Oulussa OTAXIn taksin ja pistoolin ryöstänyt kuoli 1-2.12.2025
Re: Oulussa OTAXIn taksin ja pistoolin ryöstänyt kuoli ryöstöjen jälkeen kotonaan 1-2.12.2025
Ulkoa kadultahan tämä löytyi, ei kotoa
-
JanitaSlim
- Ben Matlock
- Viestit: 8690
- Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm
Re: Poliisi pyytää havaintoja rikoksista epäillystä miehestä Oulussa 1.12.2025
En jaksa uskoa, että suunnitelma oli tuo alunperin vaan suunnitelmaan tuli liikaa mutkia matkaan, kun poliisi hengitteli niskan takana ja alkup. suunnitelmaa tuli muuttaa lennossa itsemurheliin tms.Oikeus ennen kaikkea kirjoitti: Ti Joulu 02, 2025 12:41 pm Vaikka tämä aluksi vaikutti sekopäisen hommalta, niin nythän tämä alkaa vaikuttaa ihan suunnitellulta tapahtuman kululta.
Tekijä päättää tehdän itsarin, mutta haluaa lähteä tyylillä.
Ensin ryöstää taksin leikkiaseella ja puukolla uhkaamalla.
Ajattaa sen asekaupalle, josta ryöstää toimivan aseen patruunoineen ja lopuksi ampuu kuulan kalloonsa.
Sen pituinen se!
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Re: Oulussa OTAXIn taksin ja pistoolin ryöstänyt kuoli ryöstöjen jälkeen kotonaan
ja googleen "itsemurha rikos?"Jannes kirjoitti: Ti Joulu 02, 2025 12:06 pmItsari on ainakin rikos, eli siis mitä tässä oikein on tapahtunut?
"Suomessa itsemurha ei ole rikos eikä siihen liity rikosoikeudellisia seuraamuksia."
Mikä järki itsemurhassa olis olla rikos kun tekijä on kuollut ja teki sen itselle. Kenet siinä viedään käräjille ja tuomittaan rikoksesta jos se olis rikos?
Re: Oulussa OTAXIn taksin ja pistoolin ryöstänyt kuoli ryöstöjen jälkeen kotonaan 1-2.12.2025
Tämän aseen ryöstäjän ase ei ole käytetty,se on edelleen uusi vaikka olis piippu kierossa sekä ammuttu ja naarmuinen koska ei siitä ollu tehty papereita. Uusi mikä uusi. Samalla periaatteellasi asekauppias voi paukutella kauppansa aseilla mielin määrin,vaikka 10,000 laukausta ja myydä sen uutena edelleen vaikka se on kuin sodasta tullut, koska ase on ollut kaupan myyntitilillä eikä sitä ole omistanut kukaan varsinaisesti vaan se on ollu kaupassa myynnissä joka ei ole henkilö.Eskimopuikko kirjoitti: Ti Joulu 02, 2025 1:01 pm Asehan muuttuu "käytetyksi" siinä vaiheessa, kun sille tehdään luovutuspaperit aselupaa varten.
Tästä syystä uusi ase voi olla virallisesti käytetty ja käytetty ase voi virallisesti olla uusi.
Että semmosta kaupankäyntiä minfossa näin tiistaina.
-
Eskimopuikko
- Hetty Wainthropp
- Viestit: 467
- Liittynyt: Ke Marras 26, 2025 11:13 pm
Re: Oulussa OTAXIn taksin ja pistoolin ryöstänyt kuoli ryöstöjen jälkeen kotonaan 1-2.12.2025
Puhun nyt siitä mitä kyseinen ase on papereissa.nilpertti kirjoitti: Ti Joulu 02, 2025 3:01 pmTämän aseen ryöstäjän ase ei ole käytetty,se on edelleen uusi vaikka olis piippu kierossa sekä ammuttu ja naarmuinen koska ei siitä ollu tehty papereita.Eskimopuikko kirjoitti: Ti Joulu 02, 2025 1:01 pm Asehan muuttuu "käytetyksi" siinä vaiheessa, kun sille tehdään luovutuspaperit aselupaa varten.
Tästä syystä uusi ase voi olla virallisesti käytetty ja käytetty ase voi virallisesti olla uusi.
Että semmosta kaupankäyntiä minfossa näin tiistaina.
