Sivu 1/1
Poika hakattiin sairaalakuntoon koulumatkalla
Lähetetty: Ke Maalis 07, 2012 7:02 pm
Kirjoittaja Elpukka
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012030 ... 4_uu.shtml
Poika hakattiin sairaalakuntoon koulumatkalla
Keskiviikko 7.3.2012 klo 18.23
Neljä yläasteikäistä poikaa pahoinpiteli rajusti vuotta vanhemman koulutoverinsa Kauniaisissa.
Kahdeksatta luokkaa käyvä poika joutui äärimmäisen koulukiusaamisen uhriksi tiistaina iltapäivällä, kun neljä seitsemäsluokkalaista poikaa hyökkäsi koulumatkalla tämän kimppuun.
- Uhri on hyvin hiljainen ja rauhallinen ja hän tuskin on ketään noin pahasti suututtanut. Tämä vaikuttaa suunnitellulta teolta, kertoo eräs koulun henkilökuntaan kuuluva.
Ilmoittajan mukaan poika vietiin sairaalaan verissäpäin ja hän sai aivotärähdyksen. Opettajilla on tapaus tiedossa ja vanhemmille on lähetetty tapauksesta tiedote.
Poliisi ja koulu tutkivat
Koulun rehtorin mukaan koulu kantaa vastuun tällaisissa tapauksissa. Hänen mukaan tapaukseen on jo reagoitu. Rehtorin mukaan osa tapaukseen osallistuneista pojista on eri koulusta kuin uhri.
- Meillä on suunnitelmat tällaisiin tilanteisiin ja niiden mukaan mennään. Kun tapaus on meidän ja poliisin taholta selvitetty, niin sitten harkitaan kurinpitotoimia, rehtori kertoo.
- Ihmettelen kyllä, ettei näin rajuun tekoon ole pystytty puuttumaan tämän voimakkaammin. Nämä neljä poikaa jatkavat ilmeisesti ihan normaalisti koulua muiden kanssa, Iltalehteen yhteyttä ottanut henkilö hämmästelee.
Tapauksesta on tehty rikosilmoitus ja poliisi jatkaa tapauksen selvittelyä yhdessä koulun kanssa.
IL

Re: Poika hakattiin sairaalakuntoon koulumatkalla
Lähetetty: Ke Maalis 07, 2012 9:51 pm
Kirjoittaja Kissimirri
Julma hyökkäys koulumatkalla - poika piestiin sairaalakuntoon
Julkaistu: 07.03.2012 20:29
Koulumatkalla ollut yläasteikäinen poika hakattiin julmasti Kauniaisissa eilen iltapäivällä.
IS:n tietojen mukaan poika oli kävelemässä kotiinsa, kun viisi nuorempaa poikaa hyökkäsi hänen kimppuunsa. Uhri sai tilanteessa sairaalahoitoa vaativia vammoja.
Rehtorin mukaan tapausta selvitetään koulussa yhdessä poliisin kanssa. Asiasta on tiedotettu oppilaiden vanhemmille.
- Meillä on hyvin selvillä, mitä tilanteessa on tapahtunut. Koululla on omat rangaistuskäytäntönsä, joita mietitään nyt tarkasti, rehtori kertoo.
Hän sanoo uhrin kertoneen tilanteen alkaneen sanaharkasta. Pidempiaikaisesta koulukiusaamisesta ei hänen mukaansa näytä olevan kyse.
Koulusta kerrotaan IS:lle, että mustan silmän ja aivotärähdyksen saanut uhri jäi tänään pois koulusta. Tekijät sen sijaan osallistuivat opetukseen normaalisti, joka on herättänyt ihmetystä koulussa.
- Asia tutkitaan ihan suomalaisen oikeuskäytännön mukaan. Tämä on ikävä tapaus, jossa on pelkkiä uhreja, rehtori perustelee.
Johannes Kotkavirta
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/julma ... 77588.html
Mielestäni hieman erikoinen tuo rehtorin viimeinen lausahdus.
Re: Poika hakattiin sairaalakuntoon koulumatkalla
Lähetetty: Ke Maalis 07, 2012 10:04 pm
Kirjoittaja MissHolmes
No ei sinäänsä kumma kommentti. Ollaanhan Kauniaisissa. Suomen veroparatiisissa, jossa asuu muka vain hienompia ihmisiä. Ja eihän niiden lapset voi olla pahoja.
Eipä siinä hakkaajat kauheasti uhreja ole, jos käyvät nelissä ''miehin'' yhden kimppuun.
Nyt kun aletaan paapoa hakkaajia uhreina, samat jannut jatkaa samaa rataa ja aina mamma ja pappa pelastaa pulasta rahalla. Isona ne sitten ehkä rauhoittuu ja aiheuttaa hämmennystä enää ajelemalla isoilla (perintörahoilla ostetuilla) autoilla päin punaisia ylinopeudella. Keskustassa, neljänkympin alueella.
Ja tämä oli taas sitä sarkasmia, jos ei joku ymmärtänyt.
