Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Huumausainerikoksille oma ketju.
Samoin yleinen huumausainekeskustelu tänne.
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Ilta-Sanomat kirjoitti:http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1624908

Laaja amfetamiinin salakuljetus paljastui
Tulli ja poliisi takavarikoivat 6 kiloa huumetta

11.12.2008 11:38, päivitetty 11.12. 12:37

Tulli ja poliisi ovat paljastaneet laajan amfetamiinin salakuljetusrenkaan. Ilmeisesti Virossa valmistettu aine oli tarkoitettu suurelta osin Pohjois-Suomen markkinoille.

Liigaan kuuluneet viisi suomalaista ja yksi virolainen yrittivät tuoda ainakin kuusi kiloa huumetta. Tullin mukaan liigan tavoitteena oli levittää myöhemmin useita vastaavia eriä.

Talteen saadun huume-erän arvo katukaupassa on vajaat 250000 euroa.

STT-IS
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Miljonääreille lasahti vankeustuomioita...
Helsingin Sanomat kirjoitti:http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Kok ... 5241967765

Kokaiiniporukan bileistä vankeutta kuudelle miehelleJulkaistu: 16:25

Antti Tiainen

Helsingin Sanomat


Helsingin käräjäoikeus tuomitsi tänään perjantaina kuusi yksityisiin kokaiinijuhliin osallista miestä vankeuteen.

Bilettäjille kokaiinia myynyt Marko Reinvald tuomittiin vankeuteen kolmeksi vuodeksi ja kuudeksi kuukaudeksi törkeästä huumausainerikoksesta. Lisäksi hän joutuu korvaamaan valtiolle rikoksen tuottamana taloudellisena hyötynä lähes 50 000 euroa.

Juhlia muun muassa kesämökillään, veneellään ja Hotelli Kämpissä järjestäneen helsinkiläisen miljonäärin Juha Kristian Tuoreksen tuomio on kaksi vuotta ja kymmenen kuukautta. Törkeän huumausainerikoksen lisäksi hänet tuomittiin ampuma-aserikoksesta, koska hänellä oli hallussaan luvaton kaasusumutin.

Varakkaan liikemiehen juhlissa kokaiinia sai käyttää vapaasti, eikä hän vaatinut siitä korvausta tai vastapalveluksia. Huumetta oli tarjolla muun muassa ruokalautasilta. Juhlista ei kerrottu kuin porukkaan kuuluville.

Huumeita ostanut ja tutuilleen välittänyt Keijo Mikael Tapiovaara sai törkeästä huumausainerikoksesta kaksi vuotta vankeutta. Hän joutuu myös korvaamaan valtiolle rikoksen tuottamana taloudellisena hyötynä 15 000 euroa.

Kaksi muuta porukkaan kuulunutta tuomittiin vuodeksi ja kymmeneksi kuukaudeksi sekä vuodeksi ja neljäksi kuukaudeksi vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta.

Yksi bilettäjistä sai yksitoista kuukautta ehdollista vankeutta huumausainerikoksesta. Lisäksi yksi juhliin osallistunut joutuu maksamaan 60 päiväsakkoa huumausainerikoksesta.

Vaikka kokaiinia tarjottiin ilmaiseksi tai lähes vastikkeetta ja juhlia pidettiin ulkopuolisilta salassa, se ei oikeuden mukaan vähennä tuomittujen syyllisyyttä eikä lievennä rangaistusta.

