Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
japittaja
Hetty Wainthropp
Viestit: 496
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 12:10 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja japittaja »

nippelitieto kirjoitti:Tää Karoliinan tapauksen saama mediajulkisuus taisi vaan sotkea poliisin töitä aika tavalla, vihjeitä tuli poliisille runsaasti ja nekin sitten oli vääriä. Yksi kun näkee (ajankohta voi olla pahastikin pielessä sekä paikka ) toiset uskovat nähneensä saman jne. ja lumipallo senkun kasvaa...
Tota bemuvihjettä tän casen aikana oon pohtinut. Oliko poliisi mukana tässä ? Vihje tuli aivan yllättäen ja myöhään tapahtuman jälkeen, oli käsittämättömän tarkka ja yksityiskohtainen ja kuivui kokoon loppuviimeksi todella nopeasti. Haluttiinko tällä tutkimusrauha yhdelle tärkeälle tutkimuslinjalle vai mikä tässä oli oikein takana ?
Gladys
David Starsky
Viestit: 4548
Liittynyt: To Loka 01, 2009 6:53 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Gladys »

Onneksi Karoliina löytyi eikä jäänyt ikuisesti kadoksiin.
Voimia läheisille.

Jos ja kun kuolinsyyksi todetaan hukkuminen, lienee väkivaltainen kuolema/rikos suljettu vaihtoehdoista pois. Jos kuolinsyyksi ei todeta hukkumista, on tilanne jokseenkin mielenkiintoinen.

Pisti kovasti ihmettelemään poliisin lausunto siitä ettei ruumiissa todettu väkivallan merkkejä. On täytynyt olla hyvin säilyneessä tilassa. (Muistatteko Thaimaan tsunamiuhreja, jotka mustuivat ja turposivat tunnistuskelvottomiksi parissa vuorokaudessa? Okei, tilanne oli eri ja vesi todella lämpöistä. Mutta silti pistää miettimään, että voiko yli 5 viikkoa vedessä olleesta ruumiista päätellä mahdollisia väkivallan merkkejä vaiko eikö. )

R.I.P.
All is pretty.
- Andy Warhol
romus
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Ke Elo 03, 2011 2:33 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja romus »

Suomessa kyllä riittää hulluja. Olin viettämässä Uutta Vuotta Helsingin keskustassa. Ajauduin etäämmälle kavereistani pari samppanjaa nautittuani. Kulku oli hieman horjuvaa, mutta hillittyä, enkä ollut missään tapauksessa häiriöksi, vaan pikemminkin hiljaisimpia torilla pyörijöitä. Äkkiä huomasin, että minua koitettiin tönäistä kumoon voimalla takaapäin. Sain säilytettyä tasapainon, mutta en kerinnyt nähdä tekijöitä, kun he pakenivat väkijoukkoon. Hieman hätäännyin ja kiristin tahtia. Tällöin hullut iskivät uudestaan. Olin juuri katukiveyksen reunalla ja iskin leukani ja hampaani katukiveykseen. Etuhammas murtui ja kolautin pääni kiveykseen. Kerkesin nähdä, kun pari sälliä pakeni paikalta. Kyseessä ei ollut mikään toverillinen töniminen vaan aito halu kaataa ja vahingoittaa, myös hartiaan jäi mustelma.

Kertomus ei tähän tapaukseen liity mitenkään, mutta antaa esimerkin siitä, miten Suomessa on paljon häikäilemätöntä porukkaa, jotka eivät hetkeäkään epäröi ryöstää tai pahoinpidellä olosuhteiden uhria. Esim. ryöstön uhri on lapsellisen helppo hukuttaa, kun siitä ei jää ulkoisen väkivallan merkkejä. Ja esimerkkini antaa kuvan siitä, miten helppo humalainen on sysätä kumoon takaapäin. Jos ensimmäinen yritys ei onnistu, on touhu jo vaikeampaa, mutta humalaisen motoriikka ei silti riitä estämään esim. kahta päättäväistä latvalahoa. Ihmisiä on tapettu naurettavien asioiden takia, onko esim. kännykkä houkutellut?
reppuli
Remington Steele
Viestit: 210
Liittynyt: Ke Elo 31, 2011 12:57 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja reppuli »

Mantua kirjoitti:
BonaFide kirjoitti:Olipa epätodellinen tunne, kun makasin sängyssä vielä puoliunessa puoli seitsemän aikaa ja olohuoneen telkkarista kuului uutissedän tiedote kadonneen Karoliina Kestin ruumiin löytymisestä. Kuten moni todennut niin hyvä että löytyi ja osanottoni omaisille, voimia Karoliinan lähipiirille.

