MV-lehti / Janitskin / esitutkinta / tuomio

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
kanlaya
Jack Bauer
Viestit: 951
Liittynyt: Ma Tammi 28, 2013 4:05 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja kanlaya »

minullaonalibi kirjoitti:Ei tietenkään, eihän häntä ollut mitään syytä pitää vangittuna, katsotaan rauhassa mitä oikeudenkäynnissä tapahtuu, jos tuollaista limanuljaskaa saadaan oikeuteen koskaan, eiköhän lymyile piilossa turvapaikanhakijana jossain vastaanottokodissa, ei ole ennenkään vastannut teoistaan.

Eihän täältä oleskeluluvan saanut somalikaan ole mikään maahantunkija sitten, sinä olet suomalainen somali. Mitä sinua liikuttaa miten paljon Suomessa on pakolaisia tai maahanmuuttajia, kun et itse asu Suomessa? Kummallisia pakkomielteitä ihmisillä.

Sinä hankit isänmaallisille tahoille rahoitusta? :lol:

Isänmaallinen taho sinulle= ryssän nartut, lakeijat ja maanpetturit.
Nyt taitaa olla kirjoittajalla omat massit kyseessä
Kyseessä ei ole mikään herra, vaan neiti, pummi joka pakoilee velkojaan ja vastuitaan, eikä vastaa sanomisistaan ja tekemisistään kuin miehet tekevät.
:lol:
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

minullaonalibi kirjoitti:Ei tietenkään, eihän häntä ollut mitään syytä pitää vangittuna
kyselit jotain ja osasit ihan itse myös vastata - tosi hyvä. Samalla tavalla rohkeasti vaan uskot itseesi, niin kyllä se siitä!
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
rahima
Neuvoja-Jack
Viestit: 551
Liittynyt: Ti Marras 08, 2011 6:37 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja rahima »

Mitä siellä Madridissa oikein tapahtui. Eikös kyseessä ollut eurooppalainen pidätysmääräys ,ei mikään näiden 13 vuoden vankeustuomioon oikeuttavien rikosten tutkimus/kuulustelu. Katsottiin,että pidätetäänkö ja toimitetaanko Suomeen. Käsittääkseni ei toimiteta,kun kerran vapaaksi päästivät. Suomen poliisi tutkii nämä rikosepäilyt,ei Espanjan poliisi. Suomen poliisi saa mennä Espanjaan,mutta miten kuulustelut onnistuu? Käsittääkseni ei mitenkään. En ole oikeusoppinut,ihan maalaisjärjellä mietiskelen. Tais jäädä luu käteen valtaeliitin medialle!
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja Luupää »

'
Lyhyt yhteenveto tähänastisesta Kalevan sivuilta Janit-skinin sissimarkkinoinnilla höystettynä:

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/es ... in/742167/
Espanjan viranomaiset ottivat kiinni ja vapauttivat Ilja Janitskinin

29.10.2016 14:59 | Päivitetty 30.10.2016 14:43

MV-julkaisun päätoimittajaksi itseään kutsuva Ilja Janitskin on ollut kuluneella viikolla viranomaisten hallussa Espanjassa. Helsingin käräjäoikeus on määrännyt Janitskinin vangittavaksi poissaolevana, ja häntä on yritetty saada Suomeen kuultavaksi rikosepäilyjen vuoksi.

Janitskinia epäillään muun muassa kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, törkeästä kunnianloukkauksesta, rahankeräysrikoksista, laittomista uhkauksista ja tekijänoikeusrikoksista.

Janitskin ilmoitti lauantaina Facebookissa, että on päässyt Espanjassa vapaaksi. Hän pyörittää MV-julkaisua tiettävästi juuri Espanjasta.

Facebook-videolla Janitskin kertoo, että hänet pidätettiin paikallisesta kantaravintolastaan.

- Homma meni jokseenkin niin, että minut vietiin poliisilaitokselle ja siellä kerrottiin, että miksi on otettu kiinni.

Janitskin sanoo olleensa poliisin huostassa pari, kolme yötä. Hän kuvailee, että hänelle oli syötetty rauhoittavia lääkkeitä, koska Suomesta oli kerrottu hänen olevan vaarallinen.

Janitskin kertoo, että häneltä kysyttiin lauantaisessa oikeudenistunnossa, haluaako hän joutua palautettavaksi kotimaahan.

- Tietenkin sanoin, että en halua.

Janitskinin mukaan hänet vapautettiin oikeuden istunnossa yksintein.

Janitskinin kertomuksen paikkaansapitävyydestä ei ole varmuutta.

Espanjalainen asiakirja

Janitskin esittelee sekä MV-julkaisun sivuilla että Facebookissa dokumenttia, joka vaikuttaa madridilaisen rikostuomioistuimen asiakirjalta. Siitä näkyy vain ensimmäinen sivu, jossa on kerrottu Janitskinin koko nimi. Asiakirjan otsikossa mainitaan eurooppalainen pidätysmääräys. Siinä kerrotaan, minkä nojalla suomalaiset viranomaiset vaativat Janitskinia vangittavaksi. Lisäksi asiakirjan sivulla luetellaan Janitskiniin kohdistuvat epäilyt Suomessa.

