Sivu 1/3

Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 8:17 am
Kirjoittaja Kaalisoppa
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194727 ... ehena.html

Päivitetty 9.3.2012 07:03, julkaistu 9.3.2012 07:02.

Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja: Osa epäillyistä esiintyi netissä poliisina ja palomiehenä
Tuomas Rimpiläinen, AamulehtiLähetä palautetta toimittajalle.
Keskusrikospoliisi on jahdannut kuukausien ajan laajan hyväksikäyttösarjan epäiltyjä ympäri Suomea. Viimeiset kaksi epäiltyä pidätettiin keskiviikkona.

Kaksi epäiltyä vangittiin Pirkanmaalla jo loppuvuodesta. Kolmas pirkanmaalainen epäilty oli tutkinnan alkaessa vankilassa muista lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista. Muilla epäillyillä ei ole rikosrekisteriä.

Rikosylikomisario Tero Haapala keskusrikospoliisista kertoo, että epäiltynä on yhteensä 10 miestä. Vuosien 1965 ja 1991 välillä syntyneitä miehiä epäillään törkeistä lapsen seksuaalisista hyväksikäytöistä, hyväksikäytöistä ja niiden yrityksistä, lapsen houkuttelemisesta seksuaalisiin tarkoituksiin ja seksipalveluiden ostamisesta alaikäisiltä. Osa epäillyistä on perheenisiä.

Miesten epäillään houkutelleen internetissä useita satoja 9–15-vuotiaita tyttöjä. Epäillyt onnistuivat tapaamaan ja olemaan yhdynnässä yhteensä 20 tytön kanssa. Nämä uhrit ovat 13–15-vuotiaita.

Fyysiset rikokset tapahtuivat muun muassa autoissa, maastossa ja epäiltyjen kotona eri puolilla Suomea. Miehet eivät toimineet yhdessä, mutta osalla heistä on samoja uhreja.

Rikosten epäillään tapahtuneen kesän 2009 ja syksyn 2011 välillä. Miehet lähestyivät tyttöjä nuorten suosimilla internetfoorumeilla. He esiintyivät todellista nuorempana ja väittivät työskentelevänsä luottamusta herättävissä ja kiinnostavissa ammateissa kuten lentäjänä, palomiehenä ja poliisina.

Miehet aloittivat keskustelut kehumalla tyttöjen ulkonäköä esimerkiksi Kuvake.net-palvelussa. Pian keskustelut muuttuivat avoimen seksuaalisiksi. Kun miehet onnistuivat sopimaan tapaamisia, he ajoivat pitkiäkin matkoja koulujen pihoille, ostoskeskuksiin ja uhrien kotien lähistölle. Osa epäillyistä antoi uhreilleen pieniä rahasummia, alkoholia ja tupakkaa palkkioksi seksistä.

Tutkinta alkoi syksyllä 2011, kun poliisille ilmoitettiin uusimaalaisen tytön hyväksikäytöstä. Tutkinta laajeni pian useaan muuhun epäiltyyn ja voi laajeta vielä lisääkin. Poliisi kehottaa lapsia ja nuoria keskustelemaan vanhempiensa kanssa mahdollisesta hyväksikäytöstä tai sen yrityksistä.

Rikosepäilyistä tulee ilmoittaa oman paikkakunnan poliisille.

Lue lisää epäiltyjen toimintatavoista ja taustoista perjantain Aamulehdestä.

Epäiltyjen syntymävuodet ja kotipaikat
Tampere ja Nokia: 1973, 1976 ja 1984

Helsinki: 1965 ja 1987

Espoo: 1985

Hämeenlinna: 1991

Lohja: 1985

Porvoo: 1967

Rovaniemi: 1985 (tekoaikaan Lahti)



http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/ ... tosarjassa

Keskusrikospoliisi tutkii parhaillaan laajaa lapsiin kohdistuneiden hyväksikäyttöjen sarjaa, kertoo Aamulehti.

Lehden mukaan epäiltyinä on kaikkiaan 10 miestä, joiden epäillään olleen olleen sukupuoliyhteydessä ainakin yhden lapsen kanssa. Lisäksi suurinta osaa epäillään myös internetissä tapahtuneesta hyväksikäytöstä. Ainoastaan yhdellä epäillyllä on ennestään rikosrekisterimerkintöjä.

