Paluumuuttomielenosoitus: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.
Pesukarhu
Theo Kojak
Viestit: 1186
Liittynyt: To Helmi 23, 2023 11:26 am

Paluumuuttomielenosoitus: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Pesukarhu »

https://yle.fi/a/74-20244812

Mies jakoi pikkutytölle rasistisen tarran junassa – sivullinen äiti puuttui tilanteeseen


Perhe- ja yhdenvertaisuustyön suunnittelija kohtaa lapsiin liittyvää rasismia työnsä kautta lähes kuukausittain.

Juliana Musto, 26, matkusti Z-junalla Lahdesta Helsinkiin pienen lapsensa kanssa lauantaina aamupäivällä.

Hän istui poikansa kanssa lastenvaunuille varatulla paikalla.

Musto kertoo Ylelle, että maahanmuuttajataustainen äiti istui arviolta neljävuotiaan lapsensa kanssa Muston lähellä.

Mäntsälän kohdalla junaan nousi mies, joka istui heitä vastapäätä. Mies antoi Sinimustan liikkeen Sukupuutto vai paluumuutto -tarran neljävuotiaalle tytölle.

Muston mukaan hän nousi, otti tarran tytöltä, repi tarran ja sanoi miehelle, että tarran antaminen lapselle ei ole sopivaa. Muston mukaan mies ei nähnyt tilanteessa mitään väärää.

– Sanoin ensin kerran ja sitten huusin uudestaan, että lapselle ei voi antaa tällaisia tarroja. Hän sanoi, ettei maahanmuuttajilla ole aivoja.

Tarran antaja meni Muston mukaan valittamaan muille kavereilleen, että tarra oli revitty.

Muston mukaan samaan porukkaan kuuluvat ottivat videota tilanteesta.

Yle ei ole pystynyt varmistamaan tapahtumien yksityiskohtia Juliana Muston lisäksi muusta lähteestä.

---

Maahanmuuttajataustaisen lapsen äiti kysyi Juliana Mustolta, mistä tilanteessa oli kyse. Hän kertoi luulleensa, että kyse oli jogurttipurkin kannesta.

Hänelle tuli paha mieli ja hän kiitti Mustoa tilanteeseen puuttumisesta.

Musto kertoo, että tilanne ärsyttää häntä ja hän uskoo, että vastaavaa on tapahtunut muuallakin.

– Hermostuin saman tien, kun näin tarran lapsen kädessä. Mietin, ovatko meidän lapset oikeasti turvassa täällä, kun junassa jaetaan rasistisia tarroja. Olen itse syntynyt Suomessa ja vanhempani ovat alkuperäisiä kurdeja, niin tämä herättää huolta.

Junassa oli maahanmuuttajataustainen nuori nainen, joka alkoi itkeä.

– Tilanne vaikutti häneen selkeästi.

Musto muistuttaa, että lapsilla on oikeus turvalliseen kasvuympäristöön.

– On tärkeää herättää ihmiset huomaamaan, että rasismi kohdistuu myös lapsiin. Lapsilla on täysi oikeus elää turvallisesti täällä, eikä ole hyväksyttävää osoittaa mieltä vastaantuleville.
1rastup

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja 1rastup »

Sanoin ensin kerran ja sitten huusin uudestaan, että lapselle ei voi antaa tällaisia tarroja. Hän sanoi, ettei maahanmuuttajilla ole aivoja.

Tarran antaja meni Muston mukaan valittamaan muille kavereilleen, että tarra oli revitty.

Muston mukaan samaan porukkaan kuuluvat ottivat videota tilanteesta.
Tästä kummelista haluan nähdä videon. Toivottavasti se julkaistaan. Mielellään ennemmin.
mijuheto
Hetty Wainthropp
Viestit: 456
Liittynyt: Ke Tammi 14, 2026 11:41 am

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja mijuheto »

Tarra on annettu junassa,tämä on sen verran vakava rikos että krp tutkimaan tätä että saadaan nämä rikolliset kiinni.
Sipi
Michael Knight
Viestit: 4059
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Sukupuutto vai paluumuutto. Missä se rasismi on? Tosiasia on se, että etnisesti suomalaisten osuus vähenee jatkuvasti, syntyvyys on heikompaa kuin maahantulijoilla ja Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2023 Suomen väkiluvun kasvu oli suurinta sitten vuoden 1956. Ja tämä ei johdu suomalaisten synnytystalkoista vaan siitä, että maa täyttyy sisältäpäin mustilla ja ruskeilla vauvoilla ja ulkoapäin mustilla ja ruskeilla nuorilla miehillä. Jos jokin puolue Suomessa haluaa vaalia omaa kansaa, sitä ei pidä sekoittaa rasismiin. On täysin eri asia vihata ja halveksia eri etnisyyksiä kuin toivoa, että oman kotimaan kieli, kulttuuri ja etnisyys säilyisivät. Vai onko vassuleiden mielestä parempi, että annetaan suomalaisten kuolla sukupuuttoon ja sitten 100 vuoden päästä pahoitellaan ja perustetaan museoita sukupuuttoon kuolleiden suomalaisten muistoksi? Etsitään Lapista ne kolme sinisilmäistä ihmistä itkemään dokumenttiin, miten kaikki vietiin?

