Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Jtle
Alibin satunnaislukija
Viestit: 68
Liittynyt: Ti Elo 16, 2011 7:33 pm
Paikkakunta: Tku

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Jtle »

muddis kirjoitti:
Patsy is Back kirjoitti:http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 36&sk=wall
Ihan vaan ihmettelen miksi täällä haaveillaan harlikoista vai onko tuossa jokin muu tarkoitusperä :roll:
taidan mennä nukkumaan :shock:
Anna nyt sen isän jo olla!!!
Samaa, mieltä. Tätä henkilöä ei ole syytä stressata yhtään enempää. Kun lukaisee aikaisempia tilapäivityksiä FB:ssä (14.8 ), ymmärtää miksi on inhimillistä antaa tämän asia olla. :cry:

EDIT: pvm
Viimeksi muokannut Jtle, To Elo 18, 2011 11:27 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
jätäntäntähän
kaia
Neuvoja-Jack
Viestit: 578
Liittynyt: La Helmi 07, 2009 7:27 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja kaia »

Neil Caffrey kirjoitti:Hallilan poliisioperaatio liittyy tähän juttuun about 95,38% varmuudeella. Huomenna on lehdissä, faktatieto.
Kuva
Rezah
Christopher Lorenzo
Viestit: 1580
Liittynyt: To Kesä 14, 2007 7:04 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Rezah »

Juu, yhtä varmuudella liittyy Hallila tähän kuin Vaasakin.

Hallilan tapauksessa SAMASSA TALOUDESSA oleva naisihminen (äiti/puoliso?) on kommentoinut, että ampuja, n. 30 miehellä oli vaan huono päivä tänään, ja siksi ampui naapurin miestä jalkaan.
Tiedäs sitten oliko postinjakaja vai mikä lehtimies. Anyway, back to the business.


Siis tänään jo Vapepa paikalla, käsitin että pe tai la?
There are no crimes behind enemy lines
Scully
Scooby-Doo
Viestit: 20
Liittynyt: Ti Touko 17, 2011 8:36 pm
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Scully »

tytti59 kirjoitti: Eli oletetaan nyt että K käytti alkoholia reippaalla kädellä. Tämä Petri sanoo olevansa K:n uusi tuttavuus ja tapasivat kultajuhlissa Tampereella. Ja Petri sanoo puhelimen olleen vielä maanantai päivällä päällä, kun hän on yrittänyt soittaa...
Eikös se poliisi sanonu jotta 05 puhelin sammunu? Käsitin jotta aamulla 5.00. Muuten olis ollu jotta 17.00?
Nyt tää sanoi näin? vai tarkottik poliisi 17.00??
The truth is out there
crashtestdummy
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 119
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 3:06 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja crashtestdummy »

Rezah kirjoitti:Siis tänään jo Vapepa paikalla, käsitin että pe tai la?
https://www.facebook.com/event.php?eid= ... event_wall

"Huomenna paikalle suoraan Vapepan tiloihin ja kysytään siellä voidaanko osallistua heidän kanssa etsintöihin. Ei siis lähdetä rellestämään erikseen ja haittaamaan heidän etsintöjään. Ajo-ohjeet: Kun ajaa nokiantietä sinne Mustaanvuoreen päin Tampereen suunnasta ja kun näkee Mustanvuoren oikealla ja kääntyy heti siitä isosta risteyksestä oikealle ja sitten pienemmästä oikealle niin on Vapepan pihassa. Ilmoittautuminen tapahtuu sisällä."

Eli alussa puhutaan kysymisestä, josko saa osallistua ja sitten ilmoitetaan että ollaan jo melkein mukana. Taitaa tulla kylmää kyytiä tuolle sakille kun sieltä ilmoitetaan etteivät ole tervetulleita heidän reviirilleen sorkkimaan.
Jennifer Jareau
Jack Taylor
Viestit: 19
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 8:03 am
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Jennifer Jareau »

crashtestdummy kirjoitti: Taitaa tulla kylmää kyytiä tuolle sakille kun sieltä ilmoitetaan etteivät ole tervetulleita heidän reviirilleen sorkkimaan.
Ja niin sais kyl tullakin, imo! Ärsyttää jostain syystä ihan simona noi kaikki "etsijät" tossa ryhmässä! *mur*
“Experience: that most brutal of teachers. But you learn, my God do you learn.”

