Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla 2013

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
SYLWAR
Perry Mason
Viestit: 3665
Liittynyt: La Elo 20, 2011 1:24 am
Paikkakunta: Norrland SWE

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja SYLWAR »

Rescuer kirjoitti:Mielenkiintoinen tuo syyte poliittisen toimintavapauden rajoittamisesta. Eli tuo ei siis alunperinkään ole ollut kirjan julkistamistilaisuus tai keskustelutilaisuus kirjasta vaan poliittinen tilaisuus. Ja siitähän on tietysti asianmukaisesti ilmoitettu poliisille?
Jos ilmoitusta ei ole tehty, niin eihän poliisi ole voinut uhasta kenellekään ilmoittaa. Ja vaatia tilaisuuteen riittävää määrää kortillisia järjestyksenvalvojia...
Säännöt ja lait ei koske vasemmistolaisia, ne on sillain ihkusti paremmalla asialla ja saavat toimia kuten parhaaksi näkevät. Samalla voi aina sopivasti muutella tilaisuutta poliittisesta tapahtumasta, kirjanjulkistamistilaisuudeksi ja vaikkapa punaisten villasukkien kutomakerhon pikkujouluksi, riippuen siitä, mitä sillä yritetään saavuttaa. :mrgreen:
Taumata­whakatangihanga­koauau­o­tamatea­turi­pukaka­piki­maunga­horo­nuku­pokai­whenua­ki­tana­tahu
40.346°S 176.5402°E
Arlene
Christopher Lorenzo
Viestit: 1688
Liittynyt: Ke Joulu 12, 2007 7:30 pm
Paikkakunta: Pentonville

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja Arlene »

Rescuer kirjoitti:Mielenkiintoinen tuo syyte poliittisen toimintavapauden rajoittamisesta.
Poliittisten toimintaoikeuksien loukkaamisesta.
Avatar
PaxCow
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: To Tammi 17, 2013 2:45 pm

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja PaxCow »

Rescuer kirjoitti:Mielenkiintoinen tuo syyte poliittisen toimintavapauden rajoittamisesta. Eli tuo ei siis alunperinkään ole ollut kirjan julkistamistilaisuus tai keskustelutilaisuus kirjasta vaan poliittinen tilaisuus.
5 § (21.4.1995/578) Poliittisten toimintavapauksien loukkaaminen

Joka väkivallalla tai vakavan vaaran toisen hyvinvoinnille käsittävällä uhkauksella estää toista

1) ilmaisemasta mielipidettään yleisistä asioista niitä varten tarkoitetussa kokouksessa tai muussa tilaisuudessa taikka tiedotusvälineessä tai muuten julkisesti,

2) osallistumasta yleisiä asioita varten järjestettyyn kokoukseen, kulkueeseen tai muuhun tilaisuuteen tai

3) perustamasta yhdistyksen yleisiä asioita varten taikka liittymästä tai kuulumasta sellaiseen tai toimimasta siinä,

on tuomittava poliittisten toimintavapauksien loukkaamisesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/ ... 039001#L14

Tilaisuuden ei tarvitse olla "poliittinen" (tätä ei varmaan ole määritelty laissa), vaan "yleisiin asioihin" liittyvä.
"I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it." - Mark Twain
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5979
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

PaxCow kirjoitti:Tilaisuuden ei tarvitse olla "poliittinen" (tätä ei varmaan ole määritelty laissa), vaan "yleisiin asioihin" liittyvä.
Säännös koskisi estämistä, joka kohdistuu mielipiteen ilmaisemiseen yleisistä asioista, taikka kokoontumiseen tai yhdistymiseen yleisiä asioita varten. Sanonnalla ''yleinen asia'' tarkoitetaan ehdotuksessa samaa kuin poliittisella tai yleisen yhteiskuntapolitiikan alaan kuuluvalla asialla.(HE 94/1993)
Eli kyllä tuo aika pitkälti laissa on määritelty.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Avatar
PaxCow
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: To Tammi 17, 2013 2:45 pm

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja PaxCow »

Ok, tuota kohtaa ei laissa ollut, joten en etsinyt enempää. Tuo lainaus on tosin hallituksen esityksestä - ei laista. Ehkä se kuitenkin on jossain lainkohdassa määritelty.
"I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it." - Mark Twain
aga
Jessica Fletcher
Viestit: 3011
Liittynyt: Pe Elo 01, 2008 11:21 am

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja aga »

Voi nyyh. ;D Toivottavasti saa ainakin kyseisen tuomion päätekijä! Odotan että isäm maallinen "maahanmuuttokriittinen" hommaroskasakki tulee tähänkin jatkamaan itkemistä neekereiden kultahampaista ja vassariterroristeista.