Samaa elvytystä ja anteeksipyytelyä harrastetaan nyt joka maailmankolkassa. Aboriginaaleille Australiassa, intiaaneille Jenkeissä ja saamelaisille Suomessa, esimerkiksi. Hups, ne kansat vain hävisivät. Kun maat, rahat, elilnkeino, kulttuuri ja identiteetti ryöstettiin. Näin tapahtuu pian Suomelle. Monikaan ei tajua sitä, miten pieni ja rajattu, geneettisesti erityinen ja kielellisesti täysin omintakeinen kansa me olemme. Emme me ole mitään enemmistöä. Meidät saa muutamassa vuosikymmenessä pyyhittyä helposti kartalta ja vaihdettua opetuskielen aikanaan maailman parhaassa peruskoulussa arabiaksi tai englanniksi. Ruotsiksi ja venäjäksi sitä on yritetty jo muuttaa. Ne saimme torjuttua. Mutta nyt, kun sama toistuu jälleen, hanttiin laittavat ovatkin avoimen rasistisia? Hävettää vielä elossa olevien veteraanien puolesta. Mitähän he ajattelevat, kun panivat kaiken likoon ja nyt täällä vasemmisto ojentaa kaiken pois ja vielä ilomielin?

Siksi on mielenkiintoista lukea esimerkiksi ihan iltapäivälehtien otsikoita tästä lauantaisesta mielenosoituksesta. Jossa olivat siis avoimen rasistinen Sinimusta liike ja antifasistit.

Sellaista lehtijuttua, jossa sanottaisiin ainoastaan Sinimustat ja antifasistit ei ole olemassakaan. Sinimustien kohdalla pitää aina erikseen tuoda esiin, että heitä ei kuulu hyväksyä. Antifasistien terroriteot Euroopassa ovat huomattavasti yleisempiä kuin nationalistien tai oikeistolaisten. Itse asiassa Antifan äärijäsenet ovat yleisölle seuraavaksi vaarallisimpia islamistiterroristien jälkeen. Tätä ei kuitenkaan mainita missään.

Tasapuolisuuden nimissä pitäisi lehdissä lukea, että avoimen Suomi-myönteinen Sinimusta ja avoimen väkivaltainen äärivasemmistolainen Antifa.
Viimeksi muokannut Sipi, Su Syys 06, 2026 7:07 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Backspace
Remington Steele
Viestit: 232
Liittynyt: To Loka 11, 2018 3:40 pm

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Backspace »

Yle ei ole pystynyt varmistamaan tapahtumien yksityiskohtia Juliana Muston lisäksi muusta lähteestä.
Niin arvelinkin. Ei tuosta kertomuksesta puuttunut muu kuin se kohta missä koko junavaunun väki nousi taputtamaan.
Jagge
Martin Beck
Viestit: 763
Liittynyt: Ke Heinä 22, 2020 6:35 am

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Jagge »

mijuheto kirjoitti: Su Syys 06, 2026 7:01 pm Tarra on annettu junassa,tämä on sen verran vakava rikos että krp tutkimaan tätä että saadaan nämä rikolliset kiinni.
Voidaanko olla edes varmoja, että tämä tarina on totta?

Nykyään kun kulkee tarinoita melkoisen paljon ha mielellään varmistuisi todenperäisyydestä.
Rapsuttaja
Jack Bauer
Viestit: 912
Liittynyt: La Maalis 26, 2022 12:24 pm

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Rapsuttaja »

Voi voi. Olisi pitänyt antaa "fck nzs", "queers against nazis", "smash capitalism", antifa tai joku muu parempaan väkivaltaan yllyttävä tarra niin kaikki olisi voinut taputtaa ja hurrata.

Ja millä helvetin oikeudella tämä oman elämänsä sankari meni repimään lapselta tarran? Törkeä teko.
Perilla
Jack Bauer
Viestit: 956
Liittynyt: Ma Tammi 13, 2025 7:52 am

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Perilla »

Onkohan tästä edes todisteita vai paniicissa oleva vaccari?
Suomessa loisii 5% nuorten muslimimiesten joukko

joista 60% elää sosiaalituilla
joista 60% on työttömiä
jotka tekevät 60% raiskauksista
jotka tekevät 60% katuryöstöistä
jotka tekevät 80 % huumerikoksista


Älä ole vassuli, älä kannata 60/80 kerhoa
Haades
Martin Riggs
Viestit: 648
Liittynyt: Su Syys 07, 2025 8:52 am

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Haades »

