Nainen surmasi miehensä Jyväskylässä 2009
-
karramurmur
- Remington Steele
- Viestit: 201
- Liittynyt: Su Joulu 28, 2008 11:50 pm
Nainen surmasi miehensä Jyväskylässä 2009
Tapettu mies löytyi Jyväskylästä
Sunnuntai 19.7.2009 klo 14.24
Rivitaloasunnostaan löytyneessä miehessä oli ulkoisen väkivallan merkkejä.
Jyväskylän Puuppolasta löydettiin lauantaina kuollut 58-vuotias mies Koluntiellä sijaitsevasta rivitaloasunnostaan.
Keski-Suomen hätäkeskukseen kello 19 aikaan tulleen ilmoituksen perusteella paikalle menneet ambulanssin ensihoitajat totesivat miehen kuolleeksi. Vainajasta löytyi ulkoisen väkivallan merkkejä pian löydön jälkeen käynnistyneissä poliisin tutkimuksissa.
Poliisi on ottanut kiinni ja alkanut kuulustella useita henkilöitä, joiden epäillään liittyvän tapauskeen.
IL
Sunnuntai 19.7.2009 klo 14.24
Rivitaloasunnostaan löytyneessä miehessä oli ulkoisen väkivallan merkkejä.
Jyväskylän Puuppolasta löydettiin lauantaina kuollut 58-vuotias mies Koluntiellä sijaitsevasta rivitaloasunnostaan.
Keski-Suomen hätäkeskukseen kello 19 aikaan tulleen ilmoituksen perusteella paikalle menneet ambulanssin ensihoitajat totesivat miehen kuolleeksi. Vainajasta löytyi ulkoisen väkivallan merkkejä pian löydön jälkeen käynnistyneissä poliisin tutkimuksissa.
Poliisi on ottanut kiinni ja alkanut kuulustella useita henkilöitä, joiden epäillään liittyvän tapauskeen.
IL
-
karramurmur
- Remington Steele
- Viestit: 201
- Liittynyt: Su Joulu 28, 2008 11:50 pm
Re: Jyväskylässä taas tapettu mies
Saakohan noita poistettua jotenki? 
-
Jack the Ripper
- Jessica Fletcher
- Viestit: 3227
- Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Jyväskylässä taas tapettu mies
Tässäkö tulos kun kaikki venkulat tuntuvat nykyisin muuttavan Jyväskylään linnasta vapautuessaan?
P.S. Ajatuksia herättävä avausviesti...
P.S. Ajatuksia herättävä avausviesti...
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
-
Neiti Etsivä
- Frank Drebin
- Viestit: 385
- Liittynyt: Pe Elo 15, 2008 2:02 pm
- Paikkakunta: Ihmemaassa
Re: Jyväskylässä taas tapettu mies
Eikös tuolla koluntiellä sitä hoivasairaalaa vastapäätä ole jotain katulähetyksen tms. päihdeasuntoja? Olen käsittänyt, että tuolla koluntiellä ei ole muita rivitaloja kuin tuo yksi, jonka olen nimenomaan käsittänyt sellaiseksi, missä asuu enemmän ja vähemmän ongelmaista porukkaa.
Ainakaan muita rivitaloja en ole siellä huomannut. Tosin en ole kyllä tuota hoivasairaalaa pidemmälle mennyt, mutta olen aina olettanut tien päättyvän siihen.
Joku korjatkoon, jos olen väärässä!
Joku korjatkoon, jos olen väärässä!
Ihminen on ainoa eläin, joka osaa pysyä ystävällisissä väleissä syötäväkseen tarkoittamiensa uhrien kanssa ennen kuin syö ne.