Itse uskon vahvasti henkirikokseen edelleen, omassa mielessä pyörii pakkomielteisesti tuon lehdenjakajan mahdollinen osuus. Noh, toivotaan että pian tulee lisäinfoa poliisin taholta. Jos pojat puhuivat totta eikä Karoliina ollut kaatokännissä ja täysin ajokelvoton, tuntuu uskomattomalta että olisi vahingossa hukkunut. Ei kasvojakaan tarvitse sentään keskelle lampea mennä pesemään. Jos ruumis on upotettu ja nyt syystä tai toisesta noussut pintaan? Mahdollista tietysti, että ruumis on siirretty lampeen poliisin etsintöjen jälkeenkin, epätodennäköisetä tietysti.

Missä on Karoliinan puhelin? Jossain spekuloitiin Karoliinan soittaneen apua jossain vaiheessa yötä, mutta tämä oli ilmeisesti tuulesta temmattua. Mieleeni tuli skenaario, jossa Karoliina on syystä tai toisesta joutunut veden varaan ja soittanut apua viimeisillä voimillaan, lopulta heittänyt kännykän kädestään rannalle ja hukkunut. Tietysti epäselväksi jäisi miksi Karoliina ei uinut rannalle, koska kännipäissäänkin luulisi selviävän rannalle, yleensä kun vahingossa pudotessa ei joudu ihan keskelle ulappaa.
Mulla tulee kännykästä mieleen tilanne, jossa ollaan esim. kyykyssä tai kyyryssä ja putoaa taskusta. Ainakin omassa nahkatakissani (ns. teinimalli) ei ole vetskaritaskua, ja jos kännykkä ollut siinä, ei kovin paljoa tarvitse kyykkiä, kun taskusta tippuu. Karoliina on voinut etsiä puhelintaan, mennä liian lähelle reunaa ja pudota veteen- siitä trampoliinia muistuttava ääni.
Kännykkä tipahtanut rantapusikkoon käsiä pestessä (mennyt kaatumisessa vereslihalle) ja kurkottanut ottamaan -> tipahtanut veteen? Kännykkä edelleen rantapusikossa.

Tuo trampoliinin ääni ei kyllä voi mitenkään mun mielestäni tulla veteen tipahtamisesta. Ehkä ennemminkin laiturilla kävelystä?
Pieni tytön tylleröinen tietä pitkin kulki. Saapui sinne Nukku-Matti, silmät pienet sulki. Kasvoi kuusi kukkalatva, käki siinä kukkui. Mutta tytön tylleröinen nurmikolla nukkui.
Avatar
Marsalkka
Horatio Caine
Viestit: 6317
Liittynyt: To Elo 30, 2007 3:27 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Marsalkka »

MollyMalone kirjoitti: Hyvät hörhelöt, tämä foorumi on tehty niille jotka haluavat keskustella ja spekuloida. Kannattaa vaihtaa foorumia jos haluaa pysyä hyshys-linjalla.
Spekuloida toki voi, mutta on se nyt kuitenkin aika mautonta esimerkiksi ilmoittaa faktana, että ilman rikosta ei humalassa voi päätyä vesistöön ja hukkua tai, että rikoksen mahdollisuus on todennäköisempää kuin tapaturma...
Cicero:en ol epahemminkehuskellut saavutuksillani ja vaadittiin linkkiä minulla ei sitä ollut, suoraan en voi sanoa missä työskentelen joten piti kiertotietä kirjoittaa...marsalkka on alusta asti ollut tökerö jossain vaiheessa menee pinna kenellä tahansa.
janita
Jane Marple
Viestit: 1071
Liittynyt: Ke Touko 13, 2009 5:58 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja janita »

MollyMalone kirjoitti:Niin siis oliko KAROLIINA SITTENKIN todella humalassa vaikka nämä pulmuspojat ovat vakuuttaneet että ei ollutkaan vaan pystyi skootterilla itse ajamaan :roll:
Onhan tuossa sellainen mahdollisuus että pojat eivät vain yksinkertaisesti kokeneet Karoliinan voivan olla kovin humalassa kun ei tämä "paljon" (määrällisesti) juonut ja jos se ei hänen käytöksestään mitenkään paistanut (varsinkin jos olivat itse jotain ottaneet, toisen humalaa on vaikeampi arvioida). 30-volttinen likööri on kuitenkin aivan eri tavaraa, kuin vaikkapa siideri ja yksi alkoholiannos tuota litkua on vain noin 6cl.