Kotimaa 13.1.2015 klo 15:17 | päivitetty 13.1.2015 klo 15:22
Jyväskylän kirjastopuukotus: Syyttäjä vaatii päätekijälle vankeutta

Keski-Suomen käräjäoikeudessa sekä syytettyjen, että asianomistajan penkillä on tänään istunut neljä miestä, jotka kärhämöivät Äärioikeisto Suomessa -kirjan keskustelutilaisuudessa tammikuussa 2013. Päätekijälle syyttäjä vaatii noin kahden vuoden ehdotonta vankeusrangaistusta.

Keski-Suomen käräjäoikeudessa tänään luettu kirjastopuukotuksen haastehakemus sisältää yksitoista syytekohtaa. Syytettyinä on neljä miestä.

Rangaistuksia vaaditaan neljästä pahoinpitelystä, yhdestä törkeästä pahoinpitelystä, vaarallisen esineen hallussapidosta, toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen hallussapidosta, kokouksen estämisen yrityksestä, poliittisen toimintavapauden loukkaamisen yrityksestä, poliittisten toimintavapauksien loukkaamisen yrityksestä ja lievästä ampuma-aserikoksesta.

Rikoksista vakavin on törkeä pahoinpitely. Syytetty oli huitonut toista miestä ja lyönyt tätä kerran puukolla selkään. Samassa kahakassa on myös muun muassa lyöty teleskooppipatukalla, heitelty tuoleja ja lyöty pullokassilla.

Vastaajat myöntävät tuoneensa paikalle teleskooppipatukan ja puukon, mutta niiden käyttötarkoituksesta ei ole yksimielisyyttä. Puolustuksissa vedotaan hätävarjeluun. Syyttäjä puolestaan kumosi hätävarjelun, koska osapuolet olivat jo etukäteen varustautuneet väkivaltaan sopivilla esineillä.

Syyttäjän mukaan Jyväskylän kirjastopuukotus ja Oulussa 2012 tapahtunut sumutehyökkäys liittyvät toisiinsa, koska kummassakin tapauksessa tekijä on sama mies. Myös molempien tilaisuuksien aihepiiri puoltaa syyttäjän mukaan yhteyttä.

Syyttäjän mukaan päätekijä on tuomittava noin kahden vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen. Kolmelle muulle syyttäjä esittää lievempiä rangaistuksia, kuten ehdollista vankeutta ja sakkoja.

Asian käsittely jatkuu käräjäoikeudessa keskiviikkona.


http://yle.fi/uutiset/jyvaskylan_kirjas ... ta/7734759
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

aga kirjoitti:Voi nyyh. ;D Toivottavasti saa ainakin kyseisen tuomion päätekijä! Odotan että isäm maallinen "maahanmuuttokriittinen" hommaroskasakki tulee tähänkin jatkamaan itkemistä neekereiden kultahampaista ja vassariterroristeista.
Jos tämä "puukotus" olisi tapahtunut vuosi sitten Matti Meikäläistä kohtaan, niin aiheesta ei olisi kuin korkeintaan pikku-uutinen, jos sitäkään jossakin paikallissanomien paikallislehdessä paikallisosastolla pienellä präntillä, jota kukaan ei muistaisi edes viikon päästä.

Nyt on samaa jupakkaa vatvottu vuositolkulla ja se täyttää kaikkien suomalaisten valtamedioiden pääuutiset, vaikka kenellekkään ei käynyt mitään ja tuskin olisi käynyt edes pahimmassa tapauksessa, vaikka kummatkin osapuolet taisivat provosoida toisiaan tähän kahakkaan.

Ottaen huomioon, että tässä on tälläkin välillä tapahtunut "moninkertaisesti vakavempia rikoksia", niin täytyy ihmetellä tämän yksittäisen puukotuksen saamaa "valtavaa huomiota". Vaikka syyhän löytyy siitä, että pari vasemmistoanarkisteja tukevaa hörhöä on saanut koko valtamedian sekaisin. Samaan aikaan vähätellään paljon törkeämpiä rikosaaltoja ja jengien tekoja.
Jokuroti
Martin Beck
Viestit: 767
Liittynyt: To Huhti 03, 2014 8:01 pm

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja Jokuroti »

Ihan hyvä että tällaisten kotimaisten terrorijärjestöjen edustajien iskut uutisoidaan kunnolla. Naurettavinta on oikeiston yritys kääntää kaikki nämä väkivalta rikokset päälaelleen, luulis että aikuiset ihmiset seisoo tekojensa ja aatteidensa takana :D Popkornit on kyllä olleet esissä koko ajan kun tätä uutisointia ja sen kommentointia on seurannut.
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5979
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Huolimatta kovasta painostuksesta median välityksellä, oikeus noudatti yleistä linjaa ja antoi tuomion ehdollisena. Muille kolmelle tuli sakkoja, eli myös vasemmiston edustajille tuli sakkoja mm. pahoinpitelystä.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Joutsenlaulu
Harjunpää
Viestit: 305
Liittynyt: Ke Marras 14, 2012 10:07 pm

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja Joutsenlaulu »

