Surmavälineet: veitsi ja astalo

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

Nyt muuten katselin näitä vammoja taas vaihteeksi tarkemmin, etenkin tuota suun haavaa. Siitähän kyllä voi laskea terän korkeuden, vaikka suu voikin olla kiinni tai auki.
Itseäni mallina käyttäen, mikä toki on epätieteellinen metodi, mutta kun samaa lajia olen uhrin kanssa kuitenkin, niin varmaan aika suuntaa-antava:

Jos suu on ollut iskun tullessa kiinni, on astalon leveys vain noin 4cm. Jos suu on ollut ammollaan, niin max 8cm. Eli 5,50-6cm on semmoinen luonteva. Ja ei tämmöstä kirvestä kyllä ole oikein missään, kyllä se sorkkarautaan viittaa . Ainoa ongelma on tietysti, että isku olisikin tullut niin vinosti, ettei osa terästä ole uponnut lainkaan.

Hampaita on yläleuasta kyllä irronnut, mutta näyttäisi, että vasemman sieraimen alla oleva hammas on ehjä. Tosin ei sekään, eikä varsinkaan sen viereinen hammas kovin hyviltä näytä. (voisiko tuo yksi hammas olla oma, ja sillan mukana menneet ovat irronneet? Jos se oma tosiaan olisi siinä keskellä, ja jäänytkin suuhun?) Siitä sitten oikealle päin rivissä kaikki puuttuvat, mutta oikea yläkulmahammas vaikuttaisi oleva ehjä. Toisaalta se on ilmeisesti tämän naamallepolkaisun myötä painunut ikävästi sivulle ja alas, ottaa alahuuleen kiinni, vaikka suu on auki... ei ole mitenkään kauniissa kunnossa kasvot.
Iskujälki on hyvin terävärajainen "salmiakinmuotoinen" lovi, joka alkaa alahuulen alareunasta ja ylettyy ehkä vajaan sentin päähän oikeasta sieraimesta, joka on ko. polkaisun myötä myös lähes umpeen painunut. Tuo polkaisu on tavallaan levittänyt haavaa kun posken ja yläleuan rakenteet oikealta puolelta ovat lytyssä. Oikea silmä puuttuu tai on ainakin puhki (Stern-lehden mukaan oli irti).

Ei noista hampaista oikein selvää ota, kun eivät näy selvästi. Hajalla ovat.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
mikkihirmu
Agentti Scully
Viestit: 688
Liittynyt: La Kesä 24, 2023 4:06 am

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja mikkihirmu »

