Keksijä Peter Madsen murhasi ruotsalaistoimittajan

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Tiina »

^Niinpä. Ystävät eivät voi uskoa, että pystyisi moiseen. Mutta jokaisella on kai pimeämpi puoli, josta edes lähimmät ei välttämättä ole perillä.

En muista oliko tämä jo täällä, mutta tässä tämän toisen ystävän haastattelu:

http://m.iltalehti.fi/ulkomaat/20170824 ... 8_ul.shtml

Ystävä kertoo: Madsen on kuumakalle, huutaa ja heittelee esineitä
Torstai 24.08.2017 klo 12:03
"En voisi katsoa häntä enää silmiin."

Christoffer Meyer ja Peter Madsen ovat olleet ystäviä 10 vuotta. He työskentelivät yhdessä rakettiprojektissa.

Meyer kertoo, että Madsen on kiivasluontoinen, huutaa ja heittelee tavaroita, jos asiat eivät mene hänen tahtomallaan tavalla.

- Hän on todellinen kuumakalle, mutta en ole koskaan nähnyt hänen käyttäytyvän väkivaltaisesti, kertoo Meyer Ekstrabladetille.

- Jos Peterin kissa on ollut kipeä, hän on ollut aivan murtunut. Hän on auttanut monia ihmisiä. En kuvaisi häntä epäempaattiseksi, sanoo Meyer.

Ystävä kuvaa Madsenia kiivasluontoiseksi, mutta ei väkivaltaiseksi.

Meyer kertoo puhuneensa Madsenin kanssa vain varttia ennen kun Madsen ja Kim Wall lähtivät kohtalokkaalle sukellusvenematkalle. Puhelu koski raketin koelaukaisun viivästymistä.

- En huomannut soiton aikana mitään erikoista. Mitä sen jälkeen tapahtui, sen tietää vain Peter Madsen.

Mayer on syvästi järkyttynyt tapahtuneesta. Ensin hän halusi uskoa Madsenin syyttömyyteen, mutta ilmi tulleet asiat eivät syyttömyyttä puolla.

- Uskoin tuntevani Peterin tosi hyvin. En tiennyt, että hänestä löytyy tällainen pimeä puoli. En pystyisi katsomaan häntä enää silmiin, sanoo Meyer.

- Voiko kukaan antaa hänelle anteeksi? Ainakaan nyt minä en siihen pysty. Jos Peter olisi tullut satamaan ja kertonut rehdisti, että jotain kauheaa on tapahtunut, asiat olisivat toisella tolalla, sanoo Meyer.

PEKKA NUMMINEN
Gladys
David Starsky
Viestit: 4548
Liittynyt: To Loka 01, 2009 6:53 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Gladys »

^ "Meyer kertoo puhuneensa Madsenin kanssa vain varttia ennen kun Madsen ja Kim Wall lähtivät kohtalokkaalle sukellusvenematkalle. Puhelu koski raketin koelaukaisun viivästymistä.- En huomannut soiton aikana mitään erikoista. Mitä sen jälkeen tapahtui, sen tietää vain Peter Madsen."

Olisiko tuo raketin koelaukaisun viivästyminen voinut olla Madsenille niin suuri pettymys, että jonkinlainen pinnan alla (no pun intended) kytevä aggressio olisi siitä lähtenyt eskaloitumaan?
All is pretty.
- Andy Warhol
Avatar
Kyläseppä
Harjunpää
Viestit: 343
Liittynyt: Pe Maalis 28, 2014 5:09 am
Paikkakunta: Seppä Ilmarisen paja

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Kyläseppä »

Unensieppaaja kirjoitti:Kiitos Lassie teksteistä!

Jos Madsen kieltää ruumiin paloittelun, puhkomisen ja metallikappaleiden laiton torsoon, miten aikoo kaiken tämän selittää, joku toinen poiminut ruumiin merestä ja tehnyt toimet. Tuskin selitys menee läpi kun torsosta löytynyt metalli on peräisin Madsenin aluksesta (näin ymmärsin).
Voihan se olla se "kolmas jota ollut messissä.
Avatar
Lassie
Jessica Fletcher
Viestit: 3043
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 10:10 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Lassie »

Päivitystä. Ns. suoraa käännöstä, otsikoinnit muokkaamiani jäsentämään tekstiä.

Poliisilla on uusia todistajia

Tanskan poliisi taistelee nyt aikaa vasten selvittääkseen tarkasti Kim Wallin kuolemaksi käyneen sukellusvenematkan olosuhteet. Samanaikaisena yrityksenä on kartoittaa sukellusvene Nautiluksen viimeistä reissua (jolla Kim Wall ja Peter Madsen olivat) edeltäneet tunnit.

