Sivu 1/3

Moses Sithole - 2410 vuoden tuomio

Lähetetty: To Elo 23, 2007 10:14 pm
Kirjoittaja Miina
Koitin etsiä täältä tästä tapauksesta, mutten löytänyt. Toivottavasti olin kyllin huolellinen. Asiaan...

Moses Sithole (s. 1964) on eteläafrikkalainen sarjamurhaaja, joka tunnetaan "ABC-murhista." "ABC-murhat" saivat nimensä tapahtumien alettua Atteridgevillestä jatkuen Boksburgiin ja loppuen Clevelandiin Johannesburgin lähiöihin.

5. Joulukuuta 1997 Sithole tuomittiin kahdeksituhanneksineljäksisadaksikymmeneksi (2410) vuodeksi vankeuteen 38:n ihmisen murhasta sekä 40:stä raiskauksesta ja satunnaisista pienemmistä teoista aikavälillä 1994–1995. Tuomio koostuu 12-vuodesta jokaista 40:ää raiskausta kohti, 50-vuodesta jokaista 28:ta murhaa kohti sekä viidestä vuodesta jokaista kuutta ryöstöä kohden.

Vuonna 2000 hänellä kerrottiin olevan AIDS.


http://fi.wikipedia.org/wiki/Moses_Sithole

Siis, tiedättekö tästä tapauksesta enemmän?
:shock: Tekikö se todella nämä kaikki teot aikavälillä 1994-1995 vai vain nuo satunnaiset pienemmät teot?

Lähetetty: To Elo 23, 2007 10:31 pm
Kirjoittaja Cicciolina
Ei riittänyt elinkautinen?? :lol: :lol:

Lähetetty: To Elo 23, 2007 10:55 pm
Kirjoittaja wretch
Luin ensin nimen Moses Sithole vahingossa "Moses Shithole" :lol: Aiheesta en tiedä mitään mutta Atonio Mendozan kirjassa sanotaan,että vuosien 1994 ja 1996 välillä maassa pidätettiin seitsemän "korkean profiilin" sarajmurhaajaa 4 Johannesburgin ympäristössa 2 Cape Townissa ja yksi KwaZulu Natalin alueella.Edellä mainittu kirja käsittelee selvittämättömiä tapauksia joten siitä ei taida olla apua.Maassa on myös omituinen tilanne.Etelä-Afrikka on maailman väkivaltaisin maa mutta viranomaiset panttaavat esim. tilastoja.Onnea tutkimukselle !

Lähetetty: Pe Elo 24, 2007 7:40 am
Kirjoittaja Miina
wretch kirjoitti:Luin ensin nimen Moses Sithole vahingossa "Moses Shithole" :lol:
Mä luen sen koko ajan noin :lol:

Lähetetty: Pe Elo 24, 2007 9:49 am
Kirjoittaja Doctor Lecter
Miina kirjoitti:
wretch kirjoitti:Luin ensin nimen Moses Sithole vahingossa "Moses Shithole" :lol:
Mä luen sen koko ajan noin :lol:
:D

Johan on ukkoa nimellä paiskattu. Lienee näitä koulukiusattuja...

Lähetetty: Pe Elo 24, 2007 11:26 am
Kirjoittaja Michaelm
Noh, eipähän nyt hetkeen tarvi tuota miekkosta pelätä :)

Lähetetty: Pe Elo 24, 2007 2:45 pm
Kirjoittaja Jeppee
On tosissaan aikamoinen nimi kaverilla. Tämmöset tuomiot olis kyllä Suomeenkin joillekkin murhamiehille ihan tervetulleita, eikä haittais vaikka tuosta ensikertalaisena istuis vain puolet :mrgreen:

Lähetetty: Pe Elo 24, 2007 3:04 pm
Kirjoittaja Doctor Lecter
Jeppee kirjoitti:On tosissaan aikamoinen nimi kaverilla. Tämmöset tuomiot olis kyllä Suomeenkin joillekkin murhamiehille ihan tervetulleita, eikä haittais vaikka tuosta ensikertalaisena istuis vain puolet :mrgreen:
Olisi varaa vaikka hiukan kohtuullistettaisiinkin... :lol:

Lähetetty: Pe Elo 24, 2007 3:31 pm
Kirjoittaja Herkkis
Juu aika shithole selkeesti. Levitti ilmeisestikkin myös AIDSia...