Bullit kirjoitti: Ke Tammi 08, 2025 5:14 pm
Miss Holmes #1 kirjoitti: Ke Tammi 08, 2025 3:06 pm Veikkaatko, että joku on saanut tehtyä rälläkällä aivan tehdas muotoa vastaavan viisteen, vai lisiko niin, että veistä on aikanaan myyty sekä oikean-, että vasemmankäden viisteellä?
Ei voi rälläkällä tai millään muullakaan tehdä mitään viisteitä. Sehän tarkoittaisi että terä alkuperäisessä kunnossa ei ole veitsen terä ollenkaan. En tiedä mistä tämä rälläkkä = kulmahiomakone on tähän edes ilmestynyt, sitä ei hullukaan käytä teroittamiseen.
Se viiste on siinä se mikä siinä on ollut. Ja naarmut on muualta kuin keittiöstä. Hiomakiven (väärin)käytöstä, työhommista, tms.
Olen kyllä kertonut tuosta rälläkästä,mutta en tarkoittanut että sillä olisi viistettä muokattu, vaan joskus kun terä on tylstynyt ,olen pikku-rälläkän , halk. 125 mm 1mm katkaisulaikalla kevyesti pyhkäissyt suuta ,siis viisteessa olevan kulman mukaisesti vain hyvin kevysti ,koska terä ei saa siinä toimenpiteessä lämmetä . Tämä on tapahtunut vain siten ,että on ollut kiire saada terä terävämmäksi.
Tuo ei siis vastaa mitenkään sitä ,että terää muokattaisiin niin että olemassa oleva viiste muuttuisi.
Yleensähän Fileeraus veitsen terä on sellainen ,että sitä ei pitäisi tarvita muokata ollenkaan millään raskaammalla välineellä ,kuten esim tahkolla tahkoamalla ,mutta teroituspuikko ei ole varsinaisesti mikään teroitusväline ,vaan se on tarkoitettu pyyhkäisemään vain kierre terän suusta pois.
Tämä veitsi ,mistä olen puhunut oli kyllä ihan pöytälaatikostamme otettu ,elikkä ei ainakaan meidän perheessä sitä ei oltu käytetty missään työkalupakissa.
Valitettavasti vaan en muista ,mistä se oli meille tullut,mutta mahdollisesti voisi olla niin ,että olen sen löytänyt paikkakunnan jäteasemalta ,koska viedessäni meille kertyneet jätteet ,sen vähä mitä niitä nyt on kertynyt, sinne, on tapanani ollut tutkia mitä mahdollisesti joku muu on heittänyt pois ,jolla olisi vielä meille käyttöarvoa siis käytännössä olen toiminut kierrättäjänä jo paljon ennen ,kuin siitä nämä viherpiipertäjät alkoivat puhua. Tietenkään sekään ei ole mahdottomuus ,että olisimme saaneet sen häälahjaksi ,koska menimme naimisiin v. -74 ja lahjoina saimme paljon kaikenlaista käyttötavaraa.
Veitsi on mielestäni tässä jutussa se ainoa "savuava ase" jolla voidaan konkreettisesti osoittaa kuka on se joka tuon teon on tehnyt ja kenen kädessä se on viimeksi heilunut.
Tunnistamisesta voisi olla varma vain jos sen pääsee näkemään kolmiulotteisena. Kuvissa kun veitsestä näkyy kerrallaan vain yksi puoli. Niissäkin veitsi näyttää kyllä samanlaiselta,miksikä sen muistan, mutta ei voi sanoa varmaksi.................................................ootellaan.
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja turumurre »

Kopioin tähän nikki mikkihirmun liittämän lehtileikirjoituksen. Oleellisia tietoja jotka kannattaa muistaa:
"Kenen työveitsi tämä oli?
14.9.2007 0:16
Ulvilan surma-ase on ollut kovassa käytössä.
Tämän veitsen tekijä jätti viime joulukuussa surmapaikalle.
Ulvilan surma tapahtui viime vuoden joulukuussa.
...
Ulvilan surmassa käytetty teräase on yli 20 vuoden ikäinen. Porin poliisi tiedotti torstaina, että kyseessä on Fiskarsin oman sarjan pienempi kalaveitsi, jota on valmistettu eri nimillä 1970-luvun alkupuolelta lähtien.
Sen jälkeen sarjaan tehtiin muutoksia. Vuosina 1983/1984 kahvasta poistettiin leima "Fjalarin kruunu". Aiemmin kahvasta oli poistettu myös teksti "FINLAND".
- Se on ostettu ennen vuotta 1984. Mallia ei ole ollut myynnissä sen jälkeen, tietää tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Juha Joutsenlahti.
Joutsenlahti luonnehtii teräasetta "jonkunlaiseksi työveitseksi".
- Sen käyttö on ollut ehkä kotiäidin keittiöveitsikäyttöä kovempaa. Kyse ei välttämättä silti ole mistään kalastuksen ammattilaisista.
- Yksi tai useampi henkilö on käyttänyt sitä varsin runsaasti sulamis- ja kulumisjäljistä päätellen, yhden tai useamman käsissä. Siksi voisimme olettaa, että joku muistaa sen."

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tuossa tummennetulla Joutsenlahti ei ole erehtynyt, harmi vaan että hänellä ei ollut parempaa tietoa tuolloin ,missä käytössä veitsi oli ollut ja kokenut kovia. Punaisella sanoo sen ,että joku voisi muistaa ,millaisessa kovassa käytössä se on ollut.
Jos se on se sama veitsi, mistä olen täällä kertonut,niin edelleen väitän että sillä ei ainakaan viimeksi ole kalaa fileoitu, eikä teroitettu millään teroituspuikulalla vaan ihan tavallisella pikku rällällä. Myös se punainen käsin-pyöritettäväkin meiltä löytyy ,mutta en usko että olisin sillä sitä teroittanut.
Pikku "rälläkällä" juu, samaa mieltä. Noihinhan on ollut saatavilla jo vuosikymmeniä erilaisia laikkoja; hiomapaperisia lamellimaisia laikkojakin.
Sähköporiin, joissa kierrosnopeudet riittää, oli saatavina jo 80-luvulla erilaisia hiontalaikkoja.

