60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
jarmo.janis
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Su Heinä 29, 2012 6:25 pm
Paikkakunta: kaakkois suomi

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja jarmo.janis »

Tähän juttuun liittyviä havaintoja tuskin on valvontakameroiden avulla saatavissa kuten oli esim Brejvikin tekemässä jutussa, jossa teon kaksiosaisus aktivoi viranomaiset jo ennen kakkos osaa. Lisäksi Brejvik poiketen tästä oli pukeutunut huomiotaherättävästi.

Ja toi ovikello juttu.
Tekijä ei siis voinut olla kukaan sisäpiiriläinen, jolla oli avaimet. Avaimilla operoinut sisäpiiriläinen oisi yllätysmomentin säilyttämiseksi toiminut toisin. Sisäpiiritekoa uskottavana versiona heikentää myös hetki, jolloin paikalla oli muita.
NeitiEtsivä
Harjunpää
Viestit: 292
Liittynyt: Su Joulu 23, 2007 9:25 pm
Paikkakunta: Eagle

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja NeitiEtsivä »

Tuli muuten mieleen tosta ovikellon soittamisesta et maalla tai muuten syrjäseuduilla on tapana yleensä pitää ovi "auki" tai avaimet ovessa... mutta olisko asianajajalla kuitenkaan näin. Ja jos ois ollut avaimet ovessa niin olisko murhaaja tullut suoraan sisään vaiko ollut niin "kaupunkilainen" ettei tiedä miten maalla toimitaan ja soittanut ovikelloa vaikka avain on ovessa.
Rauno
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 106
Liittynyt: Su Touko 27, 2012 1:10 pm

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja Rauno »

Jos tunkeutuja on ollut "normaalivartaloinen tai hoikka", niin epäilen vahvasti tämän aiheuttaneen siinä määrin ylivoimaa, kahta tervettä ihmistä kohtaan.
(käskyttämällä)
Juujaa
Olivia Benson
Viestit: 723
Liittynyt: Ke Elo 08, 2012 8:21 am

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja Juujaa »

Rauno kirjoitti:Jos tunkeutuja on ollut "normaalivartaloinen tai hoikka", niin epäilen vahvasti tämän aiheuttaneen siinä määrin ylivoimaa, kahta tervettä ihmistä kohtaan.
(käskyttämällä)

Kannattaa joskus käydä jossain kamppailulaji treeneissä näät miten normaalivartaloinen ihminen voi kyykyttää itseään 50kg painavampaa henkilöä ;)

Käskytys on helppoa kun on lyöny vaikka nenän veks
maazaai
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 11
Liittynyt: Pe Kesä 03, 2011 11:56 am

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja maazaai »

Rauno kirjoitti:Jos tunkeutuja on ollut "normaalivartaloinen tai hoikka", niin epäilen vahvasti tämän aiheuttaneen siinä määrin ylivoimaa, kahta tervettä ihmistä kohtaan.
(käskyttämällä)
Tulee mieleen AA:n tapaus.Toivottavasti poliisit otta(i)vat alun alkaen homman hanskaansa.
Jokainen menetetty päivä tutkinnassa vaikeuttaa tapauksen ratkaisemista huomattavasti. :?:
kakkosurpo
Frank Columbo
Viestit: 9023
Liittynyt: Pe Joulu 24, 2010 10:53 pm
Paikkakunta: Jupiter

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja kakkosurpo »

Ei käskyttäminen kokoa katso, ääni tulee suun kautta todennäköisesti.
Mutta käskyjen tehostaminen väkivallalla vaati jo hiukan osaamista jotta tilanne ei leviä käsistä.
Ovikellon soitosta on pojan lausunto. Varmaan sormenjälkiä tutkittu, kenen jäljet on kyseessä.
Tuskinpa tämä poliisien taholta enää on ns. herkässä vaiheessa kun ei ole enää pyydetty mitään lisä havaintoja yleisöltä tai julkaistu lisää tuntomerkkejä.
Varmaankin jo kuulusteluvaiheessa menossa. Tullaan seuraavaksi julkisuuteen kun on vangitsemisoikeudenkäynti.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Avatar
devil_doll
Axel Foley
Viestit: 2023
Liittynyt: Su Huhti 04, 2010 5:22 am
Paikkakunta: From Hell

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja devil_doll »

Jos tekijällä ei ollut ampuma-asetta, niin juttu on todella outo. En kerta kaikkiaan usko, että kaikenlaista nähnyt asianajaja olisi suostunut teipattavaksi/teippaamaan jonkun jolpin uhkaillessa keittiöveitsellä tai sitten vaikka kirveellä. Ja nykypäivän 60-vuotiaat eivät ole mitään papparaisia; 16-vuotiaat taas aikuisen kokoisia. Teipattuna ihminen sen sijaan on avuton. Kaksin olisi ehdottomasti kannattanut pistää kampoihin vaikka vain sen verran, että poika olisi päässyt pakoon. Luuliko uhri, että tekijä oli tullut vain varkaisiin? Kai hänellä täytyi olla hajua koston mahdollisuudesta, koska sellainen teko oli. :o
Sika naiseksi

