Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2894
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

URSA kirjoitti: Ti Marras 25, 2025 11:21 am Tänne ei olisi pitänyt päästää ollenkaan rintamalle kelpaavia miehiä tai edes nuoria terveitä miehiä Ukrainasta. Ne jättivät muut sotarikollisten armoille ja jos Ukraina olisi hävinnyt, siellä olisi seurannut kansanmurha ja etninen puhdistus.
Venäjä ilmoitti ihan suoraan jo sodan ensimmäisinä päivinä että tarkoitus on puhdistaa koko Ukraina "fasisteista" ja "natseista" millä venäläiset tarkoittivat suunnilleen kaikkia ukrainankielisiä ukrainalaisia jotka edustavat selvää enemmistöä maan asukkaista. Näin on myös tapahtunut niillä alueilla jotka Venäjä on saanut haltuunsa. Ukrainalaiset todellakin taistelevat ihan kirjaimellisesti olemassaolostaan sekä kansakuntana että yksilöinä.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11479
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Vladimir Putin maailmaa johtavana "Prinssi-munkkina" tuli vastaan terminä Jessikka Aron uusimmassa kirjassa. Kiinnostuin sen verran että hain termiä englanninkielisenä. Suomessa termiä ei vielä ole kummemmin käytetty. Ajatus on avaava siinäkin suhteessa, että monet Suomessakin aktiiviset Venäjä-mieliset mielellään mässyttävät ties kuinka monenlaisista salaliitoista, mutta fantasia Putinista "koko maailman kuninkaana" sivuutetaan.

https://washingtonspectator.org/project ... -playbook/


The Wide Angle: “Project Russia,” Unknown in the West, Reveals Putin’s Playbook



The books were published by EKSMO, one of the country’s largest publishers, and are widely believed to have been commissioned by the Kremlin, and also possibly connected to Putin pal Vladimir Yakunin. The series went on to become a well-known bestseller, with an audience of at least 3 million.

The books assert that democracies do not work and cannot be salvaged.

They argue that democracies are necessarily decadent, and that Russia is morally superior. This moral superiority is interpreted to mean that all democracies are a natural enemy, and must be fought.


That fight will necessarily lead to a controlled global collapse, after which a new supranational state may be established under the leadership of an enlightened elite.

Project Russia roots its disdain for democracies in the concept of decadence. Democracy is seen as inextricably linked to capitalism and materialistic desire. Western tolerance for homosexuality, they say, is driven by a godless desire to sell ever more consumer goods.

Communism, because it is also godless, resulted in materialism. The authors propose a new model — neither capitalism nor communism — rooted in the “great idea” of a universal religion. Armed with this moral shield, they intend to conquer any foe.

Once dollar destabilization is underway, there is no way to guess where it might take us. But we know that the Kremlin sees this as an opportunity to establish a kind of “supranational autocracy.”

Another way to describe it might be as a “monarchy” at a global scale, where Putin is effectively “King of the World.”



This vision of Putin as the “Prince-Monk” is, of course, aspirational.

Russia is weak in many ways, and needs to square its global ambitions with geopolitical facts. Xi Jinping is backing Russia’s efforts to the hilt, at least as long as he believes China can benefit from this global reordering. Elon Musk appears to be Putin’s point person in the United States, and is doing everything he can to accelerate destabilization. We can envision the resulting autocracy as one led by Putin, Xi, Musk, and a handful of their trusted henchmen.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja qurqo »

Alkaa palstan ryboilla paniikkia tekemään, kun rauha näyttää yhä varmemmalta ja joudutte etsimään uusia töitä 8)



URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15362
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja URSA »

Ilmankos Putte neuvottelee rauhasta.
Venäläinen uutismedia: Kuolan alueelta on hävinnyt kymmeniä tuhansia ihmisiä sodan aikana

Venäläinen Chronicles uutisoi, että Kuolassa on nyt 73 000 ihmistä vähemmän kuin ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan. Väestö on vähentynyt erityisesti alueen sotilas­tuki­kohdista.

16:08

Juttu tiivistettynä
Kuolan niemimaan väestö on vähentynyt huomattavasti sodan aikana, kertoo riippumaton venäläissivusto Chronicles.
Sen mukaan väkiluku on pudonnut 73 000 ihmisellä eli 10 prosenttia vuoden 2022 alusta.
Tieto poikkeaa Venäjän virallisesta tilastosta, jonka mukaan vähennys on ollut vain pari prosenttia.
Chroniclesin lukuja ei ole voitu vahvistaa, ja venäläisiin tilastoihin kehotetaan suhtautumaan varauksella.