Asiakirjan mukaan Janitskinin asiaa on käsitelty lauantaiaamuna Madridissa. Siinä mainitaan, että Janitskin on vapautettu, mutta hänen tulee olla viranomaisten tavoitettavissa ja pitää sekä puhelin- että osoitetietonsa ajan tasalla.

Janitskin otettiin kiinni Espanjassa torstaina, vahvistaa Helsingin syyttäjänviraston kihlakunnansyyttäjä Heikki Wendorf viestissään STT:lle. Hän toteaa joutuvansa odottamaan tilanteesta virallista tietoa Espanjan viranomaisilta.

Janitskin väittää Facebook-videolla, että hänelle vaadittaisiin 13 vuoden vankeustuomiota. Wendorfin mukaan tämä ei pidä paikkaansa. Kyse on eri rikosnimikkeistä, joiden rikoslain mukaisista enimmäisrangaistuksista yhteenlaskettuna muodostuu 13 vuotta.

Wendorf esitti lokakuun alkupuolella Janitskinin vangitsemista poissaolevana ja kertoi tuolloin, että Janitskinista annetaan myös eurooppalainen pidätysmääräys. Se on käytännössä nopeutettu luovutusmenettely, jota voidaan soveltaa muun muassa silloin, kun toisessa EU:n jäsenvaltiossa asuva henkilö välttelee toisen maan viranomaisten kuulusteluja.

Sivustoja yritetty saada suljettua

Helsingin poliisi on yrittänyt saada suljettua MV-julkaisun nettisivustoa sen sisällön perusteella. Poliisi perusteli MV:ssä julkaistuissa salaisissa asiakirjoissa sulkemisvaatimusta epäilyllä, että Janitskinin ylläpitämillä sivustoilla olisi julkaistu viestejä, joissa syyllistytään useisiin eri rikoksiin.

Helsingin käräjäoikeus kuitenkin hylkäsi vaatimukset elokuussa. Oikeusoppineiden mukaan kokonaisen julkaisun sulkeminen tässä tapauksessa edes väliaikaisesti saattaisi olla perustuslain kieltämää ennakkosensuuria.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
Avatar
Luupää
Michael Knight
Viestit: 4103
Liittynyt: To Heinä 10, 2008 10:03 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja Luupää »

'
Saattaa sille turvapaikalle sittenkin tulla tarvetta. :mrgreen:

http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/ja ... in/742244/
Janitskinin luovutus voi kestää viikoista kuukausiin

Kotimaa 30.10.2016 14:43 | Päivitetty 30.10.2016 14:54
STT

MV-lehden päätoimittajaksi itseään kutsuvan Ilja Janitskinin mahdollinen luovutus Suomeen voi kestää viikoista kuukausiin, jos Espanjan viranomaiset päätyvät siihen, että pidätysmääräyksen edellytykset täyttyvät.

Janitskin kertoi lauantaina Facebook-sivuillaan olleensa Espanjan viranomaisten hallussa pari kolme yötä ja vapautuneensa lauantaina.

Hän esitteli Facebook-kuvissa espanjankielistä asiakirjaa, jonka otsikossa mainitaan eurooppalainen pidätysmääräys. Sen mukaan hänen tulee olla viranomaisten tavoitettavissa ja pitää sekä puhelin- että osoitetietonsa ajan tasalla.

Janitskin on vangittu jo aikaisemmin Suomessa poissaolevana. Helsingin kihlakunnansyyttäjä Heikki Wendorf on myös antanut hänestä eurooppalaisen pidätysmääräyksen, joka on käytännössä nopeutettu luovutusmenettely.

Määräaika on kaksi kuukautta

Eurooppalainen pidätysmääräys perustuu Euroopan unionin neuvoston vuonna 2002 tekemään puitepäätökseen. Sen mukaan määräyksen vastaanottaneessa maassa on tehtävä luovutuspäätös 60 päivän kuluessa etsityn henkilön kiinniottamisesta.

Jos etsitty henkilö suostuu luovuttamiseen, päätös eurooppalaisen pidätysmääräyksen täytäntöönpanosta on tehtävä 10 päivän kuluttua suostumuksen antamisesta.

Janitskin kertoi Facebook-videollaan, että häneltä kysyttiin, suostuuko hän palautettavaksi. Hän oli omien sanojensa mukaan vastannut kieltävästi.

Oikeusministeriön hallitusneuvos Juhani Korhonen kertoo, että eurooppalainen pidätysmääräys, eli käytännössä luovutuspyyntö, toimii yleensä erittäin hyvin.

– Jäsenvaltioiden välillä on toki eroja. Suurimmat vaikeudet liittyvät siihen, että määräaikaa ei usein pystytä pitämään, Korhonen kertoo.

Euroopan komission tilastojen mukaan luovutus vastoin luovutettavan tahtoa tehdään useimmissa maissa alle kahdessa kuukaudessa.

Luovutuspyyntöön liittyy myös aina valitusmahdollisuus. Valitusaika ja valituksen käsittely pitkittävät osaltaan käsittelyä.

– Mutta esimerkiksi Suomessa myös tapauksissa, joissa valitusta on käytetty, pysytään hyvin aikarajoissa, Korhonen sanoo.
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/ja ... in/742244/
Eurooppalainen pidätysmääräys on luovutusmenettely

– Eurooppalainen pidätysmääräys perustuu vuonna 2002 tehtyyn Euroopan unionin neuvoston puitepäätökseen.