"There are monsters and it's okay to be afraid of them, but it's not okay to let them win and it's not okay to be one."
Brutus
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ke Elo 17, 2011 10:32 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Brutus »

Itsekin uusi täällä, että iltaa vaan kaikille. Tuosta skootterin vilkusta on paljon keskusteltu, miksi se oli päällä ym. En tiedä onko missään mainittu kumpaan suuntaan vilkku oli päällä kun skootteri löytyi, mutta ehkä se kertoisi jotain siitä mistäpäin Karoliina on Likolammenkadulle päätynyt. Mielestäni mopoissa/skoottereissa käytetään yleensäkin harvoin vilkkuja etenkin jos kukaan ei ajele takana. Isommalta tieltä käännytteässä esim. Nokiantieltä Likolamminkadulle vilkun voisi hyvinkin laittaa päälle, jos joku muu ajelee takana. Uusilla motoristeilla ja mopoilijoilla vilkku jää helposti vahingossakin päälle vilkuttamisen jälkeen, koska usein sitä ei kuljettaja helposti havaitse istuessaan ajoneuvon päällä, ei siis välttämättä edes pimeässä. Matka voi jatkua siis vilkku päällä pidempäänkin epähuomiossa.

Lisäksi olen ainakin itse kiinnittänyt usein huomiota mopoilijoihin, jotka ajaessaan näppäilevät tekstiviestiä tai puhuvat puhelimessa. Tämä saattaisi hyvinkin johtaa siihen, että mopo karkaa käsistä.

Tuo uusi tieto Nokian moottoritielle pysäköidystä/pysähtyneestä autosta on myös mielenkiintoinen. Moottoritielle kun harvoin pysähdytään ilman syytä, oli se sitten rengasrikko, törmäys johonkin tms., mutta ei sinne normaalisti pelkästään kusellekaan pysähdytä. Toki tarkkaa tietoa auton sijainnista ei ole, mutta Tesoman ja Porin liittymän välissä kuitenkin. Eli mahdollisesti "bilepaikan" ja Likolammenkadun välillä. Jos KK on jostain syystä päättänyt palata skootterilta takaisin lähtöruutuun, niin olisi hyvin voinut oikaista juurikin moottoritien ylitse ja siinähän nyt voi sattua pimeällä mitä vaan.
Lady in black
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 9:04 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Lady in black »

Tuossa facebook-ryhmässä oli esillä Trashin kartta kuuluvuusalueesta..Ryhmän perustaja kyseli tällaista:
Juhani Mäkelä Jos joku osaa kertoa kuka tuon kartan on tehnyt niin olisi kiva saada yhteys tähän kartanluojaan. Pitäisi kysellä muutamia lisäkysymyksiä tältä kartan tekijältä. Linkkiäkin saa pistää sinne sivulle minne tää kartta on alunperin uploadattu.


Eli siis tää ryhmä: https://www.facebook.com/event.php?eid= ... event_wall
crashtestdummy
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 119
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 3:06 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja crashtestdummy »

Lady in black kirjoitti:Tuossa facebook-ryhmässä oli esillä Trashin kartta kuuluvuusalueesta..Ryhmän perustaja kyseli tällaista:
Juhani Mäkelä Jos joku osaa kertoa kuka tuon kartan on tehnyt niin olisi kiva saada yhteys tähän kartanluojaan. Pitäisi kysellä muutamia lisäkysymyksiä tältä kartan tekijältä. Linkkiäkin saa pistää sinne sivulle minne tää kartta on alunperin uploadattu.
Viesteistä päätellen halukas vapepaan liittyjä kyseessä, ei muuta. Tämä koko tapaus on vapepalle kultakaivos, rekrytointitilaisuus vailla vertaa. SPR osaa kyllä tämän hädällä huomion keräämisen taidon poikkeuksetta joka kerta. Jaloa toimintaa muttei se ilman rahaa pyöri vaikkei vapaaehtoisille mitään maksettaisikaan.
P_Wright
Alokas
Viestit: 9
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 5:07 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja P_Wright »

