Sivu 1/1
Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ma Joulu 17, 2012 1:52 pm
Kirjoittaja Porin
Pirkanmaan käräjäoikeus on tuominnut 45-vuotiaan ravivalmentajan 1 vuoden 6 kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Mies oli taivutellut lukuisilla Facebook-viesteillä 14-vuotiaan tytön seksuaaliseen kanssakäymiseen.
Ravimies oli ollut tytön kanssa sukupuoliyhteydessä ainakin 20 kertaa viime vuoden heinäkuun lopun ja tämän vuoden helmikuun alun välisenä aikana.
Käräjäoikeus käsitteli tapausta suljetuin ovin ja asiakirjat määrättiin pidettäväksi salassa 60 vuotta. Ravivalmentajan vankeusrangaistus on ehdoton.
En löytänyt tekijän nimeä mistään.
Se, miksi haluan nimen tietää, on tämä:
Kaksi vuotta sitten silloin 11-vuotias tyttäreni sai Hevoshullu-lehden kirjeenvaihtopalstan kautta kirjeen yli 40-vuotiaalta ravivalmentajalta jossa hän ehdotti tapaamista. Vein kirjeen poliisille ja ilmoitin Hevoshullun päätoimittajalle, jonka jälkeen jo seuraavasta numerosta alkaen kirjeenvaihtopalstalla ei enää julkaistu suoria osoitteita ja toimitus tutki vastaukset. Pieni virhe tuli sikäli tehtyä, että ilmoitin asiasta myös kyseisen ravivalmentajan vaimolle, ja poliisi piti sitä pahana asiana...
Ettei vain olisi sama hyypiö kyseessä?
Ikähaarukkakin täsmäisi.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ma Joulu 17, 2012 2:16 pm
Kirjoittaja joey
Porin, missä päin kyseinen tytärtäsi ahdistellut mies asui tuolloin?
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ma Joulu 17, 2012 2:28 pm
Kirjoittaja Porin
joey kirjoitti:Porin, missä päin kyseinen tytärtäsi ahdistellut mies asui tuolloin?
Kesälahti.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ma Joulu 17, 2012 4:43 pm
Kirjoittaja eyes
Porin,
laittapa yksäriä niin kerron sen valmentajan nimen.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ma Joulu 17, 2012 5:45 pm
Kirjoittaja joey
Kertokaa toki viestiteltyänne täälläkin, oliko kyse samasta henkilöstä vai ei.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ma Joulu 17, 2012 5:50 pm
Kirjoittaja Porin
Ei ollut.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ma Joulu 17, 2012 7:38 pm
Kirjoittaja joey
Hienoa, että samalla alalla on sitten muitakin... Eikä tämäkään kyllä muistikuvieni mukaan ole ensimmäinen ravivalmentaja, josta on tällaista uutisoitukin. Toisaalta Hevoshullu-palstalta tyttöjä saalistavat sedät voivat myös valehdella ammattinsa hevosiin liittyväksi ja olettaa, että pääsevät näin parempaan suosioon.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ma Joulu 17, 2012 8:21 pm
Kirjoittaja elli72
Joo minullekin tuli mieleen ettei välttämättä mistään ohjastajasta ole ollut kyse. Hevoset on oiva keino saada tietyn ikäiset tytöt kiinnostumaan. Hevoshullu saattaa kirjeenvaihtopalstan myötä olla kovinkin suosittu tietyissä piireissä.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ma Joulu 17, 2012 8:29 pm
Kirjoittaja Rappa
Eiks tässä tapauksessa ammatti ollu käräjäoikeuden kertoma. Eikä varmasti ollu ensimmäinen eikä viimeinen kyseisen ammatin edustaja noissa puuhissa.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ma Joulu 17, 2012 10:39 pm
Kirjoittaja eyes
Mikäli hevosmiesten tietotoimiston kertoma nimi pitää paikkansa, niin kyllä tämä kyseinen herra on ravivalmentaja muutenkin kuin oman kertomansa mukaan.
Ja kyllä näitä löytyy tulevaisuudessakin, varmasti ihan jokaiselta ammattialalta.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ti Joulu 18, 2012 8:02 am
Kirjoittaja THG
eyes kirjoitti:
Ja kyllä näitä löytyy tulevaisuudessakin, varmasti ihan jokaiselta ammattialalta.
Sad but true. En tiedä onko perheen lapset saaneet herkemmiksi näihin uutisiin, mutta jotenkin toivoisi vaan niiden loppuvan. Tuntuu päinvastaiselta, eli lisääntymään päin..
Jos olisi kovemmat rangaistukset, saisikohan sillä ehkäistyä niitä, kenellä kynnys on suurempi lähteä tähän? Tietysti on ihmisiä, jotka "joutuvat" (pää sekaisin) ja/tai tekevät ns. mitävaan, oli seuraukset mitkävaan.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ti Joulu 18, 2012 12:04 pm
Kirjoittaja DrHouse
Tämähän oli "täältä meiltä" Ylöjärveltä.
Tuo meidänkin tyttö, joka ei varsinaisesti ratsastusta harrasta, on kyllä ratsastavien kavereittensa kanssa käynyt talleilla, olisi kiva jos joku yksärillä minullekkin laittaa henkilön nimen. Kiitos.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ti Joulu 18, 2012 4:15 pm
Kirjoittaja Luckyone
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ti Joulu 18, 2012 5:01 pm
Kirjoittaja Westi84
Ei prkl. "Tuttu" mies kun itsekkin ravimiehiä olen. 2kk sitten vielä viimeks ohjastanut.
Re: Ravimies vietteli Facebookissa 14-vuotiaan seksiin
Lähetetty: Ke Joulu 19, 2012 12:18 pm
Kirjoittaja Tiina
Eikö tuo badoo ole juuri tämä sivusto, joka tehtaillee näitä treffi-ilmoituksia itsestään. Muutaman kerran törmännyt kirjoituksiin siitä, että jotkut on siellä ihan ilman omaa tietoaa seuraa etsimässä.
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/ ... a_badoo_on
Yksi päivä havaitsin myös sellaisen mielenkiintoisen seikan, että kun lasten kanssa googletettiin ihan huvikseen nimiämme netissä (siis, että mitä löytyy) niin 11-vuotiaan poikani nimi löytyi (ja toista samannimistä ei ole koko Suomessa) sieltä. Tosin ikä oli laitettu 22-vuotiaaksi, mutta lähin kaupunki oli sama (eikä kyllä itse ole varmasti sitä sinne tehtaillut, kun elää vielä tyttöbakteeri-kautta

) ja räyheästi etsii naista väliltä 18-25...En ole tiennytkään meillä tuollaisia pelimiehiä olevan kasvamassa. Kyllä saa äitee olla ylpeä...
Ajattelin vaan, että olisiko tässä sama juttu, kun tuo etsimiensä naisten ikä on laitettu kuitenkin noinkin ylös. Eiköhän 35-50 vuotiaat ole pedofiilin mielestä jo loppuunkaluttuja tapauksia.