Ostolupaa täytettäessä siinä on kolme vaihtoehtoa:
1:"Aseella on ollut aikaisempi hallussapitolupa"
2: "Aseella ei ole ollit aseliikkeen lisäjsi muita omistajia"
3: "Tiedostoase"
Mikäli rasti menee kohtaan kaksi ase on virallisesti "uusi"
Sen aijaan, jos ase on syystä tai toisesta luvitettu (esim voitettu jostain arvonnasta) mutta olisi silti käyttämätön ja tehtaan kosmoliineissa ja kondoomissa, alkuperäisessä paketissaan ei sitä voida myydä uutena koska rasti menisi kohtaan 1
Loppuun vielä todettakoon, että ampumaton ei ole yksikään Suomessa myytävä ase, uusi tai käytetty.
-
Orge Gerwell
- Olivia Benson
- Viestit: 740
- Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm
Re: Poliisi pyytää havaintoja rikoksista epäillystä miehestä Oulussa 1.12.2025
En koskaan väsy ihmettelemään näitä pikselipuuroisia valvontakamerakuvia. Miten vitussa on edes mahdollista, että usein on tallenteet tuollaista kuraa?Matti Ja Maija kirjoitti: Ma Joulu 01, 2025 8:54 pm Kymysys tähän vielä, jos heppuli olisi ollut tummempi, niin olisiko kuva näin nopeasti tullut? Onhan tämäkin kuin perunalla -90 luvun kameraaa....
Kun siis perkele tuostakin sankarista olisi saanut paremman kuvan vaikka maata kiertävän satelliitin avulla. Ja saattaa toki aika kullata muistia, mutta kun mielestäni sain parempia ruutuja aikanaan Nokia 7650:n kameralla
-
JanitaSlim
- Ben Matlock
- Viestit: 8690
- Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm
Re: Poliisi pyytää havaintoja rikoksista epäillystä miehestä Oulussa 1.12.2025
Koska kyseessä on digitaalinen suurennos isommasta kuvasta, joka on otettu jostain kamerasta vitun kaukaa tekijästä.Orge Gerwell kirjoitti: Ti Joulu 02, 2025 3:38 pmEn koskaan väsy ihmettelemään näitä pikselipuuroisia valvontakamerakuvia. Miten vitussa on edes mahdollista, että usein on tallenteet tuollaista kuraa?Matti Ja Maija kirjoitti: Ma Joulu 01, 2025 8:54 pm Kymysys tähän vielä, jos heppuli olisi ollut tummempi, niin olisiko kuva näin nopeasti tullut? Onhan tämäkin kuin perunalla -90 luvun kameraaa....
Kun siis perkele tuostakin sankarista olisi saanut paremman kuvan vaikka maata kiertävän satelliitin avulla. Ja saattaa toki aika kullata muistia, mutta kun mielestäni sain parempia ruutuja aikanaan Nokia 7650:n kameralla![]()
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
- Yrjö Yrjönpoika
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5149
- Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am
Re: Oulussa OTAXIn taksin ja pistoolin ryöstänyt kuoli ryöstöjen jälkeen kotonaan 1-2.12.2025
Höpsis. Sehän on nyt vaan itsari-testattu.TucoRamirez kirjoitti: Ti Joulu 02, 2025 12:54 pm Asekauppias varmaan haluaa myydä aseen uutena, mutta se on kyllä tämän jälkeen käytetty ase.
X X X X X
Re: Oulussa OTAXIn taksin ja pistoolin ryöstänyt kuoli 1-2.12.2025
Limingantullin XXL on iso myymälä, missä useita myyjiä ympäri kauppaa ja vartijakin toisinaan ovella. Lisäksi tuohon aikaan ollut varmasti paljon asiakkaita. Miten lie ryöstö onnistunut. Enkä nyt tarkoita, että kenenkään siviilin olisi pitänyt oman henkensä kaupalla siihen puuttua, vaan mietin vain tapahtumien kulkua ryöstötilanteessa.
- Oikeus ennen kaikkea
- James Bond (Daniel Graig)
- Viestit: 17398
- Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm
Re: Oulussa OTAXIn taksin ja pistoolin ryöstänyt kuoli 1-2.12.2025
Mies ryösti tilaamansa taksin ja ajoi sillä metsästysliikkeeseen, josta ryösti aseen – Näin Oulun tapahtumat etenivät
Oulussa maanantaina aseen kanssa liikkunut ja taksin ryöstänyt kolmekymppinen mies kuoli, ennen kuin poliisi sai hänet kiinni Välivainolta, kertoo Oulun poliisilaitoksen rikosylikomisario Janne Koskela Kalevalle.