Oikeus määräsi Tuoreksen ja Tapiovaaran vangittavaksi tavattaessa.
loneliness
Jessica Fletcher
Viestit: 3206
Liittynyt: Ti Kesä 03, 2008 12:30 am

Viesti Kirjoittaja loneliness »

Nyt joutuu pistämään Bimmerit ja Mersut lepoon hetkeksi. Arvokin laskee tuomion aikana. Mitäs nämä kokkelimiljonäärihemmot olivat titteleiltään ja millä aloilla vaikuttivat, onko palstalla tyyppejä tuntevia?
Paavo Arhinmäki on äijä!
apollo
Christopher Lorenzo
Viestit: 1590
Liittynyt: La Heinä 14, 2007 4:09 am

Viesti Kirjoittaja apollo »

Juhlia muun muassa kesämökillään, veneellään ja Hotelli Kämpissä järjestäneen helsinkiläisen miljonäärin Juha Kristian Tuoreksen tuomio on kaksi vuotta ja kymmenen kuukautta. Törkeän huumausainerikoksen lisäksi hänet tuomittiin ampuma-aserikoksesta, koska hänellä oli hallussaan luvaton kaasusumutin.

Varakkaan liikemiehen juhlissa kokaiinia sai käyttää vapaasti, eikä hän vaatinut siitä korvausta tai vastapalveluksia.
Huumetta oli tarjolla muun muassa ruokalautasilta. Juhlista ei kerrottu kuin porukkaan kuuluville.
Onpa hurja tuomio jos jamppa vaan tarjonnut kavereilleen koksua. Tuskin se sitä kenenkään nenään on väkisin työntänyt. Lähes yhtä iso tuomio kuin näille myyjille, jotka saaneet rahallista hyötyä.
panza
Scooby-Doo
Viestit: 24
Liittynyt: Ma Joulu 08, 2008 7:39 pm
Paikkakunta: jns

Viesti Kirjoittaja panza »

Yökiitäjä kirjoitti:
katupoika kirjoitti:Oiskohan se ollut Gridlock -leffassa jossa oli helvetin osuva määritelmä päihteidenkäytölle; jos päihteen käyttö rupeaa tuntumaan duunilta, niin se on ongelma. Eli vedät jotain vaikka ei oikeestaan tekis ees mieli, mutta vedät silti, kun tuntuu, että ilmankaan ei oikein voi olla.
Tuo on kyllä aika osuva määritelmä. Suurin osa ihmisistä kuitenkin osaa itse lopettaa tai vähentää päihteiden käyttöä silloin kun huomaa ettei se vaan enää ole kivaa. Itse käytin amfetamiini 10 vuotta suht säännöllisesti, kunnes lopulta kyllästyin sen vaikutukseen. Edes meta ei loppupeleissä tuonut sitä fiilistä minkä se joskus aikoinaan toi. No tulihan siitä lopettamisesta yli vuoden kestävä paska fiilis, mutta en antanut sen häiritä.
.
Onneks olkoon! Se on helvetin hyvä juttu, että lopettaminen onnistu.
Elämäkin ei oo pelkkää skitsoiluu ja miettimist kaikenäkösii turhii juttui..
Tampereen tyttö:
Kalliit on laulujen lunnaat... (Eino Leino)
2xlainaus.
Jenska
Jack Taylor
Viestit: 15
Liittynyt: Pe Huhti 18, 2008 2:00 pm

Viesti Kirjoittaja Jenska »

loneliness kirjoitti:Nyt joutuu pistämään Bimmerit ja Mersut lepoon hetkeksi. Arvokin laskee tuomion aikana. Mitäs nämä kokkelimiljonäärihemmot olivat titteleiltään ja millä aloilla vaikuttivat, onko palstalla tyyppejä tuntevia?
Tuores oli ainakin vielä parisen vuotta sitten telealalla. Sen aikainen firma on myyty, mutta käsittääkseni on ainakin jonkun verran vaikuttanut edelleen samalla alalla ja muitakin bisneksiä on pyörinyt.

Kovat tuomiot, näitä voisi olla vähän useamminkin.
Chopper
Perry Mason
Viestit: 3540
Liittynyt: Ke Loka 31, 2007 9:05 am

Viesti Kirjoittaja Chopper »

Äveriäiden liikemiesten kokaiinibileistä 2 vuoden ja 10 kuukauden vankeustuomion saanut miljonääri Juha Tuores on kateissa. Mies etsintäkuulutettiin eilen.