Kaksi silminnäkijää olivat (huom. Ekstra Bladet-lehden silminnäkijöiltä saamaa tietoa) havainneet, kun Kim Wall haastatteli Peter Madsenia useita tunteja ennen matkaanlähtöä sukellusveneellä, ja jopa kolmas henkilö on ollut (haastattelutilanteessa) läsnä, kirjoittaa Ekstra Bladet-lehti.

Poliisi peräänkuuluttaa nyt edelleen todistajia, jotka olisivat nähneet toimittajan ja keksijän ennen sukellusveneen lähtöä satamasta.

Sen jälkeen kun aiemmin viikolla varmistui, että Kööpenhaminan ulkopuolelta Juutinraumalta löydetty torso kuului DNA-yhteensopivuuden perusteella toimittaja Kim Wallille, on Kööpenhaminan poliisi nyt tahkonut aikaa vasteen kartoittaakseen Kim Wallin viimeiseksi reissuksi käyneen sukellusvenematkan tunnit ajalta ennen matkalle lähtöä kuin myös matkan ajalta.
Peter Madsen on nyt vangittuna, epäiltynä Kim Wallin kuoleman aiheuttamisesta. Hän kiistää syytökset.

Tiedon puutetta


Sen perusteella mitä poliisi on viestinyt/kommunikoinut, tiedetään miten sukellusvene liikkui tietyiltä osin iltaa ja yötä. Kuitenkaan useiden tuntien ajalta ei tiedetä (tietoa uupuu), missä sukellusvene on sijainnut.

Lisäksi ajanjakso joka täytyy nyt kartoittaa, ovat tunnit, jotka edeltivät sukellusveneen matkaanlähtöä. Sukellusvene Nautilus lähti Refshaleoenista, Kööpenhaminan rannikon pohjoisosien teollisuusalueelta. Alue sijaitsee suositun seudun vieressä, jossa monet ihmiset liikkuvat mm. Kööpenhaminan ruokamarkkinoilla.

Reissua edeltäen Madsenin työverstaan ulkopuolella haastattelutilanne, jota 3. henkilö kuvasi

Tanskan poliisi oli saanut tapauksesta 656 tiedustelua/vihjettä perjantaina . Ekstra Bladet-lehden saaman tiedon mukaan jotkut näistä tunneista koskevat (epäilen että jutussa pitäisi lukea "jotkut näistä vihjeistä koskevat tunteja ennen....") aikaa ennen sukellusveneen lähtöä Kööpenhaminasta . Yhden todistajan mukaan toimittaja ja keksijä oli nähty Madsenin työverstaan (værkstedet) "Raket-Madsen Rum Laboratoryn" ulkopuolella Refshale Islandilla. Todistajan mukaan Kim Wall haastatteli Peter Madsenia samalla kun kolmas henkilö kuvasi haastattelua, kirjoittaa Ekstra Bladet-lehti.

Kööpenhaminan poliisi ei ole halunnut kommentoida Ekstra Bladetin tietoja, mutta lehdistötiedotteen mukaan ollaan (passiivissa tekstissä, tarkoittaa mielestäni että poliisi on hyvin kiinnostunut) hyvin kiinnostuneita Kim Wallia, Peter Madsenia ja heidän yhteistä lähtöään Kööpenhaminasta koskevista tiedoista.

Meiliviestintää ammattimaiseen sävyyn

Sukellusvenereissua ympäröivät olosuhteet ovat suureksi osin tuntemattomia, mutta sen mukaan mitä Kööpenhaminan poliisi on aiemmin ilmoittanut on todistetta joka viittaa Kim Wallin ja Peter Madsenin kommunikoineen ammattimaiseen sävyyn ennen reissulle lähtemistä.

"Olemme varmistaneet sähköpostiviestin (ett mejl) näiden kahden väliltä, siinä käsitellään sukellusvenereissua osana reportaasityötä/jutuntekotyötä. Siinä ollaan liikkeellä ammatimaiseen sävyyn, tutkinnanjohtaja Jens Moller on kertonut aiemmin.

http://www.expressen.se/kvallsposten/po ... ns-avresa/

Pienempi päivitysote Ekstrabladetin uutisoinnista:

Poliisi mielellään haluaisi yleisöltä apua ruumiinosien ja toimittajan päällä olleiden kadonneiden vaatteiden löytämisessä.

"Lisäksi, haluaisimme myös yhteydenottoja ihmisiltä, jotka voisivat valaista meitä/tehdä meidät viisaammiksi tapaukseen liittyvistä ihmisistä ja heidän käytöksestään, jne.," poliisi kirjoittaa.

