Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Carat
Armas Tammelin
Viestit: 79
Liittynyt: Ti Elo 23, 2011 2:21 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Carat »

Mitä enemmän aikaa kuluu, sitä enemmän alkaa tuntumaan, että katoamisen taustalla on ainoastaan yksi henkilö. En millään jaksaa usko, että nämä esim. 3 kundia pystyisivät edelleen pitämään asiaa omana tietonaan.
kettulainen
Hetty Wainthropp
Viestit: 456
Liittynyt: Su Elo 07, 2011 3:00 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja kettulainen »

Carat kirjoitti:Mitä enemmän aikaa kuluu, sitä enemmän alkaa tuntumaan, että katoamisen taustalla on ainoastaan yksi henkilö. En millään jaksaa usko, että nämä esim. 3 kundia pystyisivät edelleen pitämään asiaa omana tietonaan.
Kyllä bemaripojilla jotain omallatunnollaan on, kun eivät ilmottaudu. Näin minä ajattelisin. Ja vaikka vain yksi näistä olisi Karoliinalle varsinaisesti mitään tehneet, niin muut eivät ehkä uskalla tai halua ilmottautua vaikka tietävät tällöin olevan itsekin etsinnän kohteina. Ellei kyseessä ole aiemminkin rikokseen syyllistyneitä tai muuten vaan "pahoja" poikia.

Mikäli bemari ei liittyisi tapaukseen lainkaan, niin siinä tapauksessa olisivat varmasti jotain vinkkiä antaneet nämä pojat.

Mutta ei olisi eka kerta kun jotain tehdään "joukolla" ja se myös pidetään salassa. Tuskin mitään mammanpoikia kuitenkaan olivat, jotka äidin hameenhelmoihin juoksevat itkemään. Jos siis jotain yhdessä ovat tytölle tehneet.
Murhettunut murmeli
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 2:17 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Murhettunut murmeli »

Olen taas silmät ristissä käynyt läpi monta sivua uusimpia viestejä ja alkaa todella ahdistaa kaameat kirjoitusvirheet :roll: Eikö nykykoulussa enää opeteta oikeinkirjoitusta olleenkaan???

Hurjin väärinkirjoitusesimerkki: silmin näkiä = silminnäkijä (Tukulti-Ninurta I)

Jees jees - myönnetään - olen kukkahattutäti (ja wanna be äidinkielenopettajakin :shock: )
Saturnus
Remington Steele
Viestit: 203
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 12:47 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Saturnus »

LexKing kirjoitti:
Tangora kirjoitti:Tunnaripyyntöni hyväksyttiin 3 viikon odottelun jälkeen. Kiitos Raid :)
Itse olen pohtinut Karoliinan seurakuntayhteyksiä. Asuimme Raholassa Nokiantiellä n. 4 kk sitten.
Kohdinvaihdon yhteydessä etsimme isompaa asuntoa. Isännöitsijämme tarjosi Likolammenkadulta
isoa asuntoa vuokralle. Kysyisessä Likolammen taloyhtiössä oli useitakin vapaita asuntoja vuokralle.
Talot oli niitä muistaakseni oranssinpunaisia kaksikerroksisia. Ihmettelin vuokran edullisuutta ja,
että minkä vuoksi taloyhtiössä oli niinkin paljon vaihtuvuutta. Kysyin isännöitsijältä, että kenen asuntoja
hän vuokrailee, eli kuka näiden omistaja on. Sain vastaukseksi "Seurakunnan". Asuuko näissä Likolammentaloisssa mahdollisesti joku KK:n seurakuntatutuista?
Onkohan mitään mahdollisuutta, että KKlla tai jollain kaverilla voisi olla avaimia näihin seurakunnan tyhjiin asuntoihin? Onko tuossa Likolammenkadulla kuinka paljon asuntoja? Käsittääkseni skootteri oli ihan viimeisen talon pihakivetyksellä.
Yllättävä tieto. Bilepaikan poika sanoi ettei Karoliina osannut kotiaan. Jos Karoliina tiesikin missä oli ja tunsi Likolammenkadun entuudestaan. Uusia kysymyksiä nousee esiin.
"Ei kuolema ole paikka..."♫
-leego-
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ke Elo 24, 2011 12:49 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja -leego- »

jnieminen kirjoitti:FB:ssä taitaa olla lisää kuvia samaan ajankohtaan sopivasta tuning tapahtumasta.

