Kerro ihmeessä lisää? Miten se liittyy mielestäsi tähän ostoskärryongelmaan?canis lupus kirjoitti: To Syys 24, 2026 9:01 amMatinkylään tuli somalit jo 90-luvulla.Bird kirjoitti: Ke Syys 23, 2026 5:33 pm Matinkylässä oli ostoskärryjä random-paikoissa kylläkin jo 1990-luvulla.![]()
Miten somalit ylipäänsä näkyi sun mielestä katukuvassa 1990-luvulla ja missä päin Matinkylää?
Mun pointti oli, että ilmiö on ollut olemassa jo kauan eikä sitä, että se nyt viimeisen vuoden aikana olisi räjähtänyt käsiin, voi automaattisesti pistää vain mamujen syyksi. Eikä 1990-luvun ostoskärryajelujakaan voi selittää vain somaleilla.
1990-luvulla Matinkylässä oli varsin tunnettuja, täysin kantasuomalaisia nuorisojengejä ainakin kaksi, jotka pölli ostarilta ostoskärryjä ja ajeli niillä muun muassa leikkipuistoon ja jopa rantaan asti. Tähän vielä lisää matinkyläläiset rappioalkoholistit sekä krooniset huumeriippuvaiset, jotka niitä kärryjä ympäri Matinkylää myös välillä kuljetteli.
Se, että somaleja tuli Matinkylään 90-luvulla, ei vielä kerro mitään siitä, ketkä niitä kärryjä silloin pölli.