Salonen esittää tuon väitteen, että riitely ainakin kantautui rantaanmenijän korviin, riitely joka koski sitä mennäänkö lähemmäs pyöriä vai ei.Hessu52 kirjoitti:Se minua ihmmetyttää, kun lintupojat väittivät pitäneensä sen verran meteliä, että niemellä touhuavan hahmon on ollut pakko kuulla poikien lähestyminen.
Miksi tämä ei ottanut silloin Ritoloita niemen toista laitaa pitkin mantereelle, jolloin bongarit eivät olisi häntä nähneet?
Senkö takia tämä hahmo tahallaan näyttäytyi pojille, etteivät nämä olisi menneet lähemmäs telttaa, ja raaka verityö olisi paljastunut liian aikaisin?
Tuolloin pojat olivat jo lähellä tapahtumapaikkaa, eikä rantaanmenijällä välttämättä ollut enää aikaa viipottaa pakoon sen kummemmin.