– Päätös velvoittaa EU-maiden kansallista lainsäädäntöä.

– Eurooppalainen pidätysmääräys otettiin käyttöön vuoden 2004 alussa.

–  Pidätysmääräys voidaan antaa teoista, joista määräyksen antaneen jäsenvaltion lainsäädännön mukaan voi seurata vähintään vuosi vankeutta.

– Jos teosta on jo annettu tuomio, pidätysmääräys voidaan antaa, jos rangaistuksen kesto on vähintään neljä kuukautta vankeutta.

– Eurooppalainen pidätysmääräys on käytännössä luovutusmenettely, joka on normaalia luovutusmenettelyä nopeampi.

–  Luovutuspyynnön saaneen maan on tehtävä lopullinen päätös pidätysmääräyksen täytäntöönpanosta 60 päivän kuluessa etsityn henkilön kiinniottamisesta.

– Jos etsitty henkilö suostuu luovuttamiseen, päätös pidätysmääräyksestä on tehtävä 10 päivän kuluessa suostumuksen antamisesta.

– Euroopan komission tilastojen mukaan useimmissa maissa etsitty henkilö luovutetaan suostumuksen kanssa 14–16 päivässä ja ilman suostumusta alle kahdessa kuukaudessa.
Kun linkität niin kopioi ainakin olennaiset, tapaukseen liittyvät osat tekstistä samalla ketjuun, koska monet linkit lakkaavat ajan mittaan toimimasta tai artikkeli siirtyy maksumuurin taakse tai sen lukemiseen vaaditaan rekisteröityminen. Tai jotain.
SuomenColumbo
Martin Beck
Viestit: 790
Liittynyt: Pe Elo 19, 2011 1:04 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja SuomenColumbo »

Kuva

Suomen poliiisi oli määrännyt Janitskinille pakkolääkityksen, koska hänen kerrottiin olevan erittäin vaarallinen.

Milloin suomen poliisi ja syyttäjä voi alkaa leikkimään lääkäriä ? Tuohan on laiton vapaudenriisto.

http://nwohavaintojapromo.blogspot.fi/2 ... kinin.html
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

Einsatzgruppen kirjoitti:
:mrgreen: Janitskinilla heittää pahasti ja hän kuvittelee johtavansa jotain Terijoen maanalaisarmeijaa tai sitten Venäjä on tosiaan rakentanut jonkun maanpetturisolun, jonka johdossa tuo latvalaho on, kummallekkin paskainen :mrgreen:
...laho tai ei, niin itse näen tapauksessa ihan selkästi "viranomaisten wannabe E.Snowden-J.Assange ajojahdin" - jossa suomalaiset viranomaiset siis kuvittelevat jahtaavansa jotain em. typpeihin ja heidän suuriin tekoihinsa rinnastettavaa suomi-henkilöä - valitettavasti kyseessä on kuitenkin ihan tavan tallaaja - pikkujulkkis, joka vaan on ryhtynyt julkaisemaan tietoa, joka valtakunnankanslerien ja toimituspäälliköiden mielestä kuuluisi säilyä salaisena (kuten siis ovat hämyisissä kabineteissa kättäpäälle keskenään sopineet) Dia -PAM!
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
annaanna

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja annaanna »

PiikkiSika kirjoitti:
Einsatzgruppen kirjoitti:
:mrgreen: Janitskinilla heittää pahasti ja hän kuvittelee johtavansa jotain Terijoen maanalaisarmeijaa tai sitten Venäjä on tosiaan rakentanut jonkun maanpetturisolun, jonka johdossa tuo latvalaho on, kummallekkin paskainen :mrgreen:
...laho tai ei, niin itse näen tapauksessa ihan selkästi "viranomaisten wannabe E.Snowden-J.Assange ajojahdin" - jossa suomalaiset viranomaiset siis kuvittelevat jahtaavansa jotain em. typpeihin ja heidän suuriin tekoihinsa rinnastettavaa suomi-henkilöä - valitettavasti kyseessä on kuitenkin ihan tavan tallaaja - pikkujulkkis, joka vaan on ryhtynyt julkaisemaan tietoa, joka valtakunnankanslerien ja toimituspäälliköiden mielestä kuuluisi säilyä salaisena (kuten siis ovat hämyisissä kabineteissa kättäpäälle keskenään sopineet) Dia -PAM!
On sulla lennokkaat tulkinnat. Tästäkin asiasta. Toisaalla olet tulkinnut suomalaisten hullunlailla pelkäävän vihreitä miehiä :roll: .
Tosiasiassahan yhä edelleen poliisille on tehty eri tahojen toimesta rikosilmoituksia ja tutkintapyyntöjä, joita kaikkia ei poliisi ole, virkavelvollisuusvaatimuksien painaessa päälle, voinut jättää tutkimatta. On tutkimattakin jätetty, esim. joku polit. nuorisojärjestöjen tekemä.

On paha mennä esitutkintapaperikasan kanssa syyttäjän pakeille ja selittää, etten ole mitään tosiaankaan tehnyt saadakseni tältä Janitskinilta vastauksia, tai vitustako minä tiedän missä piileskelee.

