Sivu 1/2
Oksana Makar -raiskattiin ja poltettiin Ukrainassa 2012
Lähetetty: Ma Maalis 19, 2012 4:37 pm
Kirjoittaja Murmeli
Teinityttö joukkoraiskattiin ja sytytettiin tuleen
Maanantai 19.3.2012 klo 10.27
18-vuotias ukrainalaistyttö koki kauhunhetkiä pari viikkoa sitten, kun hänet jätettiin raiskattuna ja poltettuna ojanpohjalle Ukrainassa, uutisoi Daily Mail.
Alastomat naiset ovat osoittaneet mieltään poliisin tehotonta tutkintaa vastaan.
Alastomat naiset ovat osoittaneet mieltään poliisin tehotonta tutkintaa vastaan. (AP)
Oksana Makar joutui kolmen miehen raiskaamaksi maaliskuun yhdeksäntenä päivänä. Raiskausten jälkeen hänet yritettiin polttaa kuoliaaksi. Epäiltyjen joukossa on kaksi entisten valtion virkamiesten lasta.
Makar selvisi hurjasta koettelemuksesta hengissä, kun hänet löydettiin tuskissaan ojasta, tapausta seuranneena päivänä.
- Luulin, että loppuni on tullut. Huusin apua, mutta kukaan ei kuullut, kertoi Makar paikallisen Gazeta.ua:n haastattelussa.
Makarin kehosta noin puolet paloi pahasti. Makarin pelastamiseksi häneltä jouduttiin myös amputoimaan molemmat jalat sekä toinen käsi.
Alastomia mielenosoituksia
Kaksi epäillyistä on päästetty vapaaksi, koska heitä vastaan ei ole esittää tarpeeksi todisteita. Tapaus on aiheuttanut valtavaa kuohuntaa Ukrainassa. Ainakin Kiovassa kadut ovat täyttyneet alastomista mielenosoittajista, jotka toivovat kuolemaa tekijöille. Naisten oikeuksia ajava Femen-järjestön edustajat heiluivat kaduilla vaatien kovaan ääneen tekijöiden teloittamista.
Jotkut hallituksen jäsenistä ovat myös vaatineet tekijöille kuolemantuomiota. Yksi jäsenistä ehdottaa raiskaajien kastroimista.
Re: Oksana Makar
Lähetetty: Ke Maalis 21, 2012 5:13 pm
Kirjoittaja Kiiski Vastaranta
Raiskaajien kivekset pitäisi leikata irti ja syöttää koirille sanoo Oksana kun häntä haastatellaan sairaala vuoteella.
Daily mailin linkissä video
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... l-bed.html
Re: Oksana Makar
Lähetetty: Ke Maalis 21, 2012 6:22 pm
Kirjoittaja INES 7
Ei olisi kastrointi huono idea ollenkaan. Aiemmin mainittujen koirienkin uroksilta otetaan kivekset biojätteeseen, jotta rauhottuisivat. Eli ei se pelkkä vääränlaisen seksualisuuden poisto, vaan kaikenlainen muukin järjetön väkivalta, kuten tässä tapauksessa, jäisi pois.
Re: Oksana Makar
Lähetetty: To Maalis 22, 2012 12:28 pm
Kirjoittaja Täysi Purenta
Tässä tapauksessa kun kastraatiolla halutaan paitsi poistaa seksihalut ja kyvyt, myös toimia rangaistuksena, tulisi syyllisten olla hereillä toiminpiteen aikana. Veitsinä voisi käyttää niitä halpoja harmaakahvaisia jotka tylsyvät kolmannen viillon jälkeen ja sen jälkeen niillä pitää kirskuttaa kuin voiveitsillä.
Tuttu eläinlääkäri vei kissankiveksiä kotiin käärmeidensä ruuaksi ja käärmeet pitivät niistä kovin. Se olisi vielä tyydyttävän symbolinen loppu. Kaverit saisivat katsella kun käärmeet popsivat heidän irtileikatut kiveksensä. Siinä olisi jotakin miellyttävän raamatullista.
Oksanalle enkeleitä mukaan toipumaan. Toivon että kanssasisarten raivo antaa hänelle voimia kuntoutumiseen.
Re: Oksana Makar
Lähetetty: To Maalis 22, 2012 9:12 pm
Kirjoittaja Kiiski Vastaranta
Kiveksien sahaaminen irti voisi olla hyvä rangaistus? Mutta voi olla toisaalta taas päinvastainen vaikutus, kun haluja olisi mutta ei kykyä josta voisi seurata kyvyttävän sadistisia kidustussessioita?
Munat koirille, loppuelämäksi koppiin ja 24/7 pornokavava dolbysurraund kajareilla.
Re: Oksana Makar
Lähetetty: Su Maalis 25, 2012 8:51 pm
Kirjoittaja Dr Bergmeister
Kammottava tapaus. Useimmiten raiskarit pääsevät kuin koira veräjästä, kun ei ole todisteita syyllisyydestä. Loppuiäksi telkien taakse, mutta hyvä olisi kyllä vähän kurmoottaa tuollaisia tyyppejä. Noiltakin voitais ihan hyvin amputoida molemmat jalat ja toinen käsi, ainakin sitten tietäisivät miltä Oksanasta nyt tuntuu. Ja sitten vaan sauvasekoittimella persuksiin.
Re: Oksana Makar
Lähetetty: Su Maalis 25, 2012 9:35 pm
Kirjoittaja matlockb
Raiskauksia kyllä valitettavasti tapahtuu ja missään nimessä en niitä hyväksy tai puolustele(!), mutta miten tällaisesta hirmuteosta edes voi tuomita oikeudenmukaisen rangaistuksen muuten kuin silmä silmästä-periaatteella. Olen mies, mutta tuossa tilanteessa varmasti jalkojen ja näin ollen liikuntakyvyn menetys olisi kauhein kohtalo psyykkisen kärsimyksen lisäksi. Kyllä teki pahaa lukea tämä,toivottavasti otetaan raiskareilta ilman puudutusta vain vehkeet pois! Ja sen jälkeen linnaan loppuiäksi tai sanotaanko, vähintäänkin 50 vuodeksi.
Re: Oksana Makar
Lähetetty: Ma Maalis 26, 2012 12:04 pm
Kirjoittaja Zara
Luinkin tästä juuri viime viikolla ulkomaisilta saiteilta ja ihan kauhea juttu