Miss Holmes:
Jos katsot tarkkaan noita kahvoja kuvassa, huomaat että niisä on eroa muodossa.
Jäänyt on teiltä myös huomaamatta, että terän ”viiste” on siihen tehty tehtaalla, ei kotona.
Kuvassa oleva keskimmäinen veitsi on erittäin todennäköisesti saman mallin veitsi.
Miss väittää että edelle laittamassani kuvassa veitsien kahvoissa on eroa. Hän itse ei taas ota huomioon, että surmaveitsi on taustallinen kuva jossa myös varjostus näkyy. Kun taas vastaava vertailuveitsi vasemmalla puolella, on leikattu kuvankäsittelyllä äärilaitojen mukaan. Lisäksi surmaveitsi on hieman kallellaan ja siinä on näkyvillä myös "sormikolon" vahingoittumiskohoumaa.
Liittämäni kuvaveitset ovat täysin yhteneväiset ja jopa valmistusajalataan samaa sarjaa. Tämän voi varmistaa edellä olevasta lehtitekstistä: "Vuosina 1983/1984 kahvasta poistettiin leima "Fjalarin kruunu". Aiemmin kahvasta oli poistettu myös teksti "FINLAND" ".

***
Lisäksi Miss huijaa kertomalla, että hänen edelle liittämässä kolmen veitsen kuvassa "keskimmäinen veitsi on erittäin todennäköisesti saman mallin veitsi". [siis surmaveitsen kanssa]
:) Höpöhöpö

Kuva

Miss, liittämällä suttuisen kuvan, ei välttämättä pysty peittelemään kahvan todellista muotoa, veitsesi kahva on "lattamainen", kun taas fiskarsin kauttaltaan muotoiltu pyöreähköksi.
Veitsien kokojen vertailu: Jos veitsesi kahvan kuvitellaan olevan yhtä pitkä kuin surmaveitsessä, veitsesi terä on huomattavasti pitempi kuin surmaveitsessä (15cm).

Olen liittänyt kuvaan surmaveitsen terästä suurennoksen ja siinä on terän suuntainen ohut punainen viiva. Tästä voi helpommin havaita kuinka epätasainen (aaltomainen) terän leikkaava osa on. Tämäkin kertoo teroituksen karkeutta, eli koneellisesti, esim pienellä "rälläkällä"

***
Tämä vielä:
Jo tuoreltaan, 2006-2007, eräs ilmastointiasentaja ilmoitti kadonneesta veitsestään (epäili sitä surmavälineeksi). Tuolloinhan ei terästä ollut mitään tietoa julkisuudessa. Kopioin oleellisemman tekstistä tähän:
"Veitsi katosi minulta muistaakseni ...........ssa olleelta rakennustyömaalta. Veitsen kahva­osassa oli sulamisjälkiä ja joku muukin jälki lähempänä teräosaa. Kysyttäessä, kummalla puolella kahvaa sulamisjälki ja ko. toinen jälki olivat vastaan, että oikealla puolella kahvaa.
........... kertoi lisäksi katkaisseensa joidenkin veitsiensä terät rälläkällä, mutta ei muista­nut, onko katkaissut nyt puheena olevasta veitsestä."

Edellinen teksti on vuodelta 2010, kun ilmoittaja uudelleen oli asiasta ilmoittanut 2009 - 2010.
Tämä tuskin sopii surmaveitseksi, sen verran kaukana katoaminen tapahtui surmapaikkakunnalta. Kuulusteluteksti kuitenkin kertoo että, alan toimijat juurikin katkaisivat pienen palan veitsen kärjestä. Kärjen katkaisemiseen viittasin aikaisemmassa kirjoituksessani.
Viimeksi muokannut turumurre, Ke Tammi 08, 2025 9:07 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vareksenpoikanen
Theo Kojak
Viestit: 1138
Liittynyt: Su Syys 15, 2013 10:35 pm

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja Vareksenpoikanen »

Miss Holmes #1 kirjoitti: Ke Tammi 08, 2025 3:06 pm Se, ettei Anneli tunne veitsiä, eikä ehkä ole mikään ruuanlaittaja, ei todista mitään.
Sitä paitsi jos ajattelee häntä syyllisenä, kuuluukin sanoa jotain tuollaista. Eihän hän ole voinut nähdä siinä hötäkässä veistä kunnolla.