Tässä on pikkupakko kysellä poliisilla Janitskin perään. Onko iloa, vahingoniloa vai persupoliisin mielipahaa mukana, toisarvoista.
Avatar
PiikkiSika
Adrian Monk
Viestit: 2808
Liittynyt: To Tammi 14, 2016 10:52 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja PiikkiSika »

annaanna kirjoitti:[

On sulla lennokkaat tulkinnat. .

Tarkoittanette - lennokkaat faktat. Siitä puhunee puolestaan mm. esitutkinnan suoritustapa, jossa lain mahdollistamia pakkokeinokikkoja on pyritty käyttämään "kuten piru lukee raamattua" - taas haisee tukeva kakki.
! ! ! Eläköön EU-direktiivit ja kansan syväkyykky ! ! !
teppo
Perry Mason
Viestit: 3959
Liittynyt: La Heinä 21, 2007 5:38 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja teppo »

Tuohon 13 vuoden vankeusvaatimuksesta höpisemiseen täytyy muistuttaa, että Suomessa on voimassa rikosten tukkualennus. Eli vaikka henkilö olisi tehnyt millaisen määrän tahansa rikoksia, joista törkeimmän maksimirangaistus olisi kaksi vuotta vankeutta, ei hän voi saada kuin korkeintaan neljän vuoden tuomion (josta oikeasti istuisi puolet, jos on "rikosoikeudellisesti ensikertalainen" eli ei ole ollut lusimassa kolmeen vuoteen ennen tekoaan).

Jos arvioitaisiin, että jollain maksimi olisi jo kasassa, mistään uudesta saman vakavuusluokan teosta ei enää seuraisi mitään. Seuraamusjärjestelmä ei kannusta rikoskierteeseen ajautunutta henkilöä katkaisemaan toimintaansa.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

MV-julkaisun Janitskin matkusti ilmeisesti eurooppalaisen pidätysmääräyksen ulottumattomiin

MV-lehden päätoimittajaksi itseään kutsuva Ilja Janitskin on ilmeisesti matkustanut eurooppalaisen pidätysmääräyksen ulottumattomiin Andorraan, selviää hänen Facebook-postauksistaan.

Kirjoituksessaan Janitskin kertoo viettävänsä joulun Andorrassa. Toisessa kirjoituksessa Janitskin suitsuttaa Andorraa hienoimmaksi koskaan näkemäkseen pääkaupungiksi.

Andorra sijaitsee vain satojen kilometrien päässä Barcelonasta. Oikeusministeriön hallitusneuvoksen Juhani Korhosen mukaan eurooppalaisella pidätysmääräyskellä ei kuitenkaan ole virkaa Andorrassa.
–  Andorra ei ole EU:n jäsenvaltio. Eurooppalaisella pidätysmääräyksellä ei ole kyllä mitään tehoja Andorrassa. En tiedä heidän lainsäädäntöään sillä tarkkuudella, onko jotain mahdollisuuksia (luovuttamiseen) olemassa.

Syyttäjä on antanut Janitskinista eurooppalaisen pidätysmääräyksen, joka on käytännössä nopeutettu luovutusmenettely.

Espanjalainen oikeusistuin päästi Janitskinin viime viikolla vapaalle jalalle odottamaan varsinaisen luovutuspäätöksen tekemistä. Syynä olivat hänen siteensä Espanjaan, jossa Janitskin on asunut useita vuosia.

Korhosen mukaan vapaalle päästäminen voi tehdä toimenpiteet merkityksettömiksi.
–  Euroopan unionissa on hieman riskaabelia päästää epäilty odottamaan luovutusasian ratkaisua vapaalta jalalta, koska rajatarkastuksia ei ole kuin siellä täällä. Maan vaihtaminen on hyvin helppoa ja kätevää, Korhonen sanoo.
...


Iltalehti
Maanantai 7.11.2016 klo 12.24

KULUTTAJAOPAS: Älä maksa muslimeille tyhjästä vaan tienaa itse!
Samalla voi kätevästi tankata ja ostaa verovapaata alkoholia sekä tupakkaa.

Jokaisesta veroeurostasi menee suuri osa laittomille maahantunkeutujille.

Andorrasta saa uusia vuokrattavia asuntoja alle 500 euron/kk !

Suosittelen mitä lämpimimmin välttelemään veroja muuttamalla pois EU- maasta, sekä estämään samalla elintasopakolaisten rahoittamista.
Maksamalla veroja Suomeen rahoitat itse islamisaatiota…. “ja ne kaksi juoppoa pappiakin juo vielä niillä rahoilla lisäksi….”


mvlehti.net
07.11.2016 03:10

Voi voi sentään. Kyllä minfossakin nyt niin moni mielensä pahoittaa, mm. killingfields alias Einsatzgruppen. Toivottavasti heille on olemassa oma pieni mielipahahymiö, sen ahkerasti käytössä olevan irvinaamahymiön lisäksi, että edes hiukan helpottaisi.

Mut hei, nyt kääpiövaltio Andorra boikottiin. Onhan tuo nyt kertakaikkisen julkeaa, että vastustetaan EU:n ykseyttä olemalla Euroopassa, mutta ei EU:ssa. Kuinka he ylipäätään voivat edes pärjätä ilman EU:ta? Suomi ei ainakaan siihen pysty.
- Lähden mukaan boikottiin; Lupaan etten osta yhtään Andorrassa valmistettua autoa.