kukkuu kirjoitti:Miten on tietäjät? Jäisikö teletunnistetietoihin merkintää tästä mahdollisesta ajelusta. Mastohan käsittääkseni olisi muuttunut.
Tätäkö juuri teletiedoista tutkittiin viikolla?
Tämän keissin innoittamana on tullut perehdyttyä hiukan gsm-tekniikkaan, kuten joku muukin täällä mainitsi tehneensä.

Sain käsityksen, että useammasta solusta koostuvalla sijaintialueella (Location Area) voi liikkua ilman, että verkko tietää, mitä täsmällistä tukiasemaa mobiililaite sillä hetkellä käyttää. Tämän vuoksi saapuvan puhelun tapauksessa verkko lähettää koko tuolle tukiasemaryppäälle haun (paging) ja sillä hetkellä käyttämänsä tukiaseman kautta puhelin vastaa kutsuun ja puhelu osataan ohjata oikealle tornille. Puhelun tai viestin hetkellä siis tarkka tukiasematieto on olemassa, mutta tallentuneeko sitten logiin? Eli onko olemassa ainoastaan viimeisimpään viestiin/puheluun käytetty torni?

Känny tekee location updaten siirtyessään Location Arealta toiselle. Tämän vuoksi puhelin aina tukiasemaa vaihtaessaan vertaa sim-kortille tallennettua location area identity -tunnusta uuden tukiaseman lähettämään tunnukseen, jos eivät täsmää -> ollaan vaihdettu Location Areaa -> location update.
Wilkku
Armas Tammelin
Viestit: 87
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 2:21 pm
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Wilkku »

"Pertti Perza Piirto aika tarkkaan sammunu oo.05 maanantaita vasten yöllä." Nyt sitten tällaista täällä Face-ryhmässä. Eikös sen nyt pitänyt kuitenkin olla 5.00 maanantai aamuna. :roll: Minusta tuo ryhmä on edelleen jotenkin creepy. En osaa sen kummemmin kertoa miksi, mutta jotenkin tuo jatkuva vääntö mitä saa puhua ja mitä ei, ja äh en minä tiedä. :evil:
"Jos tyrii tyrimisen niin onko se sitten voittamista..."
wa44
Alibin satunnaislukija
Viestit: 52
Liittynyt: Ke Elo 17, 2011 6:49 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja wa44 »

Scully kirjoitti:
wa44 kirjoitti: Täh? Eihän se ole mikään temppu. Nimenomaan tyypillisellä skootterilla(automaattikytkin ja varioiva remmiveto) se onnistuu helposti kun ajamiseen riittää oikea käsi vaikka joutuisi pysähtymään liikennevaloissa tms.
No jos ei ole mikään temppu niin skootteri sitten tuskin on sen takia kaatunu...
En minä sitä sano. Toki humalainen teinityttö voi kaatua moottoripyörällään sen takia, että on käyttänyt matkapuhelinta ajon aikana. Korjasin vain tekemäsi virheen, kun väitit että olisi jotenkin erityisen vaikeaa käyttää kännykkää ajon aikana.
Stide
Scooby-Doo
Viestit: 22
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 9:11 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Stide »

Ei liity siis mitenkään oleellisesti asiaan, mutta sattumana vaan tuli mieleen, että nimenomaan vasenkätiselle vieläkin helpompaa ajaa samaan aikaan kun näpyttelee viestiä. Eikös täällä puhuttu karoliinan olleen vasenkätinen, vai oliko vain spekulaatiota. Tämä nyt tosiaan ei mihinkään liity siis :D
Edit: Siis koska kaasu oikealla kädellä..
Avatar
Hovimestari
Martin Beck
Viestit: 754
Liittynyt: To Syys 03, 2009 10:51 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Hovimestari »