Iltalehden tietojen mukaan Tuores olisi paennut Suomesta viikonloppuna. Miehen kerrotaan sanoneen ystävilleen, että hän haluaa päättää itse, milloin aloittaa rangaistuksensa suorittamisen.


Lisää aiheesta

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... /12/764798

Jaa että haluaa oikein itse päättää milloin menee vankilaan. Tuolla oli myös maininta että Juhan passi on poliisin hallussa,kaipa hänellä on sitten väärennettyjä passeja tai ainakin yksi passi.
Sinulla on pää, mutta niin on nuppineulallakin !
jamppa
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1326
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 4:05 pm
Paikkakunta: Korpi pohjoisessa

Viesti Kirjoittaja jamppa »

Chopper kirjoitti:Äveriäiden liikemiesten kokaiinibileistä 2 vuoden ja 10 kuukauden vankeustuomion saanut miljonääri Juha Tuores on kateissa. Mies etsintäkuulutettiin eilen.

Iltalehden tietojen mukaan Tuores olisi paennut Suomesta viikonloppuna. Miehen kerrotaan sanoneen ystävilleen, että hän haluaa päättää itse, milloin aloittaa rangaistuksensa suorittamisen.


Lisää aiheesta

http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... /12/764798

Jaa että haluaa oikein itse päättää milloin menee vankilaan. Tuolla oli myös maininta että Juhan passi on poliisin hallussa,kaipa hänellä on sitten väärennettyjä passeja tai ainakin yksi passi.

Ei sitä tarvitse passdia olla jos ottaa hatkat, itsekkään en ole moista käyttänyt viimeiseen 8 vuoteen, kun olen eurooppaa kierrellyt, pelkkä henkilökortti kelpaa eu-maissa matkailuun ja jos haluaisin kadota virkavallalta niin jäisin kyllä mielummin eu-alueen sisälle, kun ulkopuolelle. Jossain espanjassakin on aika helppo oleskella ja nuuskutella kokkelia jos haluaa, ei sieltä tänne takas joudu jos ei pahemmin törttöile mitään.
Olette lukinneet itsenne pelon häkkeihin, ja katso, valitatteko nyt vapauden puuttumisesta.
Chopper
Perry Mason
Viestit: 3540
Liittynyt: Ke Loka 31, 2007 9:05 am

Viesti Kirjoittaja Chopper »

Lisää poimintoja uutisista

Eräiden epäilyjen mukaan Tuores olisi matkustanut Espanjaan. Hänellä on maassa aiempia yhteyksiä. Toiset epäilyt taas kohdistuvat Dubaihin ja Bangkokiin.

Niin,toiset epäilyt kohdistuvat euroopan ulkopuolelle jonne passi välttämätön kuten vaikka tuo Thaimaa...
Sinulla on pää, mutta niin on nuppineulallakin !
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Chopper kirjoitti:Iltalehden tietojen mukaan Tuores olisi paennut Suomesta viikonloppuna. Miehen kerrotaan sanoneen ystävilleen, että hän haluaa päättää itse, milloin aloittaa rangaistuksensa suorittamisen. [/i]

Jaa että haluaa oikein itse päättää milloin menee vankilaan. Tuolla oli myös maininta että Juhan passi on poliisin hallussa,kaipa hänellä on sitten väärennettyjä passeja tai ainakin yksi passi.
Toisin sanoen puhunut paskaa kavereilleen, että päättää itse vankilaan menosta. Liekö raha sekoittanut pään ja kuvittelee olevansa tässä(kin) suhteessa lain yläpuolella. Tai voihan hän toki haluta, milloin aloittaa rangaistuksen suorittamisen, mutta haluamaansa ei tällä kertaa saa. Ellei sitten kohta ilmoittaudu ja sano; nyt haluan vankilaan.

Vai olisiko hänellä kuitenkin passi. Jos vaikka "hävisi" jossain vaiheessa, haki uuden ja tällä hävinneellä ketkuttelee aikansa jos tarve niin vaatii.