Internetissä houkuttelun uhriksi on joutunut useita satoja 9-15-vuotiaita lapsia. Epäillyt onnistuivat tapaamaan ja olemaan yhdynnässä yhteensä kahdenkymmenen tytön kanssa. Uhrit ovat iältään 13-15-vuotiaita.

Miehet eivät tiettävästi ole olleet tekemisissä keskenään, mutta osalla heistä on ollut samoja uhreja.

Osa epäillyistä perheenisiä
Poliisi epäilee vuosien 1965 ja 1991 välillä syntyneitä miehiä törkeistä lapsen seksuaalisista hyväksikäytöistä, hyväksikäytöistä ja niiden yrityksistä, lapsen houkuttelemisesta seksuaalisiin tarkoituksiin ja seksipalveluiden ostamisesta alaikäisiltä.

- Rikokset tapahtuivat uhrien kotien liepeillä, koulujen pihoilla ja ostoskeskuksissa. Joskus ne tapahtuivat epäillyn autossa tai maastossa ja joissakin tapauksissa epäillyn kotona tai hotellissa, kertoo tutkinnanjohtaja, rikosylikomisario Tero Haapala KRP:stä.

Epäillyistä osalla on omia lapsia.

KRP aloitti tutkinnan viime syksynä yhden rikosilmoituksen perusteella.

(MTV3)


Miehet eivät tiettävästi ole olleet tekemisissä keskenään, mutta osalla heistä on ollut samoja uhreja.
Aika erikoinen sattuma, jos äijät eivät ole olleet keskenään tekemisissä ja ihan vaan sattumalta on osunut samoja uhreja.

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 8:35 am
Kirjoittaja Rappa
Kummallista tosiaan. Jos miehillä ei ole yhteyttä, niin joko näitä lapsia vaanivia pedofiilejä on aivan helvetisti liikkeellä tai sitte tytöt on osittain itse hakeutuneet tilanteisiin. Uskon ensimmäiseen vaihtoehtoon, mutta oli se kumpi vaihtoehto tahansa, kirveellä olis taas töitä. Vittu mitä ali-ihmisen touhua

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 9:28 am
Kirjoittaja taavetti
Kirjoitan tähän pätkän Apu- lehden jutusta "Älä koske muhun" ;

Seksin suojaikäraja Suomessa on 16-vuotta. Siitä huolimatta tuhannet sitä nuoremmat tytöt ja pojat kohtaavat aikuisten seksuaalista ahdistelua internetissä, kadulla, liikennevälineissä ja harrastuksissa. Myös maksullista seksiä yritetään hankkia alaikäisiltä entistä useammin.

Poliisin ja nuorten kanssa työskentelevien mukaan tyypillisin ehdottelija on 30-50 -vuotias mies, joka lähestyy alaikäistä tyttöä. Nettitapaukset poikkeavat reaalimaailmasta eniten siinä, että tekijä on useimmiten ennestään tuntematon ja voi lähestyä useita lapsia ja nuoria kerrallaan.

Yleensä tyttö katkaisee yhteydenpidon, jos vastapuolelta paljastuu söpön 18-vuotiaan skeittaripojun sijaan keski-ikäinen patu -mutta ei aina.

Seksikokemukset luonnollisesti kiinnostavat ja voivat antaa uutta itsevarmuutta. Mutta jos joutuu liian varhain tilanteeseen, jota ei hallitse ja jonka käsittelyyn ei ole valmiuksia, se muutta väistämättä persoonallisuutta. Ristiriita omien ja partnerin tekojen sekä sen välillä, minkä pohjimmiltaan tietää vääräksi , on useimmille liikaa.

Läheskään aina tilanteen jatkuminen ei perustu vapaaehtoisuuteen. Nuori häpeää tapahtunutta, ja aikuinen kiristää tätä uhkaamalla kertoa vanhemmille ja kavereille.

Apu nro 08, 23.2.2012 s.38, teksti Susanna Luikku

Kertomisen lisäksi voidaan kiristää myös netissä olevilla kuvilla. Jutta Antikainen (Hgin virtuaalisesta lähipoliisiryhmästä) kertoo, että 13-16 -vuotiaat tytöt kokevat netissä eniten häirintää.

