Sivu 1/3
Aamulenkillä ollut nainen hakattiin Kajaanissa
Lähetetty: Ti Elo 14, 2007 5:14 pm
Kirjoittaja ucci99
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1421503
Aamulenkki sai ikävän käänteen Kajaanissa. Vanhempi nainen hakattiin tylpällä esineellä.
Lähetetty: Ti Elo 14, 2007 5:46 pm
Kirjoittaja Tomberi
Kaikkea sitä sattuukin. Enää ei lenkkeilemällä tule kuntoon vaan käy pikemminkin päinvastoin...

Lähetetty: Ti Elo 14, 2007 5:49 pm
Kirjoittaja Patricia C. Itämaa
Ei kyllä uskois,mutta Kajaani on aika väkivaltainen kaupunki,joku vuosi oli enempi henkirikoksia suhteessa väkilukuun kun Helsingissä.
Sukulainen opiskelee siellä,laittaa välillä miettimään...
Lähetetty: Ti Elo 14, 2007 6:00 pm
Kirjoittaja SecretService
Tuskinpa ketään täysin tuntematonta tuntemattomuudesta, edes Kajaanissa, hakataan törkeästi tuohon aikaan? "Tunkiota" kun penkaistaan löytynee edes jokin kytkentä tekijän ja uhrin välille. Tällä en tarkoita lainkaan tämän teon vakavuuden vähättelyä.
Samoinhan ns. "puskaraiskauksia" on ilmeisesti poliisin tilastojenkin mukaan oikeasti todella vähän, eli täysin tuntematon kävisi kimppuun ja raiskaisi yllättäen. Lienee tavanomaisempaa, että jokin edeltävä (vaikka lyhyt) kontakti on tekijän ja uhrin välillä.
Lähetetty: Ti Elo 14, 2007 6:29 pm
Kirjoittaja murhavaari
SecretService kirjoitti:Tuskinpa ketään täysin tuntematonta tuntemattomuudesta, edes Kajaanissa, hakataan törkeästi tuohon aikaan? "Tunkiota" kun penkaistaan löytynee edes jokin kytkentä tekijän ja uhrin välille.
Tilastot tukevat näkemystäsi, mutta valitettavasti ihan syyttömien kimppuunkin on liian usein käyty. Ikävin esimerkki mikä tulee mieleen on Helsingin metrosurma, jossa henkisesti sairas ihminen löi kirveellä entuudestaan tuntemattoman miehen kuoliaaksi.
Lähetetty: Ti Elo 14, 2007 7:05 pm
Kirjoittaja SecretService
Aivan, mutta kuten mainitsinkin, en halua lainkaan vähätellä aivan tuntemattomia sivullisia kohtaan tehtyjä rikoksia!
Metrossa tapahtunut surma keväällä 2004 on näistä draagisimpia mielestäni.
Lähetetty: Ti Elo 14, 2007 8:06 pm
Kirjoittaja Tiina
murhavaari kirjoitti:
Tilastot tukevat näkemystäsi, mutta valitettavasti ihan syyttömien kimppuunkin on liian usein käyty. Ikävin esimerkki mikä tulee mieleen on Helsingin metrosurma, jossa henkisesti sairas ihminen löi kirveellä entuudestaan tuntemattoman miehen kuoliaaksi.
Mulle tulee mieleen se sauvakävelijän surma ekana ja sitten muutama vuosi sitten joku puukotti täysin sivullisen naisen joka tuli vastaan kävelytiellä.
En muista missä tämä tapahtui mutta näissä tapauksissa tosiaan voi todeta että oli väärällä hetkellä väärässä paikassa.