Oiskos näissä kuvissa tuntomerkkeihin sopivaa kulkuneuvoa?

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 607&type=1
Mitenkäs tuohon alla olevaan kuvaan facebook-'katalogista' Sherlockit suhtautuvat?
Pari kuvaa aiemmin ilmenee, että bemarin pyrstökään ei kovin pitkä ole. Ja ei ole neliovinen.

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater
Carat
Armas Tammelin
Viestit: 79
Liittynyt: Ti Elo 23, 2011 2:21 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Carat »

-leego- kirjoitti:
jnieminen kirjoitti:FB:ssä taitaa olla lisää kuvia samaan ajankohtaan sopivasta tuning tapahtumasta.

Oiskos näissä kuvissa tuntomerkkeihin sopivaa kulkuneuvoa?

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 607&type=1
Mitenkäs tuohon alla olevaan kuvaan facebook-'katalogista' Sherlockit suhtautuvat?
Pari kuvaa aiemmin ilmenee, että bemarin pyrstökään ei kovin pitkä ole. Ja ei ole neliovinen.

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater
Korjaa jos olen väärässä, mutta mielestäni noissa kuvissa ei kyllä näy ton bemarin "pyrstö"? Toi on varmaan joku 325 tms.
Viimeksi muokannut Carat, Ke Elo 24, 2011 2:05 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Poiroska
Jack Taylor
Viestit: 15
Liittynyt: Ti Elo 23, 2011 11:56 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Poiroska »

Skootterista ja sen mahdollisista reiteistä. Itse ajelisin skopan löytöpaikalleen mm seuraavia reittejä, joista ensiksi mainittu todennäköisin, jos huomaamatta, nopeaan ja suht helposti olisi tarve saada skopa jemmaan Nokiantieltä väliltä Salmenranta / Ratakistonkatu:

1) Nokiantie-> Tykkitienkatu ja päästä kävelytien kautta Likolammentielle
2) Suoraan Likolammentietä
3) Mustanvuoren "takaa" kulkevia reittejä joita useampi
4) Vanha Kirkkotie-> Korvenkatu ja sen päästä kävelytien kautta

Reittivaihtoehto 1 houkuttaa ehkä alitajuntaisesti, sillä alkupäässä Tykkitienkatua on valtava raksa ja laajat hiekka-alueet. Alueelta on eilen Vapepan toimesta löydetty kondoomipaketti. KK kadoksissa ryhmän ylläpito poisti viestiketjun sekä kuvan löytöpaikasta välittömästi. Lisäksi kuun alussa, joku väitti paikalta löytyvän 30*100 cm tuoreen kaivannon, alueen reunasta.

Tälläisin miettein eka kirjoitus tälle saitille. Jotakin uutta tarinantynkää ajattelin kehitellä, vaikka totta toki kaikki tyynni. Vuosia olenkin jo jaksanut roikkua minfon lukijoissa.
Antarktis
Remington Steele
Viestit: 230
Liittynyt: Su Marras 18, 2007 7:01 am
Paikkakunta: Nordbotten

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Antarktis »

^Vai tarkottiko tuon linkin lisääjä autoa bemukan vieressä? Siitä löytyy parempia kuvia kun selaa edellisiä.

Ja noita bemareita lienee Pirkanmaalla edelleen useampi, jos nyt yks sattuu olemaan jossain tapahtumassa paikanpäällä niin ei se meinaa mitään... Se, että siitä yhdestä löytyy kuva tuolta tietyltä päivältä ei poista sitä tosiasiaa että niitä on sillä hetkellä liikenteessä Tampereella kymmeniä tai satoja... Olipa huonosti selitetty. Halusin varmaan sanoa että aika hakuammunnaksi menee kyllä. Jos nyt koittaisitte taas olla "osottelematta sormella" nettimaailmasta ketään tai kenenkään autoa, koska aina on joku imbesilli joka luulee että sillä ihmisellä on oikeasti joku osuus asiaan. Ei kiva.