Toki poliisi on Tuoreksen passin tuorekseltaan peruuttanut ja merkintä siitä näkyy EU:n "sisäisessä valvonnassa ja rajavalvonnassa". lainausmerkein sikäli, että valvonta on vähän niin ja näin.

Joskus heikkona hetkinäni kummeksun, että jos ja kun ihmisenlapselle on suotu maallista mammonaa yllinkyllin esim. rahan muodossa, niin onko elämä joillekin silti niin tylsää, että haetaan vauhtia mömmöistä. Niiden käytöstä yms. jää toisinaan kiinni ja kuitenkin vapaana on mukavampi olla - varsinkin jos sitä maallista on ja mielikuvitus riittää niiden käyttöön lain puitteissa.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Chopper
Perry Mason
Viestit: 3540
Liittynyt: Ke Loka 31, 2007 9:05 am

Viesti Kirjoittaja Chopper »

Huumetuomion saanut miljonääri: Olen yhä Suomessa
16.12.2008 11:20

Huumetuomion saanut liikemies Juha Tuores vahvistaa IS:lle olevansa Suomessa, toisin kuin julkisuudessa on annettu ymmärtää.

- En ole paennut Suomesta, enkä pakene, Tuores toteaa ja kertoo soittavansa itse poliisille.

Iltalehden tietojen mukaan Tuoreksen arveltiin paenneen maasta.
IS


http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1626279

No jopas oli taas uutisankka medialta (siis tuo pakeneminen).No saanut nyt sitten kuitenkin pari ylimmääräistä päivää aikaa järjestellä "asioitaan".
Sinulla on pää, mutta niin on nuppineulallakin !
Yökiitäjä
Frank Drebin
Viestit: 393
Liittynyt: To Maalis 29, 2007 7:22 am
Paikkakunta: Kallio

Viesti Kirjoittaja Yökiitäjä »

Doctor Lecter kirjoitti:Joskus heikkona hetkinäni kummeksun, että jos ja kun ihmisenlapselle on suotu maallista mammonaa yllinkyllin esim. rahan muodossa, niin onko elämä joillekin silti niin tylsää, että haetaan vauhtia mömmöistä. Niiden käytöstä yms. jää toisinaan kiinni ja kuitenkin vapaana on mukavampi olla - varsinkin jos sitä maallista on ja mielikuvitus riittää niiden käyttöön lain puitteissa.
Itse näkisin että koksu on ollut tässä vain osa tuota luksuselämää. Aluksi pieni lisämauste, mutta helpostihan se alkaa maistumaan enemmän jos mikään ulkoinen tekijä ei rajoita sen käyttöä. Kuten esimerkiksi raha tai se että pitäisi työssäkäynnin vuoksi pitää selviä päiviä.

Varmaan aika monikin on mielessään joskus unemoinut "Miami Vice" tyylisestä elämästä: Rajattomasti rahaa ja mahdollisuus järjestää vaikka joka päivä megabileet omassa loistohuvilassa. Siihen lisäksi vielä kalliit urheiluautot, veneet yms. vapaa-ajan harrasteet. Kaiken kruunaisi vielä se että mukaan voi kutsua suuren joukon ystäviä, eikä tarvitse mietiskellä mitä ne tarjoilut maksaa.

Kyllähän sitä haluaisi edes hiukan maistaa tuota elämäntyyliä, jos siihen tarjoutuu mahdollisuus.
loneliness
Jessica Fletcher
Viestit: 3206
Liittynyt: Ti Kesä 03, 2008 12:30 am

Viesti Kirjoittaja loneliness »

Oli kyllä niin mun subjektiivisesta ajatusmaailmasta repäisty Iltiksessä juttu viikonloppuna. Ensin tehtiin bisnekset ja sen jälkeen kokkelia vieraille. Hieman ihmettelen kuitenkin hemmon ystävällisyyttä. Kokkeli kuitenkin jonkin verran maksaa, jos sitä kavereille aina pistää tarjolle. Halusi olla hyvä frendi ilmeisesti tuo Tuores.
Paavo Arhinmäki on äijä!
pahis
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: La Marras 15, 2008 12:09 am

