Mies sai autokyydin - tuli hakatuksi ja ryöstetyksi

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Kokki
Agentti Scully
Viestit: 692
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 4:16 pm
Paikkakunta: Stadi

Mies sai autokyydin - tuli hakatuksi ja ryöstetyksi

Viesti Kirjoittaja Kokki »

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1473147

Ilta Sanomat:
"7.1.2008 15:08
Jos saa autokyydin, voi kaupan päälle tulla muutakin. Tämän sai todeta 29-vuotias laukaalaismies, jonka marraskuisen "kyydityksen" yksityiskohdat ovat nyt Jyväskylän käräjäoikeuden käsiteltävinä.

Rikosnimikkeinä ovat mm. vapaudenriisto ja törkeä ryöstö.

Kaksi samaa ikäluokkaa olevaa tuttua miestä houkuttelivat laukaalaisen kyytiinsä torstaina illansuussa Heinämäen teollisuusalueella. Autossa toinen miehistä esiin ilmapistoolin ja tähtäsi sillä laukaalaista. Hän myös kuristi uhriaan ja painoi tämän ikkunaa vasten.

Kuskin paikalla ollut mies ajoi auton runsaan 20 kilometrin päähän Muurameen, kolmannen syytetyksi joutuneen miehen omakotitalon pihaan.

Matkalla asemies vaati uhria tyhjentämään taskunsa, josta löytyi saaliiksi 420 euroa.

Perillä uhri käskytettiin pihavajaan, jossa alkoi kovilla otteilla maustettu uhkailu. Laukaalaista hakattiin mm. putkella ja potkittiin.

Pahoinpitelyyn osallistui myös talossa odottanut laukaalaismiehen entinen tyttöystävä. Talon asukki haki lisäksi ladatun haulikon, jolla ampui ilmaan.

Uhkailu tehosi. Mies allekirjoitti luovutuskirjan autosta, joka oli hänen hallinnassaan, mutta hänen siskonsa omistama. Luovutuskirja toimi vakuutena olemattomasta miehen 6000 euron velasta entiselle tyttöystävälleen.

Lopuksi uhria lähdettiin viemään takaisin lähtöpaikkaan. Matkalla kyytiin otettiin vielä neljäskin mies, joka osallistui myös pahoinpitelyyn. Perillä tekijät ottivat haltuunsa uhrin auton rekisteriotteineen sekä tämän puhelimen. Uhri juoksi pakoon, jolloin yksi tekijöistä yritti vielä ampua tätä ilmapistoolilla.

Teon motiivit jäivät syyttäjälle hieman epäselviksi, mutta taustalla lienee jonkinlaista velkomista. Syyttäjä vaatii aiemminkin rikoksia tehtailleille tekijöille yli kahden vuoden ehdottomia vankeusrangaistuksia. Tekijät jäivät kiinni pari päivää rikosten jälkeen. Kolme heistä on ollut siitä lähtien kiinniotettuina.

Jyväskylän käräjäoikeus antaa tuomionsa 17. tammikuuta."

TERHO VUORINEN
Jyväskylä
Viimeksi muokannut Kokki, Ma Tammi 07, 2008 4:01 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
cicero
Michael Knight
Viestit: 4160
Liittynyt: Pe Syys 07, 2007 2:40 pm
Paikkakunta: ulkomaat

Viesti Kirjoittaja cicero »

tai sitten taas jätetyn tyttöystävän "kunnian" palautusta....
"jos on pakko tehdä jotain epäsuosittua sen voi saman tien tehdä täydestä sydämestä"
katupoika
Theo Kojak
Viestit: 1168
Liittynyt: Ma Kesä 11, 2007 6:05 pm
Paikkakunta: päihdehelvetti

Viesti Kirjoittaja katupoika »

Mikä ihme siinä on, että tällaisetkin jutut on lehdissä kunhan ne on vaan tapahtuneet jossain pikkukaupungissa?
nevermind
Nikke Knatterton
Viestit: 172
Liittynyt: Ma Heinä 02, 2007 12:03 am
Paikkakunta: JKL

Viesti Kirjoittaja nevermind »

jaa vai on JKL pikkukaupunki, nyt n.85000 asukasta ens vuonna 125000 :wink:
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

katupoika kirjoitti:Mikä ihme siinä on, että tällaisetkin jutut on lehdissä kunhan ne on vaan tapahtuneet jossain pikkukaupungissa?
Pikkukaupungeissa on aivan liian alhainen uutiskynnys...

Velan perintä äityi vapaudenriistoksi Kampissa

Kaksi miestä ja nainen saivat vankeustuomiot pidettyään miestä muutaman päivän asunnossa Helsingin Lapinlahdenkadulla 190 euron velan perimiseksi viime kesäkuussa. Mies kutsuttiin asuntoon, missä miehet pahoinpitelivät häntä muun muassa veitsellä ja biljardipallolla. Välillä miestä käytettiin sairaalassa, mutta hänet tuotiin takaisin. Miehelle oli ilmoitettu, ettei hän pääse asunnosta ennen kuin velka on maksettu. Hän arvioi olleensa asunnossa 2-3 päivää ennen kuin pakeni ikkunasta.

Tekijät tuomittiin vankeuteen törkeästä vapaudenriistosta ja ryöstöstä.

HS arkisto (11.5.2006)


Tuohon JKL:n tapaukseen, niin joko tekijöillä on luulo etteivät jää jutusta kiinni ja saa sanktioita. Tai - kuten otaksun - millään ei ole mitään väliä. Kunhan saa rahaa ja pääsee näyttämään ns. kovuuttaan. Tosin, nyt yhden miehen pitämiseksi tarvittiin kolme miestä...
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
KenWalsh
Armas Tammelin
Viestit: 81
Liittynyt: Ke Touko 30, 2007 8:26 am

Viesti Kirjoittaja KenWalsh »

Doctor Lecter kirjoitti:Miehelle oli ilmoitettu, ettei hän pääse asunnosta ennen kuin velka on maksettu. Hän arvioi olleensa asunnossa 2-3 päivää ennen kuin pakeni ikkunasta.
Eivät taida nuo velan perijätkään olla ihan älyllisten eliittiluokasta. Eiköhän ne rahat olisi jos siinä parin päivän aikana irronneet, jos niitä olisi ollut.
Vastaa Viestiin