Veikkaatko, että joku on saanut tehtyä rälläkällä aivan tehdas muotoa vastaavan viisteen, vai lisiko niin, että veistä on aikanaan myyty sekä oikean-, että vasemmankäden viisteellä?
Fileointiveitsen poikkileikkaus on V.n muotoinen.
Yksi "viisteisellä" 😅 veitsellä ei fileoida.
https://www.kalastus.com/keskustelu/kai ... nee-vikaan
Nice shirt
Jessica Fletcher
Viestit: 3264
Liittynyt: To Joulu 17, 2020 3:58 pm

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja Nice shirt »

Miksi Jukkaa ei tapettu pelkästään sorkkaraudalla (astalolla)?
Naantalissa paistaa aurinko sinnekin, mihin se ei muilla paista!
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Katsoitko Vares nyt yhtään tuota liittämääni kuvaa?

Fiskars veitsiä samalta aikakaudelta, sama kahvamalli, sama terämalli.

Keskimmäinen.

Tuosta terän ’tehdasvalmisteisesta’ viisteestä huomautin.
Liitteet
IMG_5073.jpeg
IMG_5073.jpeg (153.1 KiB) Katsottu 1227 kertaa
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Tarkempana.

Voisin tutkia tuota F - logoa vielä tarkemmin.
Kummin päin on jne
Liitteet
IMG_5073.jpeg
IMG_5073.jpeg (269.41 KiB) Katsottu 1225 kertaa
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Pienenä esimerkkinä veitsi tuolta jostain menneisyydestä.
Taas VIISTE.

Uskoisin, että nuo viisteet 80-90 luvun veitsissä johtuin niiden valmistustekniikasta.
Uudemmissa minun Fiskarseissa ei viisteitä ole.

Ja nyt menen tekemään tarkkaa analyysiä…
Liitteet
IMG_5083.jpeg
IMG_5083.jpeg (414.95 KiB) Katsottu 1215 kertaa
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Pari esimerkkiä veisten terien ”kehityksestä” vuosikymmenten saatossa.
Varmasti tekniikoilla on jotain tekemistä sen kanssa, että terissä ei enää ole noita viisteitä.

Kuva uudemmista Fiskarseista ja vanhoista (ehkä yksi Hackman).


Kaikki varmasti erottavat viisteen vanhoissa. Sen joka tänäpäivänä puuttuu.

Ulvilan veitsen viiste, jota te nuorukaiset (tai keittiövälineisiin -ei niin paneutuneet) luulette hiontajäljeksi, on ihan tehdasvalmisteinen kantti.
Ymmärrän toki, että tänäpäivänä täysin OUTO ’raita’.
Liitteet
IMG_5090.jpeg
IMG_5090.jpeg (383.38 KiB) Katsottu 1176 kertaa
IMG_5091.jpeg
IMG_5091.jpeg (353.76 KiB) Katsottu 1176 kertaa
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Vareksenpoikanen
Theo Kojak
Viestit: 1138
Liittynyt: Su Syys 15, 2013 10:35 pm

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja Vareksenpoikanen »

Viiste on terän terävä osuus, se joka muodostaa teroitetun osuuden terästä.

Kaikissa veitsissä tätä toisioviistettä ei enää ole, vaan pääviiste muodostaa suoraan terän ohentumalla teräväksi.

Ulvilan veitsessä ei tällaista suoraa ohentumaa ollut joten turhaan siitä keskustellaan.

