Sivu 1/3
Mies murhattiin Alajärvellä 11.6.2012 - kahdelle elinkautiset
Lähetetty: Ti Kesä 12, 2012 10:11 am
Kirjoittaja taavetti
Johan näitä nyt tulee:
Henkirikos Alajärvellä: Poliisi löysi miehen surmattuna kerrostaloasunnosta
Aamulehti
Etelä-Pohjanmaan poliisi sai myöhään maanantaina illalla tiedon Alajärvellä tapahtuneesta henkirikoksesta.
Kaupungin keskustaajamassa sijaitsevasta kerrostaloasunnosta löytyi surmattuna 40-vuotias, alajärveläinen mies. Asunnosta otettiin kiinni kolme miestä ja yksi nainen.
Poliisi ei toistaiseksi tiedota tekotavasta tai epäillyistä tekijöistä tarkemmin, koska esitutkinta on vasta alkuvaiheessa.
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194747 ... nosta.html
E: Ja se poliisin tiedote:
Epäilty henkirikos Alajärvellä
12.06.2012
Maanantaina 11.6.2012 kello 21.00 jälkeen poliisi sai tiedon Alajärvellä tapahtuneesta henkirikoksesta. Alajärven keskustaajamassa sijaitsevassa kerrostaloasunnosta löytyi surmattuna 40-vuotias alajärveläinen mies. Asunnosta otettiin kiinni kolme miestä ja yksi nainen.
Poliisi ei tiedota tekotavasta tai epäillyistä tekijöistä tarkemmin, koska esitutkinta on alkuvaiheessa. Seuraava tiedote asiaan liittyen annetaan keskiviikkona 13.6.
http://www.poliisi.fi/poliisi/etela-poh ... 1B0023CCB6
Otsikkoon muutettu teonkuvaus ja tuomiot lisätty
-NILS-
Re: Henkirikos Alajärvellä
Lähetetty: Ti Kesä 12, 2012 11:18 am
Kirjoittaja Murmeli
Epäilen vahvasti että kyseessä on huume/alkoholistiporukka. Nuo kerrostalot on heidänlaisiaan pullollaan.

Ei ole ollenkaan tyhmä ajatus että mukana on ollut myös romaaneja. Niitäkin paikkakunnalla pyörii ihan kiitettävästi.
Re: Henkirikos Alajärvellä
Lähetetty: Ti Kesä 12, 2012 5:12 pm
Kirjoittaja barooni
juu uhri oli sellaanen "laitapuolen"kulkija,kesäisin sitä näky alajärvellä,romaanit eivät ole sekaantuneet asiaan.tekijöistäkin on jo varmoja"huhuja"liikkeellä...
Re: Henkirikos Alajärvellä
Lähetetty: Ke Kesä 13, 2012 4:13 pm
Kirjoittaja taavetti
Kahta esitetään vangittavaksi Alajärven miessurmasta
Kotimaa | Turun Sanomat 16:08
Poliisi esittää kahden miehen vangitsemista Alajärvellä maanantaina sattuneesta surmatyöstä. Mies löytyi illalla surmattuna kerrostaloasunnosta Alajärvellä Etelä-Pohjanmaalla.
Asunnosta otettiin kiinni kolme miestä ja yksi nainen. Heistä kahta epäillään henkirikoksesta. Epäillyt ovat parikymppisiä paikkakuntalaisia.
Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeus päättää miesten vangitsemisesta torstaina.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/357623 ... essurmasta
Re: Henkirikos Alajärvellä
Lähetetty: Su Kesä 24, 2012 6:33 am
Kirjoittaja avain
Poliisin tiedote 13.6.2012:
Maanataina 11.6 Alajärvellä tapahtuneeseen henkirikokseen liittyen lisätiedote
13.06.2012
Poliisin tekemässä taktisessa ja teknisessä tutkinnassa on saatu lisäselvyyttä Alajärvellä 11.6.2012 tapahtuneeseen henkirikokseen. Neljästä kiinniotetusta henkilöstä kahta miestä tullaan esittämään vangittavaksi torstaina Etelä-Pohjanmana käräjäoikeudessa epäiltyinä tapahtuneesta henkirikoksesta. Teosta epäillään 26- ja 22 - vuotiaita alajärveläisiä miehiä. Miehet otettiin kiinni tapahtumapaikalta 11.6.2012.