Tulee mieleen tapaus Maija lahtinen ja "pakoilunsa" Sveitsissä. Suomen viranomaiset eivät saa Maijaa pois Sveitsistä - mitä nyt Suomessa kävi todistamassa ja voi että kun syyttäjää sitten kiukutti kun ei ko. tilanteessa voinut ottaa Maijaa kiinni.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
kanlaya
Jack Bauer
Viestit: 951
Liittynyt: Ma Tammi 28, 2013 4:05 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja kanlaya »

Andorra on kuule sellainen käpykylä ettei sinne kukaan lähde kuin korkeintaan joulua viettämään :lol:
jaskajokunen
Jane Marple
Viestit: 1052
Liittynyt: To Touko 15, 2014 4:20 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja jaskajokunen »

Einsatzgruppen kirjoitti:
Doctor Lecter kirjoitti:
Voi voi sentään. Kyllä minfossakin nyt niin moni mielensä pahoittaa, mm. killingfields alias Einsatzgruppen. Toivottavasti heille on olemassa oma pieni mielipahahymiö, sen ahkerasti käytössä olevan irvinaamahymiön lisäksi, että edes hiukan helpottaisi.
Lähinnä huvittaa neiti ja tuomittu rikollinen, joka ei vastaa mistään teoistaan ja lähtee itse pakolaiseksi, kun on ensin meuhkannut sivuillaan pakolaisia vastaan. Sitten naurattaa nuo ryssän trollit jotka fanittavat tuomittua rikollista ja vangitsemismääräystä pakenevaa ja samaan aikaan tohkeissaan kirjoittavat palstalle rikollisuuden ja rikollisten tuomitsevia viestejä, varsinkin jos rikoksesta epäillyn väri on oikea. :roll:

Tyyppi on asetettu matkustuskieltoon ja rikkoo sitä, vielä luultuakin tyhmempi ryssä. :lol:

PS. Andorrasta onnistuu luovutus ihan näppärästi ja virka-apuakin saa, eiks on kliffaa hei :mrgreen: :mrgreen:

https://en.wikipedia.org/wiki/European_ ... xtradition

https://en.wikipedia.org/wiki/European_ ... al_Matters
Mistä keksit tuon matkustuskiellon? Rasmuksestako?
kanlaya
Jack Bauer
Viestit: 951
Liittynyt: Ma Tammi 28, 2013 4:05 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja kanlaya »

Viitsitkö valaista mistä veloista on kyse kun nyt tulee semmoinen ajatus itselle että Ilja on sinulle velkaa enemmänkin? :lol:
kanlaya
Jack Bauer
Viestit: 951
Liittynyt: Ma Tammi 28, 2013 4:05 pm

Re: Poliisi on aloittanut esitutkinnan MV-lehden toiminnasta

Viesti Kirjoittaja kanlaya »

Tämäpä olikin oivallinen viesti ja syytä laittaa muistiin ettei huku :lol:
https://petriviitala.wordpress.com/2016 ... janitskin/
ILJA JANITSKIN ja MV-lehti: pahan lähettiläät
Ettei tämä alkaisi aivan surkeasti, haluan kiittää harvoja, mutta hyvin kalliita tukijoitani: Tiia Maija, John-Eerik, Petra, Nina, Pekka, Heidi, Anna,Tarja, laura, kyllä te tiedätte. Kiitos.

Tämä on ensimmäinen ja viimeinen kerta, kun kerron huimista seikkailuistani MV-maassa.

Maaliskuussa 2015 Juha Vainio sai googlen vetäytymään MV-blogista, joka oli perustettu 2014. Ensimmäisen paskamyrskyn sai niskaansa Vainio. Kostoon sisältyi uhkauksia, solvauksia ja huipuksi 1000 euron palkkio, jos joku löytää tulenarkaa tietoa Vainion elämästä.

Tämä antoi mulle sytykkeen ja pisti miettimään, kuinka paha voi ihminen olla, kun villitsee sadat tuhannet ja rääkkää toimittajaa tuolla tavoin. Päätin tehdä jotain. En keksinyt paljon muuta järkevältä tuntuvaa, kuin kansalaisaloitteen. Laadin sen valmiiksi, ja huomasin, että aloitteen toimijoina pitää olla kolme henkilöä – kolme allekirjoitusta. En löytänyt ketään, vaikka yritin. Sitten menin johonkin kuohuvaan antirasistien ketjuun, mutta kukaan ei lähtenyt, paitsi yksi, joka on ”Loppu MV-lehdelle”-sivun ylläpidossa vieläkin. Eräs tulisieluinen nainen lähti kolmanneksi, mutta tiemme erosivat. Tuli näet vasta tässä vaiheessa mieleen kysyä lakia tuntevalta tutulta neuvoa. Selvisi, että sananvapaus estää aloitteen, koska rikosta ei tapahdu ennen, kuin sanat on sanottu.

