Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Avatar
Firefox69
Sofia Karppi
Viestit: 435
Liittynyt: Su Marras 13, 2022 10:16 pm

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Firefox69 »

Mirja Paavilaisen katoamisuutisointi poikinut poliisille paljon yleisövihjeitä

14.01. Aamuset

Aamusten uutisointi 19-vuotiaan Mirja Paavilaisen unohtuneesta katoamisesta Ruskolta vuonna 1976 on poikinut poliisille paljon yleisövihjeitä. Asian vahvistaa Lounais-Suomen poliisin rikosylikomisario Jari Riiali, joka toimii tapauksen tutkinnanjohtajana.

– On yllättävän paljon tullut yhteydenottoja. Harvemmin näin on näin vanhoissa tapauksissa, mutta lehtinäkyvyys toki niitä lisää, kommentoi Riiali.

Aamuset katkaisi miltei puolen vuosisadan mittaisen hiljaisuuden Paavilaisen katoamista koskevassa uutisoinnissa, joka oli alkuunkin vähäinen. Alkuperäistä poliisin tutkinta-aineistoa ei ole enää olemassa, sillä se hävitettiin silloisen arkistonmuodostussuunnitelman ehdoilla 25 vuoden kuluttua henkilön katoamisesta.

Poliisi avasi Paavilaisesta uuden katoamisilmoituksen viime vuoden marraskuussa. Tapauksen tutkintanimikkeenä on yhä kadonnut henkilö.

Riialin mukaan tutkintaa ei ole käynnistetty, mutta asia selkiytynee tammikuun aikana.

– Ainakin mietimme alustavasti, mitä toimenpiteitä tämä vaatii. Ehkä tarkempia yhteydenottoja suoritetaan. Tarkoitus on alkuvuodesta pitää palaveri.

Kysymystä, montako tutkijaa työhön mahdollisesti irrotetaan, ei Riiali tässä vaiheessa kommentoi.

– Tarkentavia toimia voidaan muun työn ohessa suorittaa.

Myös Aamuset on vastaanottanut uusia vihjeitä ja tietoja, jotka on luovutettu poliisille aiemmin kerättyjen aineistojen lisäksi. Näihin kuuluvat muun muassa oppilaslistat Turun Suomalaisesta Yhteiskoulusta katoamislukuvuodelta 1975–76, sekä tietoja Paavilaisen seurassa liikkuneista henkilöistä.

Aamusten saamien tietojen mukaan myös Keskusrikospoliisi (KRP) olisi Paavilaisen tapauksesta kiinnostunut. Riiali ei tätä tietoa vahvista.

– KRP pääsee meidän rekisteriin. Ainahan he joskus ottavat vanhoja juttuja sieltä. Jos olisi viitteitä henkirikoksen uhriksi joutumisesta, voitaisiin KRP:ltä pyytää apua.

Mahdollisuuksia Paavilaisen katoamisen selviämiseen ei Riiali pysty arvioimaan.

– Se nyt on selvää, ettei henkilö ainakaan ole elossa, mikäli hän ei ole vapaaehtoisesti kadonnut.

Aamuset kertoi jutussaan 3. joulukuuta 2024, että Paavilainen sai kotiinsa puhelun ennen katoamistaan 28. maaliskuuta 1976. Näin kertoi Paavilaisen läheinen ystävä Anette Ekman, joka vieraili Paavilaisen kotona katoamisen jälkeen.

– Siitä puhelusta minulla on sellainen muistikuva, että äiti olisi sanonut, että Mirja oli vakavan oloinen. Äiti näytti minulle laatikon Mirjan huoneessa. Siinä oli silmälasit, joita Mirja käytti lukemiseen, sekä lompakko ja henkilöllisyystodistus, Ekman kertoo.