Koskelan mukaan poliisi tavoitti miehen omien tutkimustensa ja selvitystensä perustella Välivainolta ulkoalueelta yhdeksän aikaan illalla ja sai tähän kontaktin, mutta ei ehtinyt ottaa häntä kiinni, ennen kuin hän kuoli.
Koskela ei ota kantaa siihen, miten mies menehtyi.
– Korostan, että poliisi ei käyttänyt tilanteessa voimakeinoja, hän sanoo.
Kalevan haastatteleman, alueella asuvan silminnäkijän mukaan poliisi oli eristänyt Oulun Välivainolla Tarmontien päädyssä, Tarmontien ja Paulaharjuntien risteyksen tuntumassa olevan alueen maanantaina illalla.
Alueella oli useita poliisin ja pelastuslaitoksen yksiköitä.
– Asun lähellä ja olin koiran kanssa iltalenkillä. Siksi poliisi päästi minut kulkemaan alueella, vaikka se oli eristetty. Tarmontien päädyssä, heti Tarmontien ja Paulaharjuntien risteyksessä oli maassa massiivisen kokoinen verilammikko, hän kertoo.
Ryösti taksin aseella uhaten
Koskelan mukaan nuori mies ei ollut poliisin tuttu, eikä hänellä ollut rikostaustaa.
Poliisi epäilee häntä kahdesta törkeästä ryöstöstä. Poliisin mukaan epäilty käytti ryöstöissä tekovälineenä mukanaan ollutta teräasetta sekä pistoolia.
Ensimmäisessä ryöstössä mies tilasi taksin ja sai sen käyttöönsä teräaseella ja aseella uhkaamalla.
Ryöstön kohteeksi joutui Oulun Aluetaksi Oy:n palveluntuottajan Holmin taksit oy:n taksi.
Yhtiön toimitusjohtaja Jari Holmi kertoo, että ryöstäjä oli tilannut taksin Nahkatehtaankadulle Oulun vankilan lähistölle hieman ennen kello viittä iltapäivällä.
Sen jälkeen hän oli uhannut paikalle tullutta taksinkuljettajaa aseella ja käskenyt tätä poistumaan autosta sekä jättämään autoon lompakkonsa ja puhelimensa.
Autoissa on Holmin mukaan paikantimet, ja hän pystyi seuraamaan ryöstäjän liikkeitä koko ajan.
– Auto oli menossa Rautatienkadulla, kun sain tiedon, hän kertoo.
Ryöstäjä ajoi taksilla Oulun Limingantulliin urheiluliike XXL:n pihalle. Sieltä poliisi löysi Holmin mukaan auton myöhemmin.
Ryöstön uhriksi joutunut taksinkuljettaja on Holmin mukaan kunnossa, eikä hän loukkaantunut tilanteessa.
Toinen ryöstö Limingantullissa
Seuraavaksi mies syyllistyi toiseen ryöstöön Limingantullissa XXL:n lähistöllä sijaitsevassa kalastus- ja metsästysliike Ruodossa.
Hän sai teräaseella ja mukanaan olleella pistoolilla uhkaamalla haltuunsa pistoolin sekä siihen sopivia patruunoita. Myöhemmin selvisi, että törkeissä ryöstöissä käytetty ase ei ollut oikea pistooli.
Ruoto oy:n toimitusjohtajan Joonas Oksasen mukaan ryöstö tapahtui viiden ja kuuden välissä maanantaina alkuillasta.
– Henkilökunta toimi ohjeistetulla tavalla, ja poliisille saatiin tehtyä nopeasti ilmoitus asiasta.
Poliisi jatkaa asian selvittämistä kahtena törkeänä ryöstönä ja kuolemansyyn tutkintana.
https://www.kaleva.fi/mies-ryosti-tilaa ... s/12428469
Oulussa maanantaina aseen kanssa liikkunut ja taksin ryöstänyt kolmekymppinen mies kuoli, ennen kuin poliisi sai hänet kiinni Välivainolta, kertoo Oulun poliisilaitoksen rikosylikomisario Janne Koskela Kalevalle.
Koskelan mukaan poliisi tavoitti miehen omien tutkimustensa ja selvitystensä perustella Välivainolta ulkoalueelta yhdeksän aikaan illalla ja sai tähän kontaktin, mutta ei ehtinyt ottaa häntä kiinni, ennen kuin hän kuoli.