Jäin miettimään asiaa, kunnes puoli vuotta myöhemmin joulukuun 3., perustin sivumme. Äkkäsin, ettei vastaavaa sivua ole, siispä se oli perustettava.Sivulla on tällä hetkellä 15 807 kannustajaa, eli joku on mennyt oikein. Tammikuussa tuli yhteydenotto Hanna Huumoselta/SONKilta. Heillä oli hieno idea, ja teimme vaihtokaupat. Hanna tuli ylläpitoomme, ja meidän kauttamme boikottihanke sai näkyvyyttä (6000 tykkääjää). Boikotin jälkeen Hanna otti MV-lehden vastustamisen poliittiseen agendaansa, eikä siinä ole mitään pahaa, mutta sivumme kuvauksessa olemme epäpoliittisia. Seuraavaksi perustin adressin, jonka lähetin 600 nimen tullessa täyteen Espanjan poliisille. Pienempiä kampanjoita oli myös. Saimme joukkovoimalla pois pari rienaavaa kuvaa rasistisilta sivuilta. Viimeisin on ollut avaaz-vetoomus. Avaazhan on maailman suurin kansalaisvetoomussivusto, joten tein vetoomuksen englanniksi. Poliisille olen toimittanut tappouhkauksia, ja eilisiltana kekkasin oivan keinon. Twitterketjussa oli Tiina Wiik, poliisipäällikkö, Iltalehti ja Suvi Auvinen, eli rasisti, virkavalta, media ja anarkisti. Koska Fobba ei vastannut mitään, laitoin tappouhkauksia ketjuun saatteella ”IL näki, poliisi näki”. Toivottavasti tulee tulosta. Ja nyt Janitskinista:

Koska Hanna Huumonen antoi kasvot boikotille, ja se onnistui, Ilja sai vielä rajumman raivarin, kuin Vainion tapauksessa. nettihäirintä, puhelinhäirintä, kammottavat solvausjutut ja kuvat. En ymmärrä, miten hän kesti. Ne, jotka Venäjällä ovat liikemiehiä, ovat meillä gangstereita. Politiikkaa, ideologioita, mielipiteitä voi siellä ostaa rahalla. Rahan totuus on mediauutisen totuus, ei realimaailman totuus. Rahalla on siellä valtava vaikutusvalta, ja se ohjaa kaikkea, koska tietylainen hyödyntavoittelu on verissä siellä. Tämä mielessä, ymmärtää, miksi Janitskin saa niin hirvittäviä raivonpuuskia, kun häneltä viedään rahaa.

Sivullamme alkoi tapahtua jo ihan alussa. Janitskinilla on kymmeniä facebookprofiileja, joista ainakin Ros Ka, Pentti Perä ja Jim Smith kävivät riehumassa, trollaamassa ja solvaamassa ennen kuin heidät poistettiin. Muita profiileja ovat mm. Tavan Tallaaja, Ken Raali, Aimo Jortikka, Sini Tinttinen ja Kreivi Splattenstein.

Sitten laadin huolella adressin. Kiitokset myös espanjankäännöksen tehneelle ystävälle. Pistin tahallaan vähäpätöisempiä viha-huijauslinkkejä, että voin vaihtaa ne, jos Janitskin ottaa jutut pois. Pidin adressin kommenttiosion auki, ja heti janitskin ilmaantui sinne räyhäämään salanimellä. Hän sai MV-porukkansa öyhöttämään kaikki ketjut tukkoon, ja lopuksi janitskin toitotti, että hän haastaa jokaisen allekirjoittaneen oikeuteen. Täysin absurdia, mutta moni potentiaalinen allekirjoittaja pelästyi. Ja tämä oli liikaa Iljalle. Hän teki minusta kaksi sairasta juttua, joista ensimmäinen minulle täysin omistettu sisälsi 11 valetta, kahden yksityiskuvan laittoman varastamisen, uhkailun, ja blogaukseni silpomisen, ja väitteen, että se olisi mielisairaan kirjoittama. Ja opetuslapset kommenttiosastolla kirkuivat vihaa ja raivoa. Samat tutut kommunismit, lääkkeet, anarkistit, muslimit, sienet, kiljut, ulkonäkö jne..ja tietysti uhkailut raastuvalla. Olin todella rikki, ja kävin psykiatrilla ja huilasin sairaslomalla neljä päivää. Totta kai olisin voinut lopettaa, enkä hae mitään glooriaa, olen vain niin huolissani. Monet köyhät työttömät, vähävaraiset vanhukset, lähettävät Janitskinille rahansa, jolla on luksustoimistot harrikat ja villa rakenteilla tällä hetkellä. Tekee samalla lailla pahaa ajatella rutiköyhiä vanhuksia, jotka sijoittavat viimeiset pennosensa TV-pastorin jettiin. Adressin jälkeen tappouhkauksia alkoi tulla myös viesteinä, jopa sivulle. Valokuvasivuni sutattiin, Ilja sai IP-osoitteeni ja teki paljon kiusaa. :lol: Mailiini tulee vieläkin kerran vuorokaudesta posti jossa lukee isolla ”DO YOU WANT TO FUCK?”. venäläisestä osoitteesta, ja laiton, koska ei anneta mahdollisuutta kirjautua pois vastaanottajista.

Ilja laittoi sivullemme myös yhden tappouhkauksen, joka poliisilla. Siinä kerrotaan minun löytyvän auton takakontista. Kun kommentoin fabon ”Mitä vittua”-sivulla, ilja moderoi kiusalliset kommentit pois. Eräs järkyttävä oli Keniasta, kun kristityt polttivat kyläläisiä noitina. Ilja tai joku oli blurrannut videota sopivasti, ja laittanut arabialaista kirjoitusta ja minareettilaulua päälle. Huomioni moderoitiin. Minun kotiosoitteeni on kostoksi julkaistu MV:ssä, kammottavaa mihin ihminen pystyy.