Tässä joku aika sitten joku toimittaja oli tekeytynyt teinitytöksi ja sopinut tällit tapaamista ehdotelleen aikamiehen kanssa. Tästä ei seurannut tietenkään miehelle mitään, koska toimittaja oli todellisuudessa täysi-ikäinen.
Nämä netissä toimivat poliisit ovat mielestäni hyvä asia, nuorten on todennäköisesti helpompi ilmoittaa kaikenmaailman kontaktiyrityksistä ja jo tapahtuneista asioista. Ymmärtääkseni poliisi ei voi ainakaan vielä tekeytyä potentiaaliseksi uhriksi. Näiden lastenjahtaajien toimintaa varmastikin vaikeuttaisi, jos joutuisi pelko perseessä useammin mietiskelemään, josko ehdotuksia netin toisessa päässä vastaanottaakin karski aikuinen.

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 9:55 am
Kirjoittaja Kivireki
taavetti kirjoitti:Nämä netissä toimivat poliisit ovat mielestäni hyvä asia, nuorten on todennäköisesti helpompi ilmoittaa kaikenmaailman kontaktiyrityksistä ja jo tapahtuneista asioista. Ymmärtääkseni poliisi ei voi ainakaan vielä tekeytyä potentiaaliseksi uhriksi. Näiden lastenjahtaajien toimintaa varmastikin vaikeuttaisi, jos joutuisi pelko perseessä useammin mietiskelemään, josko ehdotuksia netin toisessa päässä vastaanottaakin karski aikuinen.
No en tiedä kotimaisesta lainsäädännöstä mut syöttitekniikkaa, l. tekeytyy alaikäiseksi etc käytetään suuressa maailmassa. Olihan hiukan aihetta sivuten ohjelmakin, "To catch a predator" joka suomessakin pyöri. ja youtubesta kannattaa vilkaista hakusanalla "To troll a predator" joka on paremman sanan puutteessa hilarious.

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 12:24 pm
Kirjoittaja Maybrick
Osa epäillyistä antoi uhreilleen pieniä rahasummia, alkoholia ja tupakkaa palkkioksi seksistä.
Tästä voi päätellä, minkä tyyppisiä "pikkutyttöjä" uhreissa on ollut. Ylempänä joku kirjoittikin, että tytöt ovat itse hankkiutuneet tilanteeseen, jossa aikuinen mies on käyttänyt tilaisuutta hyväkseen. Tässä myös nähdään, kuinka vähän mm. koulussa annettavalla nettifiksuus- ja muulla valistuksella on vaikutusta.
Tässä sumassa oli lehtitietojen mukaan perheenisiäkin. Ainakin ne perheenisät, joilla itsellään on varhaisteini-ikäisiä tyttäriä, tietävät tarkkaan kuinka tärkeitä ulkonäkökysymykset tytöille ovat, ja osaavat sitten houkutella vieraita tyttöjä juuri ulkonäköä kehumalla. He osaavat täsmäkehumisen taidon. Jokaisen huoltajan velvollisuus on selventää tyttärilleen, että jos joku alkaa oikein kovasti imarrella ja kehua, siinä on jotain takana, vaikka tyttö olisi kuinka hyvän näköinen. Toisaalta on äitejä, jotka suosivat tyttäriensä huoratyylistä ja paljastavaa pukeutumista jo hyvin nuorina. Enkä nyt halua aloittaa vääntöä siitä, saako vai eikö saa pukeutua haluamallaan tavalla. :?

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 12:41 pm
Kirjoittaja Elpukka
Maybrick kirjoitti:
Osa epäillyistä antoi uhreilleen pieniä rahasummia, alkoholia ja tupakkaa palkkioksi seksistä.
Tästä voi päätellä, minkä tyyppisiä "pikkutyttöjä" uhreissa on ollut.
Särähtää kyllä korvaan tuo, puhutaan kuitenkin 9-15 vuotiaista.

Tuossa iässä johdateltavuus ei mun mielestä vielä tee tytöstä "tietyn tyyppistä".

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 12:42 pm
Kirjoittaja poikkeus
Toivois että lasten omat vanhemmat hieman seuraisivat missä omat kullannuput heiluvat täällä netin ihmeellisessä maailmassa. Lisäksi kasvatusoppeja sekä netin käyttöön + omaan koskemattomuuteen liittyen. Mutta silti onhan noilla "miehillä" vastuu tekemisistä jne. Kyllä toivois että kunnon tuomiot tulisivat ensin käräjillä ja sitten jatkoa seurais linnassa (siis myös "lisätuomioiden suhteen").