Eikä Fiskars ole tehnyt, kuten aiemmin neiti väitti, oiken- tai vasen kätisiä fileerausveitsiä. Ja vaikka olisi tehnytkin niin sekään ei muuta Ulvilan surmaveitseä muuksi mikä se on!
perusasiamies
Jane Marple
Viestit: 1022
Liittynyt: Ke Maalis 18, 2015 7:12 pm

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja perusasiamies »

Tummennukset minun:
Kuolemannaakka kirjoitti: Ke Tammi 08, 2025 8:03 pm Hampaita on yläleuasta kyllä irronnut, mutta näyttäisi, että vasemman sieraimen alla oleva hammas on ehjä. Tosin ei sekään, eikä varsinkaan sen viereinen hammas kovin hyviltä näytä. (voisiko tuo yksi hammas olla oma, ja sillan mukana menneet ovat irronneet? Jos se oma tosiaan olisi siinä keskellä, ja jäänytkin suuhun?) Siitä sitten oikealle päin rivissä kaikki puuttuvat, mutta oikea yläkulmahammas vaikuttaisi oleva ehjä. Toisaalta se on ilmeisesti tämän naamallepolkaisun myötä painunut ikävästi sivulle ja alas, ottaa alahuuleen kiinni, vaikka suu on auki... ei ole mitenkään kauniissa kunnossa kasvot.
Kiitoksia tiedoista. Kaipailisin tarkennuksia vielä tummennetuista kohdista.

Mitä tarkoitat tarkalleen vasemman sieraimen alla olevalla hampaalla? Nopeasti ajateltuna se voisi tarkoittaa hammasta 21 tai hammasta 22.

Sitten tuo oikea kulmahammas (13) on siirtynyt jännästi. Oletetaan, että se hammassilta on ollut välillä 11-15 ja uhrin oma hammas on ollut tuo 13. Tällöin kai hammasillan metallinen runko on kiertänyt tuon oman hampaan 13 takaa. Eli jos astalo osunut hampaaseen 13, niin se ei ole voinut mennä taaksepäin tuon metallin takia. Luontaisesti se kai tällöin siirtyisi alaspäin, koska hammas on alhaalta kapeampi ja muutenkin enemmän tilaa mennä sinne. Voisiko olla mahdollista?

Näillä tiedoilla pitäydyn näkemyksessäni, että uhrin lattialta löytynyt hammassilta on ollut tuo 11-15, jossa on ollut uhrin oma hammas 13.
erämaaetsivä
Christopher Lorenzo
Viestit: 1561
Liittynyt: Ke Huhti 21, 2010 5:55 pm

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja erämaaetsivä »

Miss Holmes #1 kirjoitti: Ke Tammi 08, 2025 11:50 pm Pari esimerkkiä veisten terien ”kehityksestä” vuosikymmenten saatossa.
Varmasti tekniikoilla on jotain tekemistä sen kanssa, että terissä ei enää ole noita viisteitä.

Kuva uudemmista Fiskarseista ja vanhoista (ehkä yksi Hackman).


Kaikki varmasti erottavat viisteen vanhoissa. Sen joka tänäpäivänä puuttuu.

Ulvilan veitsen viiste, jota te nuorukaiset (tai keittiövälineisiin -ei niin paneutuneet) luulette hiontajäljeksi, on ihan tehdasvalmisteinen kantti.
Ymmärrän toki, että tänäpäivänä täysin OUTO ’raita’.
Väärin meni.
Aivan tehdään veitset samoin kuten ennenkin ja löytyy myös esiviistettyjä. Teroitustapa on näissä hieman poikkeava ja mikäli haluaa leikata kurkkuja terävällä kannattaa asiaan paneutua ; ) Tuo ei esiviistetty pysyy pitkään terävänä ja helppo ylläpitää ammattikäytössä, ovat myös yleistyneet keittiö käytössä kurkun ja tomatin leikkkauksessa.

Surmaveitsen leikkaavan suuosan aaltomaisuus kertoo karkeasta teroitustyylistä, tai sopimattomasta käytöstä. Esiviisteen naarmut ehkä hiomakivestä, tai käytöstä johonkin mihin veitseä ei ole alunperin suunniteltu, siis sopimattomasta käytöstä. Käyttökohteita voi olla monia, vaikkapa metalliverkolla vahvistetun tulivillan leikkaaminen.
No miksi tuota tulivillaa tukin tähän, johtuu siitä kun itselläni vähän vastaava vanha veitsi millä olen tuota ko. villaa leikannut ja siinä identtiset jäljet esiviisteessä, mutta ei leikkaavassa suuosassa. Toki voi tulla mistä vaan verstas käytöstä...

