The Muppet Show.
Donald Trump ja hänen lähipiirinsä ovat sekoilleet Iranin sodan suhteen poikkeuksellisen paljon. Samalla Trump ja Yhdysvallat ovat tulleet nolatuiksi, Iltalehden ulkomaantoimittaja Jari Himanen kirjoittaa.
Farssi.
Tämä on pakostakin tullut mieleen kuluneen runsaan viikon aikana, kun olen seurannut Donald Trumpin ja tämän sisäpiirin Iranin sota -sekoilua.
Samalla olen väistämättä toistuvasti ajatellut yhtä viime vuoden ikimuistoisimmista otsikoista brittilehti The Guardianissa.
Toimittaja Rebecca Shaw’n kommentti oli otsikoitu näin: Tiesin, että jonain päivänä minun täytyisi seurata vaikutusvaltaisten miesten polttavan maailman poroksi – En vain odottanut heidän olevan tällaisia luusereita.
Shaw’n teksti käsitteli Trumpia sekä Elon Muskia, Mark Zuckerbergiä ja muita cringejä tech bro -jäbiä, mutta otsikkoon muotoiltu toteamus on ollut liiankin käyttökelpoinen viimeisen vuoden aikana.
Trumpin sota Iranissa on vain viimeisin esimerkki tuhon kylvämisestä ja tuloksena on ollut hämmentävä hullunmylly. Yhdysvaltain sotakoneisto pärjää kyllä Irania vastaan ongelmitta, vaikka sitä johtavien tahojen toiminta on amatöörien puuhastelua.
Trumpin sotaa Iranissa on verrattu presidentti George W. Bushin runsaat 20 vuotta sitten aloittamaan Irakin sotaan, joka oli yksi Trumpin kritisoimista Lähi-idän "ikuisista sodista", jollaisiin hän ei vaalilupaustensa mukaan Yhdysvaltoja veisi.
Mutta toisin kuin Trumpilla, Bushilla oli tarina, jolla hän myi sodan amerikkalaisille. Tuolloin propagandakoneet, republikaanien äänitorvi Fox News etunenässä, tuottivat suostumuksen sodalle.
Valheilla Trumpin sotakin on kyllästetty, mutta hänellä ei ollut ymmärrystä eikä osaamista rakentaa sodasta välttämätöntä toimea.
Eikä ihme, sillä Trumpin ja republikaanien sisäpiiri ei näytä itsekään tietävän, miksi Yhdysvallat lähti sotaan. Tai tietävän, mikä sodan tavoite on.
Tai edes, onko Yhdysvallat sodassa vai ei. Trumpin ja puolustusministeri Pete Hegsethin mukaan on, mutta edustajainhuoneen puheenjohtaja Mike Johnson on kiistänyt tämän – ymmärrettävistä syistä.
Trump, Hegseth, ulkoministeri Marco Rubio ja Valkoisen talon lehdistösihteeri Karoline Leavitt ovat arponeet sodan syitä sekä vuorotellen kumonneet joko omia tai toistensa sanomisia.
The Atlantic on listannut, että Trumpin hallinnon viljelemiä sodan perusteluja ja syitä on tähän mennessä kertynyt kaikkiaan kymmenen. Perustelut ovat heitelleet vaalihäirinnästä maailmanrauhaan, välillä syy on vallanvaihtoon tähtäävä sota, välillä ei.
Trump väitti syyksi myös Iranin ydinaseita, vaikka muutama päivä ennen sodan alkua hän oli Kansakunnan tila -puheessa kerskaillut hävittäneensä Iranin ydinaseohjelman tyystin viime kesän iskuissa. Jokin ei täsmää.
Sitten tulivat väitteet välittömästä uhasta, mitä levittivät niin Trump, Rubio ja republikaanisenaattori Tom Cotton, joka väitti Iranin muodostaneen välittömän uhan Yhdysvalloille jo 47 vuoden ajan. Ajatus on jo lähtökohtaisesti pöhkö, sillä mikään ei voi olla välitön 47 vuoden ajan.
Mutta nämäkin väitteet ampui alas Trumpin oma hallinto, kun Pentagon ilmoitti kongressille, ettei välittömästä uhasta ollut mitään viitteitä.
