Sivu 1/1

Asemiehen piiritys Varkaudessa 27.1.2012

Lähetetty: Pe Tammi 27, 2012 1:26 pm
Kirjoittaja Tiina
Poliisi piirittää asemiestä

Perjantai 27.1.2012 klo 12.57 (päivitetty klo 13.14)

Poliisi piirittää yksityisasuntoon linnottautunutta miestä Varkaudessa.

Varkaudessa on käynnissä poliisin piiritystilanne. Relanderinkadulla sijaitsevaan yksityisasuntoon on linnoittautunut mieshenkilö.

Tilanne sai alkunsa, kun poliisi meni ottamaan kiinni viimeöiseen puukotukseen liittyvää epäiltyä hieman ennen puoltapäivää.

Poliisin ollessa asunnon oven takana asunnosta ammuttiin ampuma-aseella oven läpi, mutta kukaan ei loukkaantunut. Hetkeä myöhemmin saman asunnon ikkunasta ammuttiin rakennuksen pihalla olutta poliisikoiraa, joka haavoittui.

Poliisi on eristänyt alueen ja määrää kansalaisia pysymään eristetyn alueen ulkopuolella. Aseistautunut kohdehenkilö on vaarallinen.

Poliisilla on neuvotteluyhteys kohdehenkilöön.

otsikkoa muokattu
t:mode

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: Pe Tammi 27, 2012 1:47 pm
Kirjoittaja otus
Jaahas, tästä känni toilailusta onkin sitten luvassa piiiiiiiiiiitkä kakku, puukotus, osuma poliisikoiraan (eli poliisiin?) + yritti ampua poliisin oven läpi.

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: Pe Tammi 27, 2012 2:16 pm
Kirjoittaja Anselmi
http://www.kannissaoletaalio.fi/
puukotus, osuma poliisikoiraan (eli poliisiin?) + yritti ampua poliisin oven läpi.
Vuosia tulloo ja monta. Murhan yritys, tapon yritys, ym.

8 vuotta napsahtaa(ko)?

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: Pe Tammi 27, 2012 2:48 pm
Kirjoittaja mikkopoika
Absurdia, poliisi kehottaa seuraamaan tiedotusta mm. osoitteesta http://www.poliisi.fi/pohjois-savo , mutta sivusto on alhaalla.

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: Pe Tammi 27, 2012 2:58 pm
Kirjoittaja Sohvapoliisi
Poliisin sivut kaatuivat myös silloin, kun julkaisivat "tietovuotolistan". Nyt sivustoa kuormittavat luonnollisesti lukuista uteliaat, mikä ei paikallisia asukkaita pahemmin nyt palvele.

Voi hyvin kuvitella, että poliisin sivuilla ei kovin kummoista liikennetää ole silloin, kun mitään ei tapahdu, mutta kaipaisikohan tuo pientä viilausta jos aikovat jatkossakin kehottaa ihmisiä seuraamaan ns päälläolevaa tilannetta sieltä?

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: Pe Tammi 27, 2012 3:02 pm
Kirjoittaja Biibeli
Ohi on. Ampui itseään, ei kuollut.

Piiritystilanne ohi, ampujaa hoidetaan
Varkauden riehuja ampui itseään

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/koti ... A4n/731762

14:53 (Päivitetty 15:00)

Varkauden piiritystilanne on ohi. Keskustan asunnossa riehunut mies ampui iltapäivällä itseään. Hän on loukkaantunut ja saa parhaillaan ensihoitajilta ensiapua.

Korttelin eritys on purettu, mutta poliisi eristää edelleen talon, jossa ampuja oli. Poliisit tutkivat rikospaikkaa iltapäivän aikana.

Eristysalue koskee enää kohdetaloa ja sen pihaa.

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: Pe Tammi 27, 2012 3:13 pm
Kirjoittaja matlockb
Varkauden piiritystilanne ohi - mies ampui itseään

Perjantai 27.1.2012 klo 12.57 (päivitetty klo 15.03)

Piiritystilanne Varkaudessa on ohi. Asuntoon linnoittautunut mies ampui itseään päähän.


Poliisin mukaan Varkauden piiritystilanne on ohi. Asuntoon linnoittautunut mies ampui itseään käsiaseella. Paikalla oleva taktisen ensihoidon yksikkö antaa miehelle parhaillaan ensiapua.

Poliisi on purkanut ulkoeristyksen. Relanderinkadulla sijaitseva talo ja sen piha-alue pidetään kuitenkin eristettynä tutkinnallisista syistä toistaiseksi. Poliisi suorittaa paikalla teknista rikostutkintaa.

