Sivu 1/1
Yritti häätää paholaisen - tukahdutti 3-vuotiaan hengiltä
Lähetetty: Su Tammi 02, 2011 10:15 pm
Kirjoittaja jenni82
Äitiä epäillään kolmivuotiaan poikansa surmasta Yhdysvaltain Indianassa.
Daily Mail -lehden mukaan 31-vuotias Latisha Lawson oli vakuuttunut, että demonit olivat vallanneet hänen kaksi pientä lastaan. Indianan Fort Waynessa asuva Lawson uskoi lasten huonon käytöksen olevan merkki siitä, että paholainen oli riivannut hänen jälkikasvunsa.
Marraskuussa 2009 nainen päätti manata paholaisen pois. Menojen osana hän pakotti 3-vuotiaan Jezaih Kingin juomaan oliiviöljyn ja viinietikan seosta. Kun poika sylki nesteen ulos, laittoi äiti kätensä pojan suulle, ettei lapsi sylkisi lientä uudestaan. Hän piti pojan suuta suljettuna kymmenen minuuttia, minkä aikana lapsi tukehtui ja kuoli.
Tämän jälkeen Lawson pakotti 10-vuotiaan Kierra-tyttärensä rukoilemaan veljensä ruumiin ääressä. Sitten nainen kääri ruumiin huopaan ja piilotti sen kaappiin. Yli vuoden kaapissa ollut ruumis löydettiin vasta joulun alla, kun lasten huolestunut isoäiti otti yhteyttä viranomaisiin.
Latisha Lawson istuu tutkintavankeudessa lastensuojelurikkomuksesta epäiltynä. Rikosnimike koventunee henkirikokseksi.
IL
Re: Yritti häätää paholaisen - tukahdutti 3-vuotiaan hengiltä
Lähetetty: Ma Tammi 03, 2011 3:30 pm
Kirjoittaja vivy
Laitetaan nyt tähän vielä kuva uhrista ja murhaajasta:
Jezaih King
Latisha Ann Lawson
Ruumis löytyi tosiaan tarkastuksen yhteydessä, kun lasten oloista huolestunut isoäiti oli ottanut yhteyttä viranomaisiin. Äiti oli juottanut sekoitusta myös tyttärelleen, joka oli onnistunut sylkemään sen ulos. Eksperttien mukaan viinietikka-oliiviöljyseosta ei normaalisti käytetä manauksissa.
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... l-him.html
Re: Yritti häätää paholaisen - tukahdutti 3-vuotiaan hengiltä
Lähetetty: Ti Tammi 04, 2011 8:33 am
Kirjoittaja VoDKa
vivy kirjoitti:Eksperttien mukaan viinietikka-oliiviöljyseosta ei normaalisti käytetä manauksissa.
Enemmän minua kiinnostaa se, minkä maan/uskonnon eksperttejä tässä on haastateltu kuin se, että joku tai jotkut heistä ovat näin sanoneet.
Näissä manausuutisissa ja henkiin liittyvissä asioissa tuntuu monesti tekijäpuolena olevan tummaihoinen nainen, kuten myös tässä tapauksessa. Uutisesta ei kuitenkaan käynyt ilmi se, mistä päin tämänkin naisen juuret ovat ja kuinka kauan hän/sukunsa on Yhdysvalloissa asunut.
Afrikkalaisilla on omat menonsa ja tapansa paholaisen häätämiseen, mutta se mitä minä jäin miettimään on aihe nimeltä Haiti; onko nainen itse tai hänen lähisukunsa kotoisin sieltä? Haitilla henget ja uskomukset voodoon lisäksi ovat kovastikin elossa ja niihin uskotaan rankemman kautta, joten en ihmettelisi mikäli sellaisia juuria tämänkin ihmisen taustoilta löytyisi. Se selittäisi myös uskomisen tuohon henkipuoleen, sillä siellä siihen enemmänkin kasvetaan, kuin se opittaisi jälkikäteen itse kirjoista lukemalla.
Toki on myös mahdollista, että kyseinen henkilö on vain katsellut pari jaksoa liikaa näitä nyt pyöriviä yliluonnollissarjoja ja yhdessä päävian kanssa päätynyt ratkaisumalliin tämä.
Re: Yritti häätää paholaisen - tukahdutti 3-vuotiaan hengiltä
Lähetetty: Ke Tammi 05, 2011 11:22 am
Kirjoittaja CHG
VoDKa kirjoitti:Afrikkalaisilla on omat menonsa ja tapansa paholaisen häätämiseen, mutta se mitä minä jäin miettimään on aihe nimeltä Haiti; onko nainen itse tai hänen lähisukunsa kotoisin sieltä?
'Latisha Lawson' on ainakin erittäin epätodennäköinen nimi haitilaiselle. Tietysti nimestä ei voi koko sukua päätellä...
Re: Yritti häätää paholaisen - tukahdutti 3-vuotiaan hengiltä
Lähetetty: Ke Tammi 05, 2011 1:12 pm
Kirjoittaja VoDKa
CHG kirjoitti:VoDKa kirjoitti:Afrikkalaisilla on omat menonsa ja tapansa paholaisen häätämiseen, mutta se mitä minä jäin miettimään on aihe nimeltä Haiti; onko nainen itse tai hänen lähisukunsa kotoisin sieltä?
'Latisha Lawson' on ainakin erittäin epätodennäköinen nimi haitilaiselle. Tietysti nimestä ei voi koko sukua päätellä...
Sehän siinä juuri onkin. Ja kuka tuon nimen on lopulta antanut? Voihan olla, että hän itse on vaihtanut nimensä ollakseen enemmän amerikkalainen, mikäli on saanut syntymässään haitilaisen nimen. Tai ehkä se on annettu jo suoraan. Lisäksi voisi olla, että Latisha on haitilaista perää, mutta sukunimi voi tulla vaikka isältä, joka on jenkki.
Kuitenkin, googlella asia selvisi nopeasti. Moni muukin asia myös samalla;
http://www.myspace.com/453943762
Latishan MySpace-tililtä vuodelta 2009 käy ilmi, että hän on afrikkalaista syntyperää. Lisäksi muutama muu seikka tuolta sivustolta:
"My name is Latisha Lawson I'm a 29yr old mother of two, a daughter name Kierra and a son named Jezaih. They are both my world and the reason why I fight to make it in this crazy world."
(Nimeni on Latisha Lawson olen 29-vuotias kahden lapsen äiti, tytär nimeltä Kierra ja poika nimeltä Jezaih. He ovat molemmat maailmani ja syy miksi taistelen tässä hullussa maailmassa.)
Mielialakseen Latisha on merkannut "uupunut". Onko tämä 2009 tehty merkintä jo merkki tulevasta, vai onko kyse ollut toisenlaisesta uupumuksesta, vaikea sanoa.
Re: Yritti häätää paholaisen - tukahdutti 3-vuotiaan hengiltä
Lähetetty: Ke Tammi 05, 2011 2:46 pm
Kirjoittaja INES 7
Luin otsakkeen, vaikka olen lukenut jo aiemmin oikeinkin, tällä kertaa "Yritti häätää pakolaisen..."
No, niinpä nyt ensi kertaa avasin jutun.
Ja ja... mitäpä tähän? No, tuskinpa se syntyperäinen amerikkalaisuus takaa selkeämpää toimintaa ja käsittääkseni manailu on ollut siellä kansanhuvia vähän kaikissa piireissä, joissa uskontoa harrastetaan. Ainakin Hollywoodissa.