Ja tämän vuoksi tarvitsen teitä: Tuli eräällä sivulla juteltua Janitskinin kanssa näkyvyydestä. Yht´äkkiä tajusin. googletin itseni…voi itku. janitskin on jollain ilveellä saanut googlehaun ensimmäiseksi osumaksi solvausjutun minusta. sen pahemman. mutta sitä en tajua, että oikealla on valtavan kokoinen lista levytyksistä, joissa en soita, vaikka bändin neljännessä kokoonpanossa soitankin. Ja siinä on vielä sharebutton, joka toimii. Pyysin ystävällisesti Janitskinia poistamaan valhejutun arkistostaan, koska google ilmoitti, ettei ole muuta tietä. Janitskin riemastui täysin ja ja hihitteli vahingoniloisena, kun ”olen tehnyt niin paljon pahaa” hänelle. Eli haluan, että tätä luetaan ja jaetaan paljon, kunnes otsikon ”Ilja Janitskin” ja ”MV-lehti” nousevat googlen luetuimpien listalla ylemmäksi. Tämä ei ole kosto, vaan jos onnistumme, pystyn tekemään vaihtokaupan niin, että molemmat blogaukset häviävät. MV:llä ja tällä blogillahan on sama wordpressalusta. Janitskinin rikoksiin:

Vaikea sanoa, mikä rasistisista valepropagandajutuista on raain. Tulee mieleen Vantaan väitetty joukkoraiskaus juuri päivää ennen eduskuntavaaleja. Poliisi ei ehtinyt oikaista huijausta, ja koska lukijoita valtava määrä, saivat persut suunnattomasti lisä-ääniä. Joku voisi sanoa sitä vaalituloksen manipuloinniksi.

Toinen on kaksi perättäistä Odinjuttua, joissa muka Odinit olivat pelastaneet nuoren naisen ”matujen” kynsistä. Lempääläläisen marketin parkkipaikalla ei ollut tapahtunut mitään. ja aina oikaisut puuttuvat.

Valheellinen väite mamunaisen rokotusneulojen muka kahdesti käyttämisestä.Yliopistotutkija häpäistiin täysin, ja hänestä julkaistiin kuva vauva sylissään, vauvan kasvot blurrattuna.

Kymmenet piratisoidut artikkelit ja kuvat.Myös Jessikka Aron, jota on rääkätty kammottavalla tavalla.

Ent. presidentin häpäisy, Jore Puusan kuvamanipulointi verellä, ruokasooda ja syöpä, hitler sukellusveneellä Argentiinaan, juutalaisten salaliitto, ”vapaamuurariristi” espoolaisessa kirkossa jne..

Ehkä kuvottavin ominaisuus on jahdata seksuaalirikollisten ja maahanmuuttajataustaisten rikollisten kuvia virtuaaliseen jalkapuuhun.
City: ”Epäiltyjen tekijöiden kuvat näytetään surutta ja kommenttiketjuissa ihmiset ovat valmiina laittamaan lynkkausjoukkonsa liikkeelle. Kommentoijien vihafantasioissa vilisee niskalaukauksia, saunan taakse viemistä, asioiden tunkemista perseeseen, auton perässä raahaamista ja torille kusipaaluun sidottavaksi viemistä.”Jarmo Rinne (valtio-opin politiikan tutkimuksen linjan yliopistonlehtori )
”Summaten: pakolaiset ovat helppo uhri, joille räyhätessään verkkokeskustelijat voivat osoittaa omaa ylemmyyttään, paremmuuttaan ja vahvemmuuttaan. Vihapuhe luo omanlaistaan yhteisöllisyyttä rakentaessaan ja vahvistaessaan tunnetta kuulumisesta samanhenkiseen ja -mieliseen myyttisen puhtaaksi korotettuun suomalaisuuteen.”

Sitten laiton, yli 200 000 ihmisen rekisteri. Tekniikkana tunkeutua yhteisönormien vastaisesti facebookryhmiin, ja hakkeroida jäsenten osoitteet.K1 solutions: ”Luotettavuus Pidämme huolta yhteisistä ja asiakkaiden asioista, kuin ne olisivat omiamme. Jos meiltä puuttuu tieto, otamme selvää emmekä lähde sepittämään tarinoita.”

Näin meni keväällä, mutta Janitskin kerjää rahaa, ettei tarvitsisi pulloja keräillä: ”Traffic Report
Daily Unique Visitors: 60,302 Daily Pageviews: 361,812
Estimated Valuation
Income Per Day: $ 724.00 Estimated Worth:
$ 521,280.00 ”

Janitskinilla on ulosotossa valtava määrä rahaa, mutta hän on myös tällä hetkellä verovelvollinen Suomeen, johon hän ei verojaan maksa. Hänellä on myös Vadelmavene-niminen pornobisnes. Hauskaa jos Suomen kuvalehdelläkin olis hieromalaitoksia.Iljan K1:lla on myöskin isot tulot, millä pitäisi lyhentää hänen mahtivelkojaan suomessa. Eli: velallisen epärehellisyys.Kesällä 2015 K1:n omaisuus oli n. 700 000, nyt se on 58 000. En pistä kuvankaappauksia tähän, mutta viestitän jos tarpeen.