Mitä tutumpi ja läheisempi ihminen, sen helpompaa humalatilaa on myös arvioida, kun tietää miten alkoholi tähän ihmiseen vaikuttaa. Olemme todenneet mm. sisareni kanssa, että vaikka me huomaamme onko isämme humalassa, esimerkiksi miehemme eivät arvaa tämän nauttineen mitään vaikka tuo olisi aivan umpituiterissa.

On myös yksilöllistä minkälaisista asioista kukakin suoriutuu humalassa ja miten hyvin. Myös virhearviot omasta suoriutumisesta ovat mahdollisia ja torttumattomalle alkoholinkäyttäjälle jopa todennäköisiä.
pappimake
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 11
Liittynyt: To Syys 09, 2010 11:10 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja pappimake »

Ihmetyttää tämä veden varaan vahingossa joutuminen. Tämä edellyttäisi, että lammessa on syvää heti rannassa ja/tai että putoaminen on tapahtunut laiturilta tai joltain töyräältä. Silti ihmetyttää, miten pudottuaan KK ei olisi päässyt ylös; laiturista saa kuitenkin heti otteen. Eri asia olisi, jos olisi tippunut kalliolta josta ei saisi otetta pudottuaan, mutta lieneekö siellä lammella mitään kalliota.

Itsemurhaa tuskin kukaan alkaisi tekemään hukuttautumalla, ja vaikka yrittäisi niin ilman apukeinoja en usko ihmisen pystyvän siihen; tukehtuminen on liian paha tunne, että sitä vastaan voisi taistella.

Ihmetyttää miten ruumista ei olisi muka havaittu niin pienestä lammesta, jos sitä on naarattu ja koiratkin haistaneet. Ja ennen kaikkea, miten yhtäkkiä 6 viikkoa myöhemmin ruumista osattaisiin etsiä, ellei joku olisi antanut vihiä sen olinpaikasta. Toisaalta teoria siitä, että KK olisi myöhemmin dumpattu lampeen, kuulostaa aika oudolta; olisi melkoinen riski tulla tuonne ruumiin kanssa ja heittää se veteen ja toisekseen vanhan ruumiin käsittely vaatisi melkoisia hermoja tekijältä - tuskin ainakaan mitkään nuoret pojat tällaiseen pystyisivät.
Nulli
Poliisikoira Rex
Viestit: 280
Liittynyt: Ti Huhti 28, 2009 10:41 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Nulli »

MollyMalone kirjoitti:Nyt ei todellakaan ole aika ajatella että juttu on loppuunkäsitelty. Kuolemansyyntutkijallakin menee jonkun aikaa . Hyvät hörhelöt, tämä foorumi on tehty niille jotka haluavat keskustella ja spekuloida. Kannattaa vaihtaa foorumia jos haluaa pysyä hyshys-linjalla.
Normaalisti ihmiset keskustelevat ja varsinkin spekuloivat faktojen pohjalta. Täällä suurin osa tarinoista on mielikuvituksen tuotetta, joissa osa harvoista faktoistakin unohdetaan. Useimmat vielä sellaisia, joita ei ole edes huonojen elokuvien juonissa. En oikeastaan ymmärrä mikä näiden tarkoitus sitten lopulta on. Ehkä jonkinlainen terapia kirjoittajalle itselleen.

Niin toki kun ruuminavaus kestää jonkun aikaa, niin vielä voi keksiä lisää tarinoita. Faktat sitten pahasti häiritsevät kun tulos tulee. Mutta hei voihan niistä osan unohtaa, tai keksiä niille mielikuvituksellisia selityksiä.

Minua ainakin häiritsee se näissä tarinoissa, että niiden osapuolet suurimmaksi osaksi ovat olemassa olevia henkilöitä. Teorioiden (tai siis todellisuudessa täysin mielikuvituksen tuotteiden) esittäminen todellisen henkilön tekemisistä ei ainakaan ole kovin hyvien tapojen mukaista, saattaa täyttää jopa törkeän kunnianloukkauksen tuntomerkit.
Random Nick
Remington Steele
Viestit: 222
Liittynyt: Ti Elo 30, 2011 8:51 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Random Nick »