Tietojeni mukaan epäiltyjen nimikirjaimet ovat N.M. sekä T.K.
Paikallista roskasakkia ja jälkimmäinen käsittääkseni on istunut linnassakin aiemmin.
Re: Mies surmattiin Alajärvellä -11.6.201
Lähetetty: To Loka 25, 2012 1:56 am
Kirjoittaja hoocee
Onko kenelläkään tietoa tämän jutun uhrista, motiivista tms?
Re: Mies surmattiin Alajärvellä -11.6.201
Lähetetty: To Joulu 13, 2012 11:51 pm
Kirjoittaja hoocee
http://www.ilkka.fi/uutiset/poliisiuuti ... -1.1303700 Käräjäoikeudessa Kauhavalla käsitellään tänään viime kesäkuussa Alajärvellä tapahtunutta henkirikosta. Syytettyinä ovat alajärveläiset 27- ja 23-vuotiaat miehet. Heitä syytetään murhasta. Miehet ovat pääosin myöntäneet rikoksen. He tappoivat 40-vuotiaan alajärveläismiehen nyrkein, puukolla ja potkimalla.
Tuomio jutussa annetaan kahden viikon kuluttua.
Re: Mies surmattiin Alajärvellä -11.6.2012
Lähetetty: La Joulu 29, 2012 4:48 am
Kirjoittaja avain
Lähdetietoni pitivät paikkansa, eli syytettyinä ja kohta tuomittuina ovat tosiaan T.K. ja N.M kuten jo kesäkuussa kerroin.
Ko. sankarit eli valkoihoiseen enemmistöömme kuuluva Teemu Kulju sekä kuuleman mukaan suorahousuisen vähemmistömme edustaja Niko Mannfolk esiintyivät asian tiimoilta viime Alibissa. Voin laittaa tiivistelmää, kunhan saan lehden käsiini.
Re: Mies surmattiin Alajärvellä -11.6.2012
Lähetetty: La Joulu 29, 2012 2:25 pm
Kirjoittaja Murmeli
Onko tästä tulossa tiivistelmää?
Re: Mies surmattiin Alajärvellä -11.6.2012
Lähetetty: Ke Tammi 16, 2013 1:13 pm
Kirjoittaja tietoa
Sinulle nimim Avain: Niko ei ole suorahousuinen vähemmistömme edustaja!! Täysin valkolainen suomalainen mies. Eikä kumpikaan heistä ole paikallista roskasakkia! Keskusteltaisko täällä jatkossa faktoista,jooko?
Re: Mies surmattiin Alajärvellä -11.6.2012
Lähetetty: La Tammi 19, 2013 12:46 am
Kirjoittaja avain
tietoa kirjoitti:Sinulle nimim Avain: Niko ei ole suorahousuinen vähemmistömme edustaja!! Täysin valkolainen suomalainen mies. Eikä kumpikaan heistä ole paikallista roskasakkia! Keskusteltaisko täällä jatkossa faktoista,jooko?
Tuossa viestissä kirjoitin "
kuuleman mukaan suorahousuisen vähemmistömme edustaja". Minä en voi sille mitään, että luotettavina pitämät paikalliset lähteeni ovat näin kertoneet. Keskustelupalstan idea on käsittääkseni keskustella asioista välillä spekuloimallakin - jos tuppaa tulemaan helposti vedettyä palkokasveja nenään, niin ei ehkä kannata vierailla täällä.
Lisäksi en tiedä, minkälaiset kriteerit sinulla on roskasakkiin kuulumiseen, minun papereissani viattoman miehen surmaajat ovat aina roskasakkia.
Re: Mies surmattiin Alajärvellä -11.6.2012
Lähetetty: La Tammi 19, 2013 10:18 am
Kirjoittaja Luupää
avain kirjoitti:Tuossa viestissä kirjoitin "kuuleman mukaan suorahousuisen vähemmistömme edustaja". Minä en voi sille mitään, että luotettavina pitämät paikalliset lähteeni ovat näin kertoneet. Keskustelupalstan idea on käsittääkseni keskustella asioista välillä spekuloimallakin...