Venäläinen riippumaton uutissivusto Chronicles kertoo Kuolan alueen väestön vähenneen merkittävästi sen jälkeen, kun Venäjä aloitti hyökkäyssodan Ukrainassa.

Sivuston mukaan ennen Venäjän hyökkäystä Murmanskin alueella oli 73 000 ihmistä enemmän verrattuna nykyhetkeen.

Chronicles kertoo saaneensa luvut Venäjän tilastokeskuksesta, Rosstatista.

Sivuston mukaan Kuolassa asui 724 500 ihmistä vuoden 2022 alussa. Huhtikuussa 2025 väkimäärä oli vähentynyt 650 000:een, mikä merkitsee 10 prosentin laskua sodan aikana.

Vielä suurempi lasku on tapahtunut sivuston mukaan Kuolan alueen suljetuissa sotilaskaupungeissa. Sivuston laskujen mukaan vähennys on ollut niissä 20–30 prosenttia.
https://yle.fi/a/74-20196033
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2894
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Britannia suunnittelee edelleen monikansallista Ukrainaan sijoitettavaa joukkoa sen jälkeen, kun tulitauosta on sovittu, pääministeri Keir Starmerin edustaja kertoi tiistaina.

Starmer puhui aiemmin tänään Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin kanssa. Starmerin edustajan mukaan johtajat keskustelivat "koalitiokumppaneiden jatkuvan työn tärkeydestä monikansallisten joukkojen lähettämisen valmisteluissa vihollisuuksien lopettamisen jälkeen".

Starmerin edustajalta kysyttiin, oliko Iso-Britannia edelleen halukas lähettämään joukkoja Ukrainaan taisteluiden loputtua.

- Tämä sitoumus on edelleen voimassa.


https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011638201.html
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2894
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Ellei kysymys olisi kuolettavan vakavasta asiasta, Ukrainan rauhanprosessiin voisi suhtautua myös kuin outoon näytelmään, jossa tapahtumat toistavat itseään.

Suunnitelmassa on paljon Moskovan tavoitteita, vaikkakin se piti sisällään myös Ukrainalle turvatakuut, jotka viime kädessä olisivat Yhdysvaltain takaamat.

Mutta koska luonnoksessa oli paljon Venäjän tavoitteita liittyen muun muassa alueluovutuksiin, Ukrainan armeijan kokoon ja mahdollisuuteen liittyä Natoon, puoli maailmaa pöyristyi asiasta.

Sitten mentiin taas tuttua rataa.

Eurooppalaiset ja Nato-johtajat pitivät hätäkokousta, totesivat, että ei käy, ja saivat yhdessä Ukrainan kanssa muutoksia rauhansuunnitelmaan – jonka jälkeen Venäjä ilmoitti, että sille eivät käy tehdyt muutokset.

Vaikka tässä asiassa olisi mielellään väärässä, tämä sama näytelmä tultaneen käymään vielä monta kertaa.

Ensimmäinen päätelmä, joka tästä on tehtävä, on se, että Moskovalla ei ole vieläkään mitään haluja rauhaan.

Venäjä haluaa edelleen alistaa Ukrainan vasallivaltiokseen. Yhdysvaltain, Euroopan sekä Ukrainan kanssa käytävät rauhantunnustelut ovat sille vain tapa pelata aikaa.

Tasavallan presidentti Alexander Stubb on arviossaan valitettavasti aivan oikeassa.

– Ehkä oma arvioni on se, että jos me nyt löydämme jonkinnäköisen yleiseurooppalaisen, ukrainalaisen ja amerikkalaisen ratkaisun, se tulee johtamaan siihen, että Venäjä sanoo, että eihän tämä meille käy. Eli kyllä tässä vielä pitkä matka on edessä, Stubb sanoi Iltalehden haastattelussa G20-kokouksessa Johannesburgissa Etelä-Afrikassa.

Se, että Eurooppa kerta toisensa jälkeen yllätetään Ukrainan suhteen housut kintuissa, on pitkälti Euroopan oma syy.

Kuinka vakavasti se on yrittänyt päästä kuskin paikalle Ukrainan rauhanneuvotteluissa? Tämä olisi edellyttänyt sodan alusta lähtien paljon nähtyä jämäkämpää toimintaa, niin aseellisesti kuin taloudellisesti.