Rescuer kirjoitti:Huolimatta kovasta painostuksesta median välityksellä, oikeus noudatti yleistä linjaa ja antoi tuomion ehdollisena. Muille kolmelle tuli sakkoja, eli myös vasemmiston edustajille tuli sakkoja mm. pahoinpitelystä.
Mitä tulee kun natsit ja kommarit menevät yhteen? Niistä tulee natsikommareita. Molemmat osapuolet hinkuivat toistensa huomiota, ja sitä saivat.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Jokuroti kirjoitti:Ihan hyvä että tällaisten kotimaisten terrorijärjestöjen edustajien iskut uutisoidaan kunnolla. Naurettavinta on oikeiston yritys kääntää kaikki nämä väkivalta rikokset päälaelleen, luulis että aikuiset ihmiset seisoo tekojensa ja aatteidensa takana :D Popkornit on kyllä olleet esissä koko ajan kun tätä uutisointia ja sen kommentointia on seurannut.
Tässä kuuluisa video liittyen mainittuun äärivasemmistolaiseen Dan Koivulaaksoon.
https://www.youtube.com/watch?v=okF9t9mOBKY

Pitää muistaa, että hyvin harvoin toimittajat ovat näin rehellisiä kuin mainitussa videossa.
Avatar
PaxCow
Adrian Monk
Viestit: 2519
Liittynyt: To Tammi 17, 2013 2:45 pm

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja PaxCow »

holmesin haamu kirjoitti:äärivasemmistolaiseen Dan Koivulaaksoon.
Mitä ääriarvoja hän ajaa politiikassa?
"I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it." - Mark Twain
Mman
Agentti Scully
Viestit: 697
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 7:55 pm

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja Mman »

]
Rescuer kirjoitti:Huolimatta kovasta painostuksesta median välityksellä, oikeus noudatti yleistä linjaa ja antoi tuomion ehdollisena. Muille kolmelle tuli sakkoja, eli myös vasemmiston edustajille tuli sakkoja mm. pahoinpitelystä.
Moni varmaa menetti malttinsa vähäisestä tuomiosta..
Onko järkeä levittää nimi ja kuva etukäteen vaikka tuomio on ehdollinen
Minkähänlainen älämölön aiheuttaisi jos jokaisen mamun joka saa ehdollisen tuomion laitetaan nimi ja kuva nettiin kaikkien töllisteltäväksi..





[
Avatar
SYLWAR
Perry Mason
Viestit: 3665
Liittynyt: La Elo 20, 2011 1:24 am
Paikkakunta: Norrland SWE

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja SYLWAR »

PaxCow kirjoitti:
holmesin haamu kirjoitti:äärivasemmistolaiseen Dan Koivulaaksoon.
Mitä ääriarvoja hän ajaa politiikassa?
Älä viitsi hyvä ihminen naurattaa. On ihan yleisesti tiedossa että Dan on yksi näiden riehuvien vasemmistopentujen takapiruista, vaikka miten yrittääkin siloitella julkisuuskuvaansa.
Pari kertaa Dan on jäänyt housut kintuissa kiinni samoista porukoissa kulkiessaan.
Huvittavinta on Danin taannoinen vaalipläjäys, jossa oli paljonkin hyvin kuvaavaa taustagrafiikkaa...
DAN.jpg
DAN.jpg (41.51 KiB) Katsottu 3606 kertaa
Taumata­whakatangihanga­koauau­o­tamatea­turi­pukaka­piki­maunga­horo­nuku­pokai­whenua­ki­tana­tahu
40.346°S 176.5402°E
Avatar
Rescuer
Watson itse
Viestit: 5979
Liittynyt: Ti Heinä 08, 2008 8:15 pm

Re: Välikohtaus Jyväskylän kaupunginkirjastolla -2013

Viesti Kirjoittaja Rescuer »

Lainauksia kahdesta Ylen uutisesta aiheesta:
Vastaajat myöntävät tuoneensa paikalle teleskooppipatukan ja puukon, mutta niiden käyttötarkoituksesta ei ole yksimielisyyttä. Puolustuksissa vedotaan hätävarjeluun. Syyttäjä puolestaan kumosi hätävarjelun, koska osapuolet olivat jo etukäteen varustautuneet väkivaltaan sopivilla esineillä.
---
Tilaisuudessa teleskooppipamppua käyttänyt mies selvisi niin ikään sakoilla.
Eipä hirveästi ole muistettu mainita, että tuo teleskooppipatukan kanssa heilunut oli vasemmiston edustajia.
Iltalehden sivuilta (http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015011 ... 9_uu.shtml) löytyy valvontakameran kuvaa tapahtumasta, ja siinä näkyy kahdestakin eri kuvakulmasta kumpi lyö ensin... Videon perusteella täytyy kyllä todeta, etteivät tuomiot olleet sittenkään ihan linjan mukaisia. Yhden sakon tilalla olisi pitänyt olla ehdollinen vankeusrangaistus.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit.
Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Vastaa Viestiin