Poukkoilu syistä toiseen ja takaisin kertoo, että Trumpin hallinnolla ei oikeasti ole itselläkään tietoa, mitä he tekevät.
Puolustusministeri Pete Hegsethin hyperaggressiiviset puheet aiheuttavat liittolaisissakin hämmennystä. ZUMAWIRE/MVPHOTOS
Yhteisen narratiivin luominen ei pitäisi olla vaikeaa, mutta ei pidä yllättyä sekundasta, jos ministereitä tilataan Temusta. Anteeksi, siis Fox Newsiltä.
Puolustusministeri Hegseth on The Wall Street Journalin tietojen mukaan koko sodan keskeisiä suunnittelijoita. Tämä ei yllätä, kun operaatiolle on paiskattu naurettavan infantiili nimi Epic Fury.
Kuvaavaa on, että viime vuonna Hegseth ylikompensoi nimeämällä itsensä sotaministeriksi, koska ilmeisesti puolustus on nynnyille tai wokea tai jotain. Soturieetoksesta pauhaava Hegseth larppaa tusinaleffan pahista – tai ainakin hänen puheensa ovat yhtä kiusallisia.
– Kuolemaa ja tuhoa taivaalta pitkin päivää. [--] Lyömme heitä, kun he ovat maassa, mikä on juuri niin kuin sen kuuluu ollakin, hän puhkui keskiviikkona.
Tämä ei ole normaalia puhetta länsimaiselta puolustusministeriltä.
Lisäksi Hegseth pauhaa, kuinka Yhdysvaltain asevoimat on nyt vapautettu ”poliittisesti korrekteista” voimankäyttösääntöjen rajoituksista. Se on ilmeisesti johtanut Yhdysvallat räiskimään iskuja sairaaloihin, terveyskeskuksiin ja kouluihin, joissa yhdessä iskussa kuoli 168 lasta.
Tämä hyperaggressiivinen retoriikka on herättänyt myötähäpeää liittolaisten meritoituneissa sotilaissa, joiden ei tarvitse leikkiä tai vetää mitään lapsellista roolia.
Naton Euroopan-joukkojen entinen varakomentaja, brittiläinen kenraali sir Richard Shirreff luonnehti Yhdysvaltain sotajohtoa tylyin sanankääntein.
– Meidän ei pitäisi millään tavalla eikä missään muodossa olla läheisissä tekemisissä amerikkalaisten kanssa, koska heitä johtaa pari kiihkoilevaa kaistapäätä, kuten Trump ja Hegseth, Shirreff sanoo.
Jopa osa republikaaneista arvioi Hegsethin epäpäteväksi ja sopimattomaksi puolustusministeriksi jo tämän nimitysprosessin aikana, eikä tämä ole toimillaan hälventänyt huolia. Pikemminkin päinvastoin.
Kun osaaminen ja näkemys puuttuvat, kenraali Shirreffin mukaan hybris kuvaa Trumpin ja Hegsethin sotaa parhaiten. Ja kaikki tietävät, mihin hybris päättyy.
– Amerikkalaisilla ei ole mitään käryä siitä, miten tämä loppuu. Ei ole olemassa mitään strategiaa, hän täräyttää.
Myös Pentagonin entiset viranomaiset ovat tuominneet Trumpin tiimin ja Hegsethin ”mahtipontisen kielenkäytön, joka on irrallaan sota-ajan päätöksenteon realiteeteista”.
Kiihkoilun ja kaistapäisyyden lisäksi Trumpin hallinto suhtautuu sotaan käsittämättömän nulikkamaisesti. Ei tarvitse kuin katsoa Valkoisen talon sosiaaliseen mediaan jakamia meemejä ja videoita, joissa sotaan suhtaudutaan vitsinä ja videopelinä.
Hegseth ja kumppanit tuntuvat nauttivan iranilaisten tappamisesta aivan liikaa.
Ulkoministeri Marco Rubio lipsautti ja joutui perumaan sanomisiaan. ZUMAWIRE/MVPHOTOS
Hegseth ei ole ainoa kaistapää, joka haittaa sotaa.
