Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Tänne keskustelut seksuaalirikoksista. Muista että henkirikoksille on oma palstansa.
Damien
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5194
Liittynyt: Ti Marras 11, 2008 12:26 pm
Paikkakunta: Karvatunturi aka käpykumpu
Viesti:

Re: Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Viesti Kirjoittaja Damien »

metallikukko kirjoitti:Esim lestadiolaisilla ja partiolla on se ero ,että partiosta voit jäädä pois menettämättä koko muuta elämääsi niinkuin uskonnollisesta yhteisöstä eroavalle käy..
And how?Jokaisella on oikeus erota.Oli sitten uskovainen, partiolainen tai ompelukerholainen.
Paitsi jos olet alaikäinen ja vanhemmat pakottavat.Then you´re screwed.Asscrewed...
"Aika kulkee, kellot laukkaa. Monta raukkaa, hauta haukkaa.
Ennen iltaa, siis kulje siltaa mut varo murhamiesten kiltaa.
Varo liittymästä heihin jotka usko eivät enää mihinkään."
Avatar
HBIC
Remington Steele
Viestit: 244
Liittynyt: Ti Kesä 26, 2007 5:06 am
Paikkakunta: Blue Ridge Mtns

Re: Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Viesti Kirjoittaja HBIC »

Antoine kirjoitti:Onhan sieltä löytynyt jo niin homoseksuaalisuutta kuin sukupuolenvaihdostakin.

En puhuisi näistä samassa yhteydessä kuin pedofiileistä.
Antoine

Re: Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Viesti Kirjoittaja Antoine »

HBIC kirjoitti:
Antoine kirjoitti:Onhan sieltä löytynyt jo niin homoseksuaalisuutta kuin sukupuolenvaihdostakin.

En puhuisi näistä samassa yhteydessä kuin pedofiileistä.
Anteeksi, en tarkoittanut rinnastaa niitä toisiinsa. Tarkoitin vain sanoa, että kirkon piiri on piiri siinä missä mikä hyvänsä muukin. Kaavunkin takana on ihminen, jolla on ihmisen viat ja puutteet.
Avatar
Ahtojää
Lauri Hanhivaara
Viestit: 149
Liittynyt: Pe Marras 09, 2007 5:09 pm

Re: Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Viesti Kirjoittaja Ahtojää »

Marsalkka kirjoitti:Miksi lasten seksuaalista hyväksikäyttöä ei olisi uskonnollisissa piireissä, kun niitä tuntuu olevan monissa muissakin piireissä?
Uskonnollisissa piireissä niitä tupataan vaan salaamaan ja hyväksymään. Paavihan kardinaalina ollessaan oli tietoinen pedofiilipapeista, mutta ei puuttunut asiaan. Näissä Suomen tapauksissa yksi asianomistaja uutisessa sanoikin, että silloinen piispa ei ollut välittänyt vaikka oli saanut tietoonsa pedofiilipapin.

Sanotaan vaikka vieläpä sekin kirkkoa erottavaksi tekijäksi, että sen pitäisi olla oman etiikansa mukainen toimija, johon ihmiset vieläpä luottavat.

Katolisen kirkon toiminnassahan on paistanut "pidetään pedofiilipapit hinnalla millä hyvänsä, mutta homopapit ulos kirkosta heti!" -mentaliteetti. Se, jos mikä, on surullisella tapaa koomista..
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Re: Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

Ahtojää kirjoitti:
Marsalkka kirjoitti:Miksi lasten seksuaalista hyväksikäyttöä ei olisi uskonnollisissa piireissä, kun niitä tuntuu olevan monissa muissakin piireissä?
Uskonnollisissa piireissä niitä tupataan vaan salaamaan ja hyväksymään.
Tämä ei oikein vastaa tuohon kysymykseeni, mutta kiitos lisäinformaatiosta!
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
matkaaja
Christopher Lorenzo
Viestit: 1653
Liittynyt: Ke Maalis 05, 2008 12:41 pm

Re: Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Viesti Kirjoittaja matkaaja »

Ahtojää kirjoitti: Sanotaan vaikka vieläpä sekin kirkkoa erottavaksi tekijäksi, että sen pitäisi olla oman etiikansa mukainen toimija, johon ihmiset vieläpä luottavat.
On tässä monesti tullut ajatelleeksi, että mitä kirkko oikein sitten julistaa? Syyttävät joitankin kirkon maallistamisesta, mutta mikä on se ei-maallinen konkreettisesti? Aina kun kysyy, se on jokin jossain, mutta missä? Totta maar kirkon pitää olla tässä ihmisten keskellä ja siinä mitä ihmiset ovat, jossa lapsi ei ole vielä valmis seksuaalisuuteen. Pedofilia tuhoaa lapsen auttamattomasti ja perusteettomasti.
Kirkon mielestä ihmisten pitää olla jotain ja ei saa olla ihminen. Kirkon työntekijät piilottelevat itseään, ja heille tulee frustraatioita.

