Sivu 1/1
14-vuotias ampui isänsä ja isoäidin
Lähetetty: La Tammi 22, 2011 11:48 am
Kirjoittaja Hande
Uutinen:
http://www.allvoices.com/contributed-ne ... mily-story
Hieman erikoinen juttu. Normaalilta vaikuttava nuori ampuu syntymäpäiväkseen saadulla haulikolla isänsä ja isoäidin. Sitten rauhallisesti soittaa 911 ja odottaa poliiseja. Ja kun kysytään syytä ampumiseen poika vastaa "En tiedä".
http://articles.cnn.com/2011-01-18/just ... s=PM:CRIME
Tuon artikkelin mukaan vaikuttaisi siltä että uhrit olisi ammuttu heidän nukkuessaan.
Re: 14-vuotias ampui isänsä ja isoäidin
Lähetetty: Su Tammi 23, 2011 8:58 pm
Kirjoittaja NancyDrew
14-vuotias ampui isänsä ja isotätinsä lahjakiväärillä
Kaksi ihmistä kuoli ja yksi haavoittui vakavasti ammuskelussa Etelä-Carolinassa Yhdysvalloissa.
Poliisi kertoi tiistaina, että 14-vuotias poika ampui syntymäpäivälahjaksi saamallaan kiväärillä isänsä ja isotätinsä ja haavoitti vakavasti isoäitiään Spartanburgissa.
Poika soitti itse hätäkeskukseen ja kertoi "rauhallisella ja hallitulla" äänellä, mitä oli tehnyt. Kun poliisit saapuivat, teini tuli ulos asunnosta kädet ylhäällä, CNN kertoo.
Poliisit löysivät kaikki uhrit näiden vuoteista eri puolilla taloa. Pojan 44-vuotias isä Joe Robert Lankford ja 83-vuotias isotäti Virginia Gaston olivat kuolleet. Pojan 80-vuotias isoäiti Rachel Gaston Lankford kiidätettiin sairaalaan, missä hän oli myöhään maanantai-iltana yhä kriittisessä tilassa.
Jokaista uhria oli ammuttu päähän, paikallinen WYFF4-tv-kanava kertoi verkkosivuillaan.
Poika kertoi poliisille saaneensa murha-aseen, .22-kaliiperin kiväärin syntymäpäivälahjaksi isältään viime syyskuussa.
Viranomaisten mukaan poika ei ole kyennyt kertomaan syytä teolleen. Myöskään perheen menneisyydestä ei ole löytynyt mitään selitystä tapahtuneelle.
Poika saa syytteet kahdesta murhasta ja murhan yrityksestä.
Lähde:
Iltalehti
14-vuotias ampui isänsä, mummonsa ja tätinsä lahjakiväärillä sänkyihinsä
14-vuotias teinipoika ampui isänsä, 83-vuotiaan isotätinsä ja 80-vuotiaan iso-äitinsä sänkyyn. vasta 14-vuotias poika Etelä-Carolinasta teki tekonsa syntymäpäivälahjaksi saadulla pienoiskiväärillä.
Hän ampui kaikkia päähän. Uhreista vain isoäiti jäi henkiin, mutta on kriittisessä tilassa. Tapaus sattui Spartanburgin kaupungissa.
Naapurien mukaan poika sai kiväärin lahjaksi isältään, jotta he voisivat metsästää yhdessä. Naapurit kuvailivat perheen isää huolehtivaksi, hyväksi isäksi ja poikaa mukavaksi pojaksi. Minkäänlaisia ongelmia tai käytöshäiriöitä ei ollut tiedossa. Tapaus on jättänyt lähiseudun hämmennyksen valtaan.
Poliisin mukaan poika soitti itse poliisit paikalle. Hän oli rauhallisella äänellä ilmoittanut, että hän tulee ulos talosta ja jättää aseen ruokailuhuoneen pöydälle.
Lähde:
Aamulehti