Viesti Kirjoittaja pahis »

loneliness kirjoitti:Oli kyllä niin mun subjektiivisesta ajatusmaailmasta repäisty Iltiksessä juttu viikonloppuna. Ensin tehtiin bisnekset ja sen jälkeen kokkelia vieraille. Hieman ihmettelen kuitenkin hemmon ystävällisyyttä. Kokkeli kuitenkin jonkin verran maksaa, jos sitä kavereille aina pistää tarjolle. Halusi olla hyvä frendi ilmeisesti tuo Tuores.
Ei tässä tapauksessa oo ollut mitään väliä paljonko kokkeli maksaa. Tuores on niin varakas että yksinkertaisesti joka päivä tulee raha enemmän kuin millään ihan tavanomaisilla keinoilla ehtii tuhlaamaan.

Anyway...Juha Tuores on erittäin lahjakas liikemies, maksanut suoraan ja välillisesti tod paljon veroja ja on ihan kaikinpuolin asialline kaveri.

Mun mielestä toi tuomio on aivan järjetön, lähinnä farssi. Se että huumausaineen käyttörikoksesta tuomitaan ensikertalaiselle melkein 3 vuotta ehdotonta on aivan järjetöntä...surullista.

Miettikää...Jullen rikos verrattuna normaaliin viihdekäyttäjään oli vain se että hän oli vieraanvarainen ja hänellä oli varallisuutta käyttää ja hankkia ainetta reiluja määriä. Tästä syystä hän sai tollasen tuomion, mutta köyhempi saman "rikoksen" tekevä selviää sakoilla.

Yleensä jos suomessa saat ensikertalaisena ehdottoman vankeustuomion, niin olet syyllistynyt johonkin vakavaan rikokseen ja rikoksesta on kohdistunut suurta haittaa joko yksityistä henkilöä, yritystä tai yhteiskuntaa vastaan. Joko rahallisessa muodossa tai henkeen ja terveyteen kohdistuen.

Häpeän olla suomalainen juuri nyt, tää on ihan paska maa. Mun sympatiat alkaa olla kokoajan enempi rikollisten kuin oikeuslaitoksen puolella.

Miettikää..lähes sama tuomio käyttäjille kuin Virolaiselle huumediilerille joka oli saanut rikoksestaan hyötyä ja tuonut tai järjestellyt aineen maahan jne,,,

Tuores ainoastaan sai hyvän mielen käyttämästään kokkelista ja sen seurauksena hänet laitetaan lusimaan tollasta järjettömän pitkää tuomiota.
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Viesti Kirjoittaja joey »

loneliness kirjoitti:Oli kyllä niin mun subjektiivisesta ajatusmaailmasta repäisty Iltiksessä juttu viikonloppuna. Ensin tehtiin bisnekset ja sen jälkeen kokkelia vieraille. Hieman ihmettelen kuitenkin hemmon ystävällisyyttä. Kokkeli kuitenkin jonkin verran maksaa, jos sitä kavereille aina pistää tarjolle. Halusi olla hyvä frendi ilmeisesti tuo Tuores.
Tuores taitaa omata edes alkeellisen oikeustajun ja ymmärtää, että käyttörikos on kaukana huumeen myymisestä. Jos haluaa vetää kavereidensa kanssa kamaa ja selvitä mahdollisimman pienellä tuomiolla, ei ole muuta vaihtoehtoa kuin antaa kamaa vapaasti eteenpäin.

Samaa olen pohtinut kuin Tohtorikin. Toisaalta sitä mielikuvitusta rahojen käyttöön lienee tässäkin tapauksessa olevan äärimmäisen vähän, jos muuta ei keksitä kuin kokkelibileitä.
Vastaa Viestiin