– Minulle sanottiin vain, että Mirja lähti kävelemään.

https://aamuset.fi/artikkeli/6539800


Anette Ekmanilla oli tapana kuljettaa ystäväänsä Mirjaa Turusta Ruskolle Vahdontien silloiselle Viherkosken kaupalle. Mirja käveli kuvassa olevaa Viherkujaa pitkin kotiinsa Koivutielle. - Jos Mirja on johonkin autoon mennyt, sen on täytynyt olla henkilöauto eikä bussi. Bussit eivät olleet mitään ruuhkabusseja silloin. Jos Mirja olisi noussut kyytiin, hänet olisi varmasti huomattu. Minulla on muistikuva, että poliisi on silloin bussikuskeja haastatellut, Ekman muistelee. Kuva: Eveliina Portnoj
Liitteet
MIRJA PAAVILAINEN.jpg
MIRJA PAAVILAINEN.jpg (401.04 KiB) Katsottu 9480 kertaa
Köyhän ainoa huvitus on vilkas mielikuvitus
Ciccarelli
Sofia Karppi
Viestit: 435
Liittynyt: Su Maalis 27, 2011 8:45 pm
Paikkakunta: Pohojammaa

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Ciccarelli »

Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: Ti Marras 26, 2024 9:28 am

Aamusten tietojen mukaan heinäkuussa tehtiin toinen löytö läheltä Ruskoa. Metallinpaljastimella maastoa tutkinut henkilö löysi Mälikkälän luonnonsuojelualueelta maahan haudatun muovipussin, johon oli sullottu naisen vaatteita, auton verhoilua ja ase. Poliisi on tutkinut alueen ja pussin sisällön, mutta sitä ei voida liittää Paavilaisen katoamiseen. Löydöstä on kuitenkin kirjattu toinen tutkinta.



https://aamuset.fi/artikkeli/6499776


Millainen tuo ase oli? Ampuma-ase?
Tairetahan olla Härmän asemalla, kunoon verta seinäs!
Jaguaari
Axel Foley
Viestit: 2254
Liittynyt: Ti Elo 14, 2007 7:19 pm

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Jaguaari »

Hienoa jos tämä juttu saa nyt tulta alleen. Käsittämätöntä miten poliisi aikoinaan kämmäsi koko jutun. :evil:
Cornelia
Susikoski
Viestit: 49
Liittynyt: Pe Syys 01, 2023 4:45 pm

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Cornelia »

Poliisi avasi tutkinnan ruskolaisen Mirja Paavilaisen katoamisesta:

https://aamuset.fi/artikkeli/6558678

Aika kova!
Varjokuja
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: La Elo 31, 2024 7:10 am

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Varjokuja »

Pistäkää joku tuon Aamuset-jutun vanhojentanssikuva Mirjasta tänne, en saanut sitä liitettyä.

Tässä TS 4.2.2025:
https://www.ts.fi/uutiset/6560067

Kadonneet

Poliisi avasi lähes 50 vuotta sitten Ruskolla kadonneen Mirja Paavilaisen tapauksen tutkinnan

Kuvateksti: Poliisi haluaa kuulla katoamisesta jotakin tietäviä henkilöitä. Tapauksen alkuperäinen tutkintamateriaali ei ole tallessa.
Miika Tiainen
TS Rusko

4.2.2025 12.00
Poliisi on avannut tutkinnan vuonna 1976 Ruskolla kadonneen Mirja Paavilaisen tapauksesta, kertoo kaupunkimedia Aamuset. Tapauksen tutkinnanjohtaja, Lounais-Suomen poliisilaitoksen rikosylikomisario Jari Riiali vahvistaa asian Turun Sanomille.

Paavilainen katosi 19-vuotiaana 28. maaliskuuta 1976 lähdettyään kävelylle kotoaan Ruskon Lähteenmäestä.

Poliisi kirjasi Paavilaisesta uuden katoamisilmoituksen viime marraskuussa. Kirjaukset katoamisen alkuperäisestä tutkinnasta eivät ole tallella, sillä katoamisesta tehty sekalaisilmoitus hävitettiin 25 vuoden jälkeen silloisen arkistonmuodostussuunnitelman pohjalta. Vuonna 1995 tehdyn lakimuutoksen myötä kadonneen tietoja ei poisteta, ennen kuin tämä löytyy joko elävänä tai kuolleena.

(karttakuva Lähteenmäen ja lentokentän alueesta)

Koska alkuperäiset tiedot eivät ole tallella, tehdään tapauksessa nyt siksi tarkentavia toimia, Riiali sanoo. Tapaus on avattu kadonneen henkilön tutkintana. Tutkintalinjat ovat avoinna, eikä henkirikoksen mahdollisuuttakaan voida sulkea pois.