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 12:57 pm
Kirjoittaja cicero
Kyllä tyttöjen pitäisi oppia kotoa eikä suinkaan koulusta ettei seksi tuossa iässä tule kysymykseen tai vielä pahempi juttu seksillä maksetaan tavaroita. Miehethän eivät ole väkisin heitä raiskanneet vaan seksiä on harrastettu yhteisymmärryksessä. Tämä tosiasia ei tietenkään vähennä miesten tekemän rikoksen pahuutta ollenkaan muttei siitä pidä vaieta tai hyväksyä tuollaista käytöstä tyttöjenkään kohdalta.

Meillä seurataan ekä lasten netti että puhelinliikennettä. Alaikäisellä ei ole oikeutta sen tyyppiseen yksityisyyteen vaan on aikuisen valvottavissa. Mun mielestä tässä näiden tyttöjen kohdalla kyse on myös heitteille jätöstä.

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 3:15 pm
Kirjoittaja ulrikeM
cicero kirjoitti:... Miehethän eivät ole väkisin heitä raiskanneet vaan seksiä on harrastettu yhteisymmärryksessä.
Kun aikuinen käyttää valtaansa väärin, ei voi mitenkään olla kyse "yhteisymmärryksestä". Se, että lapsi "suostuu" johonkin voi olla alistumista tai häntä on uhkailtu. Voi olla myös niin, että kun turvallinen ja oikean puolella oleva "poliisisetä" tai "palomies" ehdottaa jotain (tässä tapauksessa seksiä), voi lapsi luulla sen olevan oikein. Lapsi vasta opettelee mikä on oikein ja väärin itseä ja muita kohtaan. Ja aikuisilta hän sen oppii.
cicero kirjoitti:Meillä seurataan ekä lasten netti että puhelinliikennettä. Alaikäisellä ei ole oikeutta sen tyyppiseen yksityisyyteen vaan on aikuisen valvottavissa. Mun mielestä tässä näiden tyttöjen kohdalla kyse on myös heitteille jätöstä.
Teillä seurataan, mutta kaikilla ei ole sellaiseen aikaa, jaksamista tai ymmärrystä. Ja oletko ihan sata varma, että tiedät mitä kullannuppusi tekevät? Käyvätkö esim. kylässä sellaisilla kavereilla, jossa yhtä tehokas seuranta kuin teillä kotona?

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 4:53 pm
Kirjoittaja Rappa
cicero kirjoitti:Kyllä tyttöjen pitäisi oppia kotoa eikä suinkaan koulusta ettei seksi tuossa iässä tule kysymykseen tai vielä pahempi juttu seksillä maksetaan tavaroita. Miehethän eivät ole väkisin heitä raiskanneet vaan seksiä on harrastettu yhteisymmärryksessä. Tämä tosiasia ei tietenkään vähennä miesten tekemän rikoksen pahuutta ollenkaan muttei siitä pidä vaieta tai hyväksyä tuollaista käytöstä tyttöjenkään kohdalta.

Meillä seurataan ekä lasten netti että puhelinliikennettä. Alaikäisellä ei ole oikeutta sen tyyppiseen yksityisyyteen vaan on aikuisen valvottavissa. Mun mielestä tässä näiden tyttöjen kohdalla kyse on myös heitteille jätöstä.

Lähetääpä nyt kuitenkin oikeasta suunnasta eli aikuisista miehistä katsomaan syyllisiä. Mikäli juttu pitää paikkansa että netistä on aikuiset miehet houkutellu tuon ikäsiä tyttöjä niin ei tässä ole kun miehissä vikaa. Ja vaikka nää tytöt houkuttelis niin aikuisen pitää olla se jolla hälytyskellot soi!
Nuoria pitää toki valistaa näistä vaaroista ja olis hyvä että vanhempiakin, mut kaikki lähtee aikuisten ihmisten sairaudesta. Nimet ja naamat lehteen mikäli tuomio tulee.

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 5:55 pm
Kirjoittaja poikani
Näitä 15-vuotiaiden lahjomisia tuomittaessa (puheen tasolla) tulee tehdä selvä ero johonkin oman lapsensa raiskanneeseen tai jammusetämäiseen lapsikaappariin. Ärsyttävää, kuinka jotkut asettavat samaan muottiin nämä tekijät, joista toiset ovat sentään aivan eri sortin ali-ihmisiä.

