VANTAAN Kivistössä kärähti aamuyöllä kallis kaara.
Paloesimies Aleksi Savolainen Keski-Uudenmaan pelastuslaitokselta kertoo, että tulipalosta ilmoitti sivullinen henkilö, joka havahtui yöllä kovaan pamaukseen.
Ilmoittaja meni katsomaan, mistä ääni oli peräisin ja näki, että läheisellä parkkipaikalla palaa auto.
– Siinä tiimellyksessä viereinen autokin syttyi ennen kuin me ennätimme paikalle.
Sammutustyöt sujuivat ongelmitta, mutta autot tuhoutuivat palossa täysin. Toisen auton omistajaa sapettanee aivan erityisesti, sillä Savolainen kertoo, että kyseessä oli melko hintava auto.
– Toinen auto oli S-sarjan AMG Mersu, että ihan tuollaiset merkittävät taloudelliset kustannukset.
Poliisi tutkii syttymissyytä. Savolainen kertoo, että merkit viittaavat vahvasti sen suuntaan, että autot sytytettiin tahallaan palamaan.
– Itsestään syttyminen kahdelta yöllä tuollaisessa paikassa on melko epätodennäköistä. Palo ei ollut lähtöisin moottoritilasta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011006658.html
S-sarjan Mercedes-Benz AMG roihusi Vantaan yössä
S-sarjan Mercedes-Benz AMG roihusi Vantaan yössä
- Countess Bathory
- Poliisikoira Rex
- Viestit: 278
- Liittynyt: La Touko 25, 2024 3:26 pm
Re: S-sarjan Mercedes-Benz AMG roihusi Vantaan yössä
Vaikuttaa kostolta .
Ei mee huonosti mut ei mee Hyvinkää
-
Doctor Lecter
- James Bond (Daniel Graig)
- Viestit: 18206
- Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am
Re: S-sarjan Mercedes-Benz AMG roihusi Vantaan yössä
Mutiainen tehnyt vakuutuspetoksen?
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Re: S-sarjan Mercedes-Benz AMG roihusi Vantaan yössä
Voipi olla. Kallis auto kyseessä.
-
vanhellsing
Re: S-sarjan Mercedes-Benz AMG roihusi Vantaan yössä
Tai sitten ei. Ruotsissa on yleinen ilmiö poltella autoja ja on niitä jotain Suomessakin,
https://yle.fi/a/3-9895449
Yleensä on kotimaisia antifa tyyppejä tai mamuja. Kallis auto viittaa siihen että kateellinen syrjäytynyt vasemmistonuori jolla ei ole varaa muuta kuin vanhaan mummo polkupyörään ja sanoo sitten että ympäristösyistä ajelee räntäsateessa polkupyörällä ja se risoo niin että juuri noita "porvarien" kalliita autoja pitää tuhota, eli niitten jotka omalla työllään on ansainnut hienon auton, joskus vaan ohikulkiessaan avaimella naarmuttaa, joskus tuikkaa tuleen. Spekua vaan, mutta pitäisin hyvänä vaihtoehtona. Trumpin valtaan pääsy ja kokoomus/persu hallitus entisestään harmittaa.Perjantain ja lauantain välisenä yönä Vantaan Hakunilassa sytytettiin palamaan neljä autoa.
-
perusporilaine
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 519
- Liittynyt: La Touko 04, 2024 1:38 pm
Re: S-sarjan Mercedes-Benz AMG roihusi Vantaan yössä
Mutta ei ole vielä knobsteri, läskijani tai tupla käynyt persuja syyttelemässä, että mahtaako sittenkään olla antifantti tahi matu?
Puheenjohtaja kirjoitti:Ma Touko 04, 2026 5:36 am Seli seli. Matut vittuun. Joka maasta.
Re: S-sarjan Mercedes-Benz AMG roihusi Vantaan yössä
Juu mutta nyt ollaan Suomessa. Ei Ruotsissa.vanhellsing kirjoitti: Ma Helmi 03, 2025 3:22 pmTai sitten ei. Ruotsissa on yleinen ilmiö poltella autoja ja on niitä jotain Suomessakin,
https://yle.fi/a/3-9895449Yleensä on kotimaisia antifa tyyppejä tai mamuja. Kallis auto viittaa siihen että kateellinen syrjäytynyt vasemmistonuori jolla ei ole varaa muuta kuin vanhaan mummo polkupyörään ja sanoo sitten että ympäristösyistä ajelee räntäsateessa polkupyörällä ja se risoo niin että juuri noita "porvarien" kalliita autoja pitää tuhota, eli niitten jotka omalla työllään on ansainnut hienon auton, joskus vaan ohikulkiessaan avaimella naarmuttaa, joskus tuikkaa tuleen. Spekua vaan, mutta pitäisin hyvänä vaihtoehtona. Trumpin valtaan pääsy ja kokoomus/persu hallitus entisestään harmittaa.Perjantain ja lauantain välisenä yönä Vantaan Hakunilassa sytytettiin palamaan neljä autoa.
-
vanhellsing
Re: S-sarjan Mercedes-Benz AMG roihusi Vantaan yössä
Kiitos ilmoituksesta, GPS:ssä vissiin jotain vikaa, mutta jotain ilmiöitä Ruottista Suomeen jälkijunassa rantautuu ja heitin vaan spekun, mikä voisi olla yksi vaihtoehto muitten joukossa. Janitan mielestä syyllinen oli persu, ainakin veikkaisin näin.
Re: S-sarjan Mercedes-Benz AMG roihusi Vantaan yössä
Oliko kyseessä maailman parhaan ykköstimpurin Kaidon Mersu vai kenties jonkun ihan kotimaisen huijarin kun Viron rekisterissä näytti romu olleen joten ei taida luoda korotuspaineita suomalaisen vakuutusyhtiön asiakkaiden maksuihin.
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Re: S-sarjan Mercedes-Benz AMG roihusi Vantaan yössä
Tältä Vantaalla roihunnut S-sarjan Mercedes-Benz AMG näyttää nyt
Liekit ovat iskeneet auton ovista läpi ja rikkoneet joka ikisen ikkunan. Auton sisätila näyttää kuvien perusteella tuhoutuneen kauttaaltaan. Lisäksi yksi umpio on rikki, kattoikkuna on tiessään eikä maalipinnasta ole monin paikoin mitään jäljellä.
https://www.is.fi/autot/art-2000011009286.html