Koskela ei ota kantaa siihen, miten mies menehtyi.
– Korostan, että poliisi ei käyttänyt tilanteessa voimakeinoja, hän sanoo.
Kalevan haastatteleman, alueella asuvan silminnäkijän mukaan poliisi oli eristänyt Oulun Välivainolla Tarmontien päädyssä, Tarmontien ja Paulaharjuntien risteyksen tuntumassa olevan alueen maanantaina illalla.
Alueella oli useita poliisin ja pelastuslaitoksen yksiköitä.
– Asun lähellä ja olin koiran kanssa iltalenkillä. Siksi poliisi päästi minut kulkemaan alueella, vaikka se oli eristetty. Tarmontien päädyssä, heti Tarmontien ja Paulaharjuntien risteyksessä oli maassa massiivisen kokoinen verilammikko, hän kertoo.
Ryösti taksin aseella uhaten
Koskelan mukaan nuori mies ei ollut poliisin tuttu, eikä hänellä ollut rikostaustaa.
Poliisi epäilee häntä kahdesta törkeästä ryöstöstä. Poliisin mukaan epäilty käytti ryöstöissä tekovälineenä mukanaan ollutta teräasetta sekä pistoolia.
Ensimmäisessä ryöstössä mies tilasi taksin ja sai sen käyttöönsä teräaseella ja aseella uhkaamalla.
Ryöstön kohteeksi joutui Oulun Aluetaksi Oy:n palveluntuottajan Holmin taksit oy:n taksi.
Yhtiön toimitusjohtaja Jari Holmi kertoo, että ryöstäjä oli tilannut taksin Nahkatehtaankadulle Oulun vankilan lähistölle hieman ennen kello viittä iltapäivällä.
Sen jälkeen hän oli uhannut paikalle tullutta taksinkuljettajaa aseella ja käskenyt tätä poistumaan autosta sekä jättämään autoon lompakkonsa ja puhelimensa.
Autoissa on Holmin mukaan paikantimet, ja hän pystyi seuraamaan ryöstäjän liikkeitä koko ajan.
– Auto oli menossa Rautatienkadulla, kun sain tiedon, hän kertoo.
Ryöstäjä ajoi taksilla Oulun Limingantulliin urheiluliike XXL:n pihalle. Sieltä poliisi löysi Holmin mukaan auton myöhemmin.
Ryöstön uhriksi joutunut taksinkuljettaja on Holmin mukaan kunnossa, eikä hän loukkaantunut tilanteessa.
Toinen ryöstö Limingantullissa
Seuraavaksi mies syyllistyi toiseen ryöstöön Limingantullissa XXL:n lähistöllä sijaitsevassa kalastus- ja metsästysliike Ruodossa.
Hän sai teräaseella ja mukanaan olleella pistoolilla uhkaamalla haltuunsa pistoolin sekä siihen sopivia patruunoita. Myöhemmin selvisi, että törkeissä ryöstöissä käytetty ase ei ollut oikea pistooli.
Ruoto oy:n toimitusjohtajan Joonas Oksasen mukaan ryöstö tapahtui viiden ja kuuden välissä maanantaina alkuillasta.
– Henkilökunta toimi ohjeistetulla tavalla, ja poliisille saatiin tehtyä nopeasti ilmoitus asiasta.
Poliisi jatkaa asian selvittämistä kahtena törkeänä ryöstönä ja kuolemansyyn tutkintana.
https://www.kaleva.fi/mies-ryosti-tilaa ... s/12428469
Re: Poliisi pyytää havaintoja rikoksista epäillystä miehestä Oulussa 1.12.2025
Kun tuota kuvaa suurentaa, niin näkee, että tuo on valokuva valvontamonitorin ruudulta. Poliisin tekniikan tutkijathan eivät osaa ottaa videota talteen varsinaiselta tallenteelta. Itse olen näitä tallenteita käynyt tekemässä ja toimittanut muistitikulla valvontajärjestelmän hoitajalle, joka sitten on toimittanut sen poliisille.Orge Gerwell kirjoitti: Ti Joulu 02, 2025 3:38 pmEn koskaan väsy ihmettelemään näitä pikselipuuroisia valvontakamerakuvia. Miten vitussa on edes mahdollista, että usein on tallenteet tuollaista kuraa?Matti Ja Maija kirjoitti: Ma Joulu 01, 2025 8:54 pm Kymysys tähän vielä, jos heppuli olisi ollut tummempi, niin olisiko kuva näin nopeasti tullut? Onhan tämäkin kuin perunalla -90 luvun kameraaa....
