Sivu 1/1

Viisi tapettiin mafiatyyliin Kyproksella

Lähetetty: La Kesä 23, 2012 11:28 pm
Kirjoittaja vempele
Viisi tapettiin mafiatyyliin Kyproksen Ayia Napassa
Julkaistu: 23.6.2012 16:38

Kyproksessa viisi ihmistä on surmattu mafiatyylisessä hyökkäyksessä Ayia Napan lomakohteessa.
Ammutuista kolme oli kyproslaisia ja kaksi romanialaisia.

Tuntemattomat hyökkääjät avasivat aamuyöllä tulen kohti keskusaukion lähellä liikkunutta autoa, jossa oli viisi ihmistä. Tulitus sai auton törmäämään läheiseen pysäköityyn autoon.

Paikallisten tiedotusvälineiden mukaan autossa olleista neljä kuoli heti ja viides matkalla sairaalaan. He saivat osumia päähän ja rintaan.

Tapahtuneen ainoa silminnäkijä oli brittiläinen turisti, jota on tänään kuulusteltu. Ennen tulituksen alkamista autoa ilmeisesti seurasi moottoripyörä.

Tiedotusvälineiden mukaan poliisi uskoo, että hyökkäys oli osa järjestäytyneen rikollisuuden välienselvittelyä.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... 97253.html
Onko kenelläkään tietoa mitä ryhmittymiä tuolla päin pyörii ja onko siellä lähiaikoina kärähtänyt joku suurempi satsi tavaraa? Aika rankkaa puuhaa :twisted:

Re: Viisi tapettiin mafiatyyliin Kyproksella

Lähetetty: Su Kesä 24, 2012 12:37 pm
Kirjoittaja Marokon Kauhu
Kypros on aina ollut tietynlainen salakuljetuksen keskus.
Viime vuosina myös venäläiset ovat investoineet ja myös emigroituneet saarelle suurin joukoin.

Joillain suurilla laivayhtiöillä on sellaisia sääntöjä että heidän yhteistyöyrityksillään ei saa olla mitään tekemistä Kyprokselle rekisteröityjen yhtiöiden kanssa...

Eiköhän ne syyt tuolta kansainvälisen rikollisuuden maailmasta löydy, enkä ihmettelisi jos uhrit (ja ehkä myös tekijät) ovat venäläisiä.
Ei varmaan selviä helposti.

Tossa linkki englanninkieliseen juttuun missä valotetaan venäjän(mafian) linkkejä laittomiiin asekuljetuksiin ja muuhun toimintaan jota johdetaan Kyproksella olevista laivafirmoista.

http://mafiatoday.com/tag/cargo-ship/