

Isännällekin voi antaa 9 millistä jos ei tottele käskytystä. SoPo mielialasta riippuen voi ampua joko reiteen (jää henkiin mutta muistaa kyllä opetuksen pitkään) tai suoraan päähän, niin eipä tule toiste.

Oppivatpahan -kele olemaan.
Pieni Liekki annelistisen rikostutkinnan perusteellisista menetelmistä:
"Minä en ole nähnyt tuomiota, mutta aiheeseen perinpohjaisesti perehtymällä..."
Vastaa Viestiin