Euroopan ja EU:n kyvyttömyys lisätä painetta Venäjää kohtaan on viime aikoina konkretisoitunut karulla tavalla keskusteluun siitä, että Ukrainalle annettaisiin 140 miljardin euron laina käyttäen Venäjältä jäädytettyjä varoja.

Tämä ei ole onnistunut, koska Belgia vastustaa. Valtaosa Venäjältä jäädytetyistä varoista sijaitsee Euroclear-rahoituslaitoksessa, joka on Belgiassa.

Puhumattakaan siitä, että EU-maat eivät vieläkään ole pystyneet irtautumaan venäläisestä fossiilienergiasta, päinvastoin.

Viime vuonna EU-maat ostivat ennätysmäärän venäläistä nesteytettyä maakaasua – tuonti Venäjältä EU-alueelle kasvoi edellisvuodesta yhdeksän prosenttia.

EU:n touhuille nauretaan Moskovassa ja Washingtonissa, eikä sitä oteta vakavasti neuvottelukumppanina.

Toki monet eurooppalaiset maat yrittävät nostaa unionia ja eurooppalaista Natoa reppuselkään, jotta Ukraina pelastettaisiin ja Eurooppa nostaisi oman puolustuskykynsä vastaamaan idästä tulevaa haastetta.

Tähän joukkoon lasketaan ainakin Pohjoismaat, Baltian maat, Britannia, Hollanti, Saksa ja Puola.

Osassa EU-maista kriisitietoisuus tuntuu kuitenkin edelleen olevan suhteellisen köykäistä, kansalliset edut ajavat Euroopan edun edelle.

Trumpin hallinto on tehnyt hyvin selväksi, että eurooppalaisten pitää jatkossa vastata turvallisuudestaan, toki Yhdysvaltain säilyessä Naton kautta viimeisenä lukkona.

Koska kehitys on tämä eikä välttämättä muutu Yhdysvalloissa hallintojen myötä, olisi viimeistenkin belgialaisten, espanjalaisten, slovakialaisten, unkarilaisen ja muiden herättävä.


https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a ... 209b305ffb
JOMPPE
Martin Riggs
Viestit: 601
Liittynyt: Pe Touko 31, 2024 10:12 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja JOMPPE »

qurqo kirjoitti: Ti Marras 25, 2025 5:13 pm Alkaa palstan ryboilla paniikkia tekemään, kun rauha näyttää yhä varmemmalta ja joudutte etsimään uusia töitä 8)
Meinaat oikeasti että rauha ei olisi joidenkin toivetila? Oisko kyse enemmänkin siitä että millä ehdoilla..
Takarivi
Poliisikoira Rex
Viestit: 255
Liittynyt: Su Syys 21, 2025 8:40 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Takarivi »

Suurin ongelma näissä viime hetkisissä rauhanneuvotteluissa on se, että Venäjä on hiljaa. Homma tosiaan tuntuu toistavan jo tutuksi tullutta kaavaa. Jenkit sopii diilin Venäjän kanssa ja sit EU kokoustaa ja ehdot muutetaan sellaisiksi, joista jo valmiiksi tiedetään Venäjän kieltäytyvän…

Paskat poliitikot veivanneet asiaa jo ihan riittämiin. Marsalkat tekemään päätökset ja ”rautaa rajalle”!
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2894
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Ukrainan ja Euroopan sorvaamassa muunnoksessa on edelleenkin niin isoja porkkanoita Venäjälle että sopimukseen tarttuminen olisi nykytilanteessa erittäin viisasta myös Venäjän näkökulmasta katsottuna, mutta tuskin Putin niin viisas on että näin tulisi tapahtumaan.

Putin on ahne rotta joka haluaa kaiken tai ei mitään.
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13847
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja damfin »

qurqo kirjoitti: Ti Marras 25, 2025 5:13 pm Alkaa palstan ryboilla paniikkia tekemään, kun rauha näyttää yhä varmemmalta ja joudutte etsimään uusia töitä 8)
Ja sinä nielit tuon venäjän liikkeelle laittaman valeuutisen yhtään epäilemättä :lol:
aruaylin
Nikke Knatterton
Viestit: 181
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2024 12:37 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja aruaylin »

Ross Sullivan kirjoitti: Ti Marras 25, 2025 12:16 pm
aruaylin kirjoitti: Ti Marras 25, 2025 7:42 am
Ross Sullivan kirjoitti: Ma Marras 24, 2025 9:53 pm

Vuonna 2024 Ukraina laski mobilisointi-iän 27 vuodesta 25 vuoteen, mutta rintamalla olevien sotilaiden keski-ikä on edelleen 40-vuoden paikkeilla.
Onhan siellä vielä reserviä vaikka kuinka paljon, jos niin halutaan.

