Sivu 1/5
Eläinrääkkäjien tuomiot
Lähetetty: Ma Elo 06, 2007 7:47 pm
Kirjoittaja Violet57
Hakuni ei tuottanut tulosta eli tästä ei varmaan kovin paljon ole keskustelua ollut.
Onko kellään tietoa mitä näistä Suomessa saa?
On niin paljon valitettavia tapauksia, että löytyy henkihieverissä olevia eläimiä, hakattuja, nälkiintyneitä, hylättyjä!
Itse olisin valmis antamaan tuomion Hammurabin kain mukaan. Jos jättää esim. kesäkissan mökille, tekijä ilman vaatteita, ruokaa ja vettä metsään pariksi kuukaudeksi.
En voi ymmärtää ihmisten motiiveja jättää pieni kissanpentu oman onnensa nojaan. Se on aivan yhtä kamalaa kui tehdä ihmiselle jotakin pahaa!!!
Linnareissu ja ikuinen eläimien pitokielto rääkkääjille, ehdottomasti.

Re: Eläinrääkkäjien tuomiot
Lähetetty: Ma Elo 06, 2007 7:50 pm
Kirjoittaja murhavaari
Violet57 kirjoitti:Hakuni ei tuottanut tulosta eli tästä ei varmaan kovin paljon ole keskustelua ollut.
Onko kellään tietoa mitä näistä Suomessa saa?
Tuomiosta saa varmaan kopiot oikeudesta, kunhan tietää vaan mitä kysyy.
Perjantain A-studiossa toimittaja kävi hakemassa oikeudesta papereita kun selvitteli eläinkuljetuksia Säkylässä.
Lähetetty: Ma Elo 06, 2007 7:59 pm
Kirjoittaja Herkkis
Hm olen kyllä sitä mieltä että ihmiset > elukat mutta laithan on kait olemassa ja sakkoja niitten rikkomisesta.
Lähetetty: Ma Elo 06, 2007 9:39 pm
Kirjoittaja Zodiac
Ihmiset ovat vaarallisia.
Lähetetty: Ma Elo 06, 2007 10:05 pm
Kirjoittaja Kalessin
...ovat naurettavan pieniä tekojen törkeyteen nähden!!!*ärjynmörjyn*
Lähetetty: Ma Elo 06, 2007 10:09 pm
Kirjoittaja Sami
Eläinrääkkäys on semmoinen asia mikä kyllä saa kiehumaan!!

Kerran näin Tampereen Eteläpuistossa aamulla kun joku pulsun retku piiskasi koiraansa remmillä ja löi sitä niin silloin menetin täysin itsehillintäni ja vetäsin pultsaria turpaan, otin perseen paljaaksi ja annoin nahkaremmin tanssia! Oli siinä ohikulkijoilla kattelemista.

Sitten annoin koiran yhdelle tädille, selitin tilanteen ja hän lupasi viedä sen poliisiasemalle. Koira oli aika kärsineen näköinenkin ja laiha. Toivottavasti sai hauva paremman kodin.
Ja eläinrääkkäät johkin siperian vankilaan loppuiäksi hakattavaksi ja tapettavaksi.
Lähetetty: Ma Elo 06, 2007 10:19 pm
Kirjoittaja vasikka
Hah, olipas makeat naurut

. Siinä sai pultsari sellaisen opetuksen, että tuskin ihan viikossa unohtaa.
Lähetetty: Ti Elo 07, 2007 3:24 pm
Kirjoittaja Spider
Kalessin kirjoitti:...ovat naurettavan pieniä tekojen törkeyteen nähden!!!*ärjynmörjyn*
Näinpä.

Eläintenpitokieltoa saisi ainakin käyttää huomattavasti useammin!
Luuletteko kaverit, että sellainen joka hakkaa koiran vasaralla henkihieveriin ja jättää roskalaatikkoon kuolemaan, kohtelee ihmisiäkään hyvin? (tämmöisestä "rangaistus" taitaa olla yhteensä parisataa euroa päiväsakkoja...)
Eikös se ole ihan tunnettu juttu että tappajan tie kulkee huumerikoksien, eläinrääkkäyksen ja tuhopolttojen kautta henkirikoksiin...
Lähetetty: Ti Elo 07, 2007 3:37 pm
Kirjoittaja Samarina
Eikös se Elgin Jarnokin harjoitellut ensin koirallaan? Ennenkuin pilkkoi "kaverinsa"?
Lähetetty: Ti Elo 07, 2007 5:26 pm
Kirjoittaja Kalessin
näinhän se taisi olla ja muistaakseni Ted Bundy aloitti myös eläimillä niin kuin kaiketi dahmerkin.
Lähetetty: Ti Elo 07, 2007 5:27 pm
Kirjoittaja Spider
^No siinäpä yksi tapaus..
Kiinnostuneille löytyy faktaa Suomen Eläinsuojeluyhdistyksen sivuilta -->
klik
Lähetetty: Ti Elo 07, 2007 5:27 pm
Kirjoittaja Wuulffi
Sami, sä olet mun sankari. WUH!
Lähetetty: Ti Elo 07, 2007 5:29 pm
Kirjoittaja Kalessin
eläinten ystävänä kiehauttaa veren niin katsella ihmesten aikaansaannoksia tällä saralla. oikeutettua olisi pistää nämä älykääpiöt kärsimään niin kuin eläimetkin!!!!*karjunmörjyn*
Lähetetty: Ti Elo 07, 2007 5:31 pm
Kirjoittaja Tiina
Yks ilta tuli tuolta MTV3 Faktalta amerikkalainen murhajuttu.
Tyyppi jäi kiinni kahden nuoren murhasta.
Samalla löytyi päiväkirja missä kertoi yksityiskohtaisesti eläinrääkkäyksistään ja lisäksi löytyi peltilaukku missä oli 31 kissan ja koiran irtileikattua päätä

Lähetetty: Ti Elo 07, 2007 5:55 pm
Kirjoittaja tulikukka
lyhyesti otsikkoon vastaus: liian lepsut ja lyhyet tuomiot. kuvastaa aika paljon aika paljon ihmisen ajatusmaailmaa, jos eläimelle tekee pahaa tieten tahtoen.
kuka muistaa aikoinaan kun "taiteilija" Teemu Mäen kissantappovideosta nousi kauhea kohu. toisten mielestä sairasta eläinrääkkäystä (mitä se onkin) ja toisen mielestä ihailtavaa taidetta, jolle voisi antaa vaikkapa valtion taiteilija-apurahaa. milloinkahan ihmisen tappovideosta saa valtion palkinnon?