Westerbackin koruliikkeen ryöstö Helsingissä 27.12.2008

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
373
Susikoski
Viestit: 41
Liittynyt: Su Helmi 03, 2008 10:22 pm
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 373 »

*poistettu lautamiestekstiä*tm
Suurin huijaus jonka hän teki, oli saada sinut uskomaan, että hän on sinä.
Pahoinvointiyhteiskunta
Avatar
Moderaattorit
Moderaattori
Viestit: 1537
Liittynyt: Ke Kesä 27, 2007 3:20 pm

Viesti Kirjoittaja Moderaattorit »

Nimimerkit Harriet Makepeace ja 373 tuomioistuimen käsittelyyn.
supernova
Martin Beck
Viestit: 762
Liittynyt: Ke Elo 08, 2007 9:15 am

Viesti Kirjoittaja supernova »

Mike Manner kirjoitti:
Harriet Makepeace kirjoitti:Poliisi on aivan oikeilla jäljillä, tilaustyötä tämä on, ehkä tilaaja tässä tapauksessa on Suomesta.
Tuliko hyvämieli, kun sai peesata poliisia?
Tarkoitan, että monikaan ei ole kovin "tietävänä", jos joku on jo em. sanonut ääneen häntä ennen...

Miten perustelet tilaustyö -kantasi?
Tilaustyötäpä hyvinkin. Käsittääkseni saalista ei olla saatu takaisin.

Ei kuitenkaan suomen markkinoille. Ihan liian iso riski kaupitella tuollaista.

Venäjän markkinoille hukkuvat kuin se kuuluisa irreaalinen pieru logiikan saharaan.

Peruste on yksinkertainen. Tekijät kiinni mutta ei saalista ==> saalis on ehditty jollekin luovuttaa. Suomessa noita kaupitellessa liian iso riski jäädä kiinni ==> ulkomaille. Mikä ulkomaa on riittävän lähellä ja tullista menee paljon tavaraa läpi?
Tyhmälle iloksi on ilkityön teko, mutta ymmärtäväiselle miehelle viisaus.
Sananlaskut 10:23
Mike Manner
Jessica Fletcher
Viestit: 3147
Liittynyt: Ke Touko 28, 2008 10:37 am

Viesti Kirjoittaja Mike Manner »

^Tilaustyö ja paikka minne tavara luukuttaa on eriasioita.
Kukaan täysijärkinen (ei edes hiukan tyhmempikään yksilö) ei tee tuollaista keikkaa, jos ei ole tietoa minne tavara saadaan menemään...

Tilaustyötä se on silloin, kun joku haluaa juuri ne tietyt korut/romut, tai koru/romusarjan ja niitä lähdetään ihan tietentahtoen hakemaan.
"Mä olen sitä mieltä, et jos 5 senttiä on liikaa OMASTA viestistä Minfoon, kannattaa harkita poistumista kokonaan. Perusteena se, että "harrastuneisuus" palstalle, ei ole likimainkaan riittävä!" -John Doe
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: Westerbackin koruliikkeen ryöstö Helsingissä 27.12.2008

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

MTV3 uutiset kirjoitti:http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... /04/859630

Näin toimivat virolaiset kultaryöstäjät
16.04.2009 10:39

Helsingin poliisi on selvittänyt Westerbackin kultaliikkeeseen joulukuun 27. päivä tehdyn ryöstön. Ryöstön tehneet kolme virolaismiestä kuuluvat poliisin mukaan virolaisiin rikollisryhmiin.

Westerbackin kultaliikkeeseen helmikuussa 2006 tehdyistä ryöstöstä tuomitut liittyvät kiinteästi joulukuussa tehtyyn ryöstöön, poliisi kertoo.

Tapahtumien kulku paljastaa virolaisen liigan suunnitelman.

Helsinkiin saapui joulukuussa neljä miestä, jotka vanhat ryöstäjät olivat värvänneet tehtävään. Uusille ryöstäjille oli Tallinnassa esitelty dvd:llä liikkeen ja ympäristön kuvamateriaalia ja he olivat hyväksyneet tehtävän.

Jouluaatolle suunniteltu ryöstö epäonnistui, sillä liike meni ryöstäjien nenän edestä kiinni, noin 20 minuuttia ilmoitettua aikaisemmin. Virosta määrättiin, että porukan piti jäädä edelleen Suomeen ja tekoajaksi asetettiin ensimmäinen arkipäivä joulun jälkeen.

Yksi vastaanottajaksi kaavailtu henkilö vetäytyi suunnitelmasta viime hetkellä, ja apuun saapui Virosta yksi aiemmin liikkeen ryöstänyt henkilö.

Vuonna 2006 tehtyjen Westerbackin sekä Lahden Kellokeskuksen ryöstöjen takana olivat virolaiset rikollisryhmittymät Linnu Vabriku ja Perhe -niminen ryhmä. Noin viidelletoista lankesi tuomio käräjäoikeudessa.

Tiettävästi rikollisliigat eivät enää toimi tai ovat liittyneet toisiin ryhmiin.

- Edellisen Westerbackin ryöstäjistä ainakin kaksi oli noussut jo työnjohtajatasolle ja ryhtyneet suunnittelemaan uudelleen Westerbackin ryöstämistä. Heidän tiedossaan oli, että siellä on riittävästi arvokelloja, poliisi kertoo tiedotteessaan.