banda kirjoitti:
ellmarj83 kirjoitti:Te, jotka teette testejä puhelimen toimivuudesta vedessä: pysyykö puhelin siis päällä vedessä? vai toimiiko se vasta vedestä poisoton ja kuivaamisen jälkeen? Mun puhelin aikoja sitten oli jotenkin roisketiivis ja yksi kavereista kaatoi siihen vettä. Otin kaikki irrotettavan irti ja kuivasin. ei toiminut heti. Pidin muutaman päivän osia irti toisistaan -> kuivattelin puhelinta.
Sen jälkeen alkoi kyllä toimimaan.
:
Hojo...Mulla on siis tuo puhelin ollu nyt reilun vuorokauden tossa ämpärissä...Vesi on about +15 asteista. Puhelimessa on r-kioskin liittymä ja ihan hyvin tuntuu toimivan,eli ilosesti näytön valo vilkkuu ja puhelin veden alla pirisee...

pyynnöstä kävin ulkoa keräämässä kaikenlaista "paskaa" nyt tuonne sekaan. Samoin lisäsin kilon karkeaa merisuolaa ja sekoitin hyvin.

Katotaan kuinka kauan vielä kukkuu... :D
Hyvät ystävät… jos vesi pääsee sisälle puhelimeen, niin aika varmasti lakkaa toimimasta, ellei sangossa ole tislattua vettä. Nyt on ilmeisesti niin, että bandan luuri on pitänyt veden hyvin pois akunnavoista, eikä sitä muuta veden paskaisuus suuntaan taikka toiseen, ellei veteen sitten lisätä saippuaa, mikä alentaa pintajännitystä ja SAATTAA jossain marginaalisessa tapauksessa aiheuttaa sen, että vesi pääsee paremmin sisään.

Useimmissa tapauksissa puhelin varmaankin delaa veteen jouduttuaan, harvemmin ne takakannet kamalan tiiviitä ovat. 3110 oli muuten aikanaan todella luja ja hyvä puhelin :)

MUTTA iltapäivällä poliisi varmaankin kertoo, oliko puhelin taskussa tai jossain vainaan lähellä.

Veden kirkkaus oli tuolla ilmeisesti hyvä, mutta aika leijuvia ovat nuo mutapohjat, joten helposti sinne katoaa vaikka mitä. Jännä vaan ettei ruumiskoira ole haistanut jos on tuolla ollut muka koko ajan, kyllä sieltä kaasuja olisi noussut. Mites se menee kellumisen kanssa – ruumis nousee parin pvän päästä pintaan, kun vatsaontelo turpoaa mätänemiskaasuista ja sitten uppoaa taas jonkun ajan kuluttua. Tosin löytyyhän niitä keväälläkin niitä pilkkijäitä kellumasta, kun vaatteet ovat sitoneet niitä kaasuja.
1. Näytä harmittomalta
2. Näytä siltä, niinkuin sinun kuuluisikin olla siellä, missä olet
3. Poistu kävellen, älä juokse
Teleksi
Vic Mackey
Viestit: 1971
Liittynyt: Ma Elo 13, 2007 3:45 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Teleksi »

Voihan noita väkivallan jälkiä olla muutkin kuin vammat. Esim.jos hän olisi ollut alasti tai hänen kaulansa ympärillä olisi ollu naru tai otsassa luodinreikä,niin ne olisivat olleet selviä merkkejä väkivallasta. Jos Karoliinalla on kaikki vaatteet normaalisti päällä - leggingsit, alushousut siellä alla ja näiden lisäksi vähintään t-paita ja kengät jalassa,ehkä sukatkin - niin on vaikea uskoa,että hänet olisi raiskattu ja murhattu. Vielä niin, että lähialueen asukkaat eivät olisi heränneet syntyneeseen meluun. Tästä voisi antaa lausunnon: "ei merkkejä raiskauksesta". Ja jos häntä ei raiskattu niin miksi sitten hänen kimppuunsa olisi käyty ja nähty vaiva, että ruumis raahataan vaikeakulkuisen lammen keskelle?
Nulli
Poliisikoira Rex
Viestit: 280
Liittynyt: Ti Huhti 28, 2009 10:41 pm

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Nulli »

pappimake kirjoitti:Ihmetyttää miten ruumista ei olisi muka havaittu niin pienestä lammesta, jos sitä on naarattu ja koiratkin haistaneet. Ja ennen kaikkea, miten yhtäkkiä 6 viikkoa myöhemmin ruumista osattaisiin etsiä, ellei joku olisi antanut vihiä sen olinpaikasta.
Ihmetyttäisi varmaan helvetisti vähemmän, jos tietäisit jotain ruumiin käyttäytymisestä vedessä ja etsimisen epävarmuudesta.