– Tapaus tuli Aamusten kautta tietoomme ja kyseinen toimittaja on itse asiaa pöyhinyt ja hankkinut aika paljonkin henkilöitä, jotka asiasta jotain tietävät, Riiali kertoo.

Riialin mukaan poliisi aikoo nyt kuulustella vielä näitä henkilöitä. Osa Paavilaisen lähipiiriin kuuluneista henkilöistä sekä toisena tapauksen alkuperäisistä tutkijoista toimineista poliiseista on jo kuollut, sillä katoamisesta on vierähtänyt lähes 50 vuotta.

– Saamme kirjoihin ja kansiin tulevillekin sukupolville, että asiassa on joitain toimenpiteitä tehty nyt vielä, kun se on mahdollista. Muuta syytä tutkinnan avaamiselle ei ole, Riiali kommentoi.
Avatar
K9Wifey
Adrian Monk
Viestit: 2623
Liittynyt: Pe Loka 02, 2020 11:20 am

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja K9Wifey »

Kuuntelin Lonnie Rogersin katoamista (-81) käsittelevän Derrick Levasseurin podcastin:
https://youtu.be/_nlNZMRjDn4?si=foC0KUPf4ghtHn0s

Uutena tietona tuli ilmi, että jos ruumis on haudattu kasvavan puun juurelle (kuten Poor-Lonnie luultavasti), ja ruumiskoirat saavat hajun puusta (vielä vuosikymmenten jälkeen)- silti edes luun kappaleita ei löydetä, koska
- puu ottaa ruumiin hajoamisen seurauksena liukenevat eritteet [ravintoaineet] talteen ja 'imee ruumiin kuiviin'
-tietty maaperäkoostumus voi olla sellainen, että se tuhoaa jopa luutkin - jäljelle jää 'nada'
Derrick oli konsultoinut eri professoreja, jotka olivat vahvistaneet, että näin voi todellakin käydä kun kaikki olosuhteet ovat suotuisat.

Eli voi olla, ettei Mirjankaan ruumiista ole enää mitään jäljellä. Tekijäkin kenties kuollut. Toki toisi omaisille mielenrauhan, kun saisi tietää, mutta jos pystynyt pimittämään tällaisen teon 50 vee niin miksi kertoisi mitään enää elämän lopputaipaileella? En tiedä, mutta epäilen.
RL11/6 kirjoitti: Ma Tammi 13, 2025 7:22 pm Poistettu mielipuolista mölinää.
-NILS-
Avatar
Mind Over Matter
Martin Beck
Viestit: 787
Liittynyt: Ma Joulu 12, 2011 4:33 pm

Re: Kadonnut Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Mind Over Matter »

Paketissa kirjoitti: Su Elo 21, 2022 2:24 pm
dazu kirjoitti: Su Elo 21, 2022 1:16 am
Paketissa kirjoitti: To Elo 18, 2022 10:20 am...
Osaatko paketissa sanoa, mille bussipysäkille Mirja oli menossa ja, että missä osoitteessa hän asui? Ohjaluodontien risteystä vastapäätä oli pysäkki, kuten myös Kirkonkylän koulun kohdalla.
Hän asui osoitteessa Koivutie 11. Ajattelen hänen menneen Viherkujan kautta bussipysäkille, joka oli Viherkosken kaupan edustalla. Se oli suorin tie ko. pysäkille. Pysäkin nimi on Viherkoski. Matka oli tosi lyhyt.
Juttelin entisen ruskolaisen kanssa asiasta (asui lähellä Mirjan kotia n. 40 vuotta). Hänen muistikuvansa ovat samansuuntaiset kuin minunkin. Sanoi samaa, että yllättävän äkkiä asia unohtui eikä sitä missään suureen ääneen huudeltu.
Viherkosken kauppaa ei varmaankaan enää ole, mutta onko kaupan kiinteistö löydettävissä vielä nykypäivän maisemasta?
Paketissa
Nikke Knatterton
Viestit: 168
Liittynyt: Ke Loka 20, 2021 4:41 pm

Re: Kadonnut Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Paketissa »

Mind Over Matter kirjoitti: Ti Helmi 18, 2025 11:24 am Viherkosken kauppaa ei varmaankaan enää ole, mutta onko kaupan kiinteistö löydettävissä vielä nykypäivän maisemasta?
Kyllä on. Siinä on nyt monta vuotta ollut Airin Kebab ja Pizzeria.