Samoin Euroopassa voitaisiin vielä huomattavasti nostaa Ukrainan tuen määrää (suhteessa BKT:hen).

Btw, https://ylilauta.org/sodat/28kjeu

Erittäin hienoa materiaalia kohta kahdeksan ketjun verran. Videoilla ryssistä tehdään kumijalkaisia ryssiä ja niin sanottuja hyviä ryssiä muutenkin.
Meinaatko että ukrainan puolella ei tule raatoa samalla tavalla?

Mulla on töissä parikymmentä ukrainalaista jolla ei ole aikomustakaan lähteä sinne sotimaan rikkaiden sotia ja toivovat vaikka huonoakin rauhaa.
Siellä ei kuulemma ole paljoa toivoa jäädä henkiin jos joutuu etulinjaan.
Meinaan, että ei tule raatoa samalla tavalla, jos samalla tavalla viittaa määriin. Hyökkääjän tappiot ovat (lähes) kaikissa sodissa suuremmat kuin puolustajan. Tosin USA:n superarmeija on sellainen mylly, että logiikka ei ole pätenyt sen kaikissa operaatioissa.
Ukraina on myös hyökännyt todella paljon ja tehnyt ihan samoja tyhmyyksiä kuin ryssätkin.
Tapattanut tuhansia sotilaita niissä vastahyökäyksissä
Jotka eivät onnistuneet.
Myös rysän dronet pitävät huolen että oikosääriä tulee ukrainan joukkoihin.
Toki määrä saattaa olla paljon pienempi mutta niin myös tappioiden kestokyky.
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2894
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Vladimir Putin on vaatinut puolustusministeriötään kokoamaan Venäjälle 1,5 miljoonan sotilaan armeijan.

Käskyä ei ole helppo täyttää, sillä varusmiehet eivät jatka innolla sopimussotilaiksi, vaikka Kremlin tohtoroima vuosikausien militaristinen kasvatus on siihen tähdännyt.

Eikö Venäjän nuoria olekaan onnistuttu aivopesemään Putinille uskollisiksi sotilaiksi?

– Voidaan ehkä sanoa, että nuoria, jotka lähtevät sinne palvelemaan sopimussotilaiksi, motivoi raha, ei niinkään ideologia, Ulkopoliittisen instituutin tutkijatohtori Kristiina Silvan sanoi ISTV:n Ukraina-studiossa.

Hänen mukaansa viesti siitä, että Ukrainan sodassa on kyse ideologiasta ja fasismin kukistamisesta, ei ole mennyt läpi.

– Tai ainakaan sitä ei koeta omaksi asiaksi.

Nuorilla kaupunkilaisilla on nykyään melko hyvä kuva sodan vaarallisuudesta. Kyse on siitä, uskaltaako riskin ottaa.

– Onko se palkkio niin hyvä, että sinne olet halukas lähtemään, Silvan sanoo.

Suuret palkkiot houkuttavat varsinkin Venäjän köyhemmillä alueilla asuvia. Sotilaan kuolemasta maksettavat korvaukset hyödyttävät omaisia ja vaimentavat sodan vastaista kritiikkiä.

Mutta rekrytantteja halutaan myös Moskovasta. Pääkaupunkiseudulta sotaan lähtevälle maksetaan jo noin 21 000 euron suuruinen kertakorvaus ja muutaman tuhannen euron kuukausipalkka vuoden pestin ajan.

Sodan raadollisuus on tullut nuorukaisten tietoisuuteen muun muassa venäläisten sotabloggareiden sometileiltä, ohi valtion virallisten tv-uutisten.

Tämä on Venäjän puolustusministeriölle huomattava ongelma, joten realistisempaa rintama­tietoa levittäviä sotabloggareita on alettu jahdata syyttämällä heitä ulkomaisiksi agenteiksi.

Silvan uskoo, että sodan riskien ymmärtäminen ohi valtion sotapropagandan on yksi este värväytymiselle.

Sen on myös puolustusministeriö joutunut huomaamaan.

– Kyllä se vaikuttaa. Näiden rahallisten palkkioiden määrä on noussut hurjasti.

– Eli ilmeisesti nuorille, ja myös venäläisille muutenkin, täytyy tarjota koko ajan enemmän. Sotilaan hinta on kasvanut Venäjällä kolmen ja puolen sotavuoden aikana, Silvan summaa.