There's nothing in my dreams, just some ugly memories. Kiss me like the ocean breeze.
Depam
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ma Marras 19, 2012 6:09 pm

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja Depam »

Shiri kirjoitti: 1) Oven murhaajalle on avannut poika
- Miksi poika ei huutanut isäänsä apuun? Tai kuten aiemmin jo mainittiin, minkä takia isä ja poika eivät pistäneet hanttiin murhaajalle yhdessä? Kyllä kaksi useammin yhden voittaa. Lisäksi, kyllä saa olla aika nyhverö isä jos ei poikansa apuun mene, kun ventovieras käy päälle. Eli tästä voidaan olettaa:
- Joko poika ja isä sijaitsivat eri puolella taloa, eikä isällä ollut tietoa pojan ahdingosta. Kyllä siihen pojan teippaamiseen ja vessaan telkeämiseen tovi jos toinenkin menee.
- Murhaaja oli aseistautunut? Uhkasiko pojan hengellä pitääkseen isän yhteistyökykyisenä? Jos murhaaja oli tosiaan aseistautunut, miksi surma ei sitten tapahtunut aseella, vai tapahtuiko? -> Oliko ase veitsi? Murhaankaan ei kuitenkaan oltu käytetty asetta.

2) Niukka tiedotus
Tosi vähän on tullut mitään tuntomerkkejä surmaajasta. "Puhuu suomea", viittaa tosiaan ulkomaalaisperään. Myös se, että murhaaja oli pojalle tuntematon, voi viitata siihen, että teon teki joku täysin ulkopuolinen. Toisaalta myös se, että 16-vuotiaalle isän surmattuna näkeminen ja itse uhkaava tilanne on saattanut laukaista äärimmäisen stressireaktionkin, jolloin asian käsittely ja uudelleen puiminen voi olla vaikeaa.

3) Surma
Erikoisempi surmatapa tekee tästä minusta henkilökohtaisen. Jos kyseessä olisi palkkamurha, niin eikö olisi vain helpompi laittaa nappi otsaan? Taustaa voidaan vain arvella, mutta päättelyketju surmaajan tuntemattomuudesta pojalle viittaa siihen, ettei surmaaja ollut perheystävä yms. muu tuttu. Eli veikkaan minäkin surma n liittyvän jotenkin työhön.
Olen hiemna miettinyt asiaa ja tehnyt seuraavia johtopäätöksiä.

1) Poika avaa oven.
-Murhaaja pimpottaa/koputtaa oveen, poika tulee avaamaan samalla murhaaja vetää aseen esiin ja osoittaa sillä pojan naamaan ja käskee poikaa olemaan ihan hiljaa.
-Isä keittiössä,työhuoneessa tai jossain muualla joten ei pakosti kuullut että joku on ovella.
-Murhaaja osoittaa aseella poikaa ja teippaa tämän kädet selän taakse ja vie hänet lähimmäiseen huoneeseen.

2) Surma.
-Murhaajan vietyä poika huoneeseen hän ottaa puukon tai jonkin muun terävän esineen ja lähestyy isää.
-Uhri selinpäin murhaajaan ja murhaaja lähestyy hitaasti tulevaa uhria.
-Murhaaja yllättää miehen ja viiltää kurkun auki? Nopeasti ja varmasti.

3)Motiivi?
-Uhrin ammatti? Epäilisin että joku halusi miehen kärsivän ja osti jonkun tappamaan miehen.

4) Tiedotus
- Kaikista oudointa tässä on se että jos silminnäkijä on pystynyt kuvailemaan murhaaja noinkin hyvin niin miksi poliisit sitten pari päivää sitten kävivät jokaisen marinkylän talon läpi ja pyysivät apua jos joku olisi nähnyt murhaajan.