Varkauden poliisi tiedotti puoli kolmelta perjantaina, että asemies oli jälleen ampunut piiritetyn asunnon oven läpi porraskäytävään. Kukaan ei loukkaantunut.

Tilanne sai alkunsa, kun poliisi meni ottamaan kiinni viimeöiseen puukotukseen liittyvää epäiltyä hieman ennen puoltapäivää.

Poliisin ollessa asunnon oven takana asunnosta ammuttiin ampuma-aseella oven läpi, mutta kukaan ei loukkaantunut. Hetkeä myöhemmin saman asunnon ikkunasta ammuttiin rakennuksen pihalla olutta poliisikoiraa, joka haavoittui.

IL
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012012 ... 7_uu.shtml

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: Pe Tammi 27, 2012 3:15 pm
Kirjoittaja matlockb
Kun on päähän itseään ampunut niin vaikuttaa selkeältä itsemurhayritykseltä ja on todennäköistä että päähän itseään ampunut ei tule jäämään henkiin (huono vertailukohde mutta vertaan silti, koulusurmaajat Saari ja Auvinenkin ampuivat itseään päähän ja elivät jonkun aikaa mutta kaikesta huolimatta sairaalassa kuolivat), vaan on elossakin vielä vain siksi että apu oli lähellä. Tietysti on mahdollista että vammoistaan selviää mutta päähän ampuminen on sen verran raju teko että pidän epätodennäköisenä henkiin jäämistä, lääkäri en ole mutta nämä vain omia spekulaatioitani.

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: Pe Tammi 27, 2012 3:21 pm
Kirjoittaja otus
oli muuten siinä ja siinä, että olisin kirjoittanut jo aiempaan viestiini, että varmaan ampuu ittensä tää tekijä, jotenkin oli sellainen vahva tunne :?: , jätin kuitenkin mainitsematta

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: La Tammi 28, 2012 2:12 pm
Kirjoittaja mikkopoika
Varkauden ampuja kuoli sairaalassa
A A
13:38
(Päivitetty 13:48)

Varkaudessa perjantaina ammuskellut mies on menehtynyt.

Poliisikoiraa ampumalla haavoittanut ja poliiseja kohti ampunut mies menehtyi itse aiheuttamaansa ampumavammaan. Mies kuoli lauantaina sairaalassa Kuopiossa.

Miehen epäiltiin puukottaneen torstai-iltana tuttavaansa Varkauden Puistokadulla ja perjantaina vastustaneen voimakkaasti poliiseja, jotka tulivat hakemaan häntä kuulusteluihin.

Mies uhkaili poliiseja perjantaina piiritystilanteessa kolmatta tuntia Varkauden Relanderinkadulla. Iltapäivällä hän ampui yllättäen itseään pistoolilla päähän. Mies sai ensihoitajilta hoitoa paikan päällä, jonka jälkeen hänet kuljetettiin ambulanssilla KYSiin.

Mies oli tehohoidossa illan ja yön Kuopion yliopistollisessa sairaalassa.

Varkauden perjantaisten tapahtumien kulun tutkii keskusrikospoliisi.

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/koti ... tyi/731932

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: La Tammi 28, 2012 6:27 pm
Kirjoittaja vempele
Anselmi kirjoitti:http://www.kannissaoletaalio.fi/
puukotus, osuma poliisikoiraan (eli poliisiin?) + yritti ampua poliisin oven läpi.
Vuosia tulloo ja monta. Murhan yritys, tapon yritys, ym.

8 vuotta napsahtaa(ko)?
ei napsahtanu :lol: olisi edes yrittänyt lahdata sivullisia, olen pettynyt.

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: La Tammi 28, 2012 6:35 pm
Kirjoittaja Jasa
H elvetin hyvä että kuoli on taas yksi "elukka "vähemmän .Kunpa noi dillet tajuis nirhata enemmänkin itseltään hengen vex säästyi yhteiskunta monelta riesalta .

Re: Asemiestä piiritetään Varkaudessa

Lähetetty: La Tammi 28, 2012 8:48 pm
Kirjoittaja vempele
Jasa kirjoitti:H elvetin hyvä että kuoli on taas yksi "elukka "vähemmän .Kunpa noi dillet tajuis nirhata enemmänkin itseltään hengen vex säästyi yhteiskunta monelta riesalta .
juujuukylläkyllä ja tämäkään henki ei ollut minkään arvoinen, haista toki vittu.