Spekulointi ja huhujen levittäminen ovat kaksi eri asiaa. Sinun touhusi on ihan puhdasta huhujen levittämistä ilman johtopäätöksiä poikinutta pohdintaa.
Re: Mies surmattiin Alajärvellä -11.6.2012
Lähetetty: Su Tammi 20, 2013 12:00 am
Kirjoittaja avain
Luupää kirjoitti:avain kirjoitti:Tuossa viestissä kirjoitin "kuuleman mukaan suorahousuisen vähemmistömme edustaja". Minä en voi sille mitään, että luotettavina pitämät paikalliset lähteeni ovat näin kertoneet. Keskustelupalstan idea on käsittääkseni keskustella asioista välillä spekuloimallakin...
Spekulointi ja huhujen levittäminen ovat kaksi eri asiaa. Sinun touhusi on ihan puhdasta huhujen levittämistä ilman johtopäätöksiä poikinutta pohdintaa.
Ainoa virheellinen fakta joka tapauksessa tässä "minun touhussani" oli se, että lähteideni mukaan mies olisi tähän ko.vähemmistöön kuulunut (ja lisäksi tämäkin oli ilmoitettu viestissä "varauksella"!)
Pahoittelen etteivät paikalliset lähteeni olleet erehtymättömiä, ajattelin parhaan kykyni mukaan tuoda palstalaisten tietoon edes jotakin yksityiskohtia varsin vähälle keskustelulle jääneestä tapauksesta.
Joku muu saakoon postata tiivistelmän tästä jos haluaa, minun puoleltani asia oli nyt tässä.
Re: Mies surmattiin Alajärvellä -11.6.2012
Lähetetty: Pe Touko 03, 2013 4:01 pm
Kirjoittaja Helmie
Miehet murhasivat puolustuskyvyttömän
Perjantai 3.5.2013 klo 15.47
Kaksi miestä tuomittiin murhasta elinkautiseen vankeuteen Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeudessa.
Kaksi miestä murhasi viime vuoden kesäkuussa puolustuskyvyttömän miehen Alajärvellä sijaitsevassa yksityisasunnossa.
Tekijät ja uhri olivat päihtyneinä asunnossa, jossa oli tapahtuma-aikaan myös kaksi naista. Uhri oli erittäin vahvasti päihtynyt, ja hän riitautui toisen tekijän kanssa.
Toinen murhaajista löi päihtymyksensä vuoksi puolustuskyvytöntä uhria, joka kaatui iskun voimasta lattialle. Sen jälkeen murhaajat löivät ja potkivat maassa maannut uhriaan, minkä jälkeen tämä raahattiin parvekkeelle. Murhaajat jatkoivat uhrin pahoinpitelyä ja hakkasivat tätä keittiöveitsellä.
Uhri kuoli saamiinsa vammoihin. Etelä-Pohjanmaan käräjäoikeuden tuomion mukaan hän koki kovia tuskia pitkäkestoisen väkivallan yhteydessä.
Teemu Kulju ja Niko Mannfolk tuomittiin murhasta elinkautiseen vankeuteen. Samassa yhteydessä Mannfolk tuomittiin entisen avovaimonsa pahoinpitelystä. Hän oli uhannut tappaa naisen, kuristanut tätä kurkusta ja heitellyt pitkin asuntoa.
Lähde:
Iltalehti,
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013050 ... 5_uu.shtml
/ MATTI PITKÄNEN
- Onneksi tuli elinkautiset kummallekin.
Re: Mies surmattiin Alajärvellä -11.6.2012
Lähetetty: Pe Touko 03, 2013 7:54 pm
Kirjoittaja Siru83
Niko Mannfolk ainakin löytyy facebookista, hänen kysymysten vastauksistaan näkee, että on asunut myös Alajärvellä. Epäilin toisaalla Pohjanmaalla asuvaa Teemu Kuljua tekijäksi, mutta hän näyttää olleen vapaalla tänä keväänä, että todennäköisesti kyseessä ei ole toinen tekijöistä.