Itseäni kiinnostaa tuo tekotapa. Koska siitä on hyvin vähän puhuttu mediassa.
Kyllikki S
Adrian Monk
Viestit: 2650
Liittynyt: Pe Heinä 13, 2007 1:30 am

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja Kyllikki S »

Naattori kirjoitti: Niin, siitä koirasta kun täällä on kyselty. En tiedä onko sitä olemassa, mutta se siinä Iltapulun yhdessä kuvassa oleva näyttäis tiibetinmastiffilta.
Laitatko linkin kuvaan.
Vai tarkoitatko kuvaa missä seinässä näkyy se kaupasta ostettu kyltti joita saa muutamia eri roduilla varustettuina?
Monella naapurilla on samanlainen, mutta talosta joko löytyy koira tai ei, mutta useimmiten kyltin piskin rodulla ei ole mitään tekemistä talossa oikeasti vaikuttavasta hauvasta. Kaupan kylteissä on kuvat isoista koirista, mutta varsinainen asukki saattaa olla kissaa pienempi sylipuudeli , kun ei sattunut kaupasta löytymään kylttiä missä ilmoitetaan sylipuudelin vartioivan tätä taloa.:) Itselläni ei koiraa ole perheenjäsenen allergian vuoksi, mutta olen kyllä muiden tavoin harkinnut kyseisenlaisen kyltin ruuvaamista portin pieleen. Niillä on kuulema oikeasti tehoa.

zalando kirjoitti:60v asianajajan ammattissa vuosia toiminut henkilö on takuulla hoitanut useita juttuja joissa tunteet siinämäärin pinnassa, että sieltä löytyy takuulla syyllinen - siis noista hänen hoitamistaan jutuista.
Varmasti on muutama ja yksi ihan tiedossakin oleva katkeroitunut asiakas, tai ainakin välikäsien kautta kärsinyt katkeroitunut. Mutta joskus vähän ihmetyttää, ettei Suomessa kukaan ole koskaan kohdistanut tälläisiä tekoja vaikkapa johonkin enemmän vaikutusvaltaiseen henkilöön, poliitikkoon tai suuryritysten omistajiin jotka potkivat taviksia pellolle minkä kerkeävät.
Miksi nämä sekopäät aina kohdistavat tekonsa johonkin melko tuntemattomaan ja mitättömään tekijään jolla loppujenlopuksi on aika vähän valtaa käytettävissään.
Tai ehkä juuri siksi; näitä ihmisiä pääsee sekä henkisesti että fyysisesti lähemmäs kuin niitä joilla todellisuudessa se valta on. Ehkä raivo ei ikinä pääse kasvamaan kasvottomiin päättäjiin niin suureksi kuin esim. tässä tapauksessa on saattanut käydä - jos siis on kyse asianajajan työasioihin liittyvästä katkeruudesta ja kostosta.
Jäätynyt enkeli kirjoitti:" Elämälle vieraat piirteet". Tulee väkisinkin mieleen joku satanismin tyylinen teloitustapa, missä veret valutetaan uhri"lampaasta".
Mutta ei sovi "suomalaiselle mentaliteetille täysin vieraalta" tuokaan jos muistellaan vaikkapa tätä tapausta:
http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=2&t=179
Totuus
Naattori
Sofia Karppi
Viestit: 430
Liittynyt: Su Syys 05, 2010 8:05 pm

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja Naattori »

Kyllikki S kirjoitti:Laitatko linkin kuvaan.
Vai tarkoitatko kuvaa missä seinässä näkyy se kaupasta ostettu kyltti joita saa muutamia eri roduilla varustettuina?
Monella naapurilla on samanlainen, mutta talosta joko löytyy koira tai ei, mutta useimmiten kyltin piskin rodulla ei ole mitään tekemistä talossa oikeasti vaikuttavasta hauvasta. Kaupan kylteissä on kuvat isoista koirista, mutta varsinainen asukki saattaa olla kissaa pienempi sylipuudeli , kun ei sattunut kaupasta löytymään kylttiä missä ilmoitetaan sylipuudelin vartioivan tätä taloa.:) Itselläni ei koiraa ole perheenjäsenen allergian vuoksi, mutta olen kyllä muiden tavoin harkinnut kyseisenlaisen kyltin ruuvaamista portin pieleen. Niillä on kuulema oikeasti tehoa.
Linkki löytyy jostain päin tätä keskustelua, mutta tarkoitan nimenomaan sitä kuvaa jossa näkyi joku "Minä vartioin täällä" -tyyppinen kyltti. Kyltit tosin myydään yleensä pelkällä tekstillä johon ostetaan rodun kuva, ja tuo rotu nyt ei ehkä ole se yleisin kuiteskaan. Ja jokuhan täällä totesikin, että mastiffi on joskus ollut. Ihmiset, jotka ei koirarotuja tunne, sanoo helposti mastiffiksi kaikkia mastiffeja.
Mutta tosiaan, tiedän omassa naapurustossakin yhden perheen jolla on dobberi-kyltti portinpielessä eikä mitään koiraa kotona, että kyllä niitäkin löytyy.
Conan kirjoitti:Naisvihaa pitäisi alkaa ymmärtämään. Kyllähän naiset on ihan vitun ärsyttäviä, on täysin ok vihata niitä.
Avatar
tuuli
Sofia Karppi
Viestit: 449
Liittynyt: Pe Tammi 28, 2011 12:54 am
Paikkakunta: Pori