Iljan nimissä olevista domain-nimistä löytyy mm. barcelonavipescortdotcom, meetmyporndotcom, bandidosmcbarcelonadotcom, sugardeskdotcom(!), ja inteltrixdotcom(laiton rekisteri)

Ilja tekee kauppaa: ”PROJECT: E-mail adresses from Finland needed for email campaingns – Fixed PriceDATE: Jun 21, 2015DESCRIPTION:We need valid e-mail adresses for campaign in Finland (target 1) and other Scandinavian countries as well. If you have proper technology to provide us service please contact. We are also interested on SMS campaign contacts and software also.Other viral marketing services are in our interest also. Dont hesitate to offer.Only professionals, thanks” ja ”We need 10 freelancers who build a interesting social media profiles x 10 , so each freelancer handles 10 profiles. Profiles has to be European or American profiles and very well made only for Our purposes. Bulk purposes made profiles are not even considered.You need to act from good looking girl to a business director and between all that.”

Journalistiliitto: ”MV-lehdestä on tehty Suomessa useita kymmeniä rikosilmoituksia. Tutkittavia rikosnimikkeitä ovat muun muassa kunnianloukkaus, törkeä kunnianloukkaus, rahankeräysrikos, rahapelirikos ja tekijänoikeusrikos.

Poliisi muistuttaa, että vihapuhe netissä voi täyttää rikoksen tunnusmerkistön. ”Rikosnimikkeenä vihapuhe voi olla esimerkiksi kiihottaminen kansanryhmää vastaan, kunnianloukkaus tai törkeä kunnianloukkaus.

Janitskin on antanut foorumillaan oman osion vastarinnalle. Foorumilla ratkeaa tukihommat bitcoineilla: ”Seuraava tapa auttaa toiminnassa, Bitcoineilla tukeminen: http://www.vastarint….”

To inform is to influence: ”MV-Lehti is having a bad year.First, they are attacked as anti-immigrant. Then they are exposed as FSB funded, organized, planned, and executed. Now they are also categorized as a hate group and xenophobic.”

Tuomas Murajan tviitti: ”kahdessa iljan yhtiössä lisääntynyt pääoma noin miljoona euroa. Kuka tahansa pystyy osoittamaan Venäjä-kytkyn.”

koulurauhaadotfi kuuluu iljan rekisteröimiin domaineihin. Ihmettelinkin, mitä se teki pornon ja huijausten seassa. Koska suurin osa domaineista on myös Iljan firmoja, tekee mieli ajatella että tämäkin. Vantaan sanomat: ”BISNES Koulurauhaa-lehden taustahahmo syyllistyi aiemmin talousrötöksiin pyörittäessään toista koulukiusauslehteä.”

Pidän epäilyttävänä myös salaliittoteorioiden julkaisemista. Yksityisyyden loukkaukset, maahanmuuttajavastainen slangi, vihaa lietsova tyyli, missä usein varastetaan artikkeli, ja leikellään se pirtaan sopivaksi. Lähdekritiikin ja haastattelujen puuttuminen, kirjoittajien piiloutuminen nimimerkkien taakse. ”viite”kuvilla viitataan väärään tulkintaan, sekä viha että pelko lisääntyvät,

Tällä hetkellä pidän erittäin vaarallisena verkostoitumista ja kytkykauppaa. MV:llä on satoja tuhansia lukijoita. ”Suomi ensin” lähettää nykyään teknisesti laadukkaat ja monella kameralla kuvatut videot mielenosoituksista ja muusta youtubeen, ja välittömästi Janiskinille joka julkaisee ne. janitskin taas puffaa näitä tilaisuuksia. Tiina Wiikillä on satoja tuhansia lukijoita ja katsojia, ja hän juuri haastatteli Janitskinia. Vastarinnalla on oma foorumin osansa. Odineilta Ilja saa hyviä liiottelu-uutisia, ja Ilja antaa positiivista julkisuutta heille. Venäjäkytkyt ovat selviä: Molari, Backman, VK ja yleinen myönteisyys. Barenaked islam tekee vaihtokauppaa: MV:n englanninkielisiä juttuja on sivulla, ja päinvastoin. Vihablogistit kuten Yrjöperskeles, vastavalkea, Sanden blogi ym.. ovat agressiivista palstantäytettä, ja blogit saavat kovat lukijaluvut.Ei näytä hyvältä.

Olen saanut turpaani aika tavalla tämän vuoden sisällä. Mutta se, että Janitskin repi minut paskamyrskyyn onkin mulle hyvä uutinen. Hän osoittaa sillä heikkoutensa, koska harva uskaltaa nousta häntä vastaan. Tiedän siitä myös, että olen saanut jotain aikaan.

Usein kysytään ”Miksi kiusaat itseäsi, mikset lopeta?”. Jos lopettaisin, niin kuka sitten tekisi tätä? Tunnen aitoa empatiaa käärmeöljykauppiaan huijaamia ihmisiä kohtaan, ja aitoa antipatiaa rahanhimoista öykkäriä kohtaan. Ei tänne mitään sisällissotaa synny, mutta paljon tuskaa pystyy yksi ihminen tuottamaan tähän hyvään maahan, ja sen hyviin ihmisiin ihonväristä viis.
Viimeksi muokannut kanlaya, Ma Marras 07, 2016 10:53 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Vastaa Viestiin