Tutkinnanjohtaja Jens Mollerin mukaan poliisi pahoittelee etteivät he ole vielä vastanneet/palanneet kaikille, jotka ovat ottaneet yhteyttä heihin.

"Me olemme alunperin jakaneet vihjeet/tiedustelut aihealueittain ja prioriteetteina ovat olleet kuulustelumme. Täten voimme jatkuvasti kattaa kaikki aihealueet. (Seuraavan lauseen sanatarkka käännös hankalaa "Vi er i gang og skal nok kontakte de vidner" ) Aiomme olla yhteydessä todistajiin, jotka eivät vielä ole kuulleet meistä" , sanoo hän (tutkinnanjohtaja) lehdistötiedotteessa.

http://ekstrabladet.dk/112/vidner-saa-k ... ng/6792131
☀︎☾✧☄︎☙○➣❊
Y-boksista: Vain 100% ystävät. Old school heart on. Ei paskaa, fake ass toimintaa, tietojenkalastamisia, piirien pyörintää, testaamisia, huvipuistokokemuksen hakemista tai vääriä motiiveja.
Avatar
Blues
Rico Tubbs
Viestit: 1225
Liittynyt: Ti Heinä 17, 2007 3:11 pm
Paikkakunta: Aurinkoinen Etelä

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Blues »

"Vi er i gang og skal nok kontakte de vidner"
Kääntynee parhaiten; " Työskentelemme koko ajan ja olemme yhteydessä todistajiin"
Kiitos Lassie käännöksistä.
Tämä on kyllä mielenkiintoinen juttu!
Varsinkin jos se aiempi paloiteltu kropsu saadaan liitettyä Madseniin.

Jos Madsenilla ja Wallilla on ollut suhde, kuten jossain julkaisussa kerrottiin, niin olisiko motiivi ainoastaan mustasukkaisuus?
Oliko pelkkä Wallin läheisyys se surmaan johtava asia, vai keskusteltiinko siellä syvyyksissä vituiksi menneestä suhteesta?
Mä voin tehdä mitä vaan, mitä haluan mä saan, mitä haluan mä voin.
debbie

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja debbie »

Nyt kaivataan selvästi jotain uutta faktaa julki, kun alkavat nämä huuhaajutut ^pyöriä täällä.
Se on minusta melko yleistettävissä oleva periaate näissä tämäntapaisissa jutuissa, että merta edemmäs (pun intended) ei kannata lähteä kalaan, kun ratkaisua etsitään.
Peter Off
Armas Tammelin
Viestit: 70
Liittynyt: Pe Elo 18, 2017 5:45 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Peter Off »

Eikö ilmeisin syy ole seuraava:

1. Sukellusveneellä ei saisi sukeltaa yksin vaan tarvitaan miehistö
2. Sukellusveneessä on huonoja ominaisuuksia mm. liian pienet painovesitankit ja puoltaa sytyyrpuuriin
3. Kuvissa sukellusveneeen perävakain on vääntynyt

Loogisin selitys on että Madsen on yrittänyt sukeltaa häsläämällä yksin. Komentanut toimittajan sisätiloihin ja ottanut suunnan vapaille vesille. Kavunnut itsekin sisätiloihin ja käynnistänyt painovesitankkien täyttämisen ja säätänyt ilmanoton ja poiston sukellusasentoon.

Jotain on mennyt pieleen ja alus on kellahtanut kyljelleen pohjaan jolloin perävakain on vääntynyt.

Toimittaja on menehtynyt törmäyksessä tai sukellusvene on ollut täynnä myrkyllisiä pakokaasuja tai akkujen happohöyryjä tai ilmaa ei ole ollut.

Uhkaavasta tilanteesta on kuitenkin jotenkin selvitty mutta Madsen on päättänyt hävittää todisteet (upotti aluksen vielä toiseenkin kertaan hävitettyään ruumiin)

Madsen pystyi ensimmäisissä kommenteissaan aika helposti kertomaan että leikki erilaisilla asioilla, testaili kaikenlaista, jolloin onnettomuus tapahtui.