Itseltäni löytyy useita Victorinox merkkisiä, soveltuu niin lihan, kuin myös kalan käsittelyyn.
Kuva
Tässä mallissa ei esiviistettä. Kaikki puikot ja rullat on ylläpitoon ja niitä pidetään ulottuvilla aina työskennellessä.
Terän suuviiste kuluu näin kovassa käytössä hiljalleen pyöreäksi ja vaatii sitten sen varsinaisen teroituksen. Itse teen sen vesi tahkolla, veitsi omavalmiste ohjurissa.
Säfööri
Sabrina Duncan
Viestit: 361
Liittynyt: To Marras 24, 2022 9:31 pm

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja Säfööri »

Aah. Ihanaa lukea oikeaa veitsitietoa. Tormek, Swibo, Dick, Victorinox ja Lapstone. 8)
"Ei ole olemassa syyttömiä ihmisiä. On vain huonosti kuulusteltuja." - Josef Stalin.
perusasiamies
Jane Marple
Viestit: 1022
Liittynyt: Ke Maalis 18, 2015 7:12 pm

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja perusasiamies »

Veitsen kärjestä vielä sellainen havainto. Aina voi tietysti olla sitä mieltä, että veitsen katkennut kärki jäi takkahuoneeseen, mutta sitä ei kukaan löytänyt. Todennäköisempää mielestäni on, että veitsen kärki kulkeutui surmapaikalta pois surmaajan mukana. Ellei sitten veitsi tosiaan ole katkennut jo ennen surmapaikalle tuloa, mutta luulisi että katkenneen veitsen jäljen erottaisi jostain uhrin haavasta. Onko mitään haavaa uhrissa, minkä voisi päätellä tulleen katkenneesta veitsestä?

Miten se veitsen kärki voi kulkeutua pois surmaajan mukana? Tuo kärki on niin pieni, että tuskin huppis sitä tarkoituksella mukaan noukki...

Jos katsoo miten tuo surmaveitsi on vääntynyt ja kuvittelee surmaajan huitaisseen itseään sillä vahingossa vasempaan rintaansa, niin juuri noin päin se veitsi minusta vääntyy. Sillä oletuksella, että tekijän päällä on ollut jokin vahvaa kuitua oleva asuste päällään. Jos veitsen kärki on samalla katkennut, niin se on tässä skenaariossa luultavasti pudonnut surmaajan vaatetuksen sisään ja sitä kautta kulkeutunut pois surmapaikalta.

Tuollaianen spekuloitu rintahaava aiheuttanee jotain tuhoa, esimerkiksi ilmarinnan. Tämän jälkeen tekijä on aiempaa hengästyneempi ja on pakotettu vaihtamaan surmavälinettä joksikin toiseksi. Keskittyminenkin voi herpaantua.

Ehkä tuolta tontilta voisi vielä metallinpaljastimien kanssa mennä sitä veitsen kärkeä etsimään...?
Alkinto
Sabrina Duncan
Viestit: 372
Liittynyt: La Loka 17, 2009 10:16 am

Re: Surmavälineet: veitsi ja astalo

Viesti Kirjoittaja Alkinto »

perusasiamies kirjoitti: Pe Tammi 10, 2025 3:00 pm Veitsen kärjestä vielä sellainen havainto. Aina voi tietysti olla sitä mieltä, että veitsen katkennut kärki jäi takkahuoneeseen, mutta sitä ei kukaan löytänyt. Todennäköisempää mielestäni on, että veitsen kärki kulkeutui surmapaikalta pois surmaajan mukana. Ellei sitten veitsi tosiaan ole katkennut jo ennen surmapaikalle tuloa, mutta luulisi että katkenneen veitsen jäljen erottaisi jostain uhrin haavasta. Onko mitään haavaa uhrissa, minkä voisi päätellä tulleen katkenneesta veitsestä?
Pidän hyvin todennäköisenä, että kärki on katkaistu aiemmin jollain välineellä, esim. voimapihdit tai kulmahiomakone. Kyseessä ei ole mikään joulutina vaan kova teräs.
Vastaa Viestiin