Backspace kirjoitti: Su Syys 06, 2026 7:06 pm
Yle ei ole pystynyt varmistamaan tapahtumien yksityiskohtia Juliana Muston lisäksi muusta lähteestä.
Niin arvelinkin. Ei tuosta kertomuksesta puuttunut muu kuin se kohta missä koko junavaunun väki nousi taputtamaan.
Tätä tapahtumaa voidaan kutsua myös nimellä husutus.
Kun kaikki rötöstelevät ja Kela-tuilla elävät matut lähetetään täältä kotimaahansa, kummasti rasismikin vähenee.
Tulimutkanvuohi
Nikke Knatterton
Viestit: 185
Liittynyt: Ma Marras 24, 2025 6:44 pm

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Tulimutkanvuohi »

Backspace kirjoitti: Su Syys 06, 2026 7:06 pm
Yle ei ole pystynyt varmistamaan tapahtumien yksityiskohtia Juliana Muston lisäksi muusta lähteestä.
Niin arvelinkin. Ei tuosta kertomuksesta puuttunut muu kuin se kohta missä koko junavaunun väki nousi taputtamaan.
Tähän kiinnitin huomion myös.
Miksi edes julkaisi ”uutisen” asiasta joka ei ole varmaa.
Tapahtuisiko vastaavaa uutisointia jos lapselle olisi annettu vihreiden tai vasemmiston tarra?
taas vaan joku mielensä pahoittanut.ja uhreja vähintään koko junan vaunullinen. voivoi.
The world is full of people who are ready to tell you how you should live, even though they don't know how to live themselves.
- Bukowski
Rubiskreebeli
Theo Kojak
Viestit: 1145
Liittynyt: Ti Marras 25, 2014 4:53 pm

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Rubiskreebeli »

Se maahanmuuttajataustainen äiti oli varmaan tilanteessa kaikkein eniten hämillään. Puolestaloukkaantumisen soisi kyllä loppuvan mutta näyttää siltä, että ihmiset (varsinkin nuoret) tyhmenevät tyhmenemistään.
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2499
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

Sipi kirjoitti: Su Syys 06, 2026 7:04 pm Siksi on mielenkiintoista lukea esimerkiksi ihan iltapäivälehtien otsikoita tästä lauantaisesta mielenosoituksesta. Jossa olivat siis avoimen rasistinen Sinimusta liike ja antifasistit.
Miksi muut eivät saisi sanoa sinimustia rasistisiksi, kun he itsekin sanovat niin itsestään, eikä se ole heidän mielestään mikään huono juttu?
Sipi
Michael Knight
Viestit: 4059
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Stonedar kirjoitti: Su Syys 06, 2026 8:12 pm
Sipi kirjoitti: Su Syys 06, 2026 7:04 pm Siksi on mielenkiintoista lukea esimerkiksi ihan iltapäivälehtien otsikoita tästä lauantaisesta mielenosoituksesta. Jossa olivat siis avoimen rasistinen Sinimusta liike ja antifasistit.
Miksi muut eivät saisi sanoa sinimustia rasistisiksi, kun he itsekin sanovat niin itsestään, eikä se ole heidän mielestään mikään huono juttu?
En mä sillä. Vaan tasapuolisuuden nimissä näitä etuliitteitä ja määritelmiä voitaisiin sitten käyttää kaikista puolueista sekä aatteista. Tai jos ei käytetä, ei käytetä kenenkään kohdalla.

Tuli mieleeni, että seiskan kuvatekstissä pariskunnan alla lukee (ei siis oikeasti, mutta ajatuksena): "Kuvassa oikealla ylipainoinen, vihervasemmistolainen homomies seuranaan toinen henkilö, joka on kuvassa vasemmalla". Eli voisi vain kirjoittaa, että kuvassa kaksi miestä, vaikka Pekka ja Matti. Kuten Sinimustat ja Antifa. Ei avoimen rasistinen Sinimustat ja Antifa.
Tiinas
Axel Foley
Viestit: 2499
Liittynyt: Su Helmi 11, 2018 10:00 am

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Tiinas »

Nythän on niin, että tuo Musto on tunnettu ympäri somea razzisti-huutelusta ja kaikenlaisesta husutuksesta.

Jotenkin ei yllätä Ylen uutisointi, visssiin DEI excel on ollut vajaa viime aikoina. Ja Saksassakin on vaalit. Huoh.
. ”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa muslimeja”
Rasistinen äärivasemmistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Mansen Miäs
Agentti Scully
Viestit: 659
Liittynyt: To Kesä 06, 2024 12:39 pm

Re: Yle: Lapselle annettiin sinimustien rasistinen tarra junassa

Viesti Kirjoittaja Mansen Miäs »

Tiinas kirjoitti: Su Syys 06, 2026 8:24 pm Ja Saksassakin on vaalit. Huoh.
Miten tän ny sitte sanois Vasemmistolle. Sitä saa mitä tillustaa...


https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ba1 ... 9ce74cdfa6
Vastaa Viestiin