Kun siis perkele tuostakin sankarista olisi saanut paremman kuvan vaikka maata kiertävän satelliitin avulla. Ja saattaa toki aika kullata muistia, mutta kun mielestäni sain parempia ruutuja aikanaan Nokia 7650:n kameralla![]()
-
Poistettu runsaasti OT:tä.
Minfolainen Kumisilmä ottaa nyt viikon minfolevon, ja tutustuu sinä aikana palstan sääntöihin.
Säännöt löytyvät täältä:
https://murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=273
Poistettu runsaasti OT:tä.
Minfolainen Kumisilmä ottaa nyt viikon minfolevon, ja tutustuu sinä aikana palstan sääntöihin.
Säännöt löytyvät täältä:
https://murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?t=273
Re: Poliisi pyytää havaintoja rikoksista epäillystä miehestä Oulussa 1.12.2025
Tai sitten "osaamattomuuden" voi korvata sillä että kuva halutaan sillä sekunnilla jakoon kuten tässä tapauksessa, eikä ole aikaa johonkin tiedoston siirtoihin ym vaan poliisi haluaa tiedottaa asiasta heti.jukkatm kirjoitti: Ti Joulu 02, 2025 9:13 pmKun tuota kuvaa suurentaa, niin näkee, että tuo on valokuva valvontamonitorin ruudulta. Poliisin tekniikan tutkijathan eivät osaa ottaa videota talteen varsinaiselta tallenteelta. Itse olen näitä tallenteita käynyt tekemässä ja toimittanut muistitikulla valvontajärjestelmän hoitajalle, joka sitten on toimittanut sen poliisille.Orge Gerwell kirjoitti: Ti Joulu 02, 2025 3:38 pmEn koskaan väsy ihmettelemään näitä pikselipuuroisia valvontakamerakuvia. Miten vitussa on edes mahdollista, että usein on tallenteet tuollaista kuraa?Matti Ja Maija kirjoitti: Ma Joulu 01, 2025 8:54 pm Kymysys tähän vielä, jos heppuli olisi ollut tummempi, niin olisiko kuva näin nopeasti tullut? Onhan tämäkin kuin perunalla -90 luvun kameraaa....
Kun siis perkele tuostakin sankarista olisi saanut paremman kuvan vaikka maata kiertävän satelliitin avulla. Ja saattaa toki aika kullata muistia, mutta kun mielestäni sain parempia ruutuja aikanaan Nokia 7650:n kameralla![]()
-
Orge Gerwell
- Olivia Benson
- Viestit: 740
- Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 8:16 pm
Re: Poliisi pyytää havaintoja rikoksista epäillystä miehestä Oulussa 1.12.2025
Juuri näin.jukkatm kirjoitti: Ti Joulu 02, 2025 9:13 pm Kun tuota kuvaa suurentaa, niin näkee, että tuo on valokuva valvontamonitorin ruudulta. Poliisin tekniikan tutkijathan eivät osaa ottaa videota talteen varsinaiselta tallenteelta.
Vielä pientä tarkennusta alkuperäiseen viestiini. Puhuin noista pikselimössöistä yleisellä tasolla, en ainoastaan tästä kyseisestä kuvasta. Samaa ilmiötähän saa äimistellä vähän väliä.
Re: Oulussa OTAXIn taksin ja pistoolin ryöstänyt kuoli ryöstöjen jälkeen kotonaan 1-2.12.2025
Toinen vaihtoehto itsensä ampumisen lisäksi on, että meni jonnekin katolle ja hyppäsi alas. Tuli vain mieleen toinenkin tapa, mutta uskon itsekin siihen ampumiseen.
-
Arjalainen 88
- Hetty Wainthropp
- Viestit: 482
- Liittynyt: Ma Touko 12, 2025 2:38 am
Re: Oulussa OTAXIn taksin ja pistoolin ryöstänyt kuoli 1-2.12.2025
Eikö kellään ole tietoa, mikä jätkä tämä oli?
Hullu? Nisti? Elämäänsä kyllästynyt pienipalkkainen munaveron maksaja?
Hullu? Nisti? Elämäänsä kyllästynyt pienipalkkainen munaveron maksaja?