Entä jos olisi joutunut selittämään että toimi sääntöjen vastaisesti sukeltamalla yksin ja joku vipu oli jumissa ja ei saanut käännettyä sitä vaikka alus oli jo sukeltamassa ja tämän vuoksi alus täyttyi pakokaasuista ja moottori sammui ja toimittaja kuoli?
edna
Neuvoja-Jack
Viestit: 516
Liittynyt: Ma Syys 14, 2015 11:31 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja edna »

Tämä sukellusvenekeissi on kun suoraan Bollywoodin elokuvateatterista repäisty. Päätön alaston toimittaja, jolle etsitään hametta ja puseroa. Tietty myös käsiä ja jalkoja ja päätä. Keksijänero, joka ei sitten taidakaan olla kovin kekseliäs. Kolmas henkilö, valokuvaaja, joka on toimittajan salarakas, poikaystävä, naisystävä. Tähän soppaan kun vielä isketään Pönkä ja jotain muuta, on vuosisadan rikos tehty.
Peter Off
Armas Tammelin
Viestit: 70
Liittynyt: Pe Elo 18, 2017 5:45 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Peter Off »

Lisätään vielä että Madsenilla kai piti olla miehistö mukanaan mutta joku miehistön jäsenistä oli perunut tulonsa ja Madsen oli tämän jälkeen ilmoittanut tekstiviesteillä kaikille miehistön jäsenille ettei tarvitse tulla.

Miehistö on Tanskan lakkautetun sukelluslaivaston evp jäseniä.

Jos taphtumaa haluaa ajatella hyväntahtoisesti niin Madsen ei ehkä ole halunnut tuottaa toimittajalle pettymystä jättämällä sukeltamatta etukäteeen sovittua sukellusta miehistön puuttumisen vuoksi ja hyvän hyvyytään tehty sääntöjenvastainen sukellus on sitten päättynyt katastrofiin.

Murhahan on kyseessä vain jos Madsen on teloittanut (loukkaantuneen) toimittajan mutta jos tahattomassa onnettomuudessa kuolleen on haudannut mereen niin kyseessä on vain kuolemantuottamus ja ruumiin epäsopiva käsittely?

Jos keuhkot, sisäelimiä, aivot, löytyvät niin niistä löytyviä todisteita voidaan verrata Madsenin kertomukseen, kuoliko toimittaja väkivaltaisesti vai esim. johonkin kaasuun.
MrM
Armas Tammelin
Viestit: 81
Liittynyt: Ti Loka 21, 2014 5:57 am

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja MrM »

Peter Off kirjoitti:Eikö ilmeisin syy ole seuraava:
No ei, ellei ole käsikirjoittamassa jotain scifi-trilleriä Foxille.

Nää joka puolelle rönsyilevät teoriat kaikennäkösistä korkkaritepsuttelukompastumisista ja pään kuolettavasti lyömisistä kaasupulloihin on tietty ihan hauskoja, mutta kannattaa muistaa, että a) Madsenin tarina ja selittelyt ovat muuttuneet jatkuvasti b) Madsen ei ole lehtitietojen perusteella kyennyt kertomaan miten ja millainen onnettomuus on todella tapahtunut, kunhan jonkinlainen onnettomuus tapahtui c) Madsen on sekä riisunut naisen alastomaksi että silponut sen ruumiin varsin huolellisesti ja sitonut paistiin täytteitä kuin Hannibal Lecter konsanaan.

Varmasti oikein mukava mies joka halusi vain näyttää sukellusveneen sukelluskykyjä, hieman toistaitoinen vain keittiössä veitsien kanssa.
damfin
James Bond (Pierce Brosnan)
Viestit: 13837
Liittynyt: Ke Elo 10, 2011 1:04 am

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja damfin »

Eikai se nyt mikään fakta ole että tuolla nautiluksella ei yksin pystyisi sukeltamaan tai että madsen ei sillä osaisi ilman miehistöä sukeltaa.
Syy miksi Madsenin tutut eivät hätääntyneet siitä että hän ei palannut illalla takaisin satamaan oli heidän kertomansa mukaan se että madsen oli ennenkin silloin tällöin viettänyt öitä merenpohjassa sukellusveneessään nukkuen, eli eiköhän tuosta voi jo päätellä että hän oli täysin kykenevä sukeltelemaan ilman miehistöä.
MrM
Armas Tammelin
Viestit: 81
Liittynyt: Ti Loka 21, 2014 5:57 am

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja MrM »

damfin kirjoitti:Syy miksi Madsenin tutut eivät hätääntyneet siitä että hän ei palannut illalla takaisin satamaan oli heidän kertomansa mukaan se että madsen oli ennenkin silloin tällöin viettänyt öitä merenpohjassa sukellusveneessään nukkuen, eli eiköhän tuosta voi jo päätellä että hän oli täysin kykenevä sukeltelemaan ilman miehistöä.
Erittäin hyvä pointti tämäkin.
chadspill
Neuvoja-Jack
Viestit: 535
Liittynyt: La Heinä 04, 2015 2:30 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja chadspill »

