VENÄJÄN KERROTAAN VETÄVÄN JOUKKOJAAN POIS KINBURNIN NIEMIMAALTA
Partisaaniryhmä Atesh, joka toimii Krimillä raportoi 8. kesäkuuta, että osia Venäjän 337. Laskuvarjorykmentistä (104. VDV-divisioona) on luopumassa asemistaan Kinburnin niemimaan (Kinburn Split) pohjois- ja länsiosissa, koska huolto on ”täysin katkennut”. Ammus-, polttoaine- ja elintarviketoimitukset ovat pysähtyneet. Venäläiset joukot eivät ole pystyneet torjumaan ukrainalaisten drooni-iskuja ja tappiot ovat kasvaneet. Joukkoja on siirretty Zaporizhzhian suuntaan. Kinburnin niemellä jäljellä olevat joukot ovat ”käytännössä ehtyneet” täydennysten puutteen vuoksi eivätkä pysty enää puolustamaan niemeä.
Ukrainan eteläisten joukkojen tiedottaja eversti Vladyslav Voloshyn totesi 8. kesäkuuta, ettei hän voi vahvistaa eikä kieltää Ateshin raporttia, mutta totesi, että Ukrainan joukot toteuttavat operaatioita tulen hallinnan vakiinnuttamiseksi venäläisten maayhteyslinjojen yli miehitetyllä Hersonin alueella, joten venäläisten vetäytyminen Kinburnin niemeltä on mahdollista, toteaa iSW.
Ukrainan laajentuva keskipitkän kantaman iskukampanja venäläisiä huoltolinjoja vastaan miehitetyllä Ukrainan etelä- ja itäosalla näyttää tuottavan vaikutuksia taistelukentällä, ja nämä vaikutukset todennäköisesti vahvistuvat lähitulevaisuudessa.
:
:
https://understandingwar.org/research/r ... ne-8-2026/
https://t.me/atesh_ua/10207
9.6.2026
Jarmo Nieminen

Ateshin viesti kommentissa.
Pikkuryssät Pietarissa näkee pahaa unta, Venäjä on rajamaa ja Suomi valtakunta.