Sivu 1/2
Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 7:03 pm
Kirjoittaja johnny rebel
Mies leikkasi naiselta pään keskellä supermarkettia Teneriffalla

Julkaistu: 13.05.2011 18:04, päivitetty: 13.05.2011 18:51
Espanjan viranomaiset kertovat miehen leikkaneen naiselta pään Teneriffan turistisaarella sijaitsevassa supermarketissa.
Epäilty on koditon bulgarialainen, jolla on aiempi rikosrekisteri. Vartijat pidättivät miehen, kun tämä juoksi ulos kaupasta pää kädessään.
Todistaja kertoi Cadena Ser -kanavalla nähneensä miehen pudottavan verisen pään jalkakäytävälle tultuaan ulos Los Christianosin lomakohteessa sijaitsevasta kaupasta.
Viranomaisten mukaan miehen epäillään tulleen kauppaan, varastaneen veitsen ja hyökänneen naisen, ilmeisesti myyjän, kimppuun sanomatta sanaakaan.
Uhri oli ilmeisesti 62-vuotias brittinainen. Tiedot aseesta vaihtelivat puukosta miekkaan.
Pääkadulla sijaitsevassa kauppakeskuksessa oli paikalla runsaasti paikallisia asukkaita, turisteja ja silminnäkijöitä.
-Kuulin kirkumista ja katsoin taakseni. Näin suttuisen parikymmppisen miehen pitelevän päätä hiuksista.
-Siinä oli verta ja ajattelin ensin, että kyseessä on sairas pila. Mies mutisi ja huusi, yhä useampi alkoi kirkua ja minä kiihdytin askeliani, silminnäkijä Colin Kirby kuvaa tapahtumia Daily Mailille.
Teneriffa kuuluu myös mm. Aurikomatkojen ja Finnmatkojen talvimatkakohteisiin. Tällä hetkellä sinne ei tehdä lomalentoja.
IS-AP
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/mies ... f-promoimg
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: Pe Touko 13, 2011 7:27 pm
Kirjoittaja Tampereen Tyttö
OT. Juuri Teneriffalta saapui eräät tuttavat eilen aivan tavalliselta lomamatkalta. Oli kuulemma ilmoja pidellyt. (Tämä siis siksi, että edellisessä on väite ettei sinne tehdä matkoja)
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: La Touko 14, 2011 12:09 am
Kirjoittaja Sunshine
Tampereen Tyttö kirjoitti:OT. Juuri Teneriffalta saapui eräät tuttavat eilen aivan tavalliselta lomamatkalta. Oli kuulemma ilmoja pidellyt. (Tämä siis siksi, että edellisessä on väite ettei sinne tehdä matkoja)
Kyllä teneriffalle pääsee, mutta ei lomalennoilla.
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: La Touko 14, 2011 5:24 am
Kirjoittaja ArcticEli
Ei pidä paikkaansa.
Teneriffalle menee lomalentoja ympäri vuoden.
Itse olin sielä tammikuussa joka on lowseason.
Näin toukokuulla tarjonta on vähäistä, sillä Suomessakinon kesä ja lähtijöitä vähemmän, siks vain muutama matkanjärjestäjä tarjoo enää kesälle matkoja
Mut aika karsee tapahtuma, mikähän pani äijän tuollaiseen tekoon?
Mielisairaus?
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: La Touko 14, 2011 3:33 pm
Kirjoittaja Sunshine
Tarkoitinkin että nyt ei mene lomalentoja. Mutta totta kai talvella sinne lennetään kun on täällä kylmä ja teneriffalla aina lämmin.
Täytyy kai tätä itse tapaustakin kommentoida, itselle tuli mieleen sellainen että ei vaan jaksanut elää enää kadulla ja ajatteli vankilan olevan parempi paikka.
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: La Touko 14, 2011 5:38 pm
Kirjoittaja johnny rebel
Olinkohan eilen tuolta espanjan sivuilta lukenut et oli päässyt vasta helmikuussa jostain psykiatri sairaalasta pois. voin suomentaa jos joku haluaa.
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: La Touko 14, 2011 10:39 pm
Kirjoittaja Aurora
Suomenna vaan joo. tää on jo kyllä niin järkyttävä uutinen...ja sellanen et mulla ei mee jakeluun miten tollasta voi tapahtua "kaikkien silmien alla". Sen on pakko olla joku vasta terotettu sapeli että on yhellä iskulla saanu vedettyä. Ei jumalauta oo voinu jäädä nirhaamaan jollain tylsällä puukolla... Hyi helvetti, oksettaa siis pelkkä lukeminen saati ajatella että ois ite paikalla. Kamalaa.
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: Su Touko 15, 2011 9:59 am
Kirjoittaja inka
johnny rebel kirjoitti:Olinkohan eilen tuolta espanjan sivuilta lukenut et oli päässyt vasta helmikuussa jostain psykiatri sairaalasta pois. voin suomentaa jos joku haluaa.
Kiitollisena otettaisiin suomennos vastaan.

Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: Su Touko 15, 2011 10:45 am
Kirjoittaja kameleontti
El Paisin uutisessa mainittiin tekijän nimeäkin, Deyan Valentinov D. Bulgariasta. Ollut alueella tunnettu hörhö, puhunut Jumalasta ja tehnyt joitain pikkurikoksia. Asukkaat eivät olisi hänestä kuitenkaan tällaista uskoneet vaikka miehen tiedettiin kärsineen mielenterveysongelmista. Deyan pääsi psykiatriselta osastolta pois viime helmikuussa. Siinä ne pääpointit uutisesta:
http://www.elpais.com/articulo/espana/h ... nac_28/Tes
edit. Ja pään irroittaminen oli vaatinut useampia iskuja. Miehen ottivat kiinni muut paikallaolijat.
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: Su Touko 15, 2011 12:58 pm
Kirjoittaja Damien
kameleontti kirjoitti:Asukkaat eivät olisi hänestä kuitenkaan tällaista uskoneet vaikka miehen tiedettiin kärsineen mielenterveysongelmista.
Tiedä nyt tuosta sitten koska monissa uutisissa haastatellut paikalliset ovat kertoneet "Valentinovin"
kuluttaneen päivänsä itsekseen puhellen, ihmisiä härikiöiden ja olleen muutenkin "henkilö jonka vastaan tullessa haluat vaihtaa kadun puolta".Psykalle herra päätyi hakattuaan miehen.
Silminnäkijät myös kertoivat Deyanin kutsuneen irtileikattua päätä aarteekseen ja kutsuneen itseään
Jumalan profeetaksi.
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: Su Touko 15, 2011 1:31 pm
Kirjoittaja kameleontti
Damien kirjoitti:kameleontti kirjoitti:Asukkaat eivät olisi hänestä kuitenkaan tällaista uskoneet vaikka miehen tiedettiin kärsineen mielenterveysongelmista.
Tiedä nyt tuosta sitten koska monissa uutisissa haastatellut paikalliset ovat kertoneet "Valentinovin"
kuluttaneen päivänsä itsekseen puhellen, ihmisiä härikiöiden ja olleen muutenkin "henkilö jonka vastaan tullessa haluat vaihtaa kadun puolta".
Taitaa tuo kieltäminen tai epäuskoisuus olla aika yleinen reaktio, kun jotain kamalampaa tapahtuu.
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: Su Touko 15, 2011 6:05 pm
Kirjoittaja Damien
kameleontti kirjoitti:Taitaa tuo kieltäminen tai epäuskoisuus olla aika yleinen reaktio, kun jotain kamalampaa tapahtuu.
Maybe.Enemmänkin luulen tuolle jakaantumiselle syyksi sitä että nuo haastellut ovat valikoituneet ihan
randomilla.Joku on tavannut herran ihan tositoimissa, toinen taas ei.
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: Ma Touko 16, 2011 12:17 pm
Kirjoittaja kahvitar
Tämän päivän Daily Mailista:
On Deyanov’s Facebook page a friend, Julian Carew, wrote: ‘It’s a shame. If he had got the help he needed instead of being released early maybe none of this would have happened ...’
Read more:
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... z1MVODTR2p
Ja tuo juttu löytyy tästä profiilista, joka siis lienee murhaajan.
http://www.facebook.com/deyan.deyanov#! ... ov?sk=info
Ikä ja kaikki täsmää.
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: Ma Touko 16, 2011 12:27 pm
Kirjoittaja jenni82
http://www.sladur.com/profile.php?id=491855
Poimin tän linkin tuolta murhaajan facebookki sivuilta jossa muutama kuva tästä epäilystä. Kun lueskelin noita ihmisten kommentteja ni oli aika epäuskoista porukkaa ja epäilivät tekiän olleen joku muu saman niminen.
Re: Mies leikkasi naiselta pään
Lähetetty: Ma Touko 16, 2011 4:12 pm
Kirjoittaja Tiina
Juu, eipä sitä markettiin mennessään uskoisi, että sieltä lähtee pää irtonaisena...

Pakkohan tämän tyypin on oltava sekaisin kuin kaappikello. Kas kun ovat irti laskeneet...