Itse en usko noihin onnettomuusteorioihin. Madsen on murhannut toimittajan. Sukellusveneen peräsin on selvästi vääntynyt upotuksen yhteydessä kääntyessään kyljelleen ja osuessaan meren pohjaan. Myöskin teoria että joku paloittelisi ruumiin vain sen takia että on rikkonut jotain merenkulun pykälää kuulostaa täysin utopistiselta.
2 200 euroa tienaavalle jää kuukaudessa 10 euroa aiempaa enemmän käteen.
Myös eläkeläisille on luvassa vastaava veronkevennys.
Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski on tyytyväinen 32 000 € kuukausipalkkaansa - "Minusta palkka on hyvä"
...
Peter Off
Armas Tammelin
Viestit: 70
Liittynyt: Pe Elo 18, 2017 5:45 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Peter Off »

Wikin mukaan alusta voi ohjata pinta-ajossa yksin mutta sukellusta varten täytyy käännellä manuaalisesti snorkkelin ja disel-moottorin ilmanoton venttiileitä, jolloin tarvitaan miehistö.

Yksinkin varmaan pystyy riskillä tekemään (juoksentelee yksin aluksessa paikasta toiseen), joka tässä tapauksessa kostautui?

Hehän lähtivät matkaan 20.30 ja heitä odotettiin tuttavien toimesta pikaisesti takaisin ennen pimeää (?) ja olisi ollut ainakin järjetöntä suunnitella harkitusti murhaa parin tunnin reissulle joka on kaikkien tiedossa ja uhria odotetaan pikaisesti takaisin?

Työelämässähän tapahtuu jatkuvasti onnettomuuksia joissa yksin on menty riskillä tekemään asioita joissa täytyisi olla apumiehiä paikalla; "kyllä tämän pystyy yksinkin hoitamaan".

Sukellusveneen sisältä ei merellä saa ketään yksin siististi ulos kun ilmeisesti mitään kiinteää vinssiä ei tornssa lastausta varten ole ja tikapuut ovat sellaiset että joku Tino Sointu ei sieltä pääsisi yksin ilman kuormaakaan menemään.

Ruumiin siirtämistä sukellusveneestä siististi yhtenä kappaleena voi kokeilla vaikka ottamalla perunasäkin ja yrittämällä kiivetä sen kanssa muutaman askeleen tikkailla.

Madsen ei ehkä ole halunnut kertoa onnettomuudesta ihan sen vuoksi koska oli nololla tavalla hänen oma syynsä ja lisäksi hävitti toimittajan ruumiin.

Onnetonta oli että yksi miehistön jäsenistä joutui perumaan ja tapahtumat menivät sitten kuin menivät.

Myönnän että voin olla väärässä tuossa onnettomuusteoriassa, mutta se on lähtökohta sen vuoksi että Madsen itse väittää kyseessä olleen onnettomuus.

Hannibal Lecter jne jutut tulevat ajankohtaisiksi siinä vaiheessa kun Madsenin kertomus onnettomuudesta on todettu valheeksi.
Peter Off
Armas Tammelin
Viestit: 70
Liittynyt: Pe Elo 18, 2017 5:45 pm

Re: Keksijän epäillään tappaneen ruotsalaistoimittajan

Viesti Kirjoittaja Peter Off »

Lisätään tuohon vielä sen verran että silmissäni Madsenin UC3 Nautilus on kuin Howard Hughesin H-4 Hercules - maailman suurin lentokone - laite joka ei oikeasti toimi.

Madsenin sukellusvenellä luultavasti kukaan ei ole käynyt missään syvällä ja siihen on rakennttu Wikin mukaan jälkikäteen snorkkelisysteemi sukellusta varten - sukelukset ovat vain hieman pinnan alla tapahtuvia ja ilmaa otetaan pääsääntöisesti snorkkelilla?

Wikin mukaan Diesel toimii 8 minuuttia sukelluksessa ja tuskin sähköäkään riittää 100 metrin syvyyteen, johon veneen väitetään pystyvän?

Moottori on ollut rikki 2011-2017 ja vene ollut vuosia poissa käytöstä ennen tätä kesää?

Madsen on kertomuksen mukaa joskus itse lastannut happea alukseen ja upottanut sen satamassa (?), liikkumattomana, sekä onnistunut pumpaamaan painolastitankit tyhjäksi.

Uskon että pystyy edellämainittuun koska upotti aluksensa samalla tavalla viimeksi, tosin jättäen torniluukun auki jolloin alus täyttyi samalla vedellä.
Viimeksi muokannut Peter Off, Su Elo 27, 2017 5:39 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Vastaa Viestiin