Tulee olemaan varmaan aika hankalaa jo ensinnäkin henkisesti, mutta myös fyysisesti jatkaa elämää tuon jälkeen, kun käsi ja molemmat jalatkin amputoitu. Tuosta Oksanan äidin kuvaamasta videostahan on esitetty kritiikkiä, että on väärin kuvata tytärtään julkisuuteen noin huonossa jamassa ja silmin nähden kivuliaana jne. Äitiä on myös kritisoitu siitä, että olisi käyttänyt Oksanalle lahjoitettuja rahoja itseensä, mutta äiti oli sanonut lehdistölle, että "näytänkö teistä rikkaalta naiselta??"
Re: Oksana Makar
Lähetetty: Ma Maalis 26, 2012 12:26 pm
Kirjoittaja Tiina
Just. Tuon tytön äitinä pystyisin repimään ne kikkelit irti vaikka paljain käsin. Tosin ukot saisi mieluusti olla sidottuina, että eivät potkimaan tai huitomaan pääsisi.

Re: Oksana Makar
Lähetetty: Ma Maalis 26, 2012 12:34 pm
Kirjoittaja Hissukka
Kyllä nuo toivotut rangaistukset varmasti järjestyisivät mikäli tekijät saadaan vankilaan asti. Ukrainalaisten vakiloiden taso on sellainen että taudit jyllää ja tutkintavankeuden pituudella ei ole mitään takarajoja. Tässä kai ongelmana on että tekijöiden vanhemmilla on jonkinlaista vaikusvaltaa paikallisesti.
Jos nämä nuorukaiset saataisiin telkien taakse julkisella painostuksella, niin ehkä vain vahempien maksamat suojelurahat pitäisivät ne turvassa. Pieni vihjaus muille vangeille siitä mitä pojat on puuhastelleet, takaisi varmaan joukkoraiskaukset ja vankilatason kastraatiot kaikille, kaupanpäälle vielä HIV, hepatiitti C ja tubi.
Re: Oksana Makar
Lähetetty: To Maalis 29, 2012 1:17 pm
Kirjoittaja INES 7
RIP
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/119473 ... kuoli.html
Järkyttävän joukkoraiskauksen ja polttoyrityksen uhriksi joutunut nainen kuoli
AP, Aamulehti
Oksana Makar menehtyi lopulta sairaalassa kahden viikon taistelun jälkeen.
Ukrainan terveysviranomaisten mukaan 18-vuotias raa’asti raiskattu nainen menehtyi torstaina. Oksana Makarin tapaus järkytti koko maailmaa kaksi viikkoa sitten.
Kolme miestä raiskasi Makarin Mykolaivin kaupungissa. Tämän jälkeen he yrittivät kuristaa naista ja sytyttivät hänet tuleen. Makar löydettiin ojasta pahoin palaneena seuraavana päivänä.
Nainen selviytyi ja taisteli hengestään yli kaksi viikkoa. Häneltä jouduttiin amputoimaan molemmat jalat ja toinen käsi pahojen palovammojen vuoksi.
Oksana Makar kuoli sairaalassa keuhkojen palovammojen ja vaurioiden vuoksi.
Epäiltyjen joukossa on kaksi entisten valtion virkamiesten lasta. Kaikki kolme miestä pidätettiin lopulta ja heitä syytetään raiskauksesta. Yksi mies on lisäksi syytettynä murhan yrityksestä.
Tapaus sai aikaan muun muassa mielenosoituksia, joissa vaadittiin kunnon rangaistuksia raiskauksen tekijöille.
Re: Oksana Makar
Lähetetty: To Maalis 29, 2012 2:20 pm
Kirjoittaja inka
voi nyt vit...!
Toivottavasti tekijät saa sen mitä oikeesti ansaitsee!

Re: Oksana Makar
Lähetetty: To Maalis 29, 2012 11:07 pm
Kirjoittaja Zara
Olipa surullisia uutisia
Onneksi nuo pojat on nyt uudestaan pidätetty ja toivon mukaan lusivat loppu elämänsä

Re: Oksana Makar
Lähetetty: Pe Maalis 30, 2012 10:13 am
Kirjoittaja Tiina
Ehkäpä tämä oli Oksanalle helpotus. Rauha hänen sielulleen.Voi vaan kuvitella millaiset kivut olleet ja edessä vielä loppuelämä jalattomana ja osittain kädettömänä, eikä varmaan näistä syistä johtuen tuo tapaus olisi voinut unohtua missään vaiheessa.
Toivottavasti nuo ukot saa loppuelämänsä lukea tiilenpäitä.

Re: Oksana Makar -raiskattiin ja poltettiin Ukrainassa 2012
Lähetetty: La Maalis 31, 2012 1:05 am
Kirjoittaja Satunnainen
Toivottavasti miehet saavat oikein hyvän vastaanoton vankilassa ja sopivat "tyttöystävät" loppuelämäksi. En ole väkivallan kannattaja, mutta toivottavasti kokisivat saman suuntaista käsittelyä jossain vaiheessa elämäänsä.