-
Palokan Pakana
- Alokas
- Viestit: 4
- Liittynyt: Pe Kesä 26, 2009 3:19 pm
- Paikkakunta: Jyväskylä | Montreal | Malaga
Re: Jyväskylässä taas tapettu mies
Joo, Kolun tiellä muistaakseni on tosiaan vain yksi rivari alkoholiongelmaisille ja vastaaville, mutta hoivasairaalan takana / sivulla on lisäksi myös eräänlainen laitoshoitola ongelmatapauksille.Neiti Etsivä kirjoitti:Eikös tuolla koluntiellä sitä hoivasairaalaa vastapäätä ole jotain katulähetyksen tms. päihdeasuntoja? Olen käsittänyt, että tuolla koluntiellä ei ole muita rivitaloja kuin tuo yksi, jonka olen nimenomaan käsittänyt sellaiseksi, missä asuu enemmän ja vähemmän ongelmaista porukkaa.Ainakaan muita rivitaloja en ole siellä huomannut. Tosin en ole kyllä tuota hoivasairaalaa pidemmälle mennyt, mutta olen aina olettanut tien päättyvän siihen.
Joku korjatkoon, jos olen väärässä!
Alkon ystävillä kiva paikka maaseudun rauhassa
Ei muuten muistaakseni ole ensimmäinen laatuaan tämä henkirikos Puuppolan alueella. Muistaakseni pari kertaa aiemminkin on vastaavissa olosuhteissa tullut ruumiita Puuppolassa.
Re: Jyväskylässä taas tapettu mies
Jyväskylän katulähetyksen asuntoja. Mm. vankilasta vapautuneille. Käsittääkseni tuolla pitäisi olla selvinpäin, kun porukka koevapaudessa. Ainakin osa hemmoista saa kusta purkkiin vähän väliä. Mutta kaippa sieltäkin se märkäpää löytyy tai ainakin joku nuotiopaikka..Palokan Pakana kirjoitti:Joo, Kolun tiellä muistaakseni on tosiaan vain yksi rivari alkoholiongelmaisille ja vastaaville, mutta hoivasairaalan takana / sivulla on lisäksi myös eräänlainen laitoshoitola ongelmatapauksille.
-
Miina mäeltä
Re: Jyväskylässä taas tapettu mies
Ne kyseessä olevat rivarit on jva:n vuokraasuntoja ja eivät ole Jyväskylän katulähetyksen kanssa mitenkään tekemisissä. Ylempänä on kaksi taloa, jotka ovat katulähetyksen. Ja ne ovat päihteettömiä. Ja näitä tapauksia sattuu paljon nykyään Jykylässä, mikähän on syynä? 
-
StillGoingStrong
- Hercule Poirotin viikset
- Viestit: 114
- Liittynyt: La Joulu 29, 2007 12:26 pm
Re: Jyväskylässä taas tapettu mies
Tekis mieli ehdottaa, tätä yhteiskuntamuutosta ainakin yhdeksi tekijäksi. Heikommat poljetaan jalkoihin ja siivilöidään alemmas. Ysikyt luvulla ongelmallisiin kiinnitettiin enemmän huomiota ja roskasakkia alettiin hallinnoimaan. Vankilaan ja sitten tietyille alueille asumaan. Jengit ja organisaatiot alkoivat heti kasvaa ja juurtua, kuten muuallakin, missä samaa politiikkaa ajetaan. Mutta eipä ole mitään vaihtoehtoa tehdä toisinkaan. Julkisen budjetin ylityksestä tietyin ehdoin tulee ankarat sakot EU:lta. Veikkaampa, että muutamien vuodien sisällä jengit tulevat yleistymään ja yhdistymään.
Jyväskylässä on tehty paljon rikoksia ja se kertoo ainakin sen, että ihmiset voivat tosi huonosti.
Jyväskylässä on tehty paljon rikoksia ja se kertoo ainakin sen, että ihmiset voivat tosi huonosti.
!One Love!
-
Neiti Etsivä
- Frank Drebin
- Viestit: 385
- Liittynyt: Pe Elo 15, 2008 2:02 pm
- Paikkakunta: Ihmemaassa
Re: Jyväskylässä taas tapettu mies
keskisuomalainen
Uhrin vaimo vangittiin Puuppolan surmasta
14:24
Jyväskylän käräjäoikeus on tänään vanginnut 45-vuotiaan jyväskyläläisnaisen todennäköisin syin taposta epäiltynä. Naisen epäillään surmanneen 58-vuotiaan aviomiehensä teräaseella viime lauantaina rivitaloasunnossa Puuppolan Koluntiellä.
