15v puukotti naista keskellä päivää Oulussa
Lähetetty: Pe Touko 06, 2011 8:31 pm
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011050 ... 1_uu.shtml

Olen erittäin järkyttynytNainen kävelyllä Oulussa - tuntematon teini iski puukolla
Perjantai 6.5.2011 klo 19.05
Poliisi pidätti 15-vuotiaan puukotuksesta epäiltynä.
Paikallinen 38-vuotias nainen käveli kello kolmen jälkeen kevyen liikenteen väylällä Oulussa. Poikkimaantien alikulkutunnelissa häntä vastaan tuli tuntematon nuori mies, joka löi häntä vatsaan teräaseella ja vei hänen kännykkänsä.
Puukottaja poistui paikalta jalkaisin.
Nainen pääsi läheiselle huoltoasemalle ja hälytti apua. Hänet kuljetettiin Oulun yliopistolliseen sairaalaan. Poliisilla ei ole tarkempia tietoja hänen vammoistaan.
Noin 20 minuuttia puukotuksen jälkeen poliisi otti kiinni tekijän tuntomerkkeihin sopivan henkilön Kaukovainiolta. Kyseessä on koulukodista karkumatkalla ollut nuorukainen, joka on ollut aiemminkin poliisin kanssa tekemisissä väkivaltaisuutensa vuoksi. Hän oli selvin päin kiinni otettaessa.
15-vuotias myönsi poliisille puukottaneensa tuntematonta naista ja vieneensä häneltä kännykän. Läheltä kiinniottopaikkaa poliisi löysi sekä anastetun kännykän että tekovälineeksi epäillyn teräaseen.
Poliisi selvittää tutkinnassaan tarkemmin tapahtumien kulkua ja teon motiivia sekä seuraa uhrin tilan kehittymistä. Tällä hetkellä poliisi tutkii tapausta tapon yrityksenä ja ryöstönä.