Onkohan muuten kellään tietoa mimmosena Karoliina piti soittoäänen puhelimessaan? Oliko kovalla, hiljasella, värinällä? Siitäkin vois päätellä sijaintia. Jos se huutaa täysiä jossain talon vieruspusikossa niin kai se olis sieltä bongattu. Tätä lienee kyllä vatvottu jo kaiken muun ohella.
-leego-
Alokas
Viestit: 3
Liittynyt: Ke Elo 24, 2011 12:49 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja -leego- »

Carat kirjoitti: Korjaa jos olen väärässä, mutta mielestäni noissa kuvissa ei kyllä näy ton bemarin "pyrstö"? Toi on varmaan joku 325 tms.
ei suoraan näykkään kunnolla, ellei näyttö toista ihan tummia sävyjä kunnolla, mutta kun kuvankäsittelyssä vaalentaa kuvia niin tulee takaboksit näkyviin. pikkasen pidempi on kuin tuossa viereisessä volkkarissa, mutta selvästi lyhyempi kuin celicassa, vai mikä tuo japsi on?

Sillä ei varmaan merkitystä ole, onko alle vai yli kahden litran koneella.

Mutta mielestäni aika prikulleen tuon näköinen:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... act_II.JPG
ja tuon:
http://www.allcarpictures.com/ac-schnit ... re-003.htm
Nulli
Poliisikoira Rex
Viestit: 280
Liittynyt: Ti Huhti 28, 2009 10:41 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Nulli »

Antarktis kirjoitti:....niitä on sillä hetkellä liikenteessä Tampereella kymmeniä tai satoja...
Tummia E36 Compacteja joissa on spoileri tuskin on Tampereen alueella montaa. Auto on aika harvinainen ja spoileri sellaisessa vielä harvinaisempi, kaikki on jälkiasennettuja. Esimerkiksi yhdessäkään nettiauton vastaavassa (30 autoa) ei ole spoileria, jossain taisi olla pieni ilmanohjain takaluukun reunassa, mutta takalasin reunasta lähtevä isompi on harvinainen.

http://www.pitlane.bg/mattig-bmw-3-seri ... -p4592.jpg
http://www.fullcartuning.nl/images/foto ... t-9401.jpg

Toki niitä E36:sia löytyy vaikka miten paljon muita korimalleja, mutta sellaista ei haettu. Jotain tuon mallin Compactin harvinaiuudesta kertoo, että kaikkia vuosimallien -93-00 3-sarjan bemareita on nettiautossa myynnissä melkein 769. Compacteja siis se 30.
Viimeksi muokannut Nulli, Ke Elo 24, 2011 2:40 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Antarktis
Remington Steele
Viestit: 230
Liittynyt: Su Marras 18, 2007 7:01 am
Paikkakunta: Nordbotten

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Antarktis »

Nulli kirjoitti:
Antarktis kirjoitti:....niitä on sillä hetkellä liikenteessä Tampereella kymmeniä tai satoja...
Tummia E36 Compacteja joissa on spoileri tuskin on Tampereen alueella montaa. Auto on aika harvinainen ja spoileri sellaisessa vielä harvinaisempi, kaikki on jälkiasennettuja. Esimerkiksi yhdessäkään nettiauton vastaavassa ei ole spoileria, jossain taisi olla pieni ilmanohjain takaluukun reunassa, mutta takalasin reunasta lähtevä isompi on harvinainen.

http://www.pitlane.bg/mattig-bmw-3-seri ... -p4592.jpg
http://www.fullcartuning.nl/images/foto ... t-9401.jpg

Toki niitä E36:sia löytyy vaikka miten paljon muita korimalleja, mutta sellaista ei haettu.
Mutta oliko se auton tarkka malli vuosimalleineen tiedossa ja näkyykö tossa spoileri? Mä näen tässä vaan turhaa sormella osoittelua.

Mä en tajua autoista mitään mutta tuntuu taas vähä turhalta keulimiselta kaikki linkittelyt profiileihin :roll: Poliisillehan ne kuuluu jos ihan vakavasti jotain epäilee, eikä tänne kaikkien reposteltaviksi.
kanelia
Armas Tammelin
Viestit: 76
Liittynyt: Ke Maalis 30, 2011 12:43 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja kanelia »