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 7:02 pm
Kirjoittaja nuusku-nella
poikani kirjoitti:Näitä 15-vuotiaiden lahjomisia tuomittaessa (puheen tasolla) tulee tehdä selvä ero johonkin oman lapsensa raiskanneeseen tai jammusetämäiseen lapsikaappariin. Ärsyttävää, kuinka jotkut asettavat samaan muottiin nämä tekijät, joista toiset ovat sentään aivan eri sortin ali-ihmisiä.
Jaa. Kyllä minä ainakin laitan samaan kastiin kaikki jotka eivät osaa pysyä erossa lapsista. Ei se mikään sankariteko ole jättää omat lapsensa rauhaan ja raiskata jonkun muun lapsi.

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 8:16 pm
Kirjoittaja Rappa
nuusku-nella kirjoitti:
poikani kirjoitti:Näitä 15-vuotiaiden lahjomisia tuomittaessa (puheen tasolla) tulee tehdä selvä ero johonkin oman lapsensa raiskanneeseen tai jammusetämäiseen lapsikaappariin. Ärsyttävää, kuinka jotkut asettavat samaan muottiin nämä tekijät, joista toiset ovat sentään aivan eri sortin ali-ihmisiä.
Jaa. Kyllä minä ainakin laitan samaan kastiin kaikki jotka eivät osaa pysyä erossa lapsista. Ei se mikään sankariteko ole jättää omat lapsensa rauhaan ja raiskata jonkun muun lapsi.

Ainakin se ero on ihan hitusen verran. Osottaa se jonkinlaista seksuaalista kieroutumista kun lapsia vaanii. Eihän sitä tiedä vaikka jammukin olis alottanu 15-vuotiaista.

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 8:20 pm
Kirjoittaja poikani
nuusku-nella kirjoitti:
poikani kirjoitti:Näitä 15-vuotiaiden lahjomisia tuomittaessa (puheen tasolla) tulee tehdä selvä ero johonkin oman lapsensa raiskanneeseen tai jammusetämäiseen lapsikaappariin. Ärsyttävää, kuinka jotkut asettavat samaan muottiin nämä tekijät, joista toiset ovat sentään aivan eri sortin ali-ihmisiä.
Jaa. Kyllä minä ainakin laitan samaan kastiin kaikki jotka eivät osaa pysyä erossa lapsista. Ei se mikään sankariteko ole jättää omat lapsensa rauhaan ja raiskata jonkun muun lapsi.
Opettele lukemaan.

Re: Maanlaajuinen hyväksikäyttösarja

Lähetetty: Pe Maalis 09, 2012 8:20 pm
Kirjoittaja taavetti
Lasten netinkäytöstä:

Lapsen netin käyttöä ei kannatta rajoittaa liikaa - seuraus voi olla vakava
Aamulehti

Aamulehti uutisoi perjantaina maanlaajuisesta hyväksikäyttösarjasta, jossa uhreina on satoja 9-15-vuotiaita tyttöjä. Epäillyt olivat löytäneet uhrinsa netistä.

Vastaavanlaiset uutiset saavat vanhemmat pohtimaan lapsensa netin käyttöä.

Pelastakaa Lapset -järjestö kuitenkin muistuttaa, ettei lasten internetin käyttöä kannata ryhtyä rajoittamaan tarpeettomasti. Mari Laiho Pelastakaa Lapset ry:stä huomauttaa, että netti on lapsille tärkeä osa yhteenkuuluvuutta ja sosiaalista elämää.

– Kielteinen suhtautuminen internetiin ja netin käytön liiallinen rajoittaminen - ja sen uhan käyttäminen rangaistuksena – puolestaan johtaa helposti tilanteeseen, jossa lapsella ei ole halua tai uskallusta kääntyä aikuisen puoleen silloin, kun siihen olisi tarvetta, Lasten suojelu digitaalisessa mediassa – tiimin kuuluva Laiho kertoo.

Pelastakaa Lapset muistuttaa, että hyväksikäyttötapauksissa ongelma ei ole lasten internetin käyttö, vaan se miten lapsi lapsista seksuaalisessa mielessä kiinnostuneet aikuiset käyttävät nettiä.

Pelastakaa Lapset on koonnut nettiturvallisuuteen liittyvää aineistoa verkkosivuilleen osoitteeseen

http://www.pelastakaalapset.fi/toiminta ... aineistot/


http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194727 ... akava.html