Lainaustornia lyhennetty
-NILS-
käymässä
Alokas
Viestit: 6
Liittynyt: Ke Syys 16, 2015 11:25 pm

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja käymässä »

23.4.2025 Aamuset lehdessä uusi artikkeli

https://aamuset.fi/artikkeli/6641274

Poliisi kuullut lähipiiriä – ruskolaisen Mirja Paavilaisen katoamistutkinta yhä aktiivinen

:

Lounais-Suomen poliisi on selvittänyt kevään aikana miltei 50 vuotta sitten Ruskolta kadonneen 19-vuotiaan Mirja Paavilaisen kohtaloa. Useita henkilöjä on kuultu, joista osan nimet ovat peräisin Aamusten tiedonhankinnasta. Tapauksen tutkinnanjohtajana toimivan Lounais-Suomen poliisin rikosylikomisario Jari Riialin mukaan kuulemiset ovat kohdistuneet Paavilaisen lähipiiriin.

– Sen hetkisiä kavereita on kuultu. Vielä jatketaan muutamien tarkentavien toimenpiteiden suorittamista. Lähinnä sen tarkistusta, mitä siellä on oikein tapahtunut, Riiali viittaa erilaisiin muistikuviin ja mediassakin esiintyneisiin ristiriitaisuuksiin.

Aamuset on uutisoinut unohdetusta Paavilaisen katoamisesta useasti vuoden 2024 aikana. Etenkin läheisen ystävän Anette Ekmanin muistot (Aamuset 3.12.2024) toivat poliisille paljon yhteydenottoja.

– Ei ole tullut lähiaikoina enää. Joitain yksittäisiä vanhoilta koulukavereilta, mutta mitään uutta tietoa ei ole tullut. Lähinnä spekulaatioita, mitä siinä on voinut käydä, Riiali kertoo.

Paavilainen katosi kotoaan Ruskolta vuodenaikaan nähden vähissä vaatteissa sunnuntaina 28. maaliskuuta 1976, jolloin linja-autojakaan ei tiettävästi kulkenut Turkuun. Sinne hänen piti saapua maanantaina tapaamaan Ekmania, jolla oli edessään ylioppilaskokeet Turun Suomalaisessa Yhteiskoulussa (TSYK).

Kadotessaan Paavilainen kävi samassa opinahjossa lukion toista luokkaa uudelleen korottaakseen arvosanojaan.

– TSYK:in opettajista muistan, että kun peruskoulu tuli, osa opettajista lähti. Eihän siellä mikään kauhean lempeä fiilis ollut. Silloin opettajat eivät lähestyneet oppilaita mitenkään. En usko, että he tiesivät paljoakaan oppilaiden elämästä, Ekman toteaa.

:

Ekman ei muista opettajien puhuneen mitään Paavilaisen katoamisesta. Oppilaslistoihin merkittiin koulunsa keskeyttäneet tai lopettaneet, mutta Paavilaisen nimen kohdalla ei ole merkintää.

Hänen kohtalonsa on yhä mysteeri.

Ekman vahvistaa olleensa yksi poliisin tänä vuonna kuulemista henkilöistä, mutta enempää hän ei halua asiaa julkisesti avata.

– Koen positiivisena, että asioita näinkin pitkän ajan jälkeen vielä otetaan tutkintaan, hän summaa.

Paavilaisen kohtalon selvittäminen jatkuu kadonneen henkilön tutkintana, sillä näyttöä henkirikoksesta ei edelleenkään ole. Mikäli poliisilla on tallessa DNA, voidaan tämän avulla kuitenkin saada uutta tietoa esimerkiksi tuntemattoman vainajan löytyessä.

– Nykyisin, kun henkilö katoaa, otetaan DNA lähiomaiselta talteen. En tiedä, onko Mirjan lähiomaiselta saatu vertailunäyte, jos sellainen on otettu. Mistään muualta se ei siis ole peräisin, jos sellainen on olemassa, Riiali kommentoi.