Minusta tuolle bemarihavainnolle laitetaan hieman liikaa painoarvoa. Tuntuu, että koko vihje on saanut moisen huomion osittain siksi, että media on takertunut siihen saadakseen tähän mysteeriin lisää vettä myllyyn moisella "dramaattisella käännekohdalla", jolla iltis ainakin juttua mainosti :roll: . Itse minua mietityttää se, että kello lähenteli kolmea aamuyöllä. KK oli jo lähdössä kotiin tuttaviltaan, bileet olivat ohi ja tuohon aikaan alkaa jo väsyttää varsinkin oltuaan jo tunteja kännissä. Miksi hän kuitenkin olisi skoottereineen oikein pysähtynyt bussipysäkille jutskaamaan joillekin oletettavasti tuntemattomille miehille? Silminnäkijähän ilmoittautui vasta viikkoja katoamisen jälkeen ja jos hän on ollut juuri ulkomailla, eikä ole mediamyllytystä päässyt huomaamaan, tuskin hän on tuota havaintoaan kummemmin muistellut. Muistikuvat alkavat yksinkertaistua jokaisen ihmisen päässä ja tuollaiset "turhat" jo hyvinkin pian, niin se vain on. Silminnäkijä muistaa näkeneensä skootteritytön, miehet ja bemarin, ja sen ettei tytöllä ollut kypärää päässä. Ilmeisesti hän ei kuitenkaan sen yksityiskohtaisemmin henkilöitä muista. Tytöllä on saattanut olla vaikka eriväriset hiukset tai hän on saattanut olla vanhempi kuin KK, mutta tuollaiset vain unohtuvat. Eihän se taksikuskikaan, jonka silminnäkijä kertoi ajaneen vastaan ole ilmoittanut havainnosta. Minusta tämä ei kieli siitä, että taksikuskilla olisi jotain tekemistä katoamisen kanssa, vaan siitä, että tuollainen nuorisoporukka on varsin tavanomainen näky noilla kulmilla. Tyttö on saattanut olla kuka tahansa.
noshitsherlock71
Susikoski
Viestit: 37
Liittynyt: To Elo 04, 2011 9:58 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja noshitsherlock71 »

Olisi tärkeä tietää, tarkoittiko silminnäkijä isoa vai pientä spoileria. Tuo iso spoileri on äärettömän harvinainen, alle puolessa näyttäisi olevan pienempi.
Antarktis
Remington Steele
Viestit: 230
Liittynyt: Su Marras 18, 2007 7:01 am
Paikkakunta: Nordbotten

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Antarktis »

Ehkä silminnäkijä oli nainen (tai homo), ja siksi muistaa nuo miehet tyttöä paremmin. Jos mä näen jonkun hyvännäkösen miehen jossain niin kyllä se mieleen jää. Auton on saattanut "tunnistaa" niin että on kyselemällä poissuljettu vaihtoehtoja ja näyttämällä kuvia, ja jäljelle on jääny tietyntyyppinen bemari.
Nulli
Poliisikoira Rex
Viestit: 280
Liittynyt: Ti Huhti 28, 2009 10:41 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Nulli »

Antarktis kirjoitti: Mutta oliko se auton tarkka malli vuosimalleineen tiedossa ja näkyykö tossa spoileri? Mä näen tässä vaan turhaa sormella osoittelua.

Mä en tajua autoista mitään mutta tuntuu taas vähä turhalta keulimiselta kaikki linkittelyt profiileihin :roll: Poliisillehan ne kuuluu jos ihan vakavasti jotain epäilee, eikä tänne kaikkien reposteltaviksi.
Siis mitä? Olihan se malli ja vuosimalli ainakin poliisin tiedotteessa ja linkittämissäni kuvissa näkyy se millainen se spoileri sen poliisin tiedotteen mukaan oli. En minä ymmärrä mitä sormella osoittelua ja keulimista siinä, jos kerron, että kyseisenlainen auto, kyseisellä lisävarustella on harvinainen. Enkä ole kenenkään profiileistä mitään linkitellyt.
noshitsherlock71 kirjoitti:Olisi tärkeä tietää, tarkoittiko silminnäkijä isoa vai pientä spoileria. Tuo iso spoileri on äärettömän harvinainen, alle puolessa näyttäisi olevan pienempi.
Minkähän auton kuvia olet katsellut, kun noissa compacteissa ei ole yleensä minkäänlaista spoileria. No onhan sekin toki alle puolet, jos yhdessä kolmestakymmenestä on.

Kuvaus oli näin: "takaluukun päällä lasin alareunan kohdalla spoileri eli ilmanohjain". Ymmärtäisin, että tämä ei voi tarkoittaa semmoista muutaman sentin leveää siinä kontin reunassa kiinni olevaa ilmanohjainta, vaan tuommoista isompaa spoileria.

Niin ja on tuo koko silminnäkijähavainto minunkin mielestäni aika outo kaikinpuolin...
Viimeksi muokannut Nulli, Ke Elo 24, 2011 2:53 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Lukittu