Sekin varmaan vähentäisi ihmettelyä, jos tietäisit, että hukkunut menee pohjaan ja nuosee sitten jonkun ajan päästä pintaan, josta se näkyy rannalle olijan silmiin. Aikaa tähän pintaan nuosuun menee olosuhteista riippuen päivistä kuukausiin, jotkut eivät nouse koskaan. Ja tässä lammessa oli pohjassa nyt sen verran kylmä vesi, että meni tämän verran aikaa.
JustQuessing

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja JustQuessing »

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/polii ... keli_likea


-Ruumis löytyi vilkkaasti liikennöidyn polun varrelta. Se ei ole voinut olla siinä pitkään. Se on todennäköisesti tuotu tänään autolla, arveli paikallinen asukas


Iltalehden ja -sanomien tiedotteet taas paikkansa pitävää. "Poliisi:" ja suora lainaus jostain naapurin tädin ihmettelystä ja arvailusta. Hohhoijaa..
Papukaija
Scooby-Doo
Viestit: 25
Liittynyt: Ke Elo 31, 2011 8:29 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja Papukaija »

<Spekulointipalsta.

Voisiko kuitenkin olla niini että pojat olisivat virittäneet jippo-lankaa tielle Karoliinan kaataakseen. Jos siellä asunnolla Karoliina ei halunnutkaan seksiä ja pojat päättivät pikkuisen opettaa tyttöä. Elikkä jippo-lankaa tielle, kaatuminen - raahaaminen järvelle ja hyväksikäyttö. Ja sitten eräs pojista purista kulkusta liaan kovaa ja se on sitten K:n menoa. Päätetään hävittää ruumis. Haetaan mopo-auto. Sullotaan taka-boksiin. Pidetään ruumis takaboksissa 2 viikkoa kemikaalien avustuksella. Ajetaan takaisin lammelle yön pimeinä hetkinä. Työnnetään ruumis lampeen. Pestään mopo-auto. Mennään kouluun.
ellmarj83
Nikke Knatterton
Viestit: 177
Liittynyt: Ti Elo 09, 2011 12:51 am

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja ellmarj83 »

JustQuessing kirjoitti:http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/polii ... keli_likea


-Ruumis löytyi vilkkaasti liikennöidyn polun varrelta. Se ei ole voinut olla siinä pitkään. Se on todennäköisesti tuotu tänään autolla, arveli paikallinen asukas


Iltalehden ja -sanomien tiedotteet taas paikkansa pitävää. "Poliisi:" ja suora lainaus jostain naapurin tädin ihmettelystä ja arvailusta. Hohhoijaa..
Tästä on täällä ihan oma ketju. Mielestäni Hervannan jutusta ei tarvitse tänne kirjoittaa!
miss_x
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 115
Liittynyt: La Marras 29, 2008 10:05 pm
Paikkakunta: TKU

Re: Kadonnut Karoliina Kesti, 15v. Tampere -2011

Viesti Kirjoittaja miss_x »

Jospa Karoliinalla oli kiire oksentamaan/pissalle, yritti pysäyttää skootterin, muttei humalassa hallinnut sitä, jolloin rysähti aitaa päin. Juoksi sitten lammen rantaan kykkimään, jolloin puhelin tipahti veteen (perustuu siihen, että jotkut luurit toimivat vedessäkin). Kurottaa ottamaan sitä, mutta kellahtaakin itse veteen. Huono onni sinetöi kohtalon. Eihän Karoliinan tarvinnut tietää edes lammen olemassaolosta, jos hän pyrki vain pois talojen pihoilta suojaisampaan paikkaan. Se, että kaikki muu paitsi kännykkä jäi skootterille, kertoo mielestäni siitä, että tarkoitus oli tulla pian takaisin. En usko, että hän lähti minnekään hakemaan apua, jos skootterikin kerran oli ajokuntoinen.

Tähän toki vaaditaan aika vahvaa humalatilaa, mutta hento tyttö ei kyllä paljoa alkoholia siihen tarvitsekaan. Väsymys yhdistettynä pikkuhuppeliin riittää.

En tunne aluetta, joten parempia spekulaatioita irtoaa varmasti niiltä, jotka kyseisen seudun tuntevat.

Olisiko veden loiskahdus (tytön putoaminen lampeen) tosiaan herättänyt kenenkään huomiota, vaikka joku olisikin ollut hereillä?
Lukittu