Sivu 1/1

Renny Harlin ufojen jäljillä Uralilla

Lähetetty: Pe Helmi 10, 2012 12:40 pm
Kirjoittaja Spekultantti
Laitan tämän Huuhaahan, koska kyse on ufoista ja Renny Harlinista, mutta toisaalta tästä itse tapauksesta olisi kyllä mielenkiintoista saada lisätietoa.

Tappoiko ufo opiskelijat? Harlinin uusin käsittelee uskomatonta mysteeriä

http://www.iltasanomat.fi/elokuvat/tapp ... 18095.html

Renny Harlinin tuleva elokuva vie ohjaajan kuvausmatkalle Uralin vuoristoon.

Harlin aloittaa seuraavan, vielä nimeämättömän, elokuvansa kuvaukset maaliskuussa.

Screen Dailyn mukaan elokuva käsittelee yhdeksän kokeneen vaeltajan mystistä kuolemaa, joka tapahtui Uralin vuoristossa vuonna 1959.

- Tarina kiehtoi minua, se on yksi suurimmista selittämättömistä paranormaaleista tarinoista nykypäivänä, Harlin kertoo Screen Dailylle.

Vuonna 1959 kymmenen opiskelijaa päätti lähteä vaeltamaan Uralin vuoristoon. Yksi opiskelijoista joutui sairauden vuoksi jäämään muiden jälkeen eri leiriin. Yhdeksän muuta jatkoi eteenpäin, eikä heitä enää nähty elossa.

Vaeltajien revitty teltta löytyi myöhemmin, ja teltan lähettyvillä olevan metsän reunasta löytyi kaksi ruumista. Seuraavat kolme löytyivät pienen matkan päässä ensimmäisistä, mutta viimeiset neljä ruumista löydettiin lumeen haudattuina vasta kahden kuukauden päästä.

Mystisten kuolemien syyksi on veikkailtu niin ufoja kuin Neuvostoliiton hallituksen kokeita.

IS 10.2.2012

Re: Renny Harlin ufojen jäljillä Uralilla

Lähetetty: Pe Helmi 10, 2012 3:19 pm
Kirjoittaja VoDKa
Jos jotakuta kiinnostaa tuo itse tapaus elokuvan sijaan, niin kyseessä on Dyatlov pass, ja siitä löytyy ihan ansiokas pohdintaketju Minfoltakin: http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... 17&start=0

Re: Renny Harlin ufojen jäljillä Uralilla

Lähetetty: Pe Helmi 10, 2012 4:39 pm
Kirjoittaja Spekultantti
Kiitos, VoDKa, linkistä ja vinkistä! Nyt päästiin oikeille jäljille.