Scarlett kirjoitti:Se mikä mua ihmetyttää on tää kadonneen tytön touhu. To-pe vetänyt lärvit ja viety yöksi johonkin. Äiti varmaan tykkäsi hyvää? Ja jo lauantaina uudelleen äiskälle oharit vastaamatta puhelimeen ja tulematta ajoissa paikalle. Luulisi sen to-pe jälkeen saaneen sen verran kurinpalautusta, että ihan heti ei lauantaina olisi toistanut tekojaan. Tästä voi päätellä, että tytöllä oli kova vauhti päällä viimeisinä päivinä ennen katoamistaan ja äidiltä ote täysin karannut.
Eli aivan kuten aiemmin uumoilinkin niin alkoholi on ollut vahvasti kuvioissa mukana. Humalaisillahan on tunnetusti moninkertaisesti suurempi riski joutua rikoksen uhriksi - toisaalta riski joutua humalapäissään onnettomuuteen tai muuten aiheuttaa itselleen vahinkoa häröilyllään on vielä siitäkin moninkertaisesti suurempi... Luultavasti ainoa asia mikä sai tytön viettämään iltaa poikaporukassa jotka eivät kuitenkaan niin hyviä kavereita olleet, oli alkoholi.
Täällä ja monessa muussakin paikassa on ihmetelty sitä, että lähti humalassa ajamaan kotiin, kun olisi voinut jäädä yöksi. Se on aika outoa ajattelua, koska ei 15-vuotiaat tuosta vaan ilmoita yöllä tekstarilla, etteivät tulekaan kotiin. Okei, hienoa ilmoittaa, jos näin käy, mutta oman nuoruuteni ja nykyiset nuoret tuntien ihan jokaiselle tulisi ISOJA ongelmia kotona tuollaisesta yöllisestä "ilmoittelusta". Ei ne yökylät tuolla ole alaikäisille mitään ilmoitusasioita, joista vanhemmat silittää aamulla kiitellen päähän. Mieskin ihmetteli, koska hänellä on ollut kaksi villiä ja alkoholistakin kiinnijäänyttä teinityttöä ja kotiin oli aina tultava. Ei siinä mitään sellaista politiikkaa ole ollut, että "ilmoitatte, jos johonkin jäätte". Ei, ei, kotiin aina.
Joo, jännää kaksinaismoralismia esiintyy täällä(kin) välillä. Karoliina on tuhma tyttö, kun lähtee poikaporukassa ryypiskelemään, ja toisaalta tuhma tyttö, kun lähtee ajelemaan kännipäissään skootterilla eikä jää yöksi kolmen kännisen jannun kanssa samaan asuntoon... :roll:

Muuten tämä "oli humalassa, ei ollut, oli vähän, eiku paljon"-vääntö on sama kuin kysyisi, kuinka pitkä on pätkä narua. Riippuu tarkkailijasta.
You can choose a ready guide in some celestial voice. If you choose not to decide, you still have made a choice! You can choose from phantom fears and kindness that can kill. I will choose a path that's clear; I will choose freewill. -Rush
Turkinpippuri
Susikoski
Viestit: 34
Liittynyt: Pe Elo 12, 2011 11:10 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Turkinpippuri »

Tuosta joko kovin kannisesta tai parkkivaloilla ajavasta kuulustellusta ollaan kovaa vauhtia muutaman henkilon toimesta tekemassa tuolla FB.ssa syyllista. :?: Ja kun naita juttuja paivakausia sivukaupalla kahlaa niin myonnettava on etta melkeinpa mika tahansa teoria alkaa kuulostaa melkeen toimivalta! :lol: :lol:
Huolestuin ajatuksesta K+haetut viinapullot metsassa. tuossa tilanteessa tapaturma vaikuttaa liian todennakoiselta ja se pelottaa koska tapaturman riski on aina surman riski potensiin sata. :(
Lukittu