Ihan mukavia nää tosi pitkät tuomiot, siitä huomaa mitä saa jos ei kuolemantuomiota.

Lähetetty: Su Elo 26, 2007 9:01 pm
Kirjoittaja Musta Nuoli
Herkkis kirjoitti:Juu aika shithole selkeesti. Levitti ilmeisestikkin myös AIDSia...

Ihan mukavia nää tosi pitkät tuomiot, siitä huomaa mitä saa jos ei kuolemantuomiota.
Superpitkistä tuomioista kannattaa huomioida, että (valitettavasti) tuomiot ovat usein vain nimellisesti näin pitkiä. Monessa maassa voi silti olla lainsäädännöllinen pykälä, joka takaa tuomion maksimipituudeksi "vain" muutamia kymmeniä vuosia. Näin on esimerkiksi Espanjassa, jossa joistain terroriteoista on tuomittu satojen vuosien kakku, mutta kaikki erilliset tuomiot kärsitään yhtäaikaa (ja maksimituomio yhdestä teosta on 30 vuotta).

Tietyissä Euroopan maissa elinkautinen on kuitenkin elinkautinen myös käytännössä, ei vain teoriassa. Eri maailman elinkautistuomioista löytyy kätevästi tietoa vaikkapa oheisesta artikkelista:
http://en.wikipedia.org/wiki/Life_imprisonment

Tuon mukaan Virossa ei ole armahdettu elinkautisvankeja lainkaan, ja Hollannissa on armahdettu jopa kaksi (kuolemansairasta) elinkautisvankia 40-luvun jälkeen.

Jenkeissä asia on luonnollisestikin vedetty täysin yli, ja varsinkin "three-strikes"-asetus on paikoin järkyttävänkin ylimitoitettu. Eli elinkautinen heilahtaa kolmesta rikoksesta, jotka voivat olla pitkältäkin aikaväliltä ja luonteeltaan hyvinkin vähäpätöisiä. Eräskin heppu (Jerry Dewayne Williams) oli tehnyt aiemmin väkivallattomia pikkuryöstöjä, ja lopulta häkki heilahti elinkautisen merkeissä, kun miekkonen anasti lapsilaumalta pepperonipizzan siivun :D

(Tuomio myöhemmin kohtuullistettiin kuuteen vuoteen, mutta onhan sitä siinäkin rangaistusta yhdestä pizzanpalasta - ei olekaan ihme, että Yhdysvalloissa vankien määrä on suhteessa erittäin suuri, ja kasvussa.)

Lähetetty: Ma Elo 27, 2007 12:53 am
Kirjoittaja blackwidow
^^kyllä USAssa ovat vankilat jatkuvasti ylikansoitettuja, saisivat ratkaista ongelman enemmänkin kuolemantuomioilla, ainakin tämänkaltaisten asshole:en osalta.

Kuolemantuomio on USAssa, siis joissakin osavaltioissa ihan varteenotettava vaihtoehto ja voimassa edelleen ihmisoikeusjärjestöjen ruikutukseta huolimatta.

Lähetetty: Ma Elo 27, 2007 8:28 am
Kirjoittaja Bombay
blackwidow kirjoitti:^^kyllä USAssa ovat vankilat jatkuvasti ylikansoitettuja, saisivat ratkaista ongelman enemmänkin kuolemantuomioilla, ainakin tämänkaltaisten asshole:en osalta.

Kuolemantuomio on USAssa, siis joissakin osavaltioissa ihan varteenotettava vaihtoehto ja voimassa edelleen ihmisoikeusjärjestöjen ruikutukseta huolimatta.
Miksi? Mikä ongelma sillä ratkastaisiin siis? Raha? Rikollisuus?

