Vanhukselta vietiin rahaa kotonaan Turussa
Lähetetty: La Maalis 05, 2011 10:03 pm
Laitan oman ketjun senkin vuoksi että voitte kaikki antaa uutisessa olevat neuvot iäkkäämmille ja varsinkin yksin asuville vanhemmille ihmisille varsinkin sellaisille joilla on tapana säilyttää kotonaan suurempia summia rahaa tai muita arvoesineitä. Ovisilmä on erittäin hyvä keksintö ja turvaketju myös. Itsellänikään ei ole tapana tuntemattomia laskea omaan kotiini jos vähänkään näyttää ovisilmästä katsottuna epäilyttävältä kun ei sitä nykyään tiedä millä asialla kukin liikkuu.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011030 ... 6_uu.shtml
Vanhukselta anastettiin rahaa palvelukeskuksessa
Lauantai 5.3.2011 klo 16.47
Rahat vienyt nainen esiintyi seurakunnan työntekijänä.
Vanhuksen kukkarosta anastettiin muutama sata euroa rahaa. Iäkkään naisen asuntoon Turun Lehmusvalkaman palvelukeskukseen tuli perjantai-iltapäivänä noin kello 17 aikaan nainen, joka esittäytyi seurakunnan työntekijäksi. Nainen kertoi vanhukselle myyvänsä vaatteita.
Asunnolla naisen onnistui anastaa vanhuksen kukkarosta muutama sata euroa rahaa.
Epäilty nainen on n. 30-40-vuotias ja hän oli pukeutunut pitkään mustaan samettihameeseen ja valkoiseen pitsiseen puseroon. Hänellä on mustat pitkät hiukset.
Tapahtuma-aikaan Lehmusvalkaman pihasta poistui vaaleanvihreä Skoda Octavia, joka saattaa liittyä tapaukseen. Poliisi pyytää havaintoja tapahtumasta.
Samalla poliisi varoittaa ihmisiä päästämästä vieraita henkilöitä asuntoihin erilaisin "verukkein". Ovien turvaketjut tulee pitää kytkettynä ennen oven avaamista. Tällä toimenpiteellä estetään vierasta tunkeutumasta sisälle saman tien kun ovi on avattu.
Ovisilmästä kannattaa katsoa, onko vieras tuttu ihminen ja jos ei ole, niin ovea ei tule avata ventovieraalle. Oven lävitse voidaan tiedustella, kuka oven takana on ja millä asialla tämä on liikkeellä. Jos syntyy vähänkin epäillystä siitä, että liikkuja ei ole rehellisellä asialla, älä avaa ovea.
TIIA RANTALAINEN
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011030 ... 6_uu.shtml