Minä säälin hakattua poika-parkaa. Mikään ei oikeuta tekemään noin. Ja niitä kurittomia kakaroita pitäisi rankaista.
Jalkapuu siihen ostarin kulmalle. Ja kehoitus torua ja ehkä vähän tukistaakin.
Re: Poika hakattiin sairaalakuntoon koulumatkalla
Lähetetty: To Maalis 08, 2012 10:34 am
Kirjoittaja Zukuluku
Facebookissa pyörivien "tietojen" perusteella tekijät 13-14-vuotiaita. Eli saavat rangaistuksena rehtorin puhuttelun. Jos kiusaaminen jatkuu, niin uhri vaihtanee koulua. Näin meillä Suomessa!
Rehtorin lausunto tosiaan aivan käsittämätön. Häiriköiden ja rikollisten paapomisessa ollaan siis menty niin pitkälle, että he ovat nykykäsityksen mukaan itsekin uhreja. Eiköhän tästäkin teosta siis laiteta yhteiskunta syytteeseen törkeästä pahoinpitelystä ja näille hyökkääjille mittavat vahingonkorvaukset.
Re: Poika hakattiin sairaalakuntoon koulumatkalla
Lähetetty: To Maalis 08, 2012 10:40 am
Kirjoittaja Elpukka
Zukuluku kirjoitti:Facebookissa pyörivien "tietojen" perusteella tekijät 13-14-vuotiaita. Eli saavat rangaistuksena rehtorin puhuttelun. Jos kiusaaminen jatkuu, niin uhri vaihtanee koulua. Näin meillä Suomessa!
Rehtorin lausunto tosiaan aivan käsittämätön. Häiriköiden ja rikollisten paapomisessa ollaan siis menty niin pitkälle, että he ovat nykykäsityksen mukaan itsekin uhreja. Eiköhän tästäkin teosta siis laiteta yhteiskunta syytteeseen törkeästä pahoinpitelystä ja näille hyökkääjille mittavat vahingonkorvaukset.
Eikös sossut ota asiaan jotain kantaa, kun tekijät noin nuoria?
Toivottavasti edes joku puuttuisi.
Re: Poika hakattiin sairaalakuntoon koulumatkalla
Lähetetty: To Maalis 08, 2012 11:04 am
Kirjoittaja Täysi Purenta
Minä olen niin vanhanaikainen etten näe tässä muita uhreja kuin tuon hakatun rassukan. Syyllisiä nuo neljä laumana yhden kimppuun käyvät hylkiöt ovat eikä heidän mahdolliset ongelmansa ole millään tavoin asiaan kuuluvia. Olen ollut omista kouluajoistani ruumiillisen rangaistuksen kannattaja ja olen sitä yhä. Nahattomaksi piesty perse opettaa jos ei empatiaa niin edes tervettä harkintaa. Kauniaisten herrat pystyvät maksamaan sitten pirjopettereilleen korjaavan terapian.
Tällä hetkellä olen niin vihainen tapahtumiasta että olisin kaikin mokomin valmis heittämään ensimmäisen kiven kohti pahoinpitelijöitä, niin nuoria kuin he ovatkin.
Re: Poika hakattiin sairaalakuntoon koulumatkalla
Lähetetty: To Maalis 08, 2012 2:17 pm
Kirjoittaja Elpukka
http://www.lansivayla.fi/artikkeli/9761 ... 15-vuotias
Koulukiusattu poika - yksi pahoinpitelijöistä yli 15-vuotias
8.3.2012 14:08 Kommentoi
(14:08)
Viime tiistaina kahdeksasluokkalainen poika pahoinpideltiin Kauniaisissa. Uhri oli matkalla koulusta kotiin, kun neljä poikaa samasta koulusta kävi hänen kimppuunsa.
- Yksi tekijöistä on yli 15-vuotias, ylikonstaapeli Jari Ikävalko vahvistaa.
Muut pahoinpitelijöistä ovat yläasteikäisiä. Koska he ovat alle 15-vuotiaita, heidän tekojaan ei käsitellä oikeudessa eikä tuomita tuomita rangaistuksia.
Poliisin ja sosiaaliviranomaisten tehtäväksi jää ohjaaminen pois rikosten polulta.
- Pidämme pojille nuhtelun asiasta. Kerromme, mikä on oikein ja mikä väärin, Ikävalko kertoo.
Yli 15-vuotiasta tekijän kohdalla juttu menee syyteharkintaan.
- Tapaus käsitellään heti ja ratkaisut tulevat nopeasti, ylikonstaapeli jatkaa.
Tummennukset mun, hyppivät kyllä silmille muutenkin... huoh
Re: Poika hakattiin sairaalakuntoon koulumatkalla
Lähetetty: To Maalis 08, 2012 8:55 pm
Kirjoittaja NapalmLolita
Ei mitään kamalan välkkyä sakkia sitten, vaikka kuinka rikkaiden lapsia olisivatkin, jos ei 15-vuotias älyä jättää kavereidensa hommiksi tuollaista...
Onneksi.