1. Kuolemantuomio on kalliimpi kuin elinkautinen
2. Esimerkki valtiossa kuolemantuomio ei ole vähentänyt rikollisuutta
3. Syyttömiä on tuomittu kuolemantuomioon (Since 1973, 123 prisoners have been released in the USA after evidence emerged of their innocence of the crimes for which they were sentenced to death. There were six such cases in 2004, two in 2005 and one in 2006. Some prisoners had come close to execution after spending many years under sentence of death")

http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... sc&start=0

Lähetetty: Ma Elo 27, 2007 10:30 am
Kirjoittaja ShipWreck
Bombay kirjoitti:3. Syyttömiä on tuomittu kuolemantuomioon
Mutta onko syyttömiä teloitettu ja jos on, niin kuinka monta?

Lähetetty: Ma Elo 27, 2007 11:08 am
Kirjoittaja Bombay
ShipWreck kirjoitti:
Bombay kirjoitti:3. Syyttömiä on tuomittu kuolemantuomioon
Mutta onko syyttömiä teloitettu ja jos on, niin kuinka monta?
En osaa sanoa, ainakaan vielä.

Jostain syystä Linux-työkoneella en saa kaikkia sivuja auki mutta tässä on jotain kumminkin. (tosin, eiköhän nuo jo laittamani luvut jo kerro aika tarpeeksi siitä miten täydellinen järjestelmä on, jumalauta 123 todistettua tapausta, miten monta voikaan olla mitä ei olla todistettu.)

"Amnestyn mukaan joka kahdeksas kuolemaantuomittu on syytön rikokseen, josta hänet tuomitaan. Joka kahdeksas teloitus on siis itsessään murha"

http://siniterava.blogspot.com/2007/07/liian-myhn.html

Kiinasta infoa:

http://www.vas.fi/uutiset/helmikuu_2005 ... 953569733/

"Death Penalty Focusin sekä Death Penalty Informationin tekemien tutkimusten mukaan 20 prosenttia kuolemaantuomituista on syyttömiä."

http://www.tutka.org/artikkeli?id=700

" Yhdysvalloissa on myös teloitettu vankeja, joiden syyllisyyttä on epäilty. Näitä teloituksia on tapahtunut eniten Floridan osavaltiossa, kaiken kaikkiaan 22."

Yksikin syytön on liikaa. Ja jos 20% on tuomittu kuolemaan mutta myöhemmin vapautettu syyttömänä niin on aika sinisinisilmäistä ajatella, että yhtään syytöntä ei ole teloitettu. Yritän etsiä myöhemmin tarkempaa tietoa syyttömistä teloitetuista. Joka tapauksessa pointtini oli se, että mielestäni kuolemanrangaistukselle ei ole mitään perusteita (ylemmässä postauksessa miksi ei ole), paitsi kosto joka ei kuulu sivistysvaltioon.

Lähetetty: Ma Elo 27, 2007 11:49 am
Kirjoittaja markja
1. Kuolemantuomio on kalliimpi kuin elinkautinen
Onko muka? Miten voi olla kalliimpaa elättää joku vankilassa esimerkiksi 40 vuotta kuin teloittaa?
2. Esimerkki valtiossa kuolemantuomio ei ole vähentänyt rikollisuutta
Mahdotonta tietää varmuudella. Rikollisuus olisi voinut nousta enemmän ilman kuolemantuomiota.
3. Syyttömiä on tuomittu kuolemantuomioon
- Ja kun massamurhaajia ja raiskaajia päästetään vapauteen, syyttömiä kuolee myös. Onko sillä konkreettista eroa?
- Pitkää vankeusaikaakaan ei voi "kumota" jos tuomio oli väärä. Siltikin olet menettänyt elämästäsi vaikka 40 vuotta.

Kuolemantuomion PUOLESTA puhuu moni seikka, yksi mikä tulee heti kättelyssä mieleen on silmä silmästä - hammas hampaasta -periaate. Oikeudenmukaisuuden tunne.