Diktaattorin mielessä ovat Keski-Aasiasta työn perässä Venäjälle muuttavat miehet. Venäjän sisäministeriön mukaan kyse olisi miljoonista.

Silvanin mukaan vierastyöläisten virta Keski-Aasiasta Venäjälle on lähes loppumaton, etenkin Uzbekistanista, Tadzhikistanista ja Kirgistanista.

– Siellä on kovaa väestönkasvua ja myös halukkuutta lähteä ulkomaille töihin.

He ovat kuitenkin hyvin heterogeeninen joukko, josta ei tiedetä paljoakaan.

– Se tiedetään, että he eivät ole kovin halukkaita palvelemaan sodassa. Mutta heitä sinne kuitenkin rekrytoidaan.

Venäjä on rasistinen yhteiskunta, eikä vierastyöläisillä usein ole työlupia. Sen seurauksena he tekevät paljon pimeitä töitä ja nimenomaan matalapalkka-aloilla.

– Kyse on siis hyvin heikossa ja haavoittuvassa asemassa työskentelevistä ihmisistä.

– Jos katsoo tätä tilannetta Kremlistä päin, niin ehkä voi ajatella, että nämähän ovat täydellisiä palkkasotilaita.

– Kun ollaan vankiloista otettu irti kaikki mikä lähtee, miksei näitä rakennustyöläisiä lähetetä seuraavaksi, Silvan toteaa.

– Jostain syystä Venäjä ei kuitenkaan ole saanut jalkeille sellaisia ”tadzhikki-pataljoonia”, joita ehkä toivottiin sodan alussa.

Silvanin mukaan usein käy niin, että kun keskiaasialainen on työskennellyt jonkin aikaa Venäjällä, hän saa kansalaisuuden.

Tai hänelle luvataan kansalaisuutta asepalveluksen jälkeen.

– Ja siinä vaiheessa, kun heistä tulee Venäjän kansalaisia, valtiolla on ihan eri tavalla valtaa heidän kohtaloonsa.

Heidät saatetaan pysäyttää kadulla ja annetaan ymmärtää, että nyt voisi olla hyvä hetki värväytyä. Jos he kieltäytyvät, kansalaisuus uhataan ottaa pois vaikkapa korruptio­epäilyn takia.

– Nämä mekanismit ovat sitä vierastyöläisten haavoittuvuutta.


https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011643677.html
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2894
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

aruaylin kirjoitti: Ti Marras 25, 2025 9:55 pm
Ukraina on myös hyökännyt todella paljon ja tehnyt ihan samoja tyhmyyksiä kuin ryssätkin.
Tapattanut tuhansia sotilaita niissä vastahyökäyksissä
Jotka eivät onnistuneet.

Myös rysän dronet pitävät huolen että oikosääriä tulee ukrainan joukkoihin.
Toki määrä saattaa olla paljon pienempi mutta niin myös tappioiden kestokyky.
Korostan edelleenkin että tämä on kulutussotaa missä uhrataan tykinruokaa ja tykkejä ihan surutta. Avainsanoja on dronet ja epäsuora tuli. Etulinjoilla kaatuu miestä kuin heinää molemmin puolin. Ukraina pyrkii kyllä säästämään omia sotilaitaan, mutta ei se tuollaisissa olosuhteissa onnistu kovinkaan hyvin. Virheitäkin varmasti tehdään varsinkin kun komentorakenteet eivät kummallakaan puolella ole yhtä joustavat ja muutenkaan ihan sitä mitä länsimaisissa armeijoissa on.

Sitä on mahdoton arvioida kummalla on pienempi tappioiden kestokyky. Venäjän puolella suurin osa on palkkasotilaita jotka on haalittu Venäjän köyhimmiltä alueilta ja vankiloista sekä muista paskamaista. Jossain vaiheessa siinäkin tulee seinä vastaan. Isoista kaupungeista ja varakkaimmilta alueilta ei tykinruokaa irtoa eikä sitä ole edes yritetty irrottaa kun yhden kerran ja homma meni niin perseelleen että toista kertaa ei ole edes yritetty. Rintamalla on tärkeää myös sotilaiden motivaatio ja sietokyky. Venäläisten joukkoja motivoi vain raha ja ukrainalaisten ryöstely kun ukrainalaiset taistelevat ihan kirjaimellisesti olemassaolostaan ja siitä on vaikeissa olosuhteissa omat hyötynsä.