Helsingin keskustassa sijaitseva kultaliike ryöstettiin joulun välipäivinä. Kolme virolaismiestä oli varustautunut käsiaseella ja kahdella vasaralla, joilla lyötiin vitriinit rikki ja anastettiin suuri määrä arvokelloja.

Henkilökunta ja asiakas komennettiin makuulle. Kukaan ei loukkaantunut tilanteessa, joka oli nopeasti ohi.

Ovella koko kellosaalis annettiin yhdelle henkilölle, joka keskustan valvontakameroiden mukaan antoi sen Citykäytävässä edelleen neljännelle henkilölle.

Piilopaikka kelloille löytyi Espoosta Suomessa asuvan virolaisen luota. Seuraavana päivänä kellot vietiin ryhmän jäsenille Viroon Paideen saakka.

Teosta epäiltyinä on ollut kaikkiaan seitsemän henkilöä vangittuna. Viisi teosta epäiltyä on edelleen vangittuna, neljä Suomessa ja yksi Virossa. Oikeuden eteen henkilöt joutuvat toukokuussa.

(MTV3)
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: Westerbackin koruliikkeen ryöstö Helsingissä 27.12.2008

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

MTV3 uutiset kirjoitti:http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... /05/877350

Westerbackin kelloryöstö tallentui videolle
Julkaistu 13.05.2009 13:13 (päivitetty 16:28)

MTV3-Johanna Tuuri

Helsingin käräjäoikeus on tuominnut Westerbackin kultaliikkeen joulukuussa ryöstäneet miehet kolmen vuoden ehdottomiin vankeusrangaistuksiin. Teon suunnittelijalle lankesi kolme ja puoli vuotta vankeutta. Nuori virolaismies otti päävastuun teosta tänään käsitellyssä oikeusistunnossa. Hän kertoi teon motiiviksi kertyneet velat, joihin hän tarvitsi rahaa.

Syyttäjän näkemyksen mukaan teko vaikutti jossain määrin tilaustyöltä.

Syyttäjä luopui törkeästä tekomuodosta, sillä eteläsatamassa mereen heitettyä tekovälinettä ei ole löydetty. Syyttäjän mukaan oikeaa starttipistoolia muistuttava ase on tiettävästi ollut aidosta aseesta tehty jäljiltelmä.

- Tekijätkin tietävät sen, että jos käytetään oikeaa asetta, nimikkeenä on törkeä ryöstö ja rangaistus on olennaisesti korkeampi, syyttäjä Juha-Mikko Hämäläinen kuvasi.

Yksi mies tuomittiin lisäksi törkeästä kätkemisrikoksesta yhdeksän kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Oikeudessa hän kiisti tienneensä, että hänen asunnolleen ryöstön jälkeen tuotu kassi sisälsi ryöstösaaliin.

Westerbackin kultaliikkeeseen joulukuussa tehty kelloryöstö tallentui valvontakameroille, joka nähtiin myös oikeussalissa. Videolla kolme virolaismiestä astuu liikkeeseen ja pakottavat oikeaa starttipistoolia muistuttavalla aseella uhaten asiakkaan ja henkilökunnan maahan. Ryöstäjät saivat saaliikseen arvokelloja 177 940 euron arvosta.

Tekijät jäivät kiinni Helsingin keskustassa sijaitsevien lukuisten valvontakameroiden ansiosta. Ryöstösaalis ehdittiin poliisin näkemyksen mukaan toimittaa pois maasta ja se on edelleen kateissa.
John Doe
Christopher Lorenzo
Viestit: 1591
Liittynyt: Su Helmi 22, 2009 3:28 pm
Paikkakunta: Desert Island

Re: Westerbackin koruliikkeen ryöstö Helsingissä 27.12.2008

Viesti Kirjoittaja John Doe »

http://www.iltalehti.fi/nettitv/?6505169 Tuolta löytyy turvakameran tallenne=harvinaista videomateriaalia!
Kuka,mikä ja missä olen...tiedätkö sinä?
rAWr
Armas Tammelin
Viestit: 84
Liittynyt: Ma Huhti 13, 2009 6:12 pm
Paikkakunta: Deep Black South

Re: Westerbackin koruliikkeen ryöstö Helsingissä 27.12.2008

Viesti Kirjoittaja rAWr »

John Doe kirjoitti:http://www.iltalehti.fi/nettitv/?6505169 Tuolta löytyy turvakameran tallenne=harvinaista videomateriaalia!
Eipä löydy ennään.. :?
Helvetti! Kaikki mikä näkyy, on matkaa..
John Doe
Christopher Lorenzo
Viestit: 1591
Liittynyt: Su Helmi 22, 2009 3:28 pm
Paikkakunta: Desert Island

Re: Westerbackin koruliikkeen ryöstö Helsingissä 27.12.2008

Viesti Kirjoittaja John Doe »

Kerpele......Kukaan ei poistu ennen ku video löytyy!!! :lol: Miksköhän se muuten on poistettu,ihan noin vakavasti kysyen?
Kuka,mikä ja missä olen...tiedätkö sinä?
Vastaa Viestiin