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja tuuli »

Melkoisen huolestuttavaa, jos poliisilla ei ole ketään tiettyä henkilöä jo haussa ja tuntomerkit jäävät tuohon "nuori ja hoikka"-tasoon. Kunnei vaan olis taas kerran asialla ollut se tuntematon tappaja, joka pistää ihmisiä kylmäksi siellä sun täällä jäämättä koskaan kiinni. :roll:

Onneksi nyt kuulostaa, että juttuun kuitenkin panostetaan, toisin kuin tässäkin ketjussa mainitussa ulvilan jutussa. Ei samanlaista pelleilyä enää ikinä eikä missään keississä kiitos...
NeitiEtsivä
Harjunpää
Viestit: 292
Liittynyt: Su Joulu 23, 2007 9:25 pm
Paikkakunta: Eagle

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja NeitiEtsivä »

Kyllikki S kirjoitti:
Naattori kirjoitti: Niin, siitä koirasta kun täällä on kyselty. En tiedä onko sitä olemassa, mutta se siinä Iltapulun yhdessä kuvassa oleva näyttäis tiibetinmastiffilta.
Laitatko linkin kuvaan.
Vai tarkoitatko kuvaa missä seinässä näkyy se kaupasta ostettu kyltti joita saa muutamia eri roduilla varustettuina?
Monella naapurilla on samanlainen, mutta talosta joko löytyy koira tai ei, mutta useimmiten kyltin piskin rodulla ei ole mitään tekemistä talossa oikeasti vaikuttavasta hauvasta. Kaupan kylteissä on kuvat isoista koirista, mutta varsinainen asukki saattaa olla kissaa pienempi sylipuudeli , kun ei sattunut kaupasta löytymään kylttiä missä ilmoitetaan sylipuudelin vartioivan tätä taloa.:) Itselläni ei koiraa ole perheenjäsenen allergian vuoksi, mutta olen kyllä muiden tavoin harkinnut kyseisenlaisen kyltin ruuvaamista portin pieleen. Niillä on kuulema oikeasti tehoa.

Samaa kuvaa katselin. Ja siis tiibetinmastiffi näillä on ainakin joskus ollut.
Ja tuli muuten mieleen et kuinka moni koirista mitään tietämätön sellaista söpön nallekarhun näköistä koiraa pelkäisi siis ainakaan tuommoisen kyltin perusteella. Enempi taitais rotikan tai dobberin kuvat pelottaa.


En näköjään hallitse tuota lainaamista mut olkoot. :mrgreen:
Avatar
Tuomion Pasuuna
Jessica Fletcher
Viestit: 3482
Liittynyt: Ma Heinä 18, 2011 10:43 am

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja Tuomion Pasuuna »

devil_doll kirjoitti:Jos tekijällä ei ollut ampuma-asetta, niin juttu on todella outo.
No eiköhän looginen selitys ole se, että tekijällä oli ampuma-ase.
Jeromiina
Susikoski
Viestit: 31
Liittynyt: Su Touko 06, 2012 3:12 pm

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja Jeromiina »

Tämä on niin ihmetystä herättävä tapaus että se saa minutkin "korkkaamaan" Minfon kirjoittelupuolen ensimmäisellä viestilläni vaikka olenkin palstaa seurannut jo pitkään.

On tullut esille että talossa oli remontti käynnissä kuistilla. Kuinka laaja remontti, ja kuinka pitkälle edennyt? Olisiko remonttiin palkattu ulkopuolinen/ulkopuolisia, joiden joukossa olisi ollut joku sekopää, joka jostakin vaikka muinka mitättömästäkin syystä olisi aikansa uhria seuratessaan ja kenties arvostelua tai erimielisyyttä työnsä jäljestä saatuaan ruvennut vihaamaan uhria. Tällainen henkilöhän olisi myös helposti saanut selville talon asukkaiden tavat ja näin pystynyt helposti myös liikkumaan paikalla. Koska tuntuu ettei hänestä ole kovinkaan paljon tuntomerkkejä niin oliko naamioitunut tekonsa tehdessään?
Oliko tekijä/tekijät esim. edullisia naapurimaan työntekijöitä?

Pahoitteluni jos heittoni tuntuu absurdilta, mutta tulipa vaan mieleeni ja oli ihan pakko :roll: ....

**********************************************************
-joka toiselle kuoppaa kaivaa, joka toiselle ei...
ifi
Jack Taylor
Viestit: 19
Liittynyt: Ti Syys 25, 2012 2:00 am

Re: 60 v. mies surmattiin Kotkassa 15.11.2012

Viesti Kirjoittaja ifi »

Tämä koira liittyy tähän varmasti isommalti!

Mitenkäs koiralle maistuu ihmisenliha? :shock:
Vastaa Viestiin