Jos rauhansopimusta tai edes tulitaukoa ei tälläkään kertaa saada aikaiseksi niin tämä sota soditaan loppuun saakka ja se päättyy silloin kun toiselta osapuolelta loppuu tykinruoka eikä se ole mitenkään automaattisesti Ukraina. Putin ehkä ymmärtää tämän tai sitten ei. Jos ymmärtää niin sopimus voi jopa syntyä juurikin nyt kun Venäjälle tarjotaan vielä porkkanoita ja Trumpin myötävaikutuksella jopa turhan isoja porkkanoita. Myöhemmin niitä ei välttämättä ole tarjolla.
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2894
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin erityislähettiläs Steve Witkoff neuvoi korkea-arvoiselle venäläisdiplomaatille, kuinka Venäjän kannattaisi puhua Ukrainan rauhansuunnitelmasta Trumpille, jotta tämä suhtautuisi siihen myötämielisesti, kertoo uutistoimisto Bloomberg.

Bloomberg on julkaissut tekstimuotoon puretun puhelinkeskustelun Witkoffin ja Juri Ušakovin välillä. Ušakov on Venäjän johtajan Vladimir Putinin korkein ulkopoliittinen neuvonantaja.

Puhelinkeskustelu myös antaa viitteitä siitä, mistä Yhdysvaltojen viime viikolla esittelemä 28-kohtainen rauhanehdotus on peräisin. Witkoff puhui Ušakovin kanssa pian sen jälkeen, kun Gazaan oli tehty 20-kohtainen rauhansuunnitelma.

”Kokosimme 20-kohtaisen Trumpin suunnitelman ja siinä oli 20 kohtaa rauhan puolesta, ja minusta voisimme tehdä samanlaisen sinun kanssasi”, Witkoff sanoi Ušakoville Bloombergin mukaan.

Puhelussa Witkoff ehdotti, että Putin soittaisi Trumpille ja puhelun aluksi kehuisi Trumpia Gazan rauhansuunnitelmasta. Hän suositteli, että Putin ehdottaisi Trumpille samantapaista 20-kohtaista rauhansuunnitelmaa kuin Gazassa.

”Ja luulen, Juri, että presidentti antaa minulle paljon tilaa ja harkintavaltaa sopimuksen saamiseksi”, Witkoff sanoi.

Witkoffin ja Ušakovin puhelinkeskustelu käytiin 14. lokakuuta. Witkoff ehdotti, että Putinin ja Trumpin välille järjestettäisiin puhelineskustelu ennen Trumpin ja Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin tapaamista, joka oli 17. lokakuuta.

Trump ja Putin puhuivat puhelimessa 16. lokakuuta. Puhelussa Putin onnitteli Trumpia Gazan rauhansuunnitelmasta, kertoi Putinin tiedottaja The New York Timesin mukaan.

Sekä Kreml että Trump kehuivat puhelua hyväksi ja hedelmälliseksi. Puhelun jälkeen Trump alkoi peruutella aikeissaan toimittaa Tomahawk-ohjuksia Ukrainaan. Puhelussa Putin näytti jälleen kerran saaneen Trumpin muuttamaan mieltään Ukrainan suhteen, kertoi The Washington Post.

Bloombergin julkaisema kuvaus Witkoffin ja Ušakovin puhelusta aiheutti kritiikkiä Witkoffia kohtaan.

”On selvää, että Witkoff suosii täysin Venäjää. Häneen ei voi luottaa näiden neuvottelujen vetäjänä”, kommentoi republikaanipuolueen kongressiedustaja Don Bacon viestipalvelu X:ssä.


https://www.hs.fi/maailma/art-2000011646120.html
Solttuetsivä
Jessica Fletcher
Viestit: 3485
Liittynyt: La Maalis 19, 2016 12:22 pm

Re: Ukrainan kriisi - Venäjä hyökkää Ukrainaan maalta, mereltä ja ilmasta

Viesti Kirjoittaja Solttuetsivä »

aruaylin kirjoitti: Ti Marras 25, 2025 7:42 am Mulla on töissä parikymmentä ukrainalaista jolla ei ole aikomustakaan lähteä sinne sotimaan rikkaiden sotia ja toivovat vaikka huonoakin rauhaa.
Siellä ei kuulemma ole paljoa toivoa jäädä henkiin jos joutuu etulinjaan.
Oletko kysynyt kummalta puolelta ukrainalaisesi ovat?
Kiovan puoli vai Donbas?
Vastaa Viestiin