Voiko juttu vielä joskus ratketa, sitä Riiali ei osaa sanoa.

Jos tiedät tai muistat jotain Mirja Paavilaisen katoamiseen liittyen, ota yhteys toimitukseen [email protected] tai [email protected]. Jutussa on käytetty lähteenä teosta Turun Suomalainen Yhteiskoulu 1961–1976: kertomus lukuvuodesta.

Cut.
-NILS-
Varvikello
Sabrina Duncan
Viestit: 359
Liittynyt: Ke Elo 26, 2009 11:26 pm

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Varvikello »

En ehtinyt vielä koko ketjua lukea mutta ajatuksia herättää. Alkupäässä ketjua on ristiriitaisia tietoja jotka tosin tarkentuvat. Sunnuntai lienee oikea viikonpäivä. Olisiko tuolloinkaan busseja kulkenut ihan valtoimenaan, varsinkaan Ruskolta. Turun naapurissa olevaa melko maaseutupitäjää, vissiin edelleenkin. En ole poikennut "herran-aikoihin" mutta silloin kun noilla kulmilla tuli kuljettua, oli aikalailla tuppukylä vaikkakin itsenäinen. Mä katselin Ruskoa läpikulkupaikkana ja harrastusmestana. Uintia, kätköilyä, lähinnä.
Sen verran tuo alue tuli tutuksi että siellä nurkilla on lentokenttä, vanhoja linnotteita, hiekkakuoppia ja suo-alue.
Näköjään tuolla on maata rakennettu, selvästi liittyy pikkuhiljaa tohon lentokentän ja ohikulkutien alueeseen. Ei lainkaan huono alue logistisesti. Telakka lähellä yhdestä yrityksestä päätellen, Turun satama ja mitälie, matin sanoin.
Varvikello
Sabrina Duncan
Viestit: 359
Liittynyt: Ke Elo 26, 2009 11:26 pm

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Varvikello »

Ketjun alkupäässä oli lehtileikkeitä. Kotiin oli jäänyt "rahapussi" jossa oli 15mk. Rahan-anvonlaskurilla se olisi n. 13€ nykyään, voisin kuvitella että sillä pääsis ees-taas turun linkkariasemalle (TSYK vieressä) ja kotio. Ei-ei, Mirja on josain Ruskon pohjoispuolella. Hiekkakuoppien alueella, lentokentän pohjoispuolella tai sitten Pomponrahkassa, sinne syvälle poljettuna
Varjokuja
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: La Elo 31, 2024 7:10 am

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Varjokuja »

Jos maa on ollut tuolloin roudassa, ei ole voitu ainakaan heti haudata ilman järeämpää kalustoa.

Jos taas mahdollinen ruumis on jätetty tai jäänyt niille sijoilleen, ei kai täysin mahdotonta ole noin laajalla metsäalueella, ettei kukaan koskaan siihen törmää. Juurihan löytyi aivan läheltä tietä Saku Inomaa, joka tosin ehti olla "vain" yhdeksän vuotta kateissa.

Vieläkö etsintäkoira haistaisi 50 vuotta vanhat luut? Tietysti olisi hyvä tietää, mistä päin etsiä.

Varvikello kirjoitti: Pe Huhti 25, 2025 6:54 pm Ketjun alkupäässä oli lehtileikkeitä. Kotiin oli jäänyt "rahapussi" jossa oli 15mk. Rahan-anvonlaskurilla se olisi n. 13€ nykyään, voisin kuvitella että sillä pääsis ees-taas turun linkkariasemalle (TSYK vieressä) ja kotio. Ei-ei, Mirja on josain Ruskon pohjoispuolella. Hiekkakuoppien alueella, lentokentän pohjoispuolella tai sitten Pomponrahkassa, sinne syvälle poljettuna
Varvikello
Sabrina Duncan
Viestit: 359
Liittynyt: Ke Elo 26, 2009 11:26 pm

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Varvikello »