Nainen on kuulusteluissa kiistänyt syyllisyytensä tekoon. Hän hälytti itse apua paikalle.
Poliisi otti viikonloppuna kiinni muitakin uhrin seurassa olleita henkilöitä, mutta heidät on vapautettu.
Surmalle ei ole kuulusteluissa löytynyt selkeää motiivia. Kaikki seurueen jäsenet olivat tapahtumahetkellä vahvasti päihtyneitä.
Ihminen on ainoa eläin, joka osaa pysyä ystävällisissä väleissä syötäväkseen tarkoittamiensa uhrien kanssa ennen kuin syö ne.
-
Aizerbaidzan
- Angus MacGyver
- Viestit: 6831
- Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm
Re: Jyväskylässä taas tapettu mies
Keskisuomalainen kirjoitti:http://www.ksml.fi/uutiset/kotimaa/vanh ... ota/506470
Vanhat tuomiot eivät koventaneet tappotuomiota
15:43 STT
Toisen kerran ihmisen surmannut nainen on tuomittu Jyväskylän käräjäoikeudessa yhdeksäksi ja puoleksi vuodeksi vankeuteen taposta.
Käräjäoikeuden mukaan Merja Sinikka Kuusela tappoi aviomiehensä keittiöveitsellä heinäkuussa Jyväskylän Puuppolan kaupunginosassa. Nainen kiisti syytteen.
Nainen on tuomittu 1997 vankeuteen edellisvuonna tehdystä taposta ja törkeästä pahoinpitelystä. Sen jälkeen hänet on tuomittu kolmesti vankeuteen liikennejuopumuksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Käräjäoikeuden mielestä naisen aikaisemman rikollisuuden ja nyt käsitellyn henkirikoksen suhde ei ollut sellainen, että se olisi koventanut rangaistusta.
Rikoslain mukaan tekijän aikaisempi rikollisuus on rangaistuksen koventamisperuste, jos aikaisemman rikollisuuden ja uuden rikoksen suhde rikosten samankaltaisuuden johdosta tai muuten osoittaa tekijässä ilmeistä piittaamattomuutta lain kielloista ja käskyistä.
Re: Jyväskylässä taas tapettu mies
Kuten edellä todettiin Merja Sinikka Kuusela ei ollut ensimmäistä kertaa "pappia kyydissä". Hänet tuomittiin 1997 vankeuteen taposta ja törkeästä pahoinpitelystä. Tämän tuomion jälkeen napsahti vielä rattijuopumustuomio ja kortitta-ajo.
Nyt siis kyseessä oli toinen tappo ja uhrina oma aviomies. Paikka oli Puuppolan kaupunginosa Jyväskylässä ja siellä pariskunnan asunto.
Koventamisperustetta ei kuitenkaan käytetty, koska naisen aiemman rikollisuuden ei katsottu olevan sellaisessa suhteessa tuoreemman tapon kanssa. Tuomioksi tuli käräjillä 9,5 vuotta.
Merja Kuusela kiistää täysin miehensä surman. Hänellä ei mokoman teon kanssa ole mitään tekemistä.
Syyttäjä oli sitä mieltä, että henkilötodistelun ja teknisen tutkinnan perusteella saatiin näyttö.
Kiistatonta on se, että uhria lyötiin keittiöveitsellä vatsaan.
Tapahtumia edelsi kova alkoholin nauttiminen, jo aamusta alkaen. Merja ja mies asuivat rivitalossa.
Merjaa naapurusto kuvasi pahapäiseksi. Hän haukkui ja kiroili, kävi jopa käsiksi mieheensä. Naapurit dokailivat yhdessä pariskunnan kanssa yleensä ja niin tänäkin päivänä. Syyttäjän mielestä jo aamulla esitettiin tappouhkauksia. Merja kyseli niin kirvestä kuin vesuriakin. Tämän kuuli ulkopuolinen todistaja.