Lähetetty: Ti Elo 14, 2007 8:14 pm
Kirjoittaja Samarina
Turun sanomista löytyi seuraava juttu (28.12.2002):
"Sauvakävelijä puukotettiin Helsingissä
Iäkäs nainen puukotettiin kuoliaaksi perjantaina oikeustalon edustalla Helsingissä. Poliisi on ottanut kiinni puukotuksesta epäillyn miehen. Alustavassa kuulustelussa mies on myöntänyt lyöneensä uhria teräaseella.
Puukotus tapahtui Eevankadulla, vastapäätä oikeustalon pääportaita noin kello 14.30. Puukotuksesta epäilty mies meni sen jälkeen sisälle oikeustaloon ja kertoi vahtimestarille, että ulkona on puukotuksen uhri. Vahtimestari hälytti heti apua ja yritti elvyttää uhria. Paikalle tullut lääkäri kuitenkin totesi naisen kuolleeksi.
Puukotuksesta ilmoittanut mies kertoi paikalle saapuneelle poliisipartiolle, että hän on puukottaja. Poliisi otti miehen heti kiinni.
Vuonna 1927 syntynyt nainen joutui puukotuksen uhriksi ilmeisesti sattumalta.
Surmatyöstä epäilty on poliisille entuudestaan tuttu. Hän on kotoisin Jyväskylästä, mutta oli tullut Helsinkiin pari päivää sitten."
Lähetetty: Ti Elo 14, 2007 8:56 pm
Kirjoittaja SecretService
Ja Helsingin Oulunkylässä oli v. 1999 puukotus, jossa sivullinen tapettiin hänen puututtuaan hämärämiesten hommiin. Meni tappona läpi, joten tuomittu on varmasti vapaana jo...
Lähetetty: Ti Elo 14, 2007 9:14 pm
Kirjoittaja ucci99
Muistan kun pikkupoikana urheilukentällä meille pojille tuli juttelemaan sekavia joku tyyppi, ensin ei välitetty mitään mutta sitten se vetäsi takkinsa kätköstä jonkun itse hylsyavaimesta tehdyn " aseen ", silloin me päätettiin poistua kauemmaksi.
Lähetetty: Ti Elo 14, 2007 10:27 pm
Kirjoittaja Tampereen Tyttö
Tuo sauvakävelijän puukottaja oli sen Jämsässä(?) kadonneen pariskunnan poika, josta on täällä juttuakin. Selvittämättä sekin keissi.
Lähetetty: Pe Elo 17, 2007 11:35 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Aamulenkkeiljän hakkaaja jäi kiinni ja tunnusti.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2007081 ... 9_uu.shtml
Hiukan oli rönsyillyt taas tämäkin keskustelu.
Palataan asiaan kun tämä mulkku saa tuomionsa niin saadaan nimi saitille.
Lähetetty: Pe Elo 17, 2007 11:55 pm
Kirjoittaja Loka
Doctor Lecter kirjoitti:
Palataan asiaan kun tämä mulkku saa tuomionsa niin saadaan nimi saitille.
Ei mene kauaa, niin tiedossa varmasti on.. Luulin kuurnan alueen rauhoittuneen kun "siivosivat" sitä siirtäen porukkaa muualle. (järkevää ongelmien korjaamista) No, tää voi olla yksittäistapaus.

Lähetetty: La Elo 18, 2007 7:26 pm
Kirjoittaja katupoika
murhavaari kirjoitti:SecretService kirjoitti:Tuskinpa ketään täysin tuntematonta tuntemattomuudesta, edes Kajaanissa, hakataan törkeästi tuohon aikaan? "Tunkiota" kun penkaistaan löytynee edes jokin kytkentä tekijän ja uhrin välille.
Tilastot tukevat näkemystäsi, mutta valitettavasti ihan syyttömien kimppuunkin on liian usein käyty. Ikävin esimerkki mikä tulee mieleen on Helsingin metrosurma, jossa henkisesti sairas ihminen löi kirveellä entuudestaan tuntemattoman miehen kuoliaaksi.
Joo, ja jos listaa haluaa jatkaa, niin yks mun vanha frendi rassitti muutama vuosi sitten jonkun ihan tuntemattoman äijän kahden viikon vauhtivalvomisen jälkeen eräässä Itä-Vantaan lähiössä. Meni vaan ulos venaa, että joku tulee vastaan. Aika vitun kylmää.
Lähetetty: La Elo 18, 2007 10:06 pm
Kirjoittaja Geepo
mä en nyt tarkasti muista mutta helsinki ei suhteutettuna väkilukuun ole läheskään suomen väkivaltaisempia paikkoja..enkä oo ikinä sitä sellasena pitänytkään..rakas kotikaupunkini karkkila sensijaan oli viimevuonna number 2 vai peräti 1 suhteutettuna väkilukuun