Huomasin ajatuksiini liittyvän virheen jo aiemmin, korjattakoon se nyt. Ajattelemani alue on kirkonkylältä etelän, kaakon ja idän suuntaan lentokentän pohjoispuolella. Tuolla alueella on tullut käytyä aikoinaan monesti, milloin milläkin asialla. Uimassa, kätköilemässä ja muuten vaan luuhatessa. Aikamoista korpea löytyy niinkin läheltä kaupunkia. Karttaharjoitukset on aina hyvästä.
Itse kun tuolla kuljin, auto ei ollut aina paras vaihtoehto, ei edes maastopyöräkään vaan joskus joutui heittämään fillarin reppuselkään.
Kentästä etelään on suota, länteen Haunisten aluetta.
Toi mainitsemani pohjoispuolen alue on jotenkin jäänyt mieleen. Ampumarata, maankaatopaikka, suota ja kuivemmilla paikoilla mäntykangasta, helppoa kaivettavaa. Meneehän tosta Ruskonjokikin , tosin lännenpuolelta kirkkoa.
Näin jälkikäteen ajateltuna kirkkaammilla silmillä toi kentän pohjoispuoli ois aika hyvää aluetta jos pitäisi ruumis haudata.
Kaverin kanssa käytiin testaamassa nissan patrolin maastokykyä tuolla alueella hiekkakuopilla. Oliko maasto helppoa, auto kyvykäs vai oliko meillä tuuria kun pääsimme takaisin asvalttitielle kaikesta temppuiluista huolimatta.
Mutta joo. Mirja voi olla tuolla muutaman kilsan säteellä kun katsoo kartalta mitä korpea siellä on. Joki on myös mahdolllinen.
Varjokuja
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: La Elo 31, 2024 7:10 am

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Varjokuja »

Juuri tuosta maankaatopaikasta oli tänään Turun Sanomissa, omakotiyhdistys vastustaa puuterminaalia siihen. Jos sellaista aletaan rakentaa, huomaako kukaan katsoa, mitä sieltä maasta ihan oikeasti löytyy?

Jos Mirja olisi mennyt jonkun auton kyytiin, luulisi, että on viety kauemmas eikä haudattu noin lähelle kotia. Mutta onhan tuolla noita paikkoja.
Miuku Mauku

Re: Mirja Paavilainen, 19v., Rusko, 1976

Viesti Kirjoittaja Miuku Mauku »

Komppaan jo aiempia toteamuksia Mirjan kotitalon läheisyydessä olevien metsien syrjäisyydestä, olen alueella itsekin pyörinyt. Ne ovat myös laajemman tuntuisia kuin miltä ne kartalla näyttäytyvät.

Vahdontien vieressä olevien lampien ympäristö on suosittua seutua auringonpalvojien ja uimareiden keskuudessa. Heti kun lähdetään sieltä lentoaseman suuntaan niin vastassa on melkoista korpea. Alueen läpi kulkee tie, joka johtaa lentoaseman vieressä sijaitsevalle ampumaradalle. Rata on löytämieni lähteiden perusteella perustettu vasta pari vuotta Mirjan katoamisen jälkeen. Lisäksi alueella on paljon maastopyöräilyreittejä, mutta maastopyöräilijöitä ei tainnut 1970-luvulla juuri olla (joku noihin aikoihin elänyt tietäisi paremmin).

Toisin sanoen tuolla metsäalueella on Mirjan katoamisen aikoihin liikkunut todennäköisesti vielä paljon vähemmän ihmisiä kuin nykyään. Kuvittelisin, että sinne jätetty ja edes jollain tavalla piilotettu ruumis jäisi helposti huomaamatta.

Lähteenmäestä etelään, Sikovuorentien toisella puolella, on myös metsää jonkin verran. Siellä on korkea kallio, joka olisi hyvin voinut olla kohde Mirjan väitetylle lenkille. Vähän pidemmän matkan päässä on Halisten altaan pohjoispuoliset metsät, jotka ovat niin ikään syrjäistä korpea. Alueen läpi menee nykyään suhteellisen suosittu Kullaanpolku, mutta siitä huolimatta ihmisiä tulee vastaan vain harvakseltaan.

Jos Mirjan kodin lähimetsät on haravoitu aikanaan läpi edes kohtalaisen kattavasti niin melkoinen homma siinä on ollut.
Vastaa Viestiin