Sodan taustalla tuntuu lisäksi vaikuttavan messiaanisten fanaatikkojen ja Hegsethin kaltaisten kristillisten nationalistien halu toteuttaa ”Jumalan tahtoa”. Tämä oli The Atlanticin listauksessa yksi sodan perusteluista.
On täyttä hölmöilyä pahentaa tilannetta ja puhua ”Jeesuksen voitelemasta Trumpista” sekä Iranin sodasta ”uskonsotana” tai jonkinlaisena pyhänä ristiretkenä. Jo helmikuussa USA:n Israelin-suurlähettiläs Mike Huckabee sanoi, että Israelilla on Raamatun takaama oikeus hallita suurta osaa Lähi-idästä.
Lue myösUSA:n sotilaille puhuttiin hurjia: "Lopun ajat lähestyvät nopeasti"
Tästä päästään Israeliin, jonka sekä Rubio että Hegseth ovat lipsauttaneet keskeiseksi vaikuttavaksi tekijäksi koko sodan taustalla. Hegseth viittasi koko sotaan ”Israelin tehtävänä” ja Rubio möläytti, että välitön uhka muodostui Israelin aikeista hyökätä Iraniin.
– Välitön uhka oli se, että jos Iraniin hyökättäisiin ja uskoimme sinne hyökättävän, tällöin [Iran] lähtisi meidän peräämme, hän sanoi.
Seuraavana päivänä Rubio yritti epätoivoisesti vetää sanojaan takaisin, sillä hän oli saanut Trumpin näyttämään heikolta antaessaan ymmärtää, että Israel oli pakottanut Yhdysvallat sotaan. Trump ärähti ja väitti, että oikeasti hän oli ”vääntänyt Israelin kättä” sotasuunnitelmissa.
Mutta lauantaina Trump nolattiin uudelleen. Sotahaukka Lindsey Graham kertoi The Wall Street Journalille keskustelleensa useaan otteeseen Israelin tiedustelupalvelun kanssa ennen sotaa. Hän lisäksi valmensi israelilaisia, kuinka Trumpia pitäisi suostutella sotaan.
Lisäksi Graham paljasti samaisessa haastattelussa, kuinka itse manipuloi Trumpia. Jutusta saa kuvan, että Trumpille puhutaan kuin pikkulapselle – ja tämä toimii. Klassinen tapaus, jossa häntä heiluttaa koiraa.
Kaiken perusteella näyttää siis siltä, että Trump on nolannut niin itsensä kuin Yhdysvallat. Trump ei ole tämän sodan arkkitehti tai päätöksentekijä, vaan hän on tehnyt itsestään Benjamin Netanjahun juoksupojan ja Yhdysvalloista Israelin lakeijan.
Netanjahu on vuosikymmeniä maanisesti kärttänyt Yhdysvaltoja hyökkäämään Iraniin, mutta vasta Trumpista hän löysi halukkaan kumppanin. Tai ”riittävän tyhmän”, kuten senaattori Chris Van Hollen asian muotoili.
Tämä kaikki on täyttä farssia ja se voisi olla hauskaa, ellei se olisi niin traagista ja ellei sillä olisi tappavia seurauksia.
Kymmenen vuotta sitten katsottiin, että Washington tarvitsi politiikan ulkopuolista henkilöä korjaamaan sotkut. Tosi-tv-ohjelma oli 14 tuotantokauden aikana kiillottanut kaikkien newyorkilaisten huijariksi tietämän miehen imagoa ja genrelle tyypillisesti satuillut tarinan menestyvästä liikemiehestä.
Sanottiin, että tämä liikemies pistäisi asiat kuntoon. Totuus on ollut toinen. Aivan kuten putkimiestä ei pidä päästää leikkimään aivokirurgia leikkaussaliin, ei läpi elämänsä petkuttaneella tv-persoonalla ole osaamista hoitaa maailman vaikutusvaltaisinta virkaa.
Kummassakin tapauksessa tuloksena on vääjäämätön kaaos. Eikä Trump selvästikään osaa epäpätevyydellään mitään muuta paremmin kuin luoda sekasortoa