Eiköhän me eletä itsemme kautta siinä missä elämme. Ja niin pitääkin tehdä, kokea itsensä kautta, ei kirkon.
metallikukko
Neuvoja-Jack
Viestit: 553
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 8:47 pm

Re: Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Viesti Kirjoittaja metallikukko »

Tämä palkinto on mennyt oikeaan osoitteeseen. Hatun nosto toimittajalle ,joka uskalsi kirjoittaa asioista asioitten oikeilla nimillä
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010050 ... 31_uu.shtm
joey
Angus MacGyver
Viestit: 6782
Liittynyt: La Marras 10, 2007 8:55 pm

Re: Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Viesti Kirjoittaja joey »

Uskonnolliset yhteisöt ovat pedofiilien ja seksuaalirikollisten kannalta loistavia toimintaympäristöjä siksi, että koko yhteisön toiminta perustuu sille, että jokaisen jäsenen on uskottava satuihin. Yleisistä säännöistä on olemassa satukirja, jota kukin voi tulkita haluamallaan tavalla. Kuitenkin yhteisöissä on myös selkeä nokkimisjärjestys ja vahvat johtajahahmot, joiden tekemät satutulkinnat ovat suosituimpia. Yhteisön perusperiaate on se, että jokaisen täytyy voida luottaa auktoriteettiin ja jättää omat epäilevät ajatuksensa sikseen.

Jos minä olisin seksuaalirikollinen, sadisti tai psykopaatti, hakeutuisin ehdottomasti uskonnolliseen yhteisöön töihin.
Dr Bergmeister
Adrian Monk
Viestit: 2800
Liittynyt: La Maalis 13, 2010 9:37 pm
Paikkakunta: Pohjanmaan rannikkoseutu

Re: Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Viesti Kirjoittaja Dr Bergmeister »

Minäkin olen aiemmin ollut jossain määrin uskonnollisuuteen taipuvainen henkilö, mutta viime vuosien aikana aihe on lakannut tyystin kiinnostamasta. En tunne mitään vetoa mihinkään seurakuntaan, ja jotenkin mulle ei ole mikään yllätys, että näitä seksirikollisia on joka seurakunnan piireissä. Olen tiennyt jo ainakin kymmenen vuotta katolisen kirkon touhuista, ja niinhän tässä kävi, ettei muut ole sen kummempia.

Pedofiileja on joka piirissä, missä vain lapsia on olemassa. Täällä lakeudella yhden kaupungin sosiaalijohtaja joutui käräjille, kun sekaantui alaikäiseen poikaan uimahallin saunassa. ei tiedetä mitä tapahtui ja oikeudenkäynnin pöytäkirjat julistettiini salaisiksi. äijä sai muutaman kuukauden ehdollista ja siinä se. virka kyllä meni, mutta sopivasti saattoi jäädä eläkkeelle tässä vaiheessa. Asiasta oli aikoinaan maanlaajuisesti kirjoituksia myös iltapäivälehdissä. tästä on muutama vuosi aikaa.
Gods made heavy metal.
Aizerbaidzan
Angus MacGyver
Viestit: 6831
Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm

Re: Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Viesti Kirjoittaja Aizerbaidzan »

Helsingin Sanomat kirjoitti:http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Koti ... 5256828645

Kotimaa-lehti: Hyväksikäytetyt puhuvat kahdeksasta papista

14.5.2010 6:20

STT

Lapsia hyväksikäyttäneitä suomalaispappeja näyttäisi olevan ainakin kahdeksan, kirjoittaa Kotimaa-lehti. Luku käy ilmi kirkon perheasiain johtajan Martti Eskon kuulemista uhrien kertomuksista.

Aiemmin julkisuudessa on puhuttu neljästä papista.

Eskon tietoon tulee jatkuvasti uusia hyväksikäyttötapauksia. Parin viime viikon aikana hän on saanut yli 30 uutta yhteydenottoa, jotka koskevat kaikki kirkon tai herätysliikkeiden toiminnassa tapahtuneita hyväksikäyttöjä. Osa tapauksista on jo käsitelty oikeudessa.

Nyt esille tulleet tapaukset eivät pääosin liity vanhoillislestadiolaisiin.

"Tämä ei ole enää mikään lestadiolainen asia", Esko sanoo lehdelle.

Myös lastensuojelun tutkijan Johanna Hurtigin tietoon on tullut joitakin uusia tapauksia. Aiemmat hänen saamansa ilmoitukset ovat olleet vanhoillislestadiolaisen liikkeen piiristä, mutta uudempia on tullut muualtakin. Hurtigille on kerrottu lähes 40:stä mahdollisesta hyväksikäyttäjästä, joilla on ollut yhteensä sata uhria.

Hurtigille ei ole ilmoitettu hyväksikäyttöön syyllistyneistä kirkon työntekijöistä.

Kaikissa Hurtigin tai Eskon tietoon tulleissa tapauksissa hyväksikäyttäjä on ollut mies.
Avatar
devil_doll
Axel Foley
Viestit: 2024
Liittynyt: Su Huhti 04, 2010 5:22 am
Paikkakunta: From Hell

Re: Suomen kirkossa paljastui pedofiliaskandaali

Viesti Kirjoittaja devil_doll »

Lestadiolaispiirien hyväksikäyttötapauksista oli jo useita vuosia sitten juttua Suomi24:n keskustelupalstoilla, jotka ovat kyseisen uskonryhmittymän suuressa suosiossa (nettihän on heillä sallittu, vaikka tv ei). Itse uskon, että internetin anonyymeillä keskustelupalstoilla on ollut vähintään yhtä tärkeä rooli näiden tapausten esille tulossa, kuin ulkomaisilla kirkon pedofiliaskandaaleilla.
Sika naiseksi

There's nothing in my dreams, just some ugly memories. Kiss me like the ocean breeze.
Vastaa Viestiin