Joskus klo 13-14 aikaan Merja liittyi naapureittensa seuraan. Niin Merja kuin naapurikin olivat humalassa. Klo 15 aikaan naapurin rouva kävi pyytämässä Merjan puolisoa mukaan. Mies ei kuitenkaan reagoinut pyyntöön sen kummemmin. Hän jäi asuntoonsa.
Jossain vaiheessa kuitenkin nähtiin Merja kävelemässä asuntoaan kohti miehensä kanssa suuttuneen oloisena.
Naapuri kuuli huudon:"Päästä sisään!" sekä ikkunan rysähdyksen.
-Tänne tarvitaan poliisia, Merja huudahti. Aviomies puuttui hätäpuheluun.
-Ei ole mitään hätää, ei ole mitään hätää! (miehen ääni) Sitten puhelu katkesi.
Syyttäjän puhelun mukaan soitto häkeen johtui siitä, että Merjan mies rikkoi parvekkeen oven ikkunan. Merja halusi päästä eroon tästä ja halusi tämän putkaan. Ketään muita ei parvekkeen edustalla nähty.
Häke soitti asuntoon vastapuhelun. Asunnossa oli tappelutilanne ja pariskunta tappeli puhelimesta. Merja oli vihoissaan ja halusi alkoholia, mutta aviomiehestä ei ollut kuskiksi, koska hän oli kännissä.
Puhelu katkesi nopeasti.
Uhri on ollut lyöntihetkellä todennäköisestä istumassa. Veitsenisku on tullut ylhäältäpäin. Ruumiinavauksen mukaan mies ei menettänyt toimintakykyään aivan heti, mutta lopulta tuupertui keittiön lattialle.
Asunnosta löytyi verinen paita, josta todettiin miehen verta. Paita kuului Merjalle. Syyttäjän mukaan Merja vaihtoi teon jälkeen paitansa, mutta uudessakin paidassa oli verta.
Teon jälkeen Merja pyrki naapureiden luo, mutta häntä ei päästetty sisään. Hän halusi alkoholia 20 e setelin avulla.
Oikeussalissa moitittiin poliisin suorittamaa esitutkintaa leväperäiseksi. Sormenjäljet jäivät ottamatta, ja DNA:kin jäi aluksi ottamatta.
Merja väitti miehen pahoinpidelleen häntä monet kerrat. Mustelmia tuli ja puukko oli kurkulla. Kerran oltiin jo käräjilläkin. Oman väkivaltaisuutensa Merja kiisti kokonaan.
-En ole koskaan lyönyt ketään enkä ampunut ketään, Merja totesi.
Syyttäjän esittämän tapon Merja selitti vahinkona.
Tämän tappojutun yhteydessä Merja oli todistajan mukaan etsinyt kirvestä. Syytä kysyttäessä nainen totesi: "Lyön sillä pään irti". Todistajaa Merja tosin nimitti patologiseksi valehtelijaksi.
(Alibin juttu 1/2020 "Ailarin murteella
"
Nyt siis kyseessä oli toinen tappo ja uhrina oma aviomies. Paikka oli Puuppolan kaupunginosa Jyväskylässä ja siellä pariskunnan asunto.
Koventamisperustetta ei kuitenkaan käytetty, koska naisen aiemman rikollisuuden ei katsottu olevan sellaisessa suhteessa tuoreemman tapon kanssa. Tuomioksi tuli käräjillä 9,5 vuotta.
Merja Kuusela kiistää täysin miehensä surman. Hänellä ei mokoman teon kanssa ole mitään tekemistä.
Syyttäjä oli sitä mieltä, että henkilötodistelun ja teknisen tutkinnan perusteella saatiin näyttö.
Kiistatonta on se, että uhria lyötiin keittiöveitsellä vatsaan.
Tapahtumia edelsi kova alkoholin nauttiminen, jo aamusta alkaen. Merja ja mies asuivat rivitalossa.
Merjaa naapurusto kuvasi pahapäiseksi. Hän haukkui ja kiroili, kävi jopa käsiksi mieheensä. Naapurit dokailivat yhdessä pariskunnan kanssa yleensä ja niin tänäkin päivänä. Syyttäjän mielestä jo aamulla esitettiin tappouhkauksia. Merja kyseli niin kirvestä kuin vesuriakin. Tämän kuuli ulkopuolinen todistaja.
Joskus klo 13-14 aikaan Merja liittyi naapureittensa seuraan. Niin Merja kuin naapurikin olivat humalassa. Klo 15 aikaan naapurin rouva kävi pyytämässä Merjan puolisoa mukaan. Mies ei kuitenkaan reagoinut pyyntöön sen kummemmin. Hän jäi asuntoonsa.
Jossain vaiheessa kuitenkin nähtiin Merja kävelemässä asuntoaan kohti miehensä kanssa suuttuneen oloisena.
Naapuri kuuli huudon:"Päästä sisään!" sekä ikkunan rysähdyksen.
-Tänne tarvitaan poliisia, Merja huudahti. Aviomies puuttui hätäpuheluun.
-Ei ole mitään hätää, ei ole mitään hätää! (miehen ääni) Sitten puhelu katkesi.
Syyttäjän puhelun mukaan soitto häkeen johtui siitä, että Merjan mies rikkoi parvekkeen oven ikkunan. Merja halusi päästä eroon tästä ja halusi tämän putkaan. Ketään muita ei parvekkeen edustalla nähty.
Häke soitti asuntoon vastapuhelun. Asunnossa oli tappelutilanne ja pariskunta tappeli puhelimesta. Merja oli vihoissaan ja halusi alkoholia, mutta aviomiehestä ei ollut kuskiksi, koska hän oli kännissä.
Puhelu katkesi nopeasti.
Uhri on ollut lyöntihetkellä todennäköisestä istumassa. Veitsenisku on tullut ylhäältäpäin. Ruumiinavauksen mukaan mies ei menettänyt toimintakykyään aivan heti, mutta lopulta tuupertui keittiön lattialle.
Asunnosta löytyi verinen paita, josta todettiin miehen verta. Paita kuului Merjalle. Syyttäjän mukaan Merja vaihtoi teon jälkeen paitansa, mutta uudessakin paidassa oli verta.
Teon jälkeen Merja pyrki naapureiden luo, mutta häntä ei päästetty sisään. Hän halusi alkoholia 20 e setelin avulla.
Oikeussalissa moitittiin poliisin suorittamaa esitutkintaa leväperäiseksi. Sormenjäljet jäivät ottamatta, ja DNA:kin jäi aluksi ottamatta.
Merja väitti miehen pahoinpidelleen häntä monet kerrat. Mustelmia tuli ja puukko oli kurkulla. Kerran oltiin jo käräjilläkin. Oman väkivaltaisuutensa Merja kiisti kokonaan.
-En ole koskaan lyönyt ketään enkä ampunut ketään, Merja totesi.
Syyttäjän esittämän tapon Merja selitti vahinkona.
Tämän tappojutun yhteydessä Merja oli todistajan mukaan etsinyt kirvestä. Syytä kysyttäessä nainen totesi: "Lyön sillä pään irti". Todistajaa Merja tosin nimitti patologiseksi valehtelijaksi.
(Alibin juttu 1/2020 "Ailarin murteella
-
Aizerbaidzan
- Angus MacGyver
- Viestit: 6831
- Liittynyt: Su Touko 13, 2007 12:22 pm
Re: Nainen surmasi miehensä Jyväskylässä 2009
Merja Sinikka Kuusela kulkee nykyään nimellä Merika Pinja Annica Kuusela. Hän jätti kesäkuun alussa palaamatta vankilomalta ja päätyi Interpolin etsittyjen rikollisten listalle. Pakonsa päättyi viime torstaina.
